fojtikjirik fojtikjirik komentáře u knih

Sofiin svět Sofiin svět Jostein Gaarder

Jsem rád, že někdo dokázal čtivým a jednoduchým stylem napsat dílo o dějinách filozofie. Ano, druhá polovina knihy byla trochu bizarní, čím blíž konci, tím zvláštnější, každopádně ji určitě lze doporučit všem, kteří by si chtěli osvojit základy filozofie.

31.03.2018 5 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Filmovou verzi Harryho Pottera jsem viděl mnohokrát. Ale přesto jsem se rozhodl přečíst si i knihu.
Hrozně překvapilo, jak moc se kniha odlišovala od filmu, ve kterém mnohé části zjednodušili nebo zcela vynechali.
Přejdu-li k hodnocení, první část Harryho Pottera skutečně je určená spíše malým dětem, ale na své si příjdou i dospělí.

23.10.2016 5 z 5

451 stupňů Fahrenheita 451 stupňů Fahrenheita Ray Bradbury (p)

Velmi děsivý příběh. Představa, že v budoucnosti bude čtení knih zločin, je děsivá. (Teď mě možná ukřižujete, ale ta mánie s hledáním pokémonů patří mezi faktory, které naznačují, že se příběh stane skutečností).

21.07.2016 5 z 5

Nohy z jílu Nohy z jílu Terry Pratchett

Moje (zatím) první setkání se Zeměplochou. Rozhodně stojí za povšimnutí originální smíchání tří žánrů - humoru, fantasy a detektivky. Prostor však autor věnoval i úvahám nad společenskými problémy tady na Zeměkouli. Opět se v literatuře setkáváme s otázkou umělé inteligence (v knize reprezentovanou kamennými golemy). Může stroj začít myslet a jednat sám za sebe?
Smysl pro humor se Pratchettovi rozhodně upřít nedá.

16.03.2018 4 z 5

Můj ty smutku! Můj ty smutku! Charles Monroe Schulz

Depresivní, ale přitom vtipné. Místy jsem se vyloženě smál nahlas. Pominout nešlo ani předmluvu, seznamující čtenáře s autorovým životem i myšlenkami, obsaženými v jeho tvorbě.

24.01.2018 5 z 5

Tajný deník čínské císařovny Tajný deník čínské císařovny Johan Fabricius

Zajímavé zachycení "střetu civilizací" z pohledu čínské vládkyně. Tady jsem se poprvé setkal se slovním spojením "bílý barbar". Vedle toho se čtenář seznámí se základy východoasijské kultury. Ovšem nejdůležitější roli v knize hraje politika a opojení člověka mocí, nejnebezpečnější drogou všech dob.

06.04.2017 4 z 5

Druhá světová válka. I. díl, Blížící se bouře Druhá světová válka. I. díl, Blížící se bouře Winston S. Churchill

Tak tomu říkám nadčasová kniha. A to ještě jde teprve o první díl z celkem šestidílného svazku. Ale co očekávat, když je autorem člověk, který během událostí v díle popsaných nesl na svých bedrech břemeno odpovědnosti za britský lid. Přitom to všechno byly následky činností (nebo spíše nečinností) jeho předchůdců. Pořád nemůžu uvěřit, že západní země, ač viděly v Německu nacisty porušující jednu mezinárodní smlouvu za druhou, zůstaly úplně nečinné. Churchill si už dlouho před válkou uvědomoval vážnost hrozby, kterou Třetí říše představovala pro Evropu. Bohužel byl jeden z mála.

24.03.2017 4 z 5

Vánoční koleda Vánoční koleda Charles Dickens

Knihu jsem záměrně přečetl během vánočních svátků. K dílu není snad třeba nic psát. Příběh je pěkný, ač zvláště část s duchem budoucích Vánoc měla nádech hororu. Místy se budete trochu bát.

06.02.2017 5 z 5

Kulička Kulička Guy de Maupassant

Krátká povídka vyprávějící o lidské nevděčnosti, zkrátka typické dílo z období realismu.

