freejazz freejazz komentáře u knih

Vikingové Vikingové Holger Erik Arbman

ano, je to knížka letitá, leč stále zajímavá. kdyby Arbman věděl, co všechno se od jeho bádání o životě Vikingů objevilo, tetelil by se blahem. faktem je, že jako úvod do světa Vikingů je to opravdu nezbytná drobnost. a možná by trochu pomohla v orientaci i dnešním dezorientovaným bojovníkům za slovanskou chyméru. nebýt Vikingů, nejspíš by se posunul i vznik Kyjevské Rusi a ještě více se oddálil vznik aktuální mekky dezolé a frustrátů Moskvy. jenomže je jisté, že žádný z dvojzubců se do této knížky nedovede začíst.
doporučuji číst spolu s Grónskými mýty, Eddou a Kalevalou a pak přidat třeba Dějiny Islandu, Norska a Dánska.
nemá 100 %, protože pojednání o umělecké tvorbě Vikingů bylo pro mně až moc úzce specializované a ztrácel jsem se v něm. trochu to vynahradila bohatá obrazová příloha a množství kreseb - a zase prťaté mapy, které šlo stěží rozluštit s lupou k informovanosti taky moc nepřispěli.
přesto obdiv, že knížka u nás vyšla relativně rychle po originálu a přinesla nové pohledy na staré dějiny.

25.10.2023 5 z 5

Cesta Maximiliána Hella do Vardö pri Laponsku a jeho pozorovanie prechodu Venuše v roku 1769 Cesta Maximiliána Hella do Vardö pri Laponsku a jeho pozorovanie prechodu Venuše v roku 1769 Ján Sajnovics

je to taký trochu pohľad z rýchlika, ale určite sa tu nájde dosť informácií a inšpirácií.
keď som pred pár rokmi čítal akési dejiny Slovenska, zarazilo ma, že tam chýbajú zmienky o našich vedcoch a vynálezcoch. ani pre Maximiliána Hella sa v tej knihe miesto nenašlo, preto jej hodnota je viac ako sporná. preto som rád, že som kdesi vypriadol túto drobnosť, ktorá aspoň trochu odhaľuje kúsok života významného astronóma, ktorého si vážili učení kolegovia v celom vtedy známom svete a úctu mu preukazovali aj hlavy štátov - či už naša Mária Terézia, či dánsky kráľ Kristián VII.
ak by chcel byť slovenský národ naozaj hrdý na svojich predkov, v panteóne by musel mať svoje miesto aj Maximilián Hell. žiaľ, krpčiari spod Tatier budú radšej adorovať lenivého lúpežníka Jánošíka, ktorého nemal nikto za nič. a v tom je, v skratke, tragédia tohto omylu strednej Európy.

15.10.2023 4 z 5

Grónské mýty a pověsti Grónské mýty a pověsti Knud Rasmussen

šťavnaté a neprikrášľované tradované príbehy, z ktorých sa vyvinuli známe ságy. a k tomu naturalisticky brutálne ilustrácie. takže keď som túto knihu objavil na burze, chňapol som po nej. čítal som ju pred pár rokmi, medzičasom som sa zoznámil s jej prekladateľom a teším sa, že sa s ním stretnem opäť o pár dní.
odporúčam všetkým, čo už majú dosť farbotlačovín.
navyše pri čítaní týchto príbehov začínam lepšie chápať celú severskú literatúru.

30.09.2023 5 z 5

Vlčie šťastie Vlčie šťastie Paolo Cognetti

krásna kniha. tak, ako ma oslovilo Osem hôr, urobilo to aj Vlčie šťastie. úžasne jednoduchý jazyk, ktorým sú vyrozprávané zložité príbehy ľudí z hôr i tých, ktorí by nimi chceli byť. tých, ktorí pred horami utekajú, ale neutečú i tých, ktorí sa k nim pokúšajú priblížiť, ale nakoniec to vzdajú.
myslím, že prekladateľ si dal záležať a odviedol skvelú prácu.

