FireOfFilth FireOfFilth komentáře u knih

Konec dětství Konec dětství Arthur Charles Clarke

Konec dětství je kniha o "invazi" mimozemšťanů, kteří jak postupně zjistíme, nechtějí Zemi zničit, ale pomoct jí vzkvétat. Hodně lidi má samozřejmě problém, že se jim Vládci (jak jim lidé říkají) neukázali svoji podobu.
Když jim ji nakonec vyjeví, čtenář pochopí proč tak neudělali hned.
Kniha si tu hraje se spoustou zajímavých myšlenek, jako třeba že nad každou civilizaci/rasou/druhem je vždy nějaká další, která je nad nimi. Také tu můžeme vidět krásnou utopii, kdy všechno jídlo je zadarmo, neexistují žádné války a zločin.
Postupně samozřejmě zjistíme, že všechno není tak růžové jak vypadá.
Toto je opravdu skvěle vygradované sci-fi. Při jeho čtení jsem cítil takový feeling filmu Den nezávislosti či seriálu Akta-X.
Doporučuji všemi deseti! Celkové hodnocení 100%

13.07.2019 5 z 5

Conan: Věž slona Conan: Věž slona Kurt Busiek

Sloní věž je komiks, který bych rozdělil do třech částí. První takovou duchařinu v lesích a kopcích, kam Conan zavítá, když omítne spát v nekalých zlodějských hostincích.
V druhé části dosti naštván se vydá do Města zlodějů. Dostane se k jistému překupníkovi, pro kterého ukradne nějaké věci, aby si ho prověřil.
No a v poslední části se Conan konečně vydá do samotné Sloní věži. Tato část byla nejlepší, hlavně ve mě evokovala mistra Lovecrafta a některé jeho povídky. Milovníci HPL pochopí.
Tato kniha byla opravdu hodně povedená a čtenář fantasy dostal opravdu vše.
Celkové hodnocení 90%

07.07.2019 5 z 5

Conan: Bůh v míse Conan: Bůh v míse Kurt Busiek

Další kniha o Conanovi nebyla vůbec špatná, ale neužil jsem si ji tak dobře jako minulé. Kresba je stejná jako minule, takže tady se není o čem bavit.
Příběh začíná docela pozvolnu. Conan přijme menší úkol, který se rozvine v úplnou detektivku. Která je docela dost zajímavá, vyjímaje jedné postavy, která je tak totálně zaslepená, až to není hezké. Příběh se pak transformuje do dobrodružného putování, které vyústí v divokou akci (skoro až superhrdinskou).
Konečně jsme tu také měli docela dost magie, která docela v předešlých dílech chyběla.
Komiks určo doporučuji a neměl by ji minout žádný fanoušek fantasy.
Celkové hodnocení 80%

02.07.2019 4 z 5

Pád Hyperionu Pád Hyperionu Dan Simmons

Musím říct, že druhá část mě bavila o něco více. V první jsme si představili jednotlivé postavy a pochopili svět.
V této knize válka mezi Hegemonií a Vyvrženci takřka vře a zoufalství hlavních vůdců je na místě. Většina postav je prostě božích, hlavně samotný John Severin a samozřejmě obávaná bytost, Štír. Dočkáme se tu spoustu Wow momentů a twistů. Takže všechno možná bude jinak, než se na první pohled zdá.
Druhá část Kantosu Hyperion opravdu skvěle vygradovala, vysvětlila poměrně dost otázek. Byl to opravdu zážitek, i když to nebylo úplně lehoučké čtení. Tuto sci-fi záležitost určitě doporučuji, hlavně těm, kteří hledají něco speciálního.
Celkové hodnocení 90%

29.06.2019 5 z 5

Kult svatého ohně Kult svatého ohně Vicente Segrelles

Žoldnéř je opravdu velmi výjimečné dílo a krásné dílo. Čeho si všimne čtenář na první pohled je kresba, vlastně ne kresba malba a dokonce olejomalba, což je velice nezvyklé na komiksové médium. Dost malovaných komiksů je dělaná spíše vodovkami/akvarelami. Velký formát dává jednotlivým panelům pěkně vyniknout.
Příběhově poměrně jednoduché, ale co na něm nejvíce zaujme je propracovaný svět, který chce člověk více poznat a určitě v dalších dílech poznáme.
A co mě hodně překvapilo a bavilo číst byl životopis autora, kde popisuje jakou vystudoval školu, jak začal kreslit technické výkresy atd. Takhle zajímavý "doslov" jsem zatím ještě nečetl.
Tuto knihu musí vlastnit každý komiksový fanoušek.

