gad gad komentáře u knih

Tajemství ďáblovy bible Tajemství ďáblovy bible Arnošt Vašíček

V roce 2018 jsem si na autorově přednášce Velké tajnosti koupil několik jeho knih a do těch se hodlám nyní pustit. Tajemství Ďáblovy bible jsem si vybral jako první.
Pana Vašíčka mám rád a mám rád i záhady a ty jsou jeho doménou. Stejně jako styl, kterým je prezentuje. Líbí se mi, že nedogmatizuje, ale pouze nastiňuje a pokládá otázky. Odpověď si ale musí každý najít nebo odvodit sám. I tentokrát jsem se dověděl pár nových zajímavostí. Teď už na mě mrká Oko Kyklopa.

19.06.2021 5 z 5

Pekelný pastýř Pekelný pastýř Oskar Fuchs (p)

Spokojenost. Moje první kniha od Fuchse, takže nemohu srovnávat. Skvělá alegorie na Čechistán a současnou situaci. Ale nejen na ni. Autor se dotýká více témat, která mohou být různými jedinci různě chápána. Je to akční, nechybí černý humor, a to mám rád. V každém případě si přečtu další věci od pana Fuchse.

19.06.2021 5 z 5

Kdo rozváže pás Orionu Kdo rozváže pás Orionu Aleš Rozehnal

Tato kniha pro mne byla překvapením. Milým překvapením. Anotace v Knižním klubu slibovala vše, co mám v knihách rád. A jsem nadšen. Kniha by mohla posloužit jako víceúčelová, např. jako průvodce historickou Prahou, průvodce historií vůbec, úvod do matematiky či filosofie. Je to vlastně taková filosoficko-matematicko-teologická disputace mezi dvěma hlavními hrdiny. V nich jsem viděl dva typy lidí. Na jedné straně advokát Artur jako moderní člověk, ateista, zastánce vědy a evoluce a na straně druhé docent Krámský jako zástupce kreacionismu a když ne přímo Boha, tak jakési vyšší inteligence, která stojí za původem vesmíru. Slepě přijímaná vědecká dogmata proti tvůrčímu myšlení a bádání. Velice se mi líbily pasáže, ve kterých se naši hrdinové vydávají na různá místa Staré Prahy a osvětlují jejich historii a vzájemné propojení. Moc jsem si čtení užil.
P. S. Ta kniha opravdu není pro každého a moje nadšení asi nebudou sdílet všichni čtenáři.

22.05.2021 5 z 5

Lars láme kosti Lars láme kosti Daniel Gris

Dvojka snad ještě lepší než jednička. Larsovy hlášky nemají chybu a často mě rozesmály. Exil zřejmě pojede dál. Jen čekám, že v dalším díle bude nějak více vysvětlena záležitost s Majorem... Rozhodně sháním třetí díl.

16.05.2021 5 z 5

Ptačí sněm Ptačí sněm Ransom Riggs

Mírné zklamání, ale přesto ne špatné čtení. Akce není tolik, ale ta, co tu je, stojí za to. Uvidíme, jaké bude finále. Já osobně doufám, že velké a už se těším na závěrečný díl.

27.04.2021 4 z 5

Zahrada mlčenlivých Zahrada mlčenlivých Věra Kadlecová

Velmi zajímavá kniha. Mystická a z našich rodných lánů. Moje chyba, že jsem , pro velký nápor osobních starostí, nečetl najednou. Kvůli tomu jsem se občas trochu ztratil. Je to čtení, které vás nutí přemýšlet, ne jen konzumovat. Obzvláště pasáž, kdy došlo k průlomu v pátrání a Simona s Radkem stojí před vraty zahrady, byla velmi vzrušující a napínavá. Myslím ,že pod taktovkou pana Stracha by to nemusel být špatný film, možná i seriál.

18.04.2021 4 z 5

Sladká pomsta Sladká pomsta Jonas Jonasson

Pokud se říká, že život je řada průšvihů nepřetržitě po sobě jdoucích, tak u hrdinů knih pana Jonassona to platí stoprocenteně, protože tohle opravdu nevymysíš. Sladká pomsta je další příběh, který je opět založen na neskutečných náhodách a shodách okolností, jež dohromady vytváří komické situace. Opět sled událostí dohromady svede lidi, kteří by se normálně zřejmě nepotkali a opět jsou součástí příběhu i skutečné, historicky doložitelné osobnosti.
Bavil jsem se velice. Doporučuji.

