Fizulka71 Fizulka71 komentáře u knih

Dotkni se nebe Dotkni se nebe Ludmila Vaňková

Úchvatné zakončení fenomenální ságy. Moc jsem se na něj těšila a zároveň netěšila. Bylo mi jasné, že s posledním dílem přijde i Karlova smrt. Konečně se dočkal tolik vytoužené obrovské rodiny se spoustou dětí a milované zeny, kterou nebude muset pochovat. Ale dohání ho následky četných zranění z boje a z pokusů o atentát, kterých zažil za svůj život bezpočet. A jeho zdraví těmto následkům podléhá. České země tak přicházejí o nejlepšího vladaře, kterého kdy měly. Jeho práce zůstává zoufale nedodělaná a není nástupce, který by v ní důstojně pokračoval. Zase jsem si skvěle početla a zase jsem si pobrečela. Diky, paní Vaňková, opět jste dostála své skvělé pověsti.

Druhá císařovna Druhá císařovna Ludmila Vaňková

Krásná kniha, opět, jak jinak. Ale zase hodně emotivní a smutná. Anna Svídnická umírá a Karel propadá těžkým depresím. Není síly, co by ho z nich mohlo vytáhnout. Ale jako nejmocnější panovník známého světa se musí znovu oženit a jeho čtvrtá žena, Eliška Pomořanská, je o více než polovinu mladší než on a vzhlíží k němu stejně jako Anna. Karel to ale vůbec nedokáže ocenit, nechce, aby mu ze srdce vytlačila milovanou Annu. Eliška tiše trpí, přesto stojí pevně po Karlově boku a doufá, že čas vše napraví. Nakonec je z toho opět obrovská láska, o které se píší romány jak o život.

Od moře k moři Od moře k moři Ludmila Vaňková

Klídek a rodinná idylka, i když to bychom nesměli být ve středověké Evropě, aby se někde něco nesemlelo. Karel konečně nachází rodinný klid a pohodu, Anna ho bezmezně miluje a obdivuje a dává mu vytouženého dědice a následníka trůnu. Karel ho rozmazluje, jak to jde, což se na malém Vašíkovi brzy projeví. Jak zkonstatovala moje maminka, princ neprinc, ten holomek potřeboval pořádně zmalovat zadek, to by z něj nevyrostlo to, co vyrostlo.

Orel a had Orel a had Ludmila Vaňková

Další skvělý díl, ale pro mě velmi smutný. Karlovi umírá milovaná Blatnička. Sám při pokusu o atentát málem přichází o život, zůstane doživotně poznačený v obličeji i na těle. Na charismatu mu to neubírá, ale jeho druhá žena, Anna Falcká, tomu díky svému mládí a nezkušenosti nedokáže rozumět. Karla to velmi mrzí, ale nedokáže s Annou ani při nejlepší vůli najít společnou řeč. Definitivním posledním hřebíčkem je smrt maličkého Václava, jejich syna. Anna už žal definitivně neunese a umírá při jízdě na koni, když najede do stromu. Můžeme se jen dohadovat, zda to byla nehoda nebo Annin záměr. Karel si ani netroufá doufat, že by ještě našel manželské štěstí. To ale přece jen nachází v mladičké Anně Svídnické, která Karla zbožňuje. Vyprávěním se zajímavě prolíná příběh římského tribuna Cola di Rienzy a jeho rodiny. Dozvíme se tak, jak Karlova vláda ovládala samotné srdce římské říše. Opět naprosto úžasné a napínavé počtení, moc se mi tento díl líbil, i kdyžyz jsem si u něj, já cíťa, pobrečela.

21.08.2016

Dvojí trůn Dvojí trůn Ludmila Vaňková

Opět bravurně napsáno, člověk si díky poutavému vyprávění paní Vaňkové konečně dostane do hlavy rodokmeny českých vládců, což se mu ve škole tak zoufale nedařilo. Tento díl je z velké části o politice a mocenských bojůvkách Karla, Jana a Ludvíka Bavorského. Ale to nic neubírá na kvalitě a poutavosti příběhu, právě naopak.

Cval rytířských koní Cval rytířských koní Ludmila Vaňková

Na tuhle sérii o Karlu IV. jsem se obzvlášť těšila. Paní Vaňková poutavě popisuje návrat mladého Karla zpět do rodné vlasti, která se díky vládě jeho otce nachází v katastrofálním stavu. Milovaný tatínek neváhá házet Karlovi pod nohy jakýkoli klacek se mu dostane pod ruku, včetně zástavy korunovačních klenotů. Karlův boj připomíná boj Dona Quijota s větrnými mlýny, jedinou útěchou je mu mladá manželka Blanka, kterou si s sebou přivezl z Francie. Z těchto bojů ale postupně sílí a daří se mu přesvědčit i vzpurnou českou šlechtu. Jdu na další díl.