18.06.2019 5 z 5

Svatokrádežná svatba Svatokrádežná svatba Alejandro Jodorowsky

Temný historický příběh o zradě a následné pomstě od mistra pera Alejandro Jodorowskeho. V této knize nalezneme spoustu zvratů, které předchází brutální scény a události. Neotrlý čtenář může být opravdu šokován brutalitou těchto výjevů.
Abychom si to "krásně" užili musíme poděkovat úžasnému kreslíři Dongzi Liu. Jeho realistická kresba s pochmurným koloringem dodává knize na atmosféře. Člověk se opravdu kochá každým panelem.
Celkové hodnocení 70%

10.06.2019 4 z 5

Sledgehammer 44 Sledgehammer 44 Mike Mignola

Kniha obsahuje dva oddělené a zároveň společné příběhy. Sledgehammer 44, což je takový origin. A pak Blitzkrieg, který nás provází hlavním příběhem.
Origin není špatný, ale kresba mě bohužel tolik nezaujala. Za to u Blitzkriega mě neskutečně bavila a to je přesně kresba, kterou si u Hellboy univerza představuji. Je to krásné pohlazení pro oči.
Příběh docela přímočarý a nikterak originální, přesto běží jak hodinky. Máme tu skoro kontinuální akci, která je velmi zábavná.
Knihu si nejvíc užijete, když máte načteno Ú.P.V.O. a Humra Johnsona, který už u nás česky vyšel.
Tento komiks mě velmi mile překvapil.
Celkové hodnocení 85%

08.06.2019 5 z 5

Zatracen navěky Zatracen navěky Mike Mignola

Tak tohle byla fakt těžká nuda, asi nejhorší kniha z Hellboy univerza. Po úžasném prvním Lovci čarodějnic, je tohle opravdu slabý odvar. Hodně dělá změna prostředí z Viktoriánské Anglie na divoký západ. Dále mi vadí změna kreslíře, ne že by kresba byla nějaká hnusná nebo tak, ale je hodně odlišná od Mignolovi, potažmo Stenbeckovi.
Nejhorší, že člověk je zvyklej na nějaký tvůrčí tým. Pak dojde ke změně a série ztratí svůj feeling.
Příběhově mi to bohužel také nesedlo. Dialogů bylo poměrně dost, bohužel takové plácání oničem. Když to opět srovnám s první knihou, kde těch textů bylo ještě více a přitom o dost zajímavějších.
Na nového Greye jsem se těšil, ale dopadlo to jak to dopadlo.
Aspoň máme zase úžasné kresby mezi sešity od mistra Mignoly.
Celkové hodnocení 40%

06.06.2019 2 z 5

Konec cesty Konec cesty Jason Aaron

A finále této brutální série je tu. A samozřejmě ukončení příběhu z rezervace Prérijní růže bylo velkolepé. Dočkali jsme se srdceryvných scén, krve teklo také spousty. Celá tato série je plná drsných momentů, nečekaných zvratů. Toto vše nám vytvoří skvělou atmosféru ke čtení, a je to a čtenář si to může maximálně užít.
Kdo ještě nečetl, nevím na co čeká, tohle je povinnost!

03.06.2019 5 z 5

Mistr meče Mistr meče Xavier Dorison

Příběh se točí okolo dvou mužů, bývalém a novém Mistru meče. Po letech jejich souboje si chce nový mistr vyřídit účty z jeho předchůdcem.
Většinu knihy putujeme zimní krajinou mezi Francií a Švýcarskem. Docela pěkně odsýpá, máme tu i poměrně dost dialogů.
Kresba je velmi pěkná, hlavně se mi líbily různé přírodní scenérie. Máme tu i dost morbidních scén, které jsou ztvárněny opravdu bravurně.
Tento komiks se mi líbil, když pominu poměrně nezáživný začátek a relativně rychlý konec.
Celkové hodnocení 75%

01.06.2019 4 z 5

Skleník Skleník Brian Wilson Aldiss

Na začátek musím říct, že po Nonstopu docela zklamání. Kniha není vyloženě špatná, bohužel se však tak dobře nečte jako zmíněný Nonstop.
Čtenář tu s protagonisty putuje světem v poměrně daleké budoucnosti, který ovládly rostliny nad živočichy. Máme tu popsány různý druhy, některé šílenější než druhé. Líbili se mi hlavně dva parazitoidní. Hlavně jsou krásně rozdílné jakým způsobem ovládnou hostitele.
Celkově má kniha dobré nápady, ale jejich provedení není někdy dostatečně uspokojující.
Váhám, zda knihu doporučit, ale ze zajímavosti bych, řekl že asi ano. Ten kdo zní bude nadšen palec nahoru.
Celkové hodnocení 45%

