frantisek8863 frantisek8863 komentáře u knih

Zápisky mladého lékaře Zápisky mladého lékaře Michail Bulgakov

První setkání s Bulgakovem. Jo jo,mladičký vesnický lékař tvrdý chleba má...

09.09.2021

Zpráva z Hádu Zpráva z Hádu Edita Dufková

Milpé překvapení z české sci-fi. Parádně se četla a nemusel jsem se prokousávat hluchými místy, nebo zbytečnostni. Jak píše Metla, také bych byl zvědavý na další osudy kolonistů, Teiranga a Země.

22.04.2021 4 z 5

Hřbitovní tanec Hřbitovní tanec Lincoln Child

Má prvotina vybrána na zkoušku. Některé jednání a chování bylo v příběhu nevěrohodné, ale kupodivu mě to neštvalo, nedráždilo, ani nenudilo. Zřejmě proto, že jsem to celé nebral moc vážně. Celé jsem to slupnul, jako strašidelnou woodoo pohádku a knihu si celkem užil. Takže se někdy podívám celé sérii na zoubek a pěkně od začátku.

29.11.2020 4 z 5

Star Trek – Příběhy kosmické lodi Enterprise Star Trek – Příběhy kosmické lodi Enterprise James Blish

Ač nejde o nic originálního, bylo to milé setkání s posádkou Enterprise. Seriál přepracovaný do povídek, jistě málokoho překvapí, ale po dlouhé době jsem si vše opět připomenul a užil. V jednoduchosti je krása.

18.11.2020 4 z 5

Švábi Švábi Jo Nesbø

Něco málo víc než průměrná detektivka v exotickém prostředí vhodné k dovolené než k policejní práci. Pletichaření a politikaření, rozplétání a intrikování. Odhalení vraha mě překvapilo, kniha je čtivá, ale stále lepší průměr.

04.11.2020 3 z 5

Zlost tiší pomsta Zlost tiší pomsta David Gerrold

Tolik vět, tolik stran a tak málo informací. Nepříjemně natahovaná kniha, kde se sci-fi opomíjelo, aby se opět filozofovalo, řešila sexualita hlavní postavy a společenství odpadlíků. Kde je pedofílie braná jako samozřejmost a zábava pro děti. Vážně? To jako vážně autor nepovažuje za nevhodné a trapné? Nemluvě o pokračující trapnosti přisprostlých veršovánek Solomona Shorta u každé kapitoly. Udivuje mě, že jsem knihu vůbec dočetl do konce. Na čtvrté pokračování si budu muset dát pauzu a zkusím ho později jen proto, abych se dozvěděl jak to celé dopadne pro Chtorrany a pozemšťany. Budu tajně doufat, že Solomona Shorta mezitím posvačí Chtorrané.

12.07.2020 2 z 5

Jádro Jádro Peter V. Brett

Dlouhá démonská série se nachýlila ke svému konci, místy byla až moc akční, ale budiž je to volba autora. Rozhodně mě neurazila, narovnala pokroucené a zašmodrchané dějové linie. Musím kladně hodnotit, že autor neztrácel dech, jak se tomu u některých jiných autorů stává a držel dějovou linii víceméně stále napnutou.Trochu jsem zklamaný v otázce minulé války s Jadrnci, očekával jsem víc poodkrytých informací o minulé civilizaci, střety s démony před tisíci lety, o jejich původu, o jádru, o magických kostkách jak věští budoucnost.... Celá série byla propracovaná, slušně mě bavila a těšila. Nebylo by špatné se zase někdy podívat za hlavními postavami a také za jejich zvláštními potomky poznamenaných magií.

19.04.2020 4 z 5

Trůn lebek Trůn lebek Peter V. Brett

S rozrůstajícím dějem se rozrůstají i postavy, které jsou opět podrobně vykreslené. Přes pomalejší začátek se děj slušně rozjíždí. Mocenské pletichy, politikaření a boje o moc otřásají zavedeným pořádkem v obou kulturách a ohrožují hlavní postavy. Bohužel, přichází dlouho očekávaná smrt, které jsem se již v minulých dílech obával, aby teprve nyní zasáhla do děje u oblíbených postav.Nejen Krasijci, tak i Jadrnci mají také své plány a chystají se upevnit svou vládu nad lidmi. Arlen a Jardir se tomu všemu snaží čelit, ale na můj vkus mají tentokrát málo prostoru, tak snad to doženou v dalším pokračování.

