georgearrow georgearrow komentáře u knih

Probuzení Probuzení Laurent Gounelle

Trapná anticovidová agitka (nákrčníky=roušky) prodchnutá spikleneckými teoriemi, přátelé, domlouvají se na vás v Davosu, tak, aby teta z Horní Dolní musela uposlechnout vládce světa a jezdit v autonomním vozidle (popř. se nechala očkovat proti covidu).

Vnitřně nesoudržné a nelogické - vše je ovládáno manipulativními korporacemi, teda pozor, až na Brexit, který byl výrazem svobody lidu (tam zrovna asi korporace zapomněly manipulovat, holt chybka se vloudila a pro Brexit hlasovali jen vnitřně svobodní a inteligentní lidé.)

Jíte hamburgery a koukáte na hollywoodské filmy? Dostali vás! Už vám ve jménu špinavého zisku ničí chuť i vkus. Odporný Marshallův plán byl spiknutím CIA a zakladatelů EU. Dokonce jsem mezi řádky četl - a možná jsem četl blbě - že bez tohoto plánu a evropské jednoty by nám bylo lépe, patrně pod panstvím sovětským, sláva Putinovi!

Covid - důmyslný projekt na zničení demokracie, kterou asi hájí u nás leda tak SPD. Určitě to nebylo tak, že pár čínských mamlasů podělalo svoji práci (protože takhle to na světě nechodí, všimněte si ve svém okolí, vše v lidské společnosti funguje dle promyšlené plánu inteligentních jedinců a patláci všeho druhu nemají šanci.)

Kdo je hňup, nechá se ovládat, ale to není otázkou soumraku lidstva, ale tisíciletí historie našeho druhu. Apokalypsa začne brzy, to je pravda, a to tak asi opět několik tisíc let.

27.12.2022 odpad!

Zničit Zničit Michel Houellebecq

(SPOILER) Nejlepší z vánoční literatury! Klasika od Michela - když už to trochu proti logice věci začíná vypadat, že to dopadne dobře, přijde rakovina a po pár dnech prchavého štěstí, které je vykoupeno deseti lety ukrutné samoty, zabije hlavního hrdinu - viz minulá kniha, kde to tedy vyletí do povětří, tady je to naopak plné dlouhého umírání, otce, tchána a nakonec taky Paula.

Na druhou stranu je kniha asi nejméně bezútěšná z kompletní produkce tohoto geniálního spisovatele - skoro bych řekl, že něžná (to se o ostatních knížkách moc říci nedá, například Elementární částice jsou zcela brutální.) Trochu se mi zdá, že Michel ve všem tom srabu objevil smysl života, a to je tedy pecka.

A co mě potěšilo, je jeho záliba v A.C.Doylovi, kterého též považuji na někoho, kdo nám může třeba pomoci překonat chemoterapii nebo nešťastnou lásku ;-)

27.12.2022 5 z 5

Rudolf Slánský Rudolf Slánský Jan Chadima

Bohužel promarněná příležitost.
Kniha se sice dá číst, ale ve srovnání třeba s husákovskou biografií od Macháčka má dvě chyby:
1. Zcela uměle roubuje na vyprávění o tomto komunistickém aparátčíkovi teorii od Bourdieua o poli, habitu a kapitálu. Vždy, když se v textu objeví toto zahloubání jako Deus ex machina, rozbije to jeho plynutí.
2. Co je ale horší, text asi do své poloviny pomíjí zločinnost komunistického režimu, operuje bez kritického nadhledu s komunistickým pojmy, např. demokratickým centralismem, na němž nebylo demokratického vůbec nic, při čemž nepoučený čtenář může propadnout dojmu, že komunistická strana byla vcelku normální politická struktura.
Není ovšem divu, recenzentkou byla nechvalně proslulá paní Blaive, a školitelem disertační práce, na jejímž půdorysu kniha vznikla, pan Pullman.

25.12.2022 1 z 5

Šílenství davů Šílenství davů Douglas Murray

Kniha píše o něčem, co nás ještě čeká.

