Tři stálice

Tři stálice https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/114469/bmid_tri-stalice-Fvw-114469.jpg 4 12 5

Verše anglických básníků Wordswortha, Keatse a Shelleyho vybrala a přeložila Jarmila Urbánková, která také napsala úvod, medailonky a poznámky.

tomas2921
04.07.2022

Skvělý výbor. Kéž bych měl takový talent na poezii jako tito tři géniové písemnictví,... Není co vytknout.

ludek7426
25.06.2020 4 z 5

Z díla tří anglických romantických básníků mně nejvíce oslovuje poezie Johna Keatse.Ale všechny básně v tomto výběru, i zajímavé životopisné medailonky básníků stojí za přečtení a zamyšlení.
Zvláštní jak podobné a tragické osudy měli Keats a Shelley.
"Zde leží, jehož jméno bylo psáno na vodu. " Máloco může být více vzdáleno pravdě.

Lenka4
04.07.2017 4 z 5

Jarmila Urbánková vytvořila velmi pěknou knížku. Kromě medailonků autorů a překladů z jejich básnické tvorby zaujmou i výbory z korespondencí. Dopisy mají živost a básníky přibližují z lidské stránky.

babicka_amalka
13.02.2017 5 z 5

jezerní básníci, skvost

mcleod
16.08.2013 3 z 5

Sbírka složená z básní tří anglických romantiků. John Keats je jeden z mých nejoblíbenějších básníků, jeho básně mě nadchly i tentokrát (možná i proto, že jsem si některé z nich četl v jeho domě v londýnském Hampsteadu :-) ). Obdivuji jeho básně pro nádhernou nadějeplnou pozitivní romantickou rozervanost. "V pravdě je krása, v kráse pravda." Zajímavé jsou také básně Percy Byshe Shelleyho, které mi nejvíce svojí silnou rozervaností a tragičností připomínaly básně mého oblíbeného Karla Hynka Máchy. Výrazně méně mě však zaujaly básně Williama Wordsworthe, které jsou až příliš jednoduché, prosté, nevzletné. Atmosféra v jeho básních je, avšak slova neplynou, zdá se, jako by básně byly až příliš nucené bez pravé romantické energie. Pokud to ovšem není pouze problém překladu, který mi přišel trochu horší. Líbil se mi ale překladatelčin úvod ke sbírce i krátké úvody k jednotlivým autorům (pokud pominu povinné vyzdvižení proletářských témat v jejich díle... přesto i tyto sociálně-kritické básně především Shelleyho jsou hodně povedené a zajímavé).

romantismus anglická literatura antologie básně poezie

Autoři knihy

William Wordsworth