Déšť z plané růže

Déšť z plané růže https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/109519/dest-z-plane-ruze-109519.jpg 5 24 6

Svazek obsahuje výbor z veršů klasika anglické i světové poezie.

Literatura světová Poezie
Vydáno: , Mladá fronta

Poetical Works

Syllvanium
08.04.2023 4 z 5

Pro období romantismu jsem vždy měla zvláštní slabost, která mě ani s plynoucími léty jaksi neopouští, a tak jsem jedno jarní deštivé odpoledne strávila u šálku čaje nad Keatsem. Byla jsem zvědavá na český překlad a musím říct, že některým básním sedl lépe, než jiným. Tímto nechci hanit práci, kterou překladatelka do sbírky vložila - chopila se tohoto nelehkého úkolu se ctí a výsledek je více než chvályhodný. Avšak je třeba mít na paměti jednu velice pravdivou poučku: překládat básně tak, aniž by se část jejich esence ztratila v překladu, je zhola nemožné. A je-li toto vztaženo na práci Keatse a jemu podobným, sluší se dodat, že překládat básně psané jazykem vášně, který je opředen viktoriánskou precizností a vzletností, je naprosto nemožné.
Takže i když je toto velice slušná práce, má rada zní: pokud je to ve vašich silách, za všech okolností čtěte originál.

hrusticka76
24.05.2021 5 z 5

Lamia a Óda na slávika ..... zimomriavky pri čítaní :)

Jass
29.01.2019 4 z 5

Keats mi znovu připomněl, že na překladu skutečně záleží. V tomto podání je to úplně něco jiného (předtím "Básně" 1928). Navíc mu sluší čtení nahlas, sice už jsem ke konci byla mírně ochraptělá, ale stojí to za to. Stále ještě si při četbě připadám jako by mi místo šálku černého čaje přinesli sklenici limonády - ale limonáda je to stále dobrá... Zkrátka chci říct, že z romantismu už jsem krapet vyrostla, před pěti lety bych Keatse pravděpodobně zbožňovala... ale stále ho dokážu esteticky docenit. Jeho verše jsou vskutku půvabné a občas skrývají nečekaně hlubokou myšlenku...

ozzy13
01.04.2017 5 z 5

Báseň Lamia mi změnila život, měla zásadní vliv na mou vlastní tvorbu. Děkuji Vám, pane Keatsi.

Fizulka71
04.08.2016 5 z 5

Kdo nečetl Keatse, neví, jak vypadá romantická báseň. Četla jsem skoro všechny, co byly v češtině vydané, a jsou jedním slovem úžasné. Ten člověk dokázal několika řádky vyjádřit tolik pocitů. Škoda, že zemřel tak mladý.

Fox85
28.04.2012 5 z 5

Pro Keatse mám trochu slabost, a tyto básně jsou opravdu moc pěkné. Jeden z básníků, který zemřel mladý, ale zanechal po sobě krásné verše.

milostná poezie

John Keats
anglická, 1795 - 1821
1977  87%Obrys krásy
1994  90%Déšť z plané růže
1928  73%Básně
1974  82%Tři stálice
1961  91%Když mraky září

Kniha Déšť z plané růže je v