Hloupé je, že alternativou je jen područí Ruska, kde na takové kraviny, jako je hormonální terapie pro osmileté chlapečky, aby se předělali na holčičky, díky všeobecné bídě a útlaku nemají čas. Ale podívejte na Maďary - holandský premiér by div nevyloučil Maďarsko z EU on the spot kvůli tomu, že si Maďaři svoje holčičky a chlapečky chtějí nechat vyrůst a nechat je, aby si to trochu promysleli. No, a pak je ženou těmito nechutnostmi k Putinovi.

Autora před lynčem asi zachránilo to, že je homosexuál, jinak se podobné názory neodpouštějí.

Knihu velmi doporučuji, ovšem pan překladatel by zasloužil za tu prasárnu strávit aspoň 12 hodin na nějaké hodně woke americké univerzitě.

25.02.2022 4 z 5

Gott: Československý příběh Gott: Československý příběh Pavel Klusák

Kniha je pěkná, nepřináší sice žádné senzace (ale snad za to dík), nevěnuje se vůbec Gottovým milenkám (chválabohu!), dívá se na Karla a jeho úspěch z pohledu kontextu hudby a společnosti. Já božského tenora absolutně nesnáším, ale autor mě upozornil i na jeho kvality. Trochu připomíná knihu o Magorovi, i když ta je tlustější :-)

14.02.2022 4 z 5

Generál, který byl u toho: Rozhovor s posledním šéfem komunistické Státní bezpečnosti Generál, který byl u toho: Rozhovor s posledním šéfem komunistické Státní bezpečnosti Alojz Lorenc

Tak tohle je opravdu hnus. Na první pohled zajímavá kniha, pan Lovaš s panem Lorencem mudrují o životě, občas téměř moudře. Ale hlavní je, že jde o jakousi rehabilitaci bývalého vrchního estébáka, hlavní figuru organizace, která týrala naše lidi, zastrašovala je a držela v nesvobodě.

29.01.2022 odpad!

Ministerstvo strachu?: Neskartované vzpomínky generála Lorence Ministerstvo strachu?: Neskartované vzpomínky generála Lorence Alojz Lorenc

Kniha vypráví život komunisty, inteligentního člověka, který byl od 15 let na vojenské škole a od té doby věrně sloužil režimu. Věřím, že v knize příliš nelže a že podává zajímavé informace například k 17. listopadu 1989. Největší slabinou je ovšem to, že pan generál vůbec nerozlišuje mezi režimem nesvobodným a svobodným. Je jasné, že každý stát potřebuje rozvědku a kontrarozvědku, jak mnohokrát argumentuje, ale pokud drží své občany v nesvobodě, týrá je (akce Asanace, o které se kupodivu nezmiňuje), nespravedlivě strká do kriminálu (v osmdesátých letech bylo stejně politických vězňů jako v padesátých), mstí se rodičům za jejich politické názory na jejich dětech, pak je ohavnost takovému režimu sloužit. A to bohužel tento estébák nikdy nepochopil a ani nepochopí.

29.01.2022 4 z 5

Dlouhé ucho Dlouhé ucho Egon Bondy (p)

Ač nejsem fanouškem taoismu, natož Egona Bondyho, tak se mi kniha četla krásně. A i když je mi každá esoterika zcela cizí, zdá se mi, že jsem knížce rozuměl, připisuji to svému vyššímu věku. Právě díky němu se mi čím dál tím více zdá mnohé lidské pinožení legrační. A vlastně i to moje :-)

20.01.2022 4 z 5

Čepec Čepec Katarína Kucbelová

Toto je opravdu velmi dobrá kniha. Zajímavá formálně, kapitoly a vytučněná "hesla", hutně napsaná, dala by se přečíst za dvě hodiny, ale lépe se čte týden. Katarína je fajná!

10.01.2022 4 z 5

Svět včerejška Svět včerejška Stefan Zweig

Svižně napsaná autobiografie plná zajímavých setkání a dávající nám nahlédnout na svět humanistickýh hodnot, které jsou snad již jen posmívány.

Skvěle je vylíčeno poválečné hyperinflační Německo, co se morální atmosféry týče, určitě byste nepoznali rozdíl mezi dobou skoro před sto lety a dneškem.