30.05.2019 3 z 5

Mjöllni Mjöllni Olivier Peru

Mjöllni, severská mytologie řízlá fantastikou, co na tom může být špatného? Bohužel takřka vše.
Zmatený příběh, který trpí dost dlouhými konverzacemi, které jsou nudné a člověk pomale ani neví co tam kdo řekl. Příběh je poměrně prosťoučký, ale tak nezáživně vyprávěný, hlavní bolest jsou ty konverzace jak zmiňuji výše. Příběh tak moc neodsýpá. Když přijde na řadu akce, tak to úplně špatné není. Ale člověk už je tak nějak otráven, takže ho ani pořádně nebere.
Co komiks jakš takš zachraňuje je kresba, která je opravdu pěkná, i když někdy jsem měl problém rozeznat, některé postavy od sebe, byli si až moc podobné.
Za mě tato kniha velké zklamání. Určitě ji nedoporučuji.
Celkové hodnocení 30%

29.05.2019 2 z 5

Poslední z nevinných Poslední z nevinných Ed Brubaker

Druhá kniha Criminalu a další tři dechberoucí příběhy. Nejvíc se mi líbil ten třetí Poslední z nevinných, který byl opravdu promyšlený a propracovaný, pro někoho měl určo i nečekaný konec. A někdo si z něj i může vzít takový návod, jak uskutečnit určitou věc.
Celkově se mi na těchto příbězích líbí skvěle napsaní hrdinové. Každý je jiný a přesto mají mnoho společného. Působí opravdu skutečně a jejich pohnutky buď čtenáře naštvou nebo s nimi budou souhlasit.
Brubaker prostě umí dělat skvělé příběhy. Tuto knihu určitě doporučuji všem, kteří hledají nějaké zajímavé čtení plné zajímavých zápletek a zvratů.

17.05.2019 5 z 5

Les mytág Les mytág Robert Holdstock

Rozhodl jsem se tuto knihu přečíst, protože je velmi vychvalovaná.
Celkově má kniha velmi vláčné tempo, což nijak nevadí. Horší je, že se přibližně v první polovině knihy nic moc zásadního nestane. Čtenář samozřejmě v průběhu této poloviny dostane spousty informací o lese, takže získá povědomí o určitých pravidlech a funkci samotného lesa. Většina tohoto je vyprávěna čtením z různých deníků a dopisů. Největší kámen úrazu první poloviny je milostná linka, která je opravdu hodně popisovaná a díky tomu velice rychle znudila.
V druhé polovině, kdy konečně hlavní hrdina vstoupí do samotného lesa by mě kniha měla začít více bavit. Ano začala docela, ale ne dostatečně. Proto bohužel další čtení nebylo tak zábavné jak bych si představoval.
Pro lepší zážitek knihy je dobré znát už některé zmiňované mýty, ale i tak si to člověk určitým způsobem užije.
Kniha je určitě skvěle napsaná, mě však bohužel tolik nesedla.
Celkové hodnocení 45%

09.05.2019 3 z 5

Hadilovka Hadilovka Cullen Bunn

Z dalšího dílu ze série Pochmurný kraj jsem docela zklamán. Příběhově mi to úplně nesedlo, první dva díly mě bavili o dost více.
Největší kámen úrazu vidím v různých kreslířích a koloristech. V první kapitole tu máme novou kreslířku, která má hodně podobný styl jako Crook a koloring se k tomu také hodí. Kapitoly dvě a tři dělal sám Crook, takže paráda. Bohužel kapitola čtyři všechno zničí. Kresba docela v pohodě, ale ten koloring je tak diametrálně jiný, že to k tomu totálně nesedí. Obsahuje takové moc zářivé barvy, připomínající krásy podzimu (krásy znamená slunečný den, vybarvené listí).
Na konci máme samozřejmě jako v každém Pochmurném kraji pár kraťoučkých povídek. Tam se samozřejmě střídají také kreslíři, ale zde v tom problém nevidím.
Třetí díl této série je pro mě vyloženě zklamání.
Celkové hodnocení 60%

05.05.2019 3 z 5

Každý je zločinec Každý je zločinec Ed Brubaker

Když Eddie, tak noirová záležitost a samozřejmě zde tomu není jinak. Kniha obsahuje tři příběhy, které jsou krásně provázané. Nejvíc se mi líbil titulní Zbabělec. Jinak všechny jsou skvěle napsané a člověk jím fandí a chápe jejich pohnutky. Všechny příběhy mají na jednu stranu relativně neoriginální zápletku, ale velmi poutavě napsanou a vykreslenou.
Kresba od Seana Phillipse je prostě boží a dodává tomu ten noir feeling. Koloring nezaostává.
Kdo má rád drsnou krimi s vůní noiru nemůže sáhnout špatně. Toto je prostě pecka!