30.09.2023 5 z 5

Knižnica duší Knižnica duší Ransom Riggs

váham medzi 3 a 4 *. chvíľami je to skvele napísané a ak sa človek vžije do snového sveta neobyčajných bytostí, môže z toho mať príjemný zážitok. navyše, keďže je to rozprávka, musí to skončiť dobre, takže strach zo záveru nehrozí. ale niektoré drobnosti strácajú logiku a neviem si predstaviť, že by som knihu začal čítať do tretiny a potom ju na pár mesiacov odložil - musel by som začať odznovu.
a vlastne tento opus ničím nevybočuje z populárneho žánru. je v ňom mix Harryho Pottera, pravekých príručiek pre cestovateľov časom, niečo azda aj z Borgesovej mysterióznej tvorby, čosi z Conana Doyla...
celú sériu by som asi nezvládol, takže keď k tejto knihe pridám fajn film o Sirotinci mám za sebou viac než dosť. iba ak by mi niekto ponúkol niektorý z ďalších dielov tejto série tak za 1 - 2 eurá.

24.09.2023 4 z 5

Hlas z Ameriky Hlas z Ameriky Josef Škvorecký

využil jsem nabídku e-knih zdarma a začetl se do povídání Josefa Škvoreckého. o knihách, které jsem nečetl a které u nás nevycházely díky politické situaci.
oceňuji krásný jazyk mistra Škvoreckého a trochu je mi smutno, že čas těch knížek je nenávratně pryč a pokus o jejich vydání v současnosti by asi neměl velký úspěch.
oplatí se číst hlavně těm, co prožili reálsocialismus v lihově demagogickém těžkoslovensku. je to střípek do promarněných příležitostí.

22.09.2023 4 z 5

Kristove šoky Kristove šoky Igor Otčenáš

čítať si o živote určenom primárne na premrhanie v socialistickom raji bolo dosť divoké - mohli sme to konfrontovať s tým, k čomu naozaj došlo, hoci sme tomu stále nevedeli celkom uveriť. pekný záznam myslenia ľudí v dobe reálneho marazmu, v ktorom sme dlho nevideli svetielko na konci tunela.

17.09.2023 5 z 5

Keby... (Rýchle dejiny budúcnosti Slovenska) Keby... (Rýchle dejiny budúcnosti Slovenska) Igor Otčenáš

oeňujem Igorov pokus nakresliť stupídne dejiny stupídneho národa. žiaľ, v roku 1998, kedy to vyšlo a kedy som to s veľkou radosťou čítal a zabával sa na skutočne neobmedzenej obmedzenosti slovenských dejateľov sme netušili, že po Veľkom Muftim prídu onakvejší trégeri. takže z dnešného pohľadu to vyzerá ako naozaj nerealizovateľná fikcia, dezolé komando a ruská propaganda a prekrúcači dejín a aktivisti na atlase húb poslali tento národ na ešte hlbšie dno, než sme si dokázali predstaviť.
napriek tomu stojí toto dielko za prečítanie a zamyslenie.

17.09.2023 5 z 5

Americká hospodyňka Americká hospodyňka Helen Ellis

zdieľam rozpaky predčitateľov. samozrejme som mal úplne iné očakávania. to, čo som dostal, je odvar z literatúry, až sa mi vidí, že aj tie dve hviezdy sú veľa - dajme tomu, že sú za tých niekoľko svetlých momentov, z ktorých by sa dali vytvoriť slušné príbehy, keby... keby to všetko nebola tak strašidelná umelá hmota.
z celej knihy trčí toporná snaha byť zábavný a vtipný. tento súbor poviedok, ktoré sa dajú poviedkami nazvať len s odretými ušami, je však nevtipný, násilný, miestami mi pripomínal náš pubertálny humor, keď sme spolužiačky zvalili do snehu alebo blata a rehotali sa na tom a v duchu sme očakávali, že pochopia, že ich milujeme. jednoducho je to trápna záležitosť, takže som ešte jednu hviezdu predsa len ubral. v prípade, že kniha bude slúžiť ako výstraha a príklad, ako sa nemá písať, je tých 20 % až-až. iný význam tohto opusu nevidím. napokon - mala ma odradiť už tá strašná ilustrácia na titulke.
takže strata času.

17.09.2023 1 z 5

Strieborná cesta Strieborná cesta Stina Jackson

moja slabosť pre severskú literatúru...
a zasa som našiel dobre postavený príbeh, ktorý sa síce spočiatku trochu vliekol, aby sme spoznali prostredie a postavy a ich pohnútky, aby sme v prvej polovici knihy vedeli vytipovať päť možných vrahov. a to len preto, aby sme na posledných dvadsiatich stranách precitli a zistili, že všetko je inak.
dobrá oddychovka s dobrými otázkami.