02.01.2022 5 z 5

Nepovažuji se úplně za experta ale o tématu něco vím, a proto mi kniha přišla plná banalit, asi nejpřínosnější mi přišlo objasnění obav Ruska z napadení, které se vzhledem k historickým konsekvencím mohou zdát oprávněné.

29.12.2021 3 z 5

Děti nade vše Děti nade vše Delphine de Vigan

Není to nejlepší román letošního roku, ale přečetl jsem jej během jednoho dne, jedním dechem. I když se dá říci, že je to dost angažovaná protisociálněsíťová agitka, znám bohužel několik podobných "mamin kvočen", které neváhají obětovat soukromí svých dětí pro pochybné uznání dementních lajků. A stejně jako u paní Delfíny je to kvůli traumatům z dětství, ale i kvůli stádnímu mozku, který v proudu onlájnově telefonní permanence neposkytuje ani reziduální záblesk kritického myšlení. Jednoznačně doporučuji.

29.12.2021 4 z 5

Notes: Literární eseje a glosy Notes: Literární eseje a glosy Josef Kroutvor

Čte se to úplně krásně. A pokud občas někam putujete, tak blaho.

18.12.2021 5 z 5

Gustáv Husák Gustáv Husák Michal Macháček

Jako Husákovo dítě mně kniha byla blízká, kupodivu se mi zdálo, že by v některých pasážích mohla býti podrobnější, například konec režimu je zpracován na pár stránkách s tím, že Husák byl zavřený na hradě a o ničem nevěděl, bodka. Jinak je to ovšem velmi čtivá a solidní práce, kdo má o období komunismu zájem, nebude zklamán.

17.11.2021 4 z 5

Dneska už se tomu směju Dneska už se tomu směju Adina Mandlová

Strašný přístup k životu, k mužům, nulová zodpovědnost, fakt se to nedá číst :-) Poslední kapitola, introspektivní, ale stojí za to. Zahrádka na Maltě s manželem homosexuálem. Komunisti byli (a jsou) fakt strašný, ale je to hlavně o devčeti, kterých kolem nás běhá na tisíce. Ale zkušenost je nepřenositelná...

05.05.2021 4 z 5

Zápisky z blázince Zápisky z blázince Miroslav Macháček

Jo, tohle se fakt dá číst, na knížku mě přivedly první memoáry Vlasty Chramostové - též velmi doporučuji. Čím dál víc se mi zdá, že realita je někdy barvitější než ta nejvyumělkovanější fiction. "Komunita je samej průser ... "(Na s. 44 místo Skok do tmy Útěk ze stínu.)

07.03.2021 5 z 5

Vlasta Chramostová Vlasta Chramostová Vlasta Chramostová

Skvělé, úžasné. A opravdu nejsem fanda hereček, které v letech 1948-1968 dodávaly legitimitu zločinnému režimu. Pohled z jiné strany, neuspořádané, bohémské memoáry. Lidské, krásné ...

13.02.2021 5 z 5

Neutěšenci Neutěšenci Kazuo Ishiguro

Někdy se mi zdá, že je nesnadné pro mnohé říci, že král je nahý. A tady je, s tím se nedá nic dělat. Že je upovídaný a pěkně mu to jde od pusy, nezamaskuje, že nemá, co říct. Škoda. (A srovnávat to se Zámkem? No, to snad ne!)

13.02.2021 1 z 5

Obrázky z moderních československých dějin (1945–1989) Obrázky z moderních československých dějin (1945–1989) Jiří Černý

Super počtení pro boomera i zoomera (ověřeno). Předsádka s obrázky ikonických výrobků socialismu potěší pamětníky.

03.01.2021 5 z 5

Zapomenuté 20. století Zapomenuté 20. století Tony Judt

I když jde v podstatě o sbírku esejů publikovaných jakožto recenze na knihy, jejich záběr je tak široký, že vás uvede do podstaty diskutované problematiky - marxismus, izraelsko-palestinský konflikt, pontifikát Jana Pavla II, atd. Kniha se čte sama!

04.08.2020 5 z 5