Gizminek Gizminek komentáře u knih

Labyrint světa a ráj srdce. V jazyce 21. století Labyrint světa a ráj srdce. V jazyce 21. století Jan Amos Komenský

U této knihy jsem si ověřila, jak užitečné jsou komentáře na tomto serveru. Pomohly mi pochopit hned ze začátku podstatu knížky. Přečíst si knihu od Jana Ámose Komenského mě napadlo až po vyslechnutí několika rozhovorů s Alfredem Strejčkem, ve kterých našeho učence velebil - měl pravdu! Jsem opravdu ráda, že se můžeme pyšnit takovým filozofem a pedagogem.

Opravdu mistrovsky dokázal vystihnout problémy nejen své doby, ale i té naší a vlastně všech ostatních dob.

Jako velice trefný popis shledávám návštěvu poutníka u historiků, kteří se koukali na minulost různě zahnutými kukátky a každý tedy viděl historii úplně jinak. Zjistil, že není jenom jedna verze historie, ale záleží na tom, kdo jí vykládá. To má i podobnost s Orwelovým 1984, kde bylo celé oddělení na neustálé přepisování historie.

Také se mi moc líbilo, jak k hradu úspěchu vedlo plno cest. Hlavní cesta "Ctnost" byla ovšem zarostlá trny a nedalo se skrz ní skoro projít. Daleko průchodnější byly ostatní cesty "násilí", "patolízalství" a další....Všichni se také chtěli dostat na hrad "Fortuny", ale museli čekat, až je vyzvedne pomocnice Fortuny "Náhoda", vybírala je bez ohledu na to jak se snažili, kolikrát vybrala ty, který si to vůbec nezasloužili... a tak dále a tak dále.....

Líbil se mi i závěr, kde popisuje důvod svého kladného vztahu k náboženství. Pro mě jako pro ateistu je toto vysvětlení přinosné.

Myslím, že je to typ knihy, kterou by měl člověk číst až v dospělosti. Také k pochopení alegorií je zapotřebí dalších znalostí z filozofie, historie a života celkově.

08.07.2013

Amerigo / Magellan Amerigo / Magellan Stefan Zweig

Jako všechny knížky od Stefana Zweiga i tato je velmi hezky napsaná, plná informací a zajímavostí. Hodnotím třemi hvězdičkami a to jenom z toho důvodu, že se neorientuji v zeměpisných údajích do té míry, abych udržela pozornost a četla s takovým zaujetím, jaké si knížka zaslouží - je to tedy mnou a ne knihou.

02.07.2013 3 z 5

Quo vadis Quo vadis Henryk Sienkiewicz

Pobavila jsem se u komentářů, že křesťané připomínali hnutí z 60. let pod vlivem psychotropních látek a také komentář o napravení bad boye Marcuse Vinicia a zmrda Chilóna :))... je pravda, že kniha je psaná pohádkově. Ale je to příjemné přečíst si knihu, která je znalostně přínosná, hezky napsaná a přesto to není náročná literatura. Kniha je psaná opravdu trochu (trošilinku) ve stylu amerických Hollywood filmů (tím nechci tuto knihu nijak hanit, protože se mi opravdu moc líbila)!
Zamyslela jsem se nad postavou Nerona. Jaký by asi byl tento člověk, kdyby vyrostl v normálních podmínkách, kde by od samého dětství, jeho egoistická přání narážela na ostré hrany okolí, jako u náš běžných lidí? Jak moc degeneruje člověka výchova ve stylu "ty jsi bůh a můžeš vše, co si zamaneš" a do jaké míry hraje roli jeho charakterová zkaženost, aby se z něj stal takový tyran? Asi se to nikdy nedozvím, leda, kdyby existovala reinkarnace a on se narodil v nějaké jiné době a v jiné roli.

27.06.2013 5 z 5

Takzvané zlo Takzvané zlo Konrad Lorenz

Jeden ze zajímavých Konradových objevů byl, že skupinové chování lidí se nejvíce podobá skupinovému chování krys. Krysy klidně zabijí a sežerou krysu z jiné skupiny (komunity), což je nejblíže k našemu lidskému rasismu a xenofobii. Jinak kniha je spíše studijní materiál, než oddechové počtení, ale je velice přínosná a doporučuji všem, co se o danou problematiku zajímají.

