Cesta Maximiliána Hella do Vardö pri Laponsku a jeho pozorovanie prechodu Venuše v roku 1769 https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/317760/bmid_cesta-maximiliana-hella-do-vardo-pr-PGD-317760.jpg 3 3 2

Maximilián Hell viedol si o svojej ceste do Vardö, kde v roku 1769 pozoroval prechod Venuše slnečným kotúčom, zaujímavý denník, na základe ktorého J. Sajnovics spracoval prítomnú prácu. Sú v nej zachytené, i keď často iba v hrubých obrysoch, takmer všetky údaje a zážitky, ktoré sprevádzali Hellovu výpravu na ceste za skúmaním prírodných javov. Hellova cesta, ktorá viedla cez Prahu po trase Drážďany - Meissen - Lipsko - Hamburg - Lübeck - Kodaň - Trondheim - Vardö a späť do Viedne, svedčí o nevšednom úsilí, ktoré musela výprava vynaložiť, aby splnila svoje poslanie. Denník vo veľmi zúženej úspornej forme okrem zážitkov z cesty prináša aj údaje zo samotného pozorovania, píše sa v ňom o prípravách, o stavbe observatória, o životnom prostredí tamojších obyvateľov, o zvykoch, takže publikácia je širším pohľadom na život v jednej časti zemegule na konci osemnásteho storočia. Štiavnický rodák Maximilián Hell patrí medzi významné osobnosti Slovenska. Jeho cesta do Vardö v mnohých súvislostiach vzrušovala jeho súčasníkov tak, ako nás vzrušujú raketové lety. Hell svojimi astronomickými pozorovaniami a výpočtami, najmä výpočtom slnečnej paralaxy, významne prispel k meraniu základných parametrov celej našej vesmírnej sústavy a pripravoval tak vedecky cestu dnešným letom na Mesiac či na iné planéty. (záložka knihy)... celý text

Cestopisy a místopisy Historie Věda
Vydáno: , Tatran (Bratislava)

Reise nach Wardoe bei Lappland und seine Beobachtung des Venus - Durchganges im Jahre 1769 , 1835

freejazz
15.10.2023 4 z 5

je to taký trochu pohľad z rýchlika, ale určite sa tu nájde dosť informácií a inšpirácií.
keď som pred pár rokmi čítal akési dejiny Slovenska, zarazilo ma, že tam chýbajú zmienky o našich vedcoch a vynálezcoch. ani pre Maximiliána Hella sa v tej knihe miesto nenašlo, preto jej hodnota je viac ako sporná. preto som rád, že som kdesi vypriadol túto drobnosť, ktorá aspoň trochu odhaľuje kúsok života významného astronóma, ktorého si vážili učení kolegovia v celom vtedy známom svete a úctu mu preukazovali aj hlavy štátov - či už naša Mária Terézia, či dánsky kráľ Kristián VII.
ak by chcel byť slovenský národ naozaj hrdý na svojich predkov, v panteóne by musel mať svoje miesto aj Maximilián Hell. žiaľ, krpčiari spod Tatier budú radšej adorovať lenivého lúpežníka Jánošíka, ktorého nemal nikto za nič. a v tom je, v skratke, tragédia tohto omylu strednej Európy.

Igor1311
11.05.2021 3 z 5

Útla knižočka a krátke, no zaujímavé spomienky o putovaní Maximiliána Hella a jeho druha a zároveň autora knihy. Sajnovics na základe Hellovho denníka urobil len akési zhrnutie ich cesty na ďaleký sever za astronomický pozorovaním. Pozorovanie Venuše však nebolo jediným cieľom, na výprave skúmali podobnosť maďarského a laponskeho jazyka, ale spoznávali aj nové kultúry a zvyky.

Autorovy knížky

Ján Sajnovics
maďarská, 1733 - 1785
1977  67%Cesta Maximiliána Hella do Vardö pri Laponsku a jeho pozorovanie prechodu Venuše v roku 1769