gan112 gan112 komentáře u knih

Otčina Otčina Robert Harris

Príbeh sám o sebe je veľmi dobre spracovaný špionážny thriller. Ovšem takých je na svete asi veľa, a aj keď ma príbeh i celý alternatívny svet zaujal, asi by som nedal plný počet nebyť posolstva tak krásne do deja vsunutého. Skutočne som knižku prečítal na jeden záťah a to podotýkam že stylisticky bol text pre mňa trošku ťažší. Ale každým krokom do priepaste som si spolu s hlavným hrdinom (ktorý mohol byť detailnejšie prepracovaný) uvedomoval čoraz viac akútny stav spoločnosti, ktorý závisí na jedincoch. Vizitka citát: „… A za pět nebo za padesát let sa tahle společnost rozpadne. Na masovén hrobě se stavět nedá, lidé takoví nejsou. O tom jsem přesvědčená, viď, že takoví nejsou?“ Neodpovědel.

28.02.2017

Kniha zvláštních nových věcí Kniha zvláštních nových věcí Michel Faber

Kniha bola rozhodne plná zvláštnych nových vecí, ale rozhodne nebola vecná. Autor sa skutočne komplexne krúti okolo asi štyroch ťažiskových tém, z ktorých mi asi polovica prišla nehodná rozoberania. Asi preto som síce nenaplnený z hľadiska vlastných preferencií, pretože mnoho zápletiek bolo samozrejme dosť vyfabulovaných, ale z hľadiska toho ako boli autorom uchopené, klobúk dolu. Vyzdvíham najme dialógy, premyslené a napäté (aj keď ma miestami štvalo Peterove zamýšľanie sa nad každým slovom ktoré použije, nuž ale to ku pastorovi ako psychológovi patrí) . Aj vďaka nim vo mne ostane príbeh rozhodne dlho. Môj pocit z knižky je približne taký, že som sa stretol s človekom ktorý hovorí veľmi zvláštne, zaujímavé veci o banalitách a tak sám zákonite hovorí banality. No nieje to tak, a preto sa mi knižka ťažko hodnotí, aj keď bodovo rozhodne za 5stár.
P.S. Faber ukazuje v knihe široké spektrum vedomosti hlavne z humanitných odborov, ale na oplátku planéta Oáza je z biologického hľadiska vystavaná absolútne neprípustne. Neva, nezáleží, to ja len tak.

08.01.2017 5 z 5

Parfém: Příběh vraha Parfém: Příběh vraha Patrick Süskind

Rozhodne som bol ochudobnený tým že som najskôr videl film, a to hlavne z toho dôvodu že ten sa takmer presne dejovo drží knihy. Keď boli kritici pred natočením filmu skeptický či sa Tykwerovi podarí vystihnúť predlohu, ja som niečo podobné prežíval v opačnom gardé, a musím povedať že som uspokojený ale zvláštnym nečakaným spôsobom. Prekvapil ma autorov štýl s takmer úplnou absenciou priamej reči. Myslím že na Suskindovi je badateľné zberateľstvo, keď totiž začne vyratúvať podstatné mená, ľudí, vône, predmety nemôže sa zastaviť. Veľmi sa mi páčil podrobný opisný štýl použitý na vykreslenie motivácie postáv a ich charakteru. Bol taký podrobný (hlavne dlhé vety)a všeobímajúci až ste motiváciu pochopili dokonale, ale v zápätí na nasledujúcej strane mi celkom z hlavy vyfučala (prečo Grenoá opustil jaskiňu…). V skutočnosti je to asi spôsobené tým že autor sa pohybuje na abstraktnej hranici ktorú dokáže pretvoriť na jasnejšie obrysy čo mu slúži ku cti. Pre mňa z knihy najviac trčí asi kritika spoločnosti, doby ale aj jednotlivých osobných hriechov a nedokonalostí. Rozhodne výnimočné dielo a nápad.

27.12.2016 4 z 5

Příběhy vašeho života Příběhy vašeho života Ted Chiang

Skvelá zbierka, originálne nápady, prepracovanosť, vyzretý štýl ... odporúčam!