19.04.2020 4 z 5

Utajovaný projev Utajovaný projev Tom Rob Smith

Od minulé sirové kriminálky a politického náhledu do světa v SSSR je tento díl politicky a dějově překombinovaný. Divil jsem se co vše se podle autora mohlo dít v Sovětském trestaneckém táboře, Maďarsku a v době, kdy se prolíná minulost s časem, kdy se příběh vyprávěn. I když je kniha slabší než první díl, má své silné momenty a nabízí relativně dost napětí.

08.12.2019 4 z 5

Vampýr z Koňského trhu Vampýr z Koňského trhu Jan Bauer

Další průměr v historické detektivce, kde se odkazuje na tajemno a přízrak. Ještě nevím jaký si udělat názor na osobou skeptického františkána Blasiuse, zatím se jeví jako velmi svérázná postava.

08.12.2019 3 z 5

Doupě Doupě James Herbert

Nastavená kaše z první knihy. Nesmyslné tutlání tak nebezpečného ohrožení agresivních zmutovaných krys po zkušenostech z první knihy bylo naprosto nedůvěryhodné. Změna z městského prostředí za les byla dobrá volba. Určitě se to dalo číst a napětí také nechybělo.

11.10.2019 3 z 5

Návrat z podzemí Návrat z podzemí Roderick Gordon

I když je to poutavé, mám pocit, že se z dětské knihy vytrácí fantastická "reálnost" a je nahrazována násilím. Téma kanibalismu, dvě děti vedou obří armádu Styxů a nacistů, vnitřní slunce a pyramidy je asi zajímavé téma, ale na můj osobní vkus je to překombinované. A jako minule paní Burrowsová opět překvapuje. Knižní série mohla zde klidně skončit, ale v závěru knihy zásadní dějový zvrat vede k dalšímu dílu. Vlastně ne, ještě by to nešlo ukončit, dvojčata, ještě nebyla potrestána.

10.08.2019 3 z 5

Volný pád do podzemí Volný pád do podzemí Roderick Gordon

Velmi zajímavé pokračování o cestování podzemím, slušně mě zaujalo, i když to má pár slabin je to povedené. Zatím jsem si ho nejvíce užil. Sestry jsou čím dál odpornější a paní Burrowsová velmi nezvykle, ale mile překvapuje.

10.08.2019 4 z 5

Šok z bohů Šok z bohů Erich von Däniken

Po velmi dlouhé době jsem se opět podíval panu Dänikenovi na zoubek. Od doby, kdy jsem jeho knihy četl poprvé už uběhlo dost vody a dnes se na některé části knihy a informace dívám skepticky a považuji tuto knihu za slabší. Koncept knihy je zajímavý, autor umí zaujmout a místy vede k zamyšlení. V závěru to sklouzlo ke konspiračním teoriím a spekulacím. Bylo zřejmě těžké projít moře pramenů,vybrat bezpočet informací, které použije v knize a které se nehodí. Jak seriozně pracoval s fakty a informacemi je jen otázkou pro svědomí EvD. Víceméně je kniha zajímavá, vede k otázkám a hra na co kdyby, je stále lákavá.

23.06.2019 3 z 5

Podzemní říše Podzemní říše James Rollins (p)

Kniha mi byla doporučena a vytvořil jsem si z přebalu knihy vlastní mylný názor o ději. Kniha dobře začala, víceméně mě potěšila, místy byla předvídatelná a někdy jsem kroutil hlavou nad tím kudy a jakou cestou se autorova fantazie ubírala. Zajímavé pojetí o podzemní civilizaci, dalo se to dobře číst, takže se jistě podívám po dalších příbězích.

