Tři stálice

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Verše anglických básníků Wordswortha, Keatse a Shelleyho vybrala a přeložila Jarmila Urbánková, která také napsala úvod, medailonky a poznámky.

https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/114469/tri-stalice-Fvw-114469.jpg 4.112
Žánr
Literatura světová, Poezie
Vydáno, Československý spisovatel
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (4)

Kniha Tři stálice

Přidat komentář
ludek7426
25. června

Z díla tří anglických romantických básníků mně nejvíce oslovuje poezie Johna Keatse.Ale všechny básně v tomto výběru, i zajímavé životopisné medailonky básníků stojí za přečtení a zamyšlení.
Zvláštní jak podobné a tragické osudy měli Keats a Shelley.
"Zde leží, jehož jméno bylo psáno na vodu. " Máloco může být více vzdáleno pravdě.

Lenka4
04.07.2017

Jarmila Urbánková vytvořila velmi pěknou knížku. Kromě medailonků autorů a překladů z jejich básnické tvorby zaujmou i výbory z korespondencí. Dopisy mají živost a básníky přibližují z lidské stránky.


babicka_amalka
13.02.2017

jezerní básníci, skvost

mcleod
16.08.2013

Sbírka složená z básní tří anglických romantiků. John Keats je jeden z mých nejoblíbenějších básníků, jeho básně mě nadchly i tentokrát (možná i proto, že jsem si některé z nich četl v jeho domě v londýnském Hampsteadu :-) ). Obdivuji jeho básně pro nádhernou nadějeplnou pozitivní romantickou rozervanost. "V pravdě je krása, v kráse pravda." Zajímavé jsou také básně Percy Byshe Shelleyho, které mi nejvíce svojí silnou rozervaností a tragičností připomínaly básně mého oblíbeného Karla Hynka Máchy. Výrazně méně mě však zaujaly básně Williama Wordsworthe, které jsou až příliš jednoduché, prosté, nevzletné. Atmosféra v jeho básních je, avšak slova neplynou, zdá se, jako by básně byly až příliš nucené bez pravé romantické energie. Pokud to ovšem není pouze problém překladu, který mi přišel trochu horší. Líbil se mi ale překladatelčin úvod ke sbírce i krátké úvody k jednotlivým autorům (pokud pominu povinné vyzdvižení proletářských témat v jejich díle... přesto i tyto sociálně-kritické básně především Shelleyho jsou hodně povedené a zajímavé).

Doporučujeme

Eugen Oněgin
Eugen Oněgin
Božská komedie
Božská komedie
Láskou ji nespoutáš
Láskou ji nespoutáš
Havran
Havran

Autoři knihy

Jarmila Urbánková
česká, 1911 - 2000
Percy Bysshe Shelley
anglická, 1792 - 1822
William Wordsworth
anglická, 1770 - 1850
John Keats
anglická, 1795 - 1821

Kniha Tři stálice je v

Přečtených17x
Čtenářské výzvě4x
Doporučených1x
Knihotéce16x
Chystám se číst11x
Chci si koupit2x