17.12.2016 5 z 5

Muž, ktorý sadil stromy Muž, ktorý sadil stromy Jean Giono

Očakávaná KLASIKA, po všetkých stránkach. Nečakal som nič iné. Asi ako slovenský realizmus - príroda, pracujúci ľud... Ilustrácie parádne, hlavne krajinky s budovami.

11.12.2016 3 z 5

Útek z Káthmandu Útek z Káthmandu Kim Stanley Robinson

Obrovská smola že knihu zrejme moc ľudí nečítalo. Je totiž vtipná, ale aj hĺbavá. Napísaná je tak detailne že neverím že Jety neexistuje. Presah do rôznych sfér ľudskej existencie v Nepále či Tibete je znakom bystrosti a kvalít spisovateľa. Politika sa tu mieša s budhizmom, tvrdá drina a odriekanie s prežieraním sa viedenskými rezňami, a to všetko v dobrodružnom až komixovom rytme. Ide vlastne o súbor štyroch na seba nadväzujúcich poviedok, ktoré hoci s menším počtom postáv, tvoria románový obraz. Duchovné obrodenie pod aj na najväčšom pohorí sveta s nutnosťou situačneho humoru, inšpirované Kerouacom? Rozhodne stojí za prečítanie už len kvôli faktografickej hodnote vyselektovateľnej z knihy.

03.08.2016 5 z 5

Ďabiel DeFoe Ďabiel DeFoe John Maxwell Coetzee

Celkom zaujímavé čítanie, ale násilné. Násilné v zmysle že ak nieje o čom písať spisovateľ by nemal tlačiť na pílu. Najväčší problém mi osobne robilo ľudožrútstvo Piuatka ktoré bolo zveličené. Nu ale ostatné veci sa mi zdali tiež trošku nadnesené. Zrejme zámerne, no pre mňa už násilne. Inak myslím jedna z tých kníh vhodná na zamyslenie a diskusiu, no vypichol by som iba tie najhlavnejšie myšlienky. Pamäť človeka, prirodzenosť, zodpovednosť za niekoho ... a vynechal tie pre mna v tejto knihe nepodstatné vedľajšie veci ako - nájdenie(nenájdenie) dcéry hl. postavy, a celé bláznenie okolo spisovateľa. Knihu hodnotím ako zaujímavú.

10.05.2016 3 z 5

Nula kelvinov Nula kelvinov Jana Plauchová

Po prečítaní som si pripadal že sa mi to všetko len snívalo, a to je poklona autorkynej fantázií. Ale dám aj nejakú snáď konštruktívnu kritiku, pre prípad že by sa autorke chcelo vrátiť v čase a knihu prepísať. Knižka je skvelá, populárno-náučná beletria, detektívka, thriler, eticko-filozofický traktát, v jednom. Navyše jej nechýba humor, rozprávačský nadhľad a prepracovanosť na hlbokú úroveň. Vytkol by som snáď len extrémne baby friendly slovník. Trocha to odoberá reálnosti, ale o to je knižka milšia. Trocha by som ubral aj z romantiky, a nechal ju na imaginácií čitateľa. Predsa len pokiaľ nejde vyložene o ľúbostný román, je spisovateľ vždy na tenkom ľade. Miestami sa objavia aj nejaké logické chyby, no neva, kladov je určite viac. Dej nieje ukecaný, ako by sa zdalo, len inteligentne skúma, rozoberá, striedajú sa pohľady na vec. Postavy. Čo k ním povedať? Hlavné postavy sú sympatické a vedľajšie sa mi zo začiatku zdali pitoreskné, no postupne s dejom zvážnejú. Páčili sa mi tiež retrospektívne pasáže, tie boli urobené pohľadom viacerých postáv, a pomáhajú rozuzliť množstvo otáznikov ktoré čitateľa udržujú v strehu. Neviem kto to povedal (možno S.King), že najlepšie literárne počiny sú tie, keď spisovateľ rozhodí postavy do deja tak že začnú žiť vlastným životom. A to sa tu presne podarilo. Od stredu knihy sa otvára vesmír možností nielen o tom ako knižka skončí, ale aj o tom čo sa deje v deji momentálne. Mnohé možnosti deja ostanú len načrtnuté a ako čitateľ musím povedať že v mysli som si knižku napísal asi dva-krát dlhšiu. Škoda len že ju neobjavilo viac ľudí, aspoň teda tu v databáze. Odporúčam rozhodne áno.Ja by som si pozrel aj filmovú verziu. Osudový dotyk by mal konkurenciu.)

