Zpráva z Hádu

Kosmická loď Proserpina je už takřka u cíle své cesty, ve sluneční soustavě delty pavonis, kde doufá nalézt planetu vhodnou ke kolonizaci. Třicet tisíc cestujících se probouzí z kryospánku, aby byli vzápětí postaveni před strašné zjištění - jejich loď je na kolizním kurzu s obří kometou a srážka je neodvratná. Waco Teirange, navigátor a z nutnosti i kapitán lodi má před sebou nelehký úkol zachránit Proserpinu, osadníky i misi. Než dorazí k vysněné planetě, musí přežít ledové peklo zvané Hádes. Napínavá a skvěle napsaná sci-fi nadané mladé autorky Edity Dufkové v sobě spojuje to nejlepší z klasiky žánru a moderních trendů. Příběh nepostrádá důmyslnou zápletku, poutavé lidské osudy, zajímavé technické poznatky a fundovaná řešení problémů....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/111606/zprava-z-hadu-fLN-111606.jpg 3.940
Romány, Literatura česká, Sci-fi
Vydáno, Laser-books (Laser)

Kniha Zpráva z Hádu

R47

Překvapení. Škoda té prostřední části, jinak bych dal plný počet bodů. Začátek je jak stará hard sci-fi o ztroskotání lodi. Pak se ale dostanou na planetu, a to je chabý a nuda (skoro na úrovni Harrisonovy První planety smrti). Ale závěr je dost monumentalní a překvapivej. A zase jinej než zbytek knihy. Tím závěrem to pro mě autorka zachránila. Jen škoda ještě té boty s atentátníky, kdy samozřejmě nejjednodušší, jak se zbavit dané osoby, by bylo nepřijet spáchat atentát...

Metla
29.11.2019

Pro mě dosud neznámá autorka Edita Dufková překvapila velmi dobrým scifkem klasického střihu o kolonizaci vesmíru. Let Proserpinou byl nečekaně příjemný; od prvních stránek mě charakterem oslovil hlavní hrdina, kapitán Waco Teirange, sympaťák, který prostě dělá, co je nutné a dlabe na popularitu. Posádka lodi i její prioritní náklad, tisíce cestujících, se na vlastní kůži přesvědčí, že kolonizace odlehlé planety není žádná romantika, ale dřina plná nebezpečí a záhad.
V první polovině románu se lidé potýkají s úskalími ledového objektu Hádes, kde po nedobrovolném přistání musí vyřešit tři zadnice problémů nejen technického rázu. O napjatou amosféru se kromě nezvyklých projevů planetky starají sami cestující a posádka, jejichž vztahy jsou světelné roky vzdáleny slovu "idyla". Z mého hlediska tahle část, jakkoliv zajímavá a čtivá, chvílemi příliš přešlapovala na místě - děj se posouval vpřed tempem unaveného šneka.
Druhá půlka knihy se věnuje samotné kolonizaci, je rozmanitější na motivy, přináší nová morální dilemata a dostatek atraktivní látky k přemýšlení. Závěr však pro mě byl poněkud zklamáním, přišel mi jaksi mdlý, rozháraný, v jistých ohledech přitažený za vlasy.
Celkově převažují pozitiva: "Zpráva z Hádu" je inteligentní, poctivé dílko, takové měkčí hard:-) sci-fi s dobrou zápletkou, nevšedním prostředím, výbornou dynamikou vztahů a minimem akce. Pro většinu příznivců žánru by tahle kniha měla být nadprůměrným zážitkem. Pootevřenou přechodovou komoru k pokračování zatím neopustil další příběh o osudech kolonistů... já bych na ně byla docela zvědavá. 70-75%

possekre
26.10.2019

Dobře napsané klasické sci-fi bez nelogičností, které ctí fyziku (autorka nezapře své vzdělání :) ), s napínavým dějem. Druhá hlavní hrdinka je, bohužel, dost nesympatická a naivní, hlavní záhada, samotný Hádes, je nedořešená. Škoda, na rozuzlení jsem se tolik těšila...

Grepp
16.03.2019

Úvod, ktorý som si prečítal v kníhkupectve, bol tak skvelý, že som si knihu hneď kúpil a stal sa autorkiným obdivovateľom, ale potom to začalo jaksi zadrhávať a došlo to až tak ďaleko, že knihu som nakoniec nechal nedočítanú, položenú na sedadle nočného rýchlika do Žiliny.

Belisima
13.03.2019

Celá knížka je velmi zajímavě napsaná. Lidé se chovají jako lidé. Nedělám si iluze, vím co jsme zač. Do jedné knihy byl nahuštěný napínavý děj se vším všudy. Mělo to i mouchy, ale oproti jiným sci fi knížkám je tento příběh uvěřitelný (alespoň pro mě). Klobouk dolů paní spisovatelce, jak krásně popsala celý vesmír i planety a světy. Rozhodně jsem tuto knížku nečetla naposledy. Nádhera. A česká spisovatelka. Nemám slov.

cori
30.09.2017

Autorka vzdává poctu Star Treku. Cesta vesmírné lodi Proserpina je celkem napínavá, hlavně její poslední část před přistáním. Hlavní hrdina Tei navigátor a pozdější kapitán je v druhé části knihy převálcován svou milenkou. Autorka tak pokračuje v současném trendu silných emancipovaných hrdinek. Závěr mi přišel tak trochu uspěchaný a trochu ve stylu deus ex machina.

Karelvovsik
04.02.2017

Po dlouhé době je tu konečně dobrá česká hard sci-fi.

Krabatka
31.01.2017

Kniha mě zklamala. Těšila jsem se na ní, mám ráda hard sci-fi. Bohužel až moc věcí mi připomínalo romány Lema, Asimova a Hogana a to mi vadilo, bylo to až moc zřetelné. První půlka se ale číst dala, druhá půlka byla hodně slabá.