ForiCZ ForiCZ komentáře u knih

Bylo nás pět Bylo nás pět Karel Poláček

Tohle se mi nečetlo dobře. Poprvé jsem knihu četl v dětství, protože se mi docela líbil ten televizní seriál. Jenže v polovině děje už jsem se nudil natolik, že jsem to vzdal a knihu odložil. Podruhé mě ke čtení vrátil maturitní seznam. V maturitní četbě jsem našel hned několik zajímavých knih, které bych si klidně přečetl znovu. No... Bylo nás pět k nim nepatří. Nebavilo mě to a žádné hlubší dojmy to ve mně nenechalo.

Maryša Maryša Vilém Mrštík

Klasika od českých autorů, která mě osobně nijak nevtáhla. Nářečí se mi mnohdy dost špatně louskalo a jediné, co mi na knize zaujalo, bylo to, že celý příběh má reálnou základnu. A tu si pamatuju díky wikipedii asi víc, než děj téhle knihy. Čtená z donucení k maturitě.

Panenka Panenka Ed McBain

Četl jsem povinně k maturitě a musím říct, že po Smrti obchodního cestujícího to bylo pohlazení. Z časové tísně jsem knihu přečetl během jediného dne a styl autora mě docela chytil. Četlo se to dobře, mělo to spád, prakticky žádná hluchá místa, super! McBaina si rád přečtu znovu.
Nakonec to byla ta knížka, kterou jsem si u ústní zkoušky vytáhl. Zajistila mi osm bodů z deseti, takže si nemám nač stěžovat.

07.06.2013 5 z 5

Povídky malostranské Povídky malostranské Jan Neruda

Generace Májovců a samotný Mácha je pro mě nečitelné období. Líbí se mi ta myšlenka... napsat o skutečných věcech a lidech, ale to, jak je to napsané, je pro mě nezvladatelné. Přečetl jsem z donucení tři povídky (Jak si pak Vorel nakouřil pěnovku, Přivedla žebráka na mizinu a U Tří lilií) a knížku odložil poté, co se v povídce "O měkkém srdci paní Rusky" na stránku a půl Neruda rozepisuje o chlápkovi, který už v době "začátku příběhu" nežije. Po této informaci jsem to zbaběle vzdal. A vracet se k celému Nerudovi zřejmě nechci.

07.06.2013 1 z 5

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Až na poslední baladu (Věštkyně) se mi tahle kniha četla velmi dobře a docela se mi líbila, byť ve mně občas vyvolala poněkud zvláštní asociace (u Svatební košile jsem si vzpomněl na Müllerovo "Srdce jako kníže Rohan", ehm). Nedokážu říct, která z těch balad byla nejlepší, všechny byly perfektní.

07.06.2013 4 z 5

Tak tahle knížka mi z těch maturitních dostala asi nejvíc. Skvěle se mi četla a příběh mě pohltil. Nepřikrášlená krutost pracovního tábora, perfektně popsaný jeden den z místa, kam se dostat nechcete. Jo, tahle knížka mě dostala a hodlám si od autora přečíst další a dobrovolně. Nejvíce se mi vryla do paměti prakticky dětinská konverzace o hvězdičkách a měsíci na nebi ve chvíli, kdy čekali v mrazu na to, až je konečně propustí z pracoviště. Dojemné, kruté, realistické.

07.06.2013 5 z 5

Romeo a Julie Romeo a Julie William Shakespeare

Klasika a vůbec první věc, co jsem začal číst ze svého maturitního seznamu. Zpočátku jsem měl problém zjistit, kdo je kdo, ale poté jsem se začetl a měl dočteno snad za 4 hodinky. Překvapilo mi to, čekal jsem od Shakespeara puritánskou Anglii (Itálii, dobře) a místo toho se třináctka líbá už na prvním rande s někým, u koho ani neví jméno. Nemluvě o těch vstupech Merkuccia. Ale ano, poměrně hezká kniha a příběh, který zná celý svět.

07.06.2013 4 z 5

Smrt obchodního cestujícího Smrt obchodního cestujícího Arthur Miller

Další kniha z maturitního seznamu, kde jsem trpěl jak zvíře. Obecně se dá říci, že chápu, co tím autor chtěl říci. Chápu, že chtěl shodit ten slavný americký sen na něco, co zas tak úžasné není, ale četlo se mi to jen velice špatně. Skoky mezi minulostí a přítomností mě mátly, měl jsem v tom bordel a vlastně stále mám. Jsem rád, že jsem si tuhle knížku nevytáhl u ústní zkoušky, protože můj přednes o obsahu by byl asi dost katastrofální. Ačkoliv musím říct, že divadelní hry obecně nejsou zrovna to, co bych v budoucnu vyhledával.
Třeba do toho jednou dospěju.

07.06.2013 1 z 5

Stařec a moře Stařec a moře Ernest Hemingway

Upřímně? Byl jsem rád, že jsem to mohl z maturitního seznamu odškrtnout jako přečtené. Pro mě zdlouhavé a osobně jsem v tom žádné zvláštní kouzlo nenašel. Ale kdo ví, třeba k tomu jednou dospěju.

Dítě boží Dítě boží Cormac McCarthy

Jediný McCarthy, který mi zaujal, přestože jsem se v něm malinko ztrácel.

05.03.2012 4 z 5

Jizvení Jizvení Jan Pavel

Hodně zvláštní kniha, přesto zajímavá a stála mi za přečtení.

05.03.2012 3 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Četla se jedním dechem. Jde spíš o pohádku pro dospělé, než děti a člověka nutí v mnoha věcech k zamyšlení. Velice zajímavá kniha, kde člověk najde hodně životních mouder. Svět dospělých je přece tak zvláštní...

Nezbytné věci Nezbytné věci Stephen King

Jednoduše geniální myšlenka, přestože jsem se musel trošku dějem prokousávat. Pan King zkrátka umí vždy překvapit.

05.03.2012 5 z 5

Běh o život Běh o život Richard Bachman (p)

Perfektní dílo, které má rychlý spád a famózní závěr, umí čtenáře vtáhnout do děje. Vřele doporučuji. :)