19.06.2013 5 z 5

Zóna 22 Zóna 22 Tig Hague

Docela čtivá kniha, ale při čtení mi připadalo, že je z ní uměle vytvořený bestseller. Někdy mám u dnešních knížek pocit (myslím, že často oprávněný), že jsou údaje a události schválně dramatizovány za účelem většího prodeje a zvyšování oblíbenosti knihy - je třeba čtenáře co nejvíce šokovat. Jinak se mi ale knížka líbila. Také mi připomněla, že když se cestuje do jiné země, člověk si má zjistit, jejich zákony a být nad míru obezřetný a hlavně, dávat si pozor na to, co má v kapse :D (hlavní hrdina tam měl jointa).

19.06.2013 3 z 5

Mudrc, surfař a byznysmenka Mudrc, surfař a byznysmenka Robin S. Sharma

Milá knížka, doporučuji pro zvednutí nálady. Hezký příběh, který ve vás zanechá jasný odkaz - za ničím se zbytečně nehonit a raději si užívat života - tj. každodenních maličkostí, radostí. Kniha pro mě vyniká tím, že autor prokládá své příběhy a tvrzení citáty filosofů (např. Aristotela, Schopenhauera a dalších). Moc hezké!

17.06.2013 4 z 5

Sonety Sonety William Shakespeare

Pět hvězdiček a ještě jednou pět v komentáři!

14.06.2013 5 z 5

Na východ od ráje Na východ od ráje John Steinbeck

Je to jedna z knížek, u kterých si několikrát za přečtení u jednotlivých vět a odstavců říkáte: "Jak je vůbec možné, že může někdo něco tak krásně napsat?" A nechápete, že se to někomu "jen tak" urodí v hlavě.... tak jako mně se například ve volné chvíli v hlavě urodí třeba ingredience na můj nákupní lístek, tak někomu takto nedostižně krásné věty - není to spravedlivé :))

14.06.2013

Triumf a tragika Erasma Rotterdamského / Svědomí proti násilí Triumf a tragika Erasma Rotterdamského / Svědomí proti násilí Stefan Zweig

Tato kniha mi vysvětlila mnohé z naší (ne tak daleké) minulosti - počátek a průběh církevní reformace, respektive jeho hlavních proudů - Lutherovci, Kalvinisté. Každá takováto událost, každý takový souboj svědomí proti násilí ovlivňuje dějiny lidstva na dlouho dopředu. V tomto případě zásadní vliv pro další dějinný vývoj v Evropě.

14.06.2013 5 z 5

Petr první 1 Petr první 1 Alexej Nikolajevič Tolstoj

Kromě výborného popisu osobnosti cara Petra I., je zde také krásný popis Ruska té doby - mužici, zemljanky aj. Ke konci pro mě byla kniha trochu zdlouhavá, kvůli popisu válek Ruska s okolními státy. Mám raději psychologický popis postav a také popis doby - ten je spíše ze začátku knihy.

Umělé ráje Umělé ráje Charles Baudelaire

Krásně napsaná kniha. Jsou v ní popsány účinky hašiše, vína a opia. Nejvíce se mi líbila část "Poživač opia", který pojednává o anglickém filosofovi Thomasi de Quinceym. Charles Baudelaire vychází z jeho spisů, kde popisuje svou zvyšující se závislost na opiu, popisuje jak jeho (ze začátku) příjemné účinky, tak strasti spojeném s jeho dlouhodobým užíváním. Protože tento, na opiu závislý, filosof byl velice vzdělaný, jeho halucinace způsobené drogou byly velice rozmanité - např. o Levaně - římské bohyni a dalších.

Autor neodsuzuje tohoto filosova za jeho závislost, naopak ho obdibuje za jeho lidské vlastnosti, duševní bohatost a génia. Uvádí i autorovo vyprávění o jeho dětství (kterým se snaží sám Thomas svou závislost ospravedlnit), ve kterém čelil několika hořkým ztrátám svých blížních.

"......Dokáže snad někdo vypočítat sílu odrazu a dopadu nějaké příhody, jež se udála v snílkově životě? Kdo může bez zachvění pomyslet na důsledky šíření kruhů v duchovních vodách vyvolaných náhodným dopadem kamene.....?"

08.06.2013 4 z 5

Civilizační teorie Norberta Eliase Civilizační teorie Norberta Eliase Jiří Šubrt

Tato práce podává souhr myšlenek a civilizačních teorií Norberta Eliase - průvodce Eliasovým dílem. Seznamuje hlavně s jeho Civilizační teorií, který vysvětluje hodně našich civilizačních zvyklostí. Pokud Vás někdy zajímalo odkud se vzala ta spousta etických a společenských pravidel - kontrola pudů, afektů, proč byly některé přirozené formy chování odsouvány za opony (spánek, intimnosti aj.), tak Norbert Elias ve svých teoriích mnohé vysvětluje. Největší rozšíření etického chování nastalo ve společnosti absolutismu. Etika, dříve kurtoazie, se šířila "ze zhora" (šlechta) na nižší vrstvy. Etické a slušné chování se stalo jakousi demonstrací vyššího statusu. Jedinci se sledovali navzájem a jakékoliv porušení statusu mělo za následek ztrapnění se v očích ostatních - tato forma kontroly přerostla v neustálou sebekontrolu. Toto je jeden z hlavních výsledků Eliasovy studie.