25.11.2015 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Baviť som sa pri čítaní nebavil, niektoré pasáže boli možno nad moje chápanie a prišlo mi to ukecané a príliš zamotané. Hlavne doublething! Ale pres to šecko určite vo mne knižka dlhú dobu ostane, aj ked nadčasová vcelku nieje, nájdu sa pasáže ktoré sa vryjú do pamäti. Film si určite rád pozriem.

26.03.2015 3 z 5

Pěna dní Pěna dní Boris Vian

Pena dní –(spoiler) Ľúbostný román (?), zo sureálneho prostredia s prevrátenými sociálnymi a morálnymi statusmi a hodnotami (teda až na obraz vierovyznania). Bizarnosťami sa dej len hemží. Zo začiatku trocha samoúčelne. Hlavná postava Colin je moderný „babrák“, túžiaci po láske, a to až tak že je (samozrejme bizarne)agresívny (na prechádzkach s dievčaťom vyhľadáva tmavé zákutia). Láska v románe je zjednodušená tak plochými postavami, ako aj zámernému zjednodušeniu na pocit zaľúbenosti. Inak mi príde dosť román tak francúzky predkaný sexualitou, či skôr skrytým sexuálnym nábojom. To prečo ide o ľúbostný román (?)začína byť zrejmé až neskôr, keď sa hlavným postavám začne rúcať svet. Colin sa chce starať o chorú manželku, Alis chce pomôcť Chickovi z jeho závislosti… Na bizarnosť sa dá časom zvyknúť a čitateľ sa ocitá akoby v snovom svete budúcnosti s nevšednou morálkou. Nepripúšťajú sa tu žiadne chmáry, a najhoršie čo sa vám môže stať je choroba. Od tejto chvíle je kniha plná jednoduchých metafor na úpadok ľudského šťastia, a to formou zmien vonkajšieho prostredia. Kdesi som čítal že kniha je nesfilmovateľná, ale práve opak je podľa mňa pravdou. Nenájdete tu žiadne vnútorné monológi postáv, ani žiadneho filozofujúceho rozprávača. Obraz akoby sa rovnal myšlienke. Nedajú sa brať celkom vážne, no aj na absurdnostiach sa tu dá takmer vždy nájsť niečo hlbšie. Interakcia a dialógy postáv sú krátke a výstižne, a je ich dostatočné množstvo na to, aby sa dej mohol odvíjať novými smermi. Osou knihy je rúcanie sa (miznúca pena) životného šťastia. Je zrejmé u všetkých postáv. Dve hlavné postavy strádajú však z rozličných dôvodov. Kým Chick z rozmaru a závislosti, Colin kvôli záchrane manželky. Vedľajšie postavy, ovplyvnené hlavnými, tiež chradnú, starnú, strácajú milencov, prichádzajú o prácu… Hoc ma čítani nebavilo, ideo podnetnú knihu na diskusiu. Sto ludi na nu bude mať sto názorov. Skrytý myšlienkový presah som vnímal, pri sociálnom porovnaní *Partra (vševeda-filozofa), ktorý na všetko môže hľadieť z teplučka, a hrdinov boriacich sa s problémami. Naň nadväzuje aj pohľad Alis ako ženy, ktorá ho dokázala vyčleniť ako táraniny, no Chickovi už pomôcť nestihla. Dá sa povedať že knižka je dosť umelecká a možno preto ma extra neoslovila, no každý si v nej môže niečo nájsť, a to hlavne na jej smutnom konci, ktorý je dejovo najprepletenejší a preto pre mňa najzaujímavejší z celej knihy.

27.12.2014 3 z 5

Singularity – Postkyberpunková antologie Singularity – Postkyberpunková antologie * antologie

Tak tak výborne každý večer bez problémov zhltnete jednu, lebo boli vybrané skvelé poviedky akurátnych dĺžok. Zopár poviedok sa mi zdalo slabších (mne osobne tri) ale inak vysoký štandard, ved napokon tie mená hovoria sami za seba. nedočítal som ale poviedku od Gibsona to bolo pre mňa nepochopiteľné. Vskutku ale pekný nasledovník Zrcadloviek.)