23.03.2021 5 z 5

Mrtvé vzpomínky Mrtvé vzpomínky Angela Marsons

Velmi dobrý díl, troufám si říci, že pro mne snad zatím nejlepší. Kim, ač vydrží hodně, si tentokrát sáhne až na dno svých sil.
Paráda, doporučuji.

07.03.2021 5 z 5

Říkají mi Lars Říkají mi Lars Daniel Gris

Bavil jsem se. Mám rád tento styl psaní. Černý humor i když jde o kejhák, skvělé Larsovy hlášky a slušná zápletka. Určitě seženu pokračování.

07.03.2021 5 z 5

Zmizení Zmizení Charlotte Link

Velmi pěkně napsáno, to, jak autorka zachytila vnitřní pocity a myšlenky hlavní hrdinky Kate Linvillové, ale i únosce a vraha. Celkově ten příběh tak nějak poklidně plyne, jakoby nic a přitom se dějí hnusné věci. Mám tu od Charlotte Linkové ještě jednu nepřečtenou, tak se do ní brzy pustím.

23.02.2021 5 z 5

Ti druzí Ti druzí C. J. Tudor

Velice dobře napsáno. Spokojenost.

07.02.2021 5 z 5

Myšlenky za volantem Myšlenky za volantem Marek Eben

Moudrá zamyšlení plná laskavého humoru. Přesně to jsem od pana Ebena čekal. Nevytrhl jsem ani jeden list.

01.02.2021 5 z 5

Čarostřelec Čarostřelec Jan Horníček

Po Alchymistově odkazu, který byl češtinářsky zcela katastrofální, byl Čarostřelec balzámem pro oko i duši. Jak po stránce jazykové, tak i té obsahové. Když jsem knihu kupoval, tak jsem netušil do čeho jdu a proto jsem byl mile překvapen. Dobou, ve které se příběh odehrává i samotným příběhem, který je spíše historickou detektivkou s prvky mystiky (velmi působivé je líčení zednářské mše). Autor na pozadí příběhu přibližuje čtenáři krušný život v Jizerských horách na konci osmnáctého století, zvrhlost církevních představitelů, mocenské pletichaření a to vše na úkor obyčejných lidí. Několikrát jsem pociťoval silnou podobnost s dnešní politickou situací u nás. Jak se zdá, moc a plné korýtko bylo, je a bude pro některé jedince hlavní životní prioritou, bez ohledu na osud ostatních. Kromě krásné češtiny (kdy naposledy jsem četl slovo jurodivý?) popisuje autor i reálie a historické souvislosti tak věrohodně, že bych nechtěl v té době trávit zimu v Jizerkách. Za mě paráda a vřele doporučuji.

30.01.2021 5 z 5

Alchymistův odkaz Alchymistův odkaz Michal Sabó

Mohlo to být velmi zajímavé počtení, ale kvůli stylu napsání a velké spoustě chyb to bylo utrpení. Nicméně jsem vydržel až dokonce. Takový poutavý příběh a takto znehodnocen. Škoda.

23.01.2021 2 z 5

Konec hry Konec hry Daniel Cole

Za mne nejlepší díl trilogie. Mělo to spád, líbily se mi vzpomínkové vstupy z minulosti, díky kterým se celý kruh propojil a uzavřel. Spokojenost.

15.01.2021 5 z 5

Loutkář Loutkář Daniel Cole

Zpočátku trochu chaos, pak se to četlo dobře. Napínavé až do konce. Otevírám Konec hry.

09.01.2021 4 z 5

Kniha se četla sama. Opět jsem se dozvěděl něco nového z minulosti Abuse Brumbála. Paní Rowlingová to má hodně dobře promyšlené a dotažené do detailů. Tak uvidíme, co bude dál.

02.01.2021 5 z 5

Když jsem si zvykl na styl scénáře, tak jsem si četbu užil. Příběh nepostrádá napětí a má spád. Takže pokračuji s Grindelwaldovými zločiny.

31.12.2020 5 z 5

Lovci ohně Lovci ohně Mons Kallentoft

Už to nebylo ono, předchozí díly mne držely v napětí přece jen více. Opět silná sociální linie i zajímavá zápletka. Jen mi chyběly promluvy mrtvých obětí, které rapidně ubyly. Malin už tolik neřeší chlast, ale našla si jinou závislost. Kdoví, jak to dopadne se Zekem. Takže přečtení dalšího dílu je nasnadě. :)

28.12.2020 4 z 5

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

Nebylo to špatné, ale seženu druhý díl a uvidím.

23.12.2020 4 z 5