Žebrák se stříbrnou holí Žebrák se stříbrnou holí Ludmila Vaňková

První kniha, kterou jsem od paní Vaňkové četla. Bylo mi to sedmnáct, hltala jsem jí jak dnešní mládež komiksy a neodradil mě ani ten pro mě tehdy obrovský počet stránek. Paní Vaňková vzala historická data a na jejich pozadí vykreslila úžasný, poutavý a napínavý příběh obyčejných lidí. Lidí, o kterých se ve slavných kronikách nedočteme, a proto nás tolik zajímají. Tuhle knihu můžu jen doporučit, jako ostatně všechna díla paní Vaňkové.

Ledové pohlazení Ledové pohlazení Nalini Singh

Tenhle díl se mi zatím líbil nejvíc. Byl akčnější, živější, temnější. Brenna si sice že zajetí od Santany odnesla pár pořádných šrámů, ale rozhodně to není křehká květinka. Je to pořádně tvrdohlavá vlčice a se stejně tvrdohlavým Psyem Juddem tvoří úžasnou dvojku.

Z každého dílu mě čím dál víc mrazí, když autorka postupně odhaluje další a další podrobnosti z vnitřního světa Psyů a hlavně Rady. Tolik to totiž připomíná naše vlastní dějiny, kdy si jistí jedinci mysleli a dosud myslí, že nejen poručíme větru dešti, ale taky vymyjeme mozky lidem a budem si s nima dělat, co budem chtít. Když se někdo vzepře, škrt a je postaráno. A je fuk, jestli ten škrt je fyzický nebo mentální.

21.08.2016 4 z 5

Otrokyně citů Otrokyně citů Nalini Singh

Tak trochu jiná para romance. Místy mírně připomíná Matrix (PsyNet). Psychický svět Psyů je velmi dobře vymyšlený, autorka ho velmi zajímavě popsala. Rozhodně to není žádná bezduchá lovestory, kterou zhltnete za jednu jízdu busem do práce, u této knihy zapojíte i mozek a to se mi v té záplavě erotický laděných romanci líbilo. Těším se na příběh Brenny.

12.08.2016 3 z 5

Priznanie tohto muža Priznanie tohto muža Jodi Ellen Malpas

Pokud se mi podařilo zjistit, třetí díl této série v češtině nevyšel. Nicméně slovenština na poutavosti a napětí děje nijak neubírá, naopak, přijde mi, že mu dokonce svědčí. I když mladší generace, které neměli slovenštinu ve škole povinnou jako my, s tím může mít problém :-). Ava pod mírným nátlakem (no, mírným...) nakonec Jessovi kývne na nabídku k sňatku a Zámek se chystá na tuto obrovskou událost. Ve stresu z toho všeho začínají na povrch vyplouvat další podrobnosti o Jessově minulosti, které se zatím neobtěžoval Avě sdělit. Dle všeho doufal, že se je do svatby nedoví, a pak už ho nebude moci opustit, až se rozhodne jí všechno říct, pokud se rozhodne. Ale Ava to chce všechno vědět ještě před svatbou. Jess váhá, protože tuší, že pokud kápne božskou, mohlo by ho to stát Avu. Nezbývá mu, než věřit Avě a její lásce k němu. Takže se konečně přizná a... zbytek si přečtěte. Věřím, že nebudete zklamaní. Já nebyla. Tento díl byl perfektním zakončením celé série.

Odpuštění Odpuštění Jodi Ellen Malpas

Zdařilé pokračování intenzivního vztahu Avy a Jesse. Na konci prvního dílu Ava Jesse opustila, aby ji úplně nepřeválcoval, ale oprostit se od něj nemůže ani zapomenout na jejich společné chvíle. Jessova výbušná povaha bude opět jak na houpačce. Vychází najevo, že jeho city k Avě jsou mnohem hlubší a Ava si rovněž přiznává, že Jesse miluje, i když jí to stojí všechny síly. Odkrývají se další tajemství spojená se Zámkem a z Jessovy minulosti. Komu se líbil první díl, rozhodně si přečtěte i druhý, upoutá vás neméně.

