FiFoj FiFoj komentáře u knih

Společenstvo Prstenu Společenstvo Prstenu J. R. R. Tolkien

Jsem, stejně jako velká část místních recenzentů, velikým fanouškem LOTR univesra, včetně her apod., ale ke knížce jsem se dostal až teď, především z důvodu nadstavu jiné kvalitní literatury. Popularita LOTR filmů knize velice ubírá, protože má člověk po té dekádě podobu charakterů a prostředí hodně zafixovanou. Nicméně pokusím-li se knihu hodnotit objektivně, první polovina je poměrně zdlouhavá, pominu-li encyklopedickou část na úplném