23.06.2019 4 z 5

Složka 64 Složka 64 Jussi Adler-Olsen

Začal jsem s tímto čtvrtým dílem a jsem z tohoto příběhu v rozpacích. Příběh u skandinávské krimi je silný, s čím jsem měl problém byly osoby okolo Carla Morcka. Mám rád, když příběhem nese i osobní linie okolo hlavních postav. Zde se to nepovedlo, tato osobní vrstva v románu mě rušila a dráždila hlavně svými dialogy. Ke konci jsem je všechny vzal na milost, ale mám pocit, že bez nich bych si tento smutný příběh lépe užil. Nápad napsat knihu o skutečném Dánském ostrovním ústavu pro "jiné" ženy řízeným vládou a lékaři bylo dobře zvolené. Trestání a izolace dívek byla vydávána za cestu k nápravě. Neskutečné, že politici, státní úředníci a lékaři zde opakovaně selhávali až do šedesátých let minulého století. Propojením historie ostrova Sprogo a lékařů s politickým hnutím co se křečovitě drží svých eugenických dogmat se povedlo.

24.03.2019 3 z 5

S Bohem v Rusku S Bohem v Rusku Walter Ciszek

Tato kniha je svědectvím své doby. Věcné a syrové vyprávění amerického kněze v SSSR. Jak autor píše na začátku sám o sobě, že je silnou a zatvrzelou osobností, tohle mu s vírou a štěstím zřejmě pomohlo prožít oněch těžkých 15 let. Bylo zajímavé jak se dokázal začlenit do sovětské společnosti a dál provozovat své poslání. Oceňuji jeho nezaujatost, kdy netrpí záští a nenávistí k systému,který ho trýznil. Nelituje se, netrápí se vzpomínkami na rodinu a přátele doma. Snaží se přežít.Škoda, že po návratu do USA, nepsal zda se tam cítil dobře, kdy mohl porovnat tak rozdílné dva světy. Zda se mu stýskalo po lidech v Rusku ke kterým měl vřelý vztah a po jeho misijní činnosti mezi sověty.

25.02.2019 4 z 5

Sibiřská výchova Sibiřská výchova Nicolai Lilin

Zajímavé nahlédnutí do mentality izolovaných sibiřských loupežníků. Autor seznamuje jak jejich zločinecká společnost tvrdě žije, podle jakých pravidel a zákonů se řídí rodiny a vesnice, kdy všichni drží pospolu. Sibiřská zločinecká pravidla, násilí, odpor k novým věcem a pořádkům je v kontrastu s jejich pověrami, jejich cti a lidskému přístupu vůči slabým a mentálně zaostalým, ovšem pokud to jsou sibiřané. Popisované praktiky v sibiřské komunitě , zločinecká čest, vězení, tetování, první nůž .... to vše mě překvapovalo svým sirovým vyprávěním o násilí a jindy o fungující pospolitosti , úctě k rodinným příslušníkům a respektu k tradicím. Čtení bylo místy zajímavé a poutavé, ale nepočítal jsem pokračovat dalším dílem. Ovšem, závěr knihy mě navnadil k dalšímu pokračování Kolymovi cesty.

20.01.2019 3 z 5

Moje třicetiletá válka Moje třicetiletá válka Hiró Onoda

Japonská oddanost císaři , cti k rodině, vlasti a disciplinovanost je legendární. Ovšem, zde se Onoda díky skoro třicetileté izolovanosti ostrova a naočkované válečné paranoie přiblížil k fanatismu ducha i těla. Silný příběh sepsaný autorem o sobě samém se dobře čte, občas sem se divil nad jeho mentalitou z pohledu středoevropana, jindy obdivoval vůli, vytrvalost, víru v japonskou čest a sebezapření. Občas mě napadlo, co by na tento válečný postoj řekl Švejk? Navíc, když tohle nebyl osaměle smýšlející a konající jedinec, ale jeden z mnoha. Propaganda je stále morem a zlem dnešní společnosti. Jak se asi cítil voják Onoda, když zjistil, že 29 let marně "bojoval" za vlast a zcela zbytečně se okradl o tolik desetiletí svého života. O kolik toho přišel...

28.12.2018 4 z 5

Slimáci Slimáci Shaun Hutson

Dodnes mám knihu v salátovém provedení, protože v době vydání prošla z ruky do ruky, jak na učňáku tak i na intrernátě. Jednoduchý, ale dobře vykreslený děj, prostá strašidelná oddechovka s občas nechutnými detaily a erotikou. Pro mě slušný horor, co nezklame a udrží při plném napětí až do konce.

25.12.2018 5 z 5