Odhalení Odhalení Jodi Ellen Malpas

Velmi intenzivní kniha, nebudu to popírat, chytila mě okamžitě. Nehledejte nic cudného, autorka šla v některých scénách až na dřeň. Hlavní mužská postava Jess se může zdát ze začátku velmi panovačný, arogantní až nesnesitelný. Nenechává Avě žádnou volbu, všemi možnými způsoby jí dává najevo, že ho fyzicky velmi přitahuje a že ji rozhodně nenechá na pokoji, dokud ji nedostane. Což jí také neustále sexem dokazuje. Až to jednomu někdy leze na nervy a s chutí by ho kopl. Ale postupně se dozvídáme, že Jessova až zoufalá touha po Avě má hlubší příčinu, jejíž původ je někde daleko v minulosti. Takže nám to nedá a dál hltáme stránky plné erotického napětí, aby nám neunikl žádný detail z pomalu se odkrývající Jessovy minulosti.

Země žen Země žen Vladimír Páral

Tahle knížka, ač na vážné téma, mě velmi pobavila a potěšila. Pan Páral opět velmi svérázně a vtipně vylíčil, jak by to vypadalo, kdybychom se my ženy konečně osvobodily od označení "slabší pohlaví" a ukázaly chlapům, co dokážeme, když nás dostatečně namíchnou. Kniha nás zároveň nutí se zamyslet nad tím, proč je nutná rovnováha ve všem na této planetě a proč by jeden druh či pohlaví nikdy nemělo mít navrch.

Profesionální žena Profesionální žena Vladimír Páral

Tuhle knihu podle mne už dnes nikdo nedokáže ocenit, protože vznikla v době, na kterou se u nás nechce příliš vzpomínat a mojí generaci je velmi vzdálená a v podstatě nám nic neříká. Což je podle mě obrovská škoda. Pan Páral zde dokázal velmi barvitě popsat osudy sirotka Soni, jejíž rodina patřila před rokem 1948 k elitě města. Po smrti rodičů však zůstává sama a ve vlně znárodňování přichází o rodinou vilu. Je nucena se nastěhovat k nejbližším žijícím příbuzným do venkovského hotýlku s pochybnou pověstí a sloužit jim doslova jako holka pro všechno. Soňa ale ke všemu přistupuje s odhodláním a bere všechny špatné věci, které se jí přihodí, jako zkoušku, kterou je třeba projít, aby byla lepší člověk, a všechny dobré věci jako odměnu za to, že v těch zkouškách obstála. Já rozhodně doporučuji si knihu přečíst, uděláte si celkem autentický obrázek o odvrácené tváři vítězství pracujícího lidu v únoru 1948.

Jak (ne)zvládnout depresi Jak (ne)zvládnout depresi Erma Bombeck

Tahle kniha se mi dostala do ruky, kdy jsem se přímo utápěla v depresi z ošklivého rozchodu s přítelem. Bloumala jsem mezi regály knihovny, když si mě všimla žena jen o málo starší než já. Jedním pohledem zhodnotila můj stav, sáhla do police nad mou hlavou a se slovy "Tohle by se Vám mohlo líbit" mi tuhle knihu podala. A měla pravdu. Byl to vynikající balzám na bolavé srdce a já se ke knize později ještě několikrát vrátila. A vždycky mi dokázala zvednout náladu.

Jak (ne)zvládnout cestování Jak (ne)zvládnout cestování Erma Bombeck

Tahle kniha vážně nemá chybu. Nehrozí, že by se u ní člověk nudil. Erma má neotřelý humor a s vtipem glosuje každou situaci, při kterých nám všem ostatním trnou zuby.

Déšť z plané růže Déšť z plané růže John Keats

Kdo nečetl Keatse, neví, jak vypadá romantická báseň. Četla jsem skoro všechny, co byly v češtině vydané, a jsou jedním slovem úžasné. Ten člověk dokázal několika řádky vyjádřit tolik pocitů. Škoda, že zemřel tak mladý.

04.08.2016 5 z 5

Nenásytná Nenásytná Meg Cabot

Klasická moderní upířina, krásná mladá dívka a starý upír uchvácený její krásou a životní silou. Extra nenadchne, ale ani neurazí, prima odpočinkové počtení na dlouhé zimní večery nebo cestu vlakem. Série Abandon (česky Podsvětí) se autorce povedla líp.

03.08.2016 3 z 5

Nástup půlnoci Nástup půlnoci Lara Adrian (p)

Podle mě nejlepší díl série. Příběh Ria byl hodně silný a emotivní. Potěšilo mě, že si autorka nastudovala základní české reálie a neumístila naše hlavní město někam k Vídni, jako to dovedou jiní zamořští autoři. I když to jméno majitele hotelu v Čechách, mno, to je krapet mimo mísu :-) ale kdo jsem, abych házela kamenem?

03.08.2016 4 z 5

Závoj půlnoci Závoj půlnoci Lara Adrian (p)

Tenhle díl mi dal zpočátku zabrat, ne a ne se do něj začíst. Pak se to ale změnilo a nelitovala jsem. I když podle mě asi nejslabší díl série.

03.08.2016 4 z 5