freejazz freejazz komentáře u knih

O Štoplíkovi, kým do školy nechodil O Štoplíkovi, kým do školy nechodil Hana Ponická

ach, kde sú tie krásne časy, keď som bol majstrom sveta v kreslení Štoplíka. všetky moje spolužiačky ho mali v pamätníčku, mal som ho fakt premakaného:)
keď som neskôr spoznal osudy pani Ponickej a stretol sa s ňou naživo, bol som rád, že svojho Štoplíka napísala ešte pred perzekúciami.

25.02.2018 5 z 5

Dinosaury na iných planétach Dinosaury na iných planétach Danielle McLaughlin

ďalšia vynikajúca spisovateľka. poviedky s otáznikom, žiadne prvoplánové dojáky, výborné gradovanie - a najlepšie je, že čitateľ zostane po dočítaní v neistote, nemá si ako overiť, či príbeh pokračuje tak, ako si to predstavuje.
určite sa oplatí čítať!

25.02.2018 5 z 5

Kůň a tanečnice Kůň a tanečnice Vítězslav Nezval

Kdysi dávno jsem na obálce časopisu našel reprodukci obrazu Františka Tichého Krasojízda. Od těch dob mě provází, čas od času ji najdu někde na netu a teď se mi dostali do rukou také další reprodukce, ilustrující sbírku Vítězslava Nezvala. Pravda, bez těchto ilustrací by sbírka nebyla nic moc, dali jí další rozměr a tak lze při listování vybírat - číst, nebo se dívat, číst Nezvalův poetismus nebo vnímat Tichého poetiku. V každém případě je to krásný úlovek do mojí knihovny.

24.02.2018 4 z 5

Jak dobýt hrad / památky takřka bez bariér Jak dobýt hrad / památky takřka bez bariér Ondřej Šefců

ač sám nejsem hendikepován, velice mě tato knížka potěšila, protože i díky ní není Česko tak úplně nedostupnou krajinou.

23.02.2018 4 z 5

Záblesk duše Záblesk duše Hubert Mania

nuž, synu, som rád, že ťa práve táto kniha zaujala. keď som ju dostal do ruky, netušil som, čo je to zač. dlho som odkladal chvíľu, keď sa do nej pustím - stále bolo čo robiť - napríklad si bol malý a mal si milión otázok:). ale keď som sa do nej konečne zahryzol, dostal som bombu medzi oči, vyrazila mi dekel, jednoducho som sa cítil ako po dobrom matroši, hoci som sa s ním nikdy nedostal do kontaktu.
rád by som si ju prečítal po rokoch znovu, či ešte tak zapôsobí. len ju neviem nikde zohnať... musím zadať úlohu môjmu antikvárnikovi:)

22.02.2018 5 z 5

Knihovna v noci Knihovna v noci Alberto Manguel

milujem vôňu kníh a Knihovna v noci je ako koncentrát týchto vôní. dostala sa mi do ruky náhodou, keď som sa túlal knižnicou a zúfal si, že nemám čo čítať (áno, najčastejšie ma to prepadne v našej Verejnej knižnici Jána Bocatia, ktorá ponúka určite viac ako 250.000 zväzkov na okamžitý odber:). bol to môj prvý kontakt s Manguelom a určite nie posledný. tiež by som raz chcel mať takú knižnicu, ako on: http://manguel.com

22.02.2018 5 z 5

Poviedka 2017 Poviedka 2017 * antologie

výborná súťaž s ohromnou tradíciou už dala priestor viacerým naozaj kvalitným autorom. vydanie víťazných poviedok patrí k povinnej jazde. ak je odrazom súčasného stavu prípravy budúcich slávnych autorov, je to o.k. sú tu poviedky, ktoré ma veľmi zaujali, ale sú tu aj také, ktoré ma odradili od čítania ďalších výtvoroch ich autorov. ale "z hľadiska globálneho aspektu" sa tieto poviedky určite čítať oplatí a nehanbím sa odporučiť ich každému, kto sa na ne opýta.

22.02.2018 4 z 5

Selský baroko Selský baroko Jiří Hájíček

sila. pokojne by som túto knihu zaradil medzi povinné čítanie pre stredoškolákov, aby sa dozvedeli niečo o tom, odkiaľ - z akých pomerov - pochádzajú ich predkovia.

20.02.2018 5 z 5

Nenahraditeľní Nenahraditeľní Seth Godin

nijako extra neobľubujem motivačné knihy, väčšinou sú to len namotávače. ale táto sa vymyká. dá sa pri nej zasmiať aj premýšľať, aj si nadávať a zároveň veľa pochopiť. navyše - nič o čitateľa nevyžaduje, skôr mu kladie otázky, aj to len tak mimochodom. a čo si s tým kto urobí, jeho vec. podstatné je, že každý z nás je skutočne nenahraditeľný. a čím skôr si to uvedomíme, tým ľahšie sa nám bude žiť.

20.02.2018 5 z 5

Rad Rad Vladimir Georgijevič Sorokin

perfektné. dielo i preklad Jána Štrassera. chcel by som to vidieť ako divadelnú hru.

Fialová krava Fialová krava Seth Godin

Seth Godin je inšpirátor a provokatér, tak trochu freak. ak sa rozhodujete pre marketing ako životný priestor, prečítajte si, aby ste sa vyhli začiatočníckym chybám. kedysi sa razila téza, že reklama je navoňaná zdochlina. fialová krava ňou nie je!

15.11.2017 4 z 5

Čas medu, cukru a malin Čas medu, cukru a malin Richard Crha

Nakladatelství Profil Ostrava v 70. a 80. rokoch vydávalo veľmi zaujímavú pôvodnú novú poéziu a prózu a tak ich knihy v knižnici stále vyhľadávam a čítam. celkom by ma potešilo, keby som niekde našiel ich kompletný edičný program, ktorý sa po roku 1989 uzavrel.
príjemné čítanie.

15.11.2017 4 z 5

Sezam Sezam Stanisław Lem

už je tak trochu po sezóne tohto žánru, zaujal ma len rok vydania, vtedy to mohlo byť originálne, teraz je to - takmer - povinná jazda každého scifistu. ako nostalgický návrat k velikánovi žánru je to fajn, ale chýba tomu nadčasovosť.

15.11.2017 2 z 5

Nevyžádané rady mládeži Nevyžádané rady mládeži Marek Vácha

vždy ma poteší, keď v sekularizovanej a najateistickejšej krajine na svete vyjde niečo od Marka Váchu. každé slovo má svoj význam a váhu, k niektorým pasážam sa oplatí vrátiť. je to inšpirujúce a múdre.
a zaradil som ju k ostatným Váchovým knihám s podpisom autora:)
(ten "ateizmus" netreba brať až tak vážne, ako sám Marek hovorí, prevažná väčšina Čechov sú veriaci, ktorí veria v niečo, čiže "něcisti":) možno jeho myšlienky ľuďom pomôžu zorientovať sa.

Z deníku ajťáka Z deníku ajťáka Lukáš Pavlásek

keby som napísal a nebodaj vydal niečo takéto, chodím po kanáloch. naletel som na meno a popularitu. toto bolo supertrápne a prázdne, škoda času

15.11.2017 odpad!

Malý pražský erotikon Malý pražský erotikon Patrik Hartl

Hartlova "divoká jízda Prahou" je úsmevná a určite oživuje čas plný alkoholikov, eštebákov a náckov. ale že by to bol nejaký extra literárny počin by som si netrúfol povedať. autor je v každom prípade profesionálny remeselník v tom dobrom slova zmysle. neuráža čitateľa svojou negramotnosťou, naopak, je rozhľadený, vtipný, aktívny a akčný.
je to také dobré čítanie na dovolenku. ak aj knihu zabudnete niekde na pláži, nič sa nestane, prečíta si ju ďalší zvedavec a určite mu neublíži.

15.11.2017 2 z 5

Klingsor Klingsor Torgny Lindgren

pravdupovediac, reči na záložke a reklama sú obyčajné bláboly. mám veľmi rád severskú literatúru a siahnem po nej vždy, toto dočítať však bolo utrpenie. humor? päťročné deti v období fekálneho humoru sú vtipnejšie. štýl? nuda, nuda, nuda.
určite neodporúčam čítať, je to strata času a stačí, že som ho stratil ja:)

15.11.2017 odpad!

Jezero Jezero Bianca Bellová

v niečom - asi v atmosfére - mi to pripomenulo Strugackých Stalkera. výborný kus.

Příběh jedné lásky Příběh jedné lásky Erich Segal

prvýkrát som ju čítal kedysi v praveku, keď sa u nás dobré knihy ešte ťažko zháňali. príbeh ma dojal, koho by aj nie. najlepšie na tej knihe však je, že nie je písaná prvoplánovo ako "doják".
film podľa knihy bol jedným z mála vydarených pokusov o kvalitnú adaptáciu.
mala by to byť povinná výbava každého čitateľa.