16.09.2023 4 z 5

Velká výstava Velká výstava Marie Hermanson

príjemná prechádzka Göteborgom dvadsiatych rokov. čakal som trochu divokejší príbeh, ale napokon to bolo pohodové čítanie. ešte aj tie okolnosti Einsteinovho zdržania boli podané jemnejšie.
určite to nebola kniha, ktorá by mohla čitateľa uraziť. otázka je, čo si z nej bude pamätať o rok - dva.

06.09.2023 4 z 5

Niekedy netreba zdolať vrchol Niekedy netreba zdolať vrchol Paolo Cognetti

po skvelom opuse osem hôr to nebolo až také silné, ale kniha dáva zmysel. cesta, hľadanie, vnímanie, pochopenie...
a je fakt, že vystúpiť na vrchol nemusí byť tá naozaj najdôležitejšia méta. koľko ľudí zostalo pod vrcholom, aby istilo tých, čo tie posledné metre zdolali. sú to bezmenní hrdinovia, na ktorých stojí svet. pekná novelka na zaamyslenie.

25.08.2023 4 z 5

Príbeh včiel Príbeh včiel Maja Lunde

keď sme sa naposledy pozerali s včelárom do nášho úľa, mali sme len tri rámiky akotak zaplnené, zvyšok prázdny. nadstavec o včelách ani nechyroval. pritom záhrada plná kvetov, levandule začínali svoj mesačný balet farieb a vôní, v bylinkovej záhrade na výber od tymiánu cez materinu dúšku, nechtík, divozel, kapucínku, yzop, dokonca ešte dokvital aj rozmarín, santolina, echinacea, medovka, mäta, divozel, nádherne sa rozbiehala budleja, tráva plná hlávok ďateliny a kam som sa pozrel, všade ľubovník, otvárali sa veľké slnečnice, cínie, ostrôžky, druhá várka orlíčkov... jednoducho človek by si povedal, že tie včely musia byť objedené a nevládzu vláčiť do úľa vedrá nektáru a peľu.
a nič.
a potom som sa dočítal, že to môže byť spôsobené aj charakterom leta - je sucho alebo daždivo. kvety síce kvitnú, ale nemajú nektár, sú suché. a tak sú včely vlastne podvyživené. (čo im ale nebránilo, aby na mňa vystrčili svoje žihadlá a položili život pri ochrane úľa. jedno som dostal do čela, druhé do chrbta ruky. a opuchol som, až som bol smiešny, nejako sa u mňa rozvinula alergia na včelí jed. asi vekom.)

prečo taký dlhý úvod?
ide opäť o knihu, ktorá sa viezla na módnej vlne a pchali ju do každej relácie. v ničom to nepomohlo normálnemu premýšľaniu o stave planéty. a v ničom to nepomohlo ani knihe, lebo ľudia ju hltali ako módnu a trendy záležitosť. pritom tá kniha vôbec nie je zlá, je priam výborná.
jej takmer spomalený dej dáva čitateľovi možnosť zamyslieť sa. a nielen nad stavom včiel. tri príbehy akoby z troch iných planét, pritom živé a uveriteľné (až na detaily - aby otec nevidel, že jeho syn si prechlastáva ledva začatý život sa mi videlo dosť nepravdepodobné). navyše tu chýbal akýkoľvek hysterický apel na ochranu a záchranu sveta a civilizácie. na to, že sa deje niečo nie celkom dobré, dokonca ohrozujúce i keď takmer nebadateľné, musí prísť každý sám.

aj keď údajne v celosvetovom meradle tvoria včely iba 9 % opeľovačov (bez záruky, neviem, či si to dobre pamätám), ich strata by bola pre planétu katastrofou. vypadol by totiž celý jeden článok ekosystému. že sa v knihe časť deja odohráva v Číne je dobré. možno si niekto spomenie na neľútostné ťaženie súdruha Mao Ce Tunga proti vrabcom, ktoré vraj oberali poľnohospodárov o úrodu. pretože to Číňania vtedy zobrali pevne do ruky, dokázali vyhubiť dve miliardy vrabcov a vlastne všetkých malých spevavcov. dva roky na to zomrelo v strašidelnom hladomore 40 miliónov Číňanov - úrodu im zožral hmyz, ktorý bol predtým potravou vrabcov... potom začali vrabce dovážať...

takže keď teraz vidím nadšených Izraelcov, ktorí opeľujú ovocné sady s pomocou traktorov, je mi mierne mdlo. človek je skutočne nepoučiteľný.

príbeh včiel sa končí akoby šťastne, mne však zostala pachuť na jazyku. nielenže nie sme schopní poučiť sa na vlastných chybách, ešte aj regeneračnú schopnosť prírody sa snažíme využiť v prospech svojej ideológie.