08.06.2013 4 z 5

Mým marodům – Jak vyrobit pacienta Mým marodům – Jak vyrobit pacienta Jan Hnízdil

Jsem vždy velice ráda, když se v naší společnosti najde takto prozíravý člověk, který nazývá věci pravými jmény, jako je doktor Jan Hnízdil. Tu část knihy, kde zdůrazňuje, že se ze zdravotnictví stává business, jsem si obvzláště vychutnala a je dobře, že se o tom začíná veřejně mluvit :)

Myslím, že má pravdu téměř ve všem. Přesto musím podotknout, že místy se některá tvrzení v knize (o tom, že stačí změna životního stylu a vše bude v pořádku) mohou zdát jako zjednodušení vážných onemocnění. Mnohdy je to tak, že zdravě a vyváženě žijící člověk vážně onemocní a žasne, jak stresující se kuřáci a jedlíci McDonalda ustojí ve zdraví život až do devadesáti let. Také, někde jsou léky opravdu třeba a mohou pomoci.

28.05.2013 5 z 5

Navzdory básník zpívá Navzdory básník zpívá Jarmila Loukotková

Tuto knihu mám velice ráda, přečetla jsem si ji, abych se dozvěděla více o životě tohoto výjimečného básníka a porozuměla jeho verčům - nezklamala mě.

20.05.2013 5 z 5

Životy velkých skladatelů Životy velkých skladatelů Harold C. Schonberg

Českým skladatelům bylo v knize, dle mého názoru, věnováno příliš málo místa... :) jinak velice hezký přehled - doporučuji všem milovníkům klasické hudby.

17.05.2013 4 z 5

Sloky lásky Sloky lásky Stěpan Petrovič Ščipačov

Pro mě je toto jedna z nejhezčích básnických sbírek, ke kterým jsem se v životě dostala.

Úvodní báseň:

Je věčná kniha lásky
i já ji otvírám,
někteří z ní poznali pár stran,
celý život četli si v ní druzí,
slova zpečetily slzy.
Tak je kniha čtená mnoho tisíc let,
zneklidňuje otázkami
hledám odpověď.

14.05.2013 5 z 5

Moderní sociální teorie Moderní sociální teorie Austin Harrington

Velice doporučuji všem, kteří by rádi získali sociologický přehled a také další seznam literatury, kterou se dál probírat pro rozšíření sociologických a politických znalostí.

13.05.2013 5 z 5

Vladař Vladař Niccolò Machiavelli

Také nemohu souhlasit s tím, že by Machiavelli byl humanista :)) ... pravdou je, že v době, kdy umíral otec humanismu Erasmus Rotterdamský vznikala tato kniha a je spíš dávána do kontrastu jako opak humanistického snažení - Inspiroval se jí mimo jiné i Vilfredo Pareto, ze kterého dále čerpal italský fašismus. Knihu hodnotím dvěma hvězdičkama, protože je nadčasová. Její přínos lidstvu je ale chladnokrevný politický kalkul, který již tak pozitivně nehodnotím. Spíše to nehodnotím vůbec, protože kdyby tuto knihu nenapsal Machiavelli, zřejmě by jí napsal někdo jiný.... i když je to otázka.

13.05.2013 2 z 5

Zvěrolékař a psí historky Zvěrolékař a psí historky James Herriot (p)

Skvělá kniha o pejscích, některé příběhy jsou smutné. Četla jsem jí jako dítě a díky ní jsem si poprvé uvědomila, že na světě mnoho zvířat trpí, protože s nimi lidé špatně zachází.

02.05.2013 5 z 5

Mezi tiárou a orlicí Mezi tiárou a orlicí Vlastimil Vondruška

Autor má neskutečné znalosti o české historii a touto velice nenásilnou formou je přenáší na nás ostatní. Velice mě těší, že takovým způsobem zpopularizoval naši historii a myslím, že i například takový Masaryk by tomu byl rád (nabádal ke studiu našich dějin). Ale musím říci, že forma psaní pro mě není tak zajímavá a že pokud mám hodnotit knihu z literárního přínosu, tak mě moc neoslovila. Vnímala jsem to opravdu spíše jako velice zajímavé informace podávané v průměrném příběhu.

30.04.2013 3 z 5