05.02.2017 5 z 5

Modrá, nikoli zelená planeta Modrá, nikoli zelená planeta Václav Klaus

Pro mě nejhlubší dno odpadu. Už jen fakt, že autor (který ještě k tomu byl deset let naším prezidentem) pokládá peníze za důležitější než přírodu, stačí na to, abych dal v klidu odpad. I malé dítě ví jedno-prachy nejsou vše. Navíc ten úvodní obrázek (kde ho upalují na hranici) byl opravdu trapný. Ale úplně nejvíce mě dostaly tři věci:
1.) Jak enviromentalisty hned srovnává s komunisty nebo fašisty,
2.) kritizuje údajnou aroganci Al Gora a spol. (zrovna on)
3.) a má plnou pusu demokracie. Ten, který bez referenda (ještě k tomu v rozporu s tehdejší ústavou) rozdělil ČSFR.

27.09.2016 odpad!

Romeo, Julie a tma Romeo, Julie a tma Jan Otčenášek

Prostě klasika vyprávějící o těžké době, ze které i přes všechny hrůzy stále nevyprchala láska.

21.07.2016 5 z 5

Autor novely se inspiroval vlastním pobytem v sovětském pracovním táboře. Jak jde vidět, i v takových těžkých podmínkách se vězni snažili žít jako lidé, přestože byli drženi za ostnatým drátem daleko od domova a známých.

09.06.2019 5 z 5

Já, písnička (1) Já, písnička (1) * antologie

První díl série zpěvníků Já, písnička je určen hlavně pro první stupen základních škol. V knize jsou k vidění převážně jednoduché lidové písně. Opět jsem se některé z nich naučil zahrát na klávesy.

31.10.2018 5 z 5

Levý břeh Levý břeh Varlam Šalamov

Kniha obsahuje povídky z prostředí sovětských gulagů. Byly inspirované autorovými osobními zkušenostmi, které si odnesl z mnohaletého potu těchto pracovních táborů, kde vězni museli snášet mrazivou zimu, těžkou práci a mučení ze strany dozorců. Příběhy jsou podány realisticky a syrově.

31.10.2018 5 z 5

Deník Anne Frankové Deník Anne Frankové Ari Folman

Podle mého názoru velmi zdařilé grafické zpracování Deníku Anne Frankové. Na začátku převažují klasické komiksové texty v bublinách, v druhé polovině jsou mezi kresby naskládané i pasáže z původní knihy. Příběh není nijak narušen, postavy jsou pěkně nakreslené.

11.09.2018 5 z 5

Já, písnička (2) Já, písnička (2) * antologie

S tímto žlutým zpěvníkem jsem se hojně setkával na základní škole v hodinách hudební výchovy. Obsahuje mnoho pěkných písní, některé z nich jsem se naučil zahrát na klávesy.

31.08.2018 4 z 5

Slovník spisovné češtiny pro školu a veřejnost Slovník spisovné češtiny pro školu a veřejnost Miloslava Knappová

Slovník spisovné češtiny je bezpochyby užitečnou příručkou (nejen) pro žáky a studenty. Hodí se i všem, kteří mají zájem o český jazyk nebo lingvistiku obecně.

17.06.2017 5 z 5

Noc na Karlštejně Noc na Karlštejně Jaroslav Vrchlický (p)

Vcelku krátká divadelní. Na četbu je velmi jednoduchá. Ponoříte se do období vlády Karla IV., poznáte středověkou společnost a trochu si oddychnete. A historických nepřesností si pravděpodobně všímat nebudete.

18.05.2017 4 z 5

1913: Léto jednoho století 1913: Léto jednoho století Florian Illies

Tedy, tomu říkám velmi originální námět. Vybrat náhodně jeden rok a čtivě formou románu sepsat, co všechno v té době zažívaly významné osobnosti (spisovatelé, malíři, vědci, ale bohužel i budoucí diktátoři), je vskutku zajímavé.
Jenomže 1913 vlastně nebyl rok jako každý jiný, ač tak vypadal. Lidé tehdy žili úplně obyčejné životy a netušili, že jen měsíce dělí svět od katastrofy, která měla přijít v podobě první světové války.

26.03.2017 5 z 5

Romeo a Julie Romeo a Julie William Shakespeare

Příběh lásky, která měla tragický konec a skončila smrtí obou milenců jen kvůli tvrdohlavému nepřátelství mezi dvěma šlechtickými rody.

28.02.2017 5 z 5