18.08.2023 4 z 5

Nikola Šuhaj loupežník Nikola Šuhaj loupežník Ivan Olbracht (p)

dodnes som nevidel ospevovaný film s Donutilom:)
ale to nevadí, lebo toto Olbrachtovo dielo vo mne zanechalo naozaj hlboký dojem. jeden čas som mal dokonca cukatúru ísť sa pozrieť na miesta, kde sa príbeh odohrával, ale zvíťazila lenivosť a administratívne prekážky.
knihe dosť poškodilo, že sme ju mali v povinnom čítaní, inak by najskôr získala nielen v našej generácii väčší ohlas.
a myslím si, že je to celkom dobrý tip na letné čítanie. určite lepší ako všetky tie prresladené príbehy o láske, plné nečakaných zvratov a nepredvídateľných hrdinov zabalené do romantického klišé. lebo v Nikolovi o klišé určite nejde a emócie nie sú pastelovo podfarbené. dajte si povedať - toto je literatúra.
jedno obrovské plus, že sa po zvrhlostiach so slovenskými prekladmi odvážil kedysi Tatran vydať originál.

17.08.2023 4 z 5

Andělé všedního dne Andělé všedního dne Michal Viewegh

zaujímavý nápad a dobre sa to čítalo

Názory na vraždu Názory na vraždu Michal Viewegh

zaujímavé, že som túto prvotinu naozaj čítal ako prvú. zdala sa mi v tom roku 1990 iná, nebolo tam nič, čo bolo treba hľadať medzi riadkami a nebolo tam ešte nič, čo začalo novú spoločnosť krútiť do starých deformácií. páčil sa mi originálny jazyk, množstvo zaujímavých slovných spojení a keď som si pozrel, že autor je učiteľ a ešte k tomu češtiny, bolo to jasné.

Lekce tvůrčího psaní Lekce tvůrčího psaní Michal Viewegh

tak toto bola celkom nuda, nejako som sa nevedel začítať. mikrosvet, v ktorom môže ťažko vzniknúť niečo prelomové a výrazné. a áno, motivácia písať už nemá nič spoločné s tým, že chce človek niečo povedať, ale s tým, ako si vykalkuluje úspech. pritom písanie je jednou z najhoršie oceňovaných tvorivých činností.

11.08.2023 3 z 5

Biomanželka Biomanželka Michal Viewegh

krivé zrkadlo nastavené něcistom a pestovateľom všetkých ezotupostí, ktorými je doslova zaprasená celá česká spoločnosť. mať doma niečo také, tak sa sťahujem na mesiac, nie, na Mesiac:)
ale dobrý fór - pestovanie ezokultúry ako základný životný program unudenej manželky dobre zarábajúceho muža.

Nápady laskavého čtenáře Nápady laskavého čtenáře Michal Viewegh

kedysi dávno som čítal knihu s podobným názvom aj s podobným námetom, takže v prípade Viewegha ide slušne povedané o recykláciu. a je fakt, že z jeho verzie si nepamätám vôbec nič a dokonca ma prekvapilo, že napísal aj takéto knihu:)

11.08.2023 3 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

začal som túto knihu kedysi čítať skôr ako zvedavec, či je vhodné dať ju do rúk deťom:)
je.
je to viac ako vhodné, je to nevyhnutné. každý smartfón vyrazený z ruky touto knihou sa počíta. svet tuposti a konzumu musí ustúpiť svetu fantázie, dobrodružstiev, imaginácie a najmä naozaj silných emócií. to všetko Harry Potter ponúka.

Rowlingovej patrí veľká vďaka za to, že ku knihám pritiahla ďalšiu generáciu čitateľov. tak ako to kedysi dokázal Jules Verne, tak ako to dokázal Alfred Hitchcock so svojimi 3 pátračmi a mnoho ďalších géniov.

11.08.2023 5 z 5