Kůň a tanečnice

Kůň a tanečnice https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/175119/kun-a-tanecnice-175119.jpg 4 8 2

Cyklus Kůň a tanečnice vznikl za války a vyplňuje tak do jisté míry známou okupační "mezeru" v básníkově tvorbě; k vydání byl čistopisně opsán a připraven už v první polovině ledna 1944... ...jednotlivé básně byly inspirovány obrazy Františka Tichého z cirkusového prostředí a spolu s nimi měly vytvořit samostatný knižní celek. (z doslovu Milana Blahynky k prvnímu vydání, které vyšlo k desátému výročí vzniku Státního nakladatelství krásné literatury a umění)... celý text

PetrCepek
15.05.2021 5 z 5

S Nezvalem jako člověkem mám sice poněkud problém, ale Nezval jako básník mne pokaždé dostane.

freejazz
24.02.2018 4 z 5

Kdysi dávno jsem na obálce časopisu našel reprodukci obrazu Františka Tichého Krasojízda. Od těch dob mě provází, čas od času ji najdu někde na netu a teď se mi dostali do rukou také další reprodukce, ilustrující sbírku Vítězslava Nezvala. Pravda, bez těchto ilustrací by sbírka nebyla nic moc, dali jí další rozměr a tak lze při listování vybírat - číst, nebo se dívat, číst Nezvalův poetismus nebo vnímat Tichého poetiku. V každém případě je to krásný úlovek do mojí knihovny.

Vítězslav Nezval
česká, 1900 - 1958
2001  85%Manon Lescaut
1969  74%Edison
1999  82%Básně noci
1966  83%Sbohem a šáteček
1971  73%Anička Skřítek a Slaměný Hubert

Kniha Kůň a tanečnice je v