03.05.2019 5 z 5

Jules Verne - Pět neděl v baloně Jules Verne - Pět neděl v baloně Josef Blažek

Docela solidní komiksová adaptace. Samozřejmě zrychlená a osekaná na minimum, protože 30 stránek opravdu není mnoho. Přesto příběh působí relativně kompletně a čtenáři nic moc nechybí k chopení děje, který je svým způsobem prostý. Kresba a koloring je pěkný a přehledný.
Jako takové seznámení s příběhy Julese Vernea dobré. Doporučuji
Celkové hodnocení 55%

01.05.2019 3 z 5

Hrobař 1 a 2 Hrobař 1 a 2 Xavier Dorison

Jedenáctou Modrou Crew to vyhrál tento western. Osobně jsem pro něj nehlasoval, ne že bych měl něco proti westernu, ale nějak mě to nezaujalo. Takže mé očekávání bylo nijaké. O to více jsem byl opět překvapen, když jsem se do knihy začetl. Příběh a celkově komiks mě začal bavit od prvních stránek.
Hned po vyslovení přání pana Cusca jsem viděl v jeho plánu trošku tajemna. Postavy poměrně zajímavé, samozřejmě vše si pro sebe krade samotný Hrobař.
Příběh se postupně vyvine v takový roadtrip, který šlape jak hodinky. O drsné scény tu není nouze a uvidíme tu i lehké nahotinky, ale mohlo by jich ve skutečnosti být více.
Kreslíř Ralph Meyer je opravdu skvělý, každý panel je propracován detailně a celkové panelování je velmi dobře čitelné. Jeho kresbu už jsme mohli vidět v česky vydaném Asgardu.
Za mě je toto zatím nejlepší Modrá Crew. Takže šup si ji koupit.

27.04.2019 5 z 5

Dallas Dallas Gerard Way

Po přečtení mám rozporuplné pocity. Ale v zásadě musím říct jedině, kniha už mě tolik nebavila jako v případě jedničky. Kresba samozřejmě opět skvělá, Gabriel Bá odvádí solidní práci. Bohužel mě to nějak příběhově nesedlo. Opravdu jsem se dost nudil. Za mě průměr.
Celkové hodnocení 55%

25.04.2019 3 z 5

Vzpomínka na Zemi Vzpomínka na Zemi Liou Cch'-sin

Poslední díl této velkolepé ságy byl opravdu epický. Kniha je opravdu rozsáhlá a také nám nabídla spoustu a spoustu nápadů. Časově se tu pohybuje opravdu v širokém měřítku.
Máme tu další hašteření s Trisolarani. Poslechneme si tu skvělé pohádky od Jüna Tchien-minga, které jsou tak skvěle postavené a samozřejmě skrývají svá tajemství. V hlubokém vesmíru kam v minulé knize zmizely Gravity a Blue Space se dozvíme o nových rozměrech universa.
Celkově příběh obsahuje takových zvratů, že člověk opravdu snad ani s jedním nepočítal. Čtenář tak jede příběhem a říká si kam to asi bude pokračovat, a ono prásk ho, a děje se úplně něco jiného co fakt nečekal. Toho tu je opravdu mraky.
Jedná se samozřejmě o HARD Sci-fi tzn. že tu máme spousty a spousty technických popisů, které mě osobně baví nejvíce.
No a samotný konec jde až za chápaní samotného člověka.

Krátký úryvek:
"To by bylo zbytečné. Bunkr je k ničemu." Cchao Pin sklopil zrak.
"Jak daleko je fotoid od Slunce?" chtěla vědět Sin.
"Žádný fotoid není."
"Tak co jste objevili?"
Cchao Pin se chraplavě rozesmál. "Stvrzenku."

Po dočtení této trilogie musím jednoznačně říct, že se pro mě jedná o jednu s nejpropracovanějších a nejlepších knih co jsem kdy četl.

22.04.2019 5 z 5