13.03.2014 5 z 5

Vesmír je báječné místo pro život Vesmír je báječné místo pro život Jaroslav Veis

Opäť ako to v anatológiách býva nemôže vás zaujať všetko. Tato zbierka poviedok je chudobnejšia na kvalitu, ale ako to tiež už tak býva tak sa nájde jeden či dva klenoty pre ktoré by ste si ju kúpili aj keby bola z 90% brak. Najviac sa mi páčila poviedka Fredrika Brawna - Hviezdna myš. Ide o humoristicky ladenú poviedku zo skvelým nápadom, svetom aj príbehom. Ďalej ma zaujali Potterov paradox a Palubný rozhlas.

22.12.2013 2 z 5

Schismatrix Plus Schismatrix Plus Bruce Sterling

Ťažko sa mi hodnotí, ale za prečítanie to stálo. Aj ked do polovice som sa nevedel vysomáriť z politiky celeho univerza, takže "výstraha" je to velmi zložitý román sám o sebe a Sterling to svojim štýlom neulahčuje (skôr naopak), ale na druhú stranu tá zložitosť Schismatrixu podtrhuje spisovatelovho génia :). Po prečítaní mam pocit že si z tej knihy nič nepametám iba toho ducha a neviem či to stačí? Problem je asi pretlak myšlienok a fylozofií postludí...
A ešte niečo - podla mna sa nejedná o cyberpunk ale o velice moderné sci-fi , ked tak kyberpank z toho čišal zo začiatku románu.

27.10.2013 4 z 5

Nádraží Perdido Nádraží Perdido China Miéville

Bohužial opisy mesta ma sklamali, čakal som viac kovu a industrialnosti a vôbec všetkého nového čo "poodhalila" obálka, no mesto bolo pre mna zlepenec hlavne vizuálne a zo sociálnej stránky neurčité. Príbeh a zápletka sú fajn, rovnako aj všetky rasy, autor toho využil dosť, ale aj ked bol príbeh dobrí akoby nežil v meste ale mesto bolo iba kulisa (príklad: v príbehu nevyužitý vlak). Naviac som sa nazdával že román pojde aj trocha do politiky, ale tri dosť neurčité postavy (Gangr Rukodlak a Stena K.) sú pre mna najväčšou slabinou a sklamaním príbehu. A vtom to asi bude, že tak obsiahli román nestavia na konkrétnych scénach ktoré rozprávajú a hovoria o celku ale iba prelietava dej aj architektúru a tým sa stáva klišé a preto mi príde celá kniha úzkoprsá.

31.08.2013 3 z 5

Nežná fatamorgána Nežná fatamorgána Dominik Dán

Bolo to priliš dokumentaristicke s "cool" humorom. Tak potrebne osvieženie a ozvlaštnenie prišlo až v závere a tykalo sa revolucie. Skór si myslim ze dva pribehy mali byt viac previazane. Za pribeh o nohavičkovom vrahovi 2hviezdy ale plus 1 za ten záver.

19.04.2020 3 z 5

Born to Run - Zrozeni k běhu Born to Run - Zrozeni k běhu Christopher McDougall

Klenot cestopisov a dokumentárneho písania či reportu. Číta sa to samo, a rozhodne si pôjdete zabehať, takže motivácia naviac si knihu prečítať. Ja som ju čítal dávno ale je to no.1 čo sa žánru týka.

20.09.2018 5 z 5

Muž menom Ove Muž menom Ove Fredrik Backman

Čítanie knihy ma príliš nebavilo. Prišlo mi to viac zamerané na rozprávača a bez dialógov, naviac autor skákal z minulosti do prítomnosti a ešte niekam inam asi na jednej stránke. No niekedy zmätok. Humoru bolo z môjho pohľadu pomenej a nebyť kocúra tak asi nič moc. Avšak príbeh a ulica v ktorej sa odohráva vo mne ostane, no stále mám ten pocit že ide o niečo lacné, ako čínska napodobenina adidasov. Neviem. neviem.

24.05.2017 2 z 5

Tma Tma Ondřej Neff

Tak toto pre mňa priemerne dielo, by mi neuškodilo, keby bolo v poviedkovej forme. Takto mi to prišlo síce akčne a spádom v poriadku, ale celé nejak neprepracované. Obrovské skoky v deji, kde dôležité situácie zostali opomenuté a pôsobili čisto funkčne. Politika a trochu zvláštny politický humor, ktorý priznávam miestami brnkal na kvalitnejšiu satirickú strunu ale poväčšine grotesknel až na frašku. No nejako ma to nezaujalo. Možno negatívne prílišnou snahou hnať drsnosťou veci do extrému a svojpomocne tak šokovať čitateľa. Myšlienka elektrickej smrti je fajn, obrazovo a žánrovo sa to dá pekne využiť až na hranu steampunku, myšlienkovo mi téma prišla ale z veľkej časti nevyužitá a aj záver a celá zápletka slabšia, jednoduchšia. Záver: priemerné dobrodružné čítanie, pri ktorom mi najviac prekážala nekonzistencia dvoch hlavných prvkov humoru a drsnosti, avšak s rýchlim tempom deja.

21.04.2017 3 z 5

Mašina zázraků Mašina zázraků William Gibson

Ako nechápem tuto knihu! Ku koncu to už ide do mvp. Prvé dve časti knihy fajn, ale ten tretí príbeh je hmmm nekonzistentný. Nechápem celkom pointe ktorú vidí sf1. Na mňa je tam príliš veľa zmätku, zbytočných postáv, ktoré sa len tak mihnú a sú asi len na efekt (alebo treba mať zmáknutu históriu aby to dalo čosi viac, ale aj tak mi to príde zbytočné), a nejako chýbala zápletka! V poriadku dej má spád, aj sa hýbu veci, ale kde je nejaký podstatný príbeh, pointa alebo aspoň jednoliatosť príbehu? Ja ho nevidím? Príbeh mi prišiel nepodstatný, banálny, udalosti v ňom zanedbateľné. Je to asi zapríčinené tým, že pointa (o čo ide) je skrytá, tak že som celý čas vlastne nevedel k čomu sa autori chceli dopracovať. Celé je to zamlžené v politike, alebo v skutočne zlej či skôr chybnej forme, alebo žeby v preklade? Chýbal mi tiež motivácia postáv, a veľa veľa dalšieho. Knihu som začal čítať lebo som sa chcel zoznámiť bližšie zo steampunkom, no táto knižka mi prišla omnoho viac ako alterhistory. Z mojej strany sklamanie, možno pre niekoho kto tu knihu pochopí to bude skvelé, pre mňa slabé!

06.04.2017 1 z 5

Spící město Spící město Martin Vopěnka

Pekný príbeh, vhodné podla mňa aj pre deti od 6 rokov. Aj keď samozrejme ako dospelákovi sa mi nepáčilo veľa vecí, ale veľa vecí sa mi aj páčilo. Má to spád, nenudí, síce sa dosť škatuľkuje a hlavne sa mi nechce veriť že by to v danej situácií bolo až také zlé. Totiž všetci bezdetný dospelí a tínedžeri sú tu buď psychicky chorý, úchylný, zlý, alebo proste ľahostajný (nebojte stále je to knižka pre deti). Nájdete tu napríklad aj tak trochu načrtnutú tému kňažskej pedofílie. Najmä koniec sa mi zdá veľmi dobre premyslený čo sa týka zobúdzania rodičov a aj Samkov návrat a vôbec celý jeho príbeh stratenia sa bol zaújmavejší ako putovanie jeho súrodencov po jeho stopách (kedže sa nevedia dohodnúť a v kuse si kibicujú). Celkovo sa ale knižka ku koncu iba zlepšuje, a hlavne asi preto lebo deti sú čím ďalej tým viac ostrieľanejšie a začnú chápať že sú odkázaný sami na seba (v Samkovom prípade doslovne). Celkovo teda môže byť ale pokračovanie si dám jedine v prípade že budem mať dakedy vlastné deco.

12.02.2017 4 z 5