Americká hospodyňka

Ostrá, legrační a nádherně pomatená sbírka povídek z tajemného světa rodinného krbu, Americká hospodyňka charakterizuje vražedkyně, které obědvají, lovce senzací a nejlepší podprsenka na jih od Mason Dixon. Seznamte se s americkou hospodyní: maluje se, nosí šperky a opalovací krém, i když je zataženo. Jsou rozevláté, nezkrotné... Opatrně obejdou mrtvolu, aby mohly vytáhnout cookies z trouby. Těchto dvanáct neodolatelných příběhů nás zavede do činžáku na strašidelném předválečném Manhattanu na zfalšovanou televizní reality show, z knižní autogramiády budeme prchat s princeznou, z otevření galerie do legendárního obchodu se spodním prádlem. Zlomyslné, svěží a praštěné jako otrávené sušenky....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/293639/americka-hospodyne-GxW-293639.jpg 2.838
Literatura světová, Humor
Vydáno, Omega

American Housewife: Stories, 2016

Kniha Americká hospodyňka

Ayame420

Když jsem tuto knihu dávala do košíku, byla to jedna z těch, na kterou jsem se těšila nejvíc z těch asi desíti objednaných kousků. Bohužel mě trochu zklamala. Některé povídky nebyly špatné, ale krom imaginárního smajlíka v mojí hlavě do reality úsměv nepřinesly. Oceňuji některé ironické hlášky a vzhledově povedený obal.

Lilu_

Neurazí ani nenadchne. Povídky jsou různorodé, některé opravdu nuda, některé zajímavé. Ty nudné naštěstí byly většinou krátké...

crazyslunicko

Některé povídky nebyly špatné, ale spíše převažovali. Nejlepší povídkou byla určitě Válka s táflováním, kde mezi sebou bojují sousedky. Mou knihu vám přináší dobří lidé z Tampaxu - o spisovatelce, která má pořád dost času na napsání knihy o tamponech, až se to zvrhne. Uzavřou ji v jejím domě a donutí ji napsat knihu. Docela brutální jednání z jejich strany. Možná pak někdy uvidí manžela. Ochrana malé královny krásy - ano viděla jsem ten pořád a myslím si, že to není úplně v pořádku. Tato povídka na to poukazuje. Povídka mrtví vrátní je brutálně morbidní. Ze začátku jsme si myslela, že je to pohodová povídka, ale pak se to přelilo do mrtvol a bylo to.

Greg25
16.06.2019

Pocitově bych to zařadila do 50. let v USA a podle mě se k tomu trochu i autorka chtěla přiblížit (takové moderní Stepfordské paničky). Bohužel většina povídek, je sice zajímavě načrtnuta, ale pointa veškerá žádná (Hledání pokladů s hvězdami toho je jasným důkazem, přitom by ani tak nešlo o třaskavou pointu, jako spíš o dotažení myšlenek hlavní hrdinky, její vývoj, atd.). Nemluvě o tom, že některé povídky končí dřív než začnou (zdlouhavý úvod a zakončení šmahem). Odkazů na americké prostředí je tam hodně a to možná některým povídkám - jako například Mou knihu vám přináší... činí více vtipnou a zábavnou pro americké čtenářky. Bohužel je to onen druh narážek, který je tak úzce svázán s žitím v daném státě a v podstatě zkušenostmi žen z běžného života (včetně značek, apod.), že následné ironické poznámky jsou nepřenositelné (byly by kdyby je autorka dávala do kontextu, ale její styl je spíš seskupení narážek na jedno místo jen tak, neřečení hlavního a zběsilý úprk dál) . Možná s lepším překladem, který je poněkud neobratný (za všechny to je hodně vidět v povídce Pásovec, překlad téhle knihy by byl ale pro překladatelku znalou reálií a žijící v USA) a sem tam nedávající smysl (nemluvě o překlepech). Ale na druhou stranu, problém může být už v samotné předloze. Za mě jsou povídky nedotažené, spíš spousta nápadů ležících na jednom místě, kterým by prospěla větší propracovanost. Jako náčrty by to totiž (většinou) nevypadalo vůbec špatně. 40%

Kaleigh
12.04.2019

Upřímně opravdu pomatená sbírka povídek o dokonalých "stepfordských" manželkách. Povídky postupem knihou slábnou a ztrácejí na humoru i kvalitě. Škoda. Vypadalo to slibně.

hayalet
01.04.2019

Po přečtení obsahu jsem se vyloženě těšila na tuhle knížku. Ale během čtení jsem měla pocit, jak na horské dráze. Úžasná úvodní povídka- Co celý den dělám a Válka s táflováním, kde "válčí" mezi sebou sousedky, zda upravit společnou chodbu nebo jí nechat nádech minula. Jenže pak to šlo dolů, nebo alespoň já měla ten pocit. Mezi ty lepší povídky řadím Pasovače. Chlápka, co geniálně odhadne a vybere podprsenku na kterýkoliv typ prsou. Nebo Ochrana malé královny krásy, která poukazuje na přetváření malých holčiček v ikony krásy. Zbytek povídek jen plynulo. Závěr knihu ale opět vystřelil o něco výš s povídkou- Mou knihu vám přináší dobří lidé z Tampaxu. Která vypráví o spisovatelce, tamponech, Miley Cyrus a žlutém telefonu na zdi, co snad brzy zazvoní a ozve se manžel. No, na odpolední čtení fajn, ale čekala jsem trošku více.

dezorientovana
18.03.2019

Fajn knížka na odpoledne. Povídky jsou krátké, svižné, občas vtipné. Povídka "Válka s taflováním" u mě zvítězila na plné čáře.

wikiniki
01.01.2019

Ideální kniha na odpoledne.

Dospělost je mýtus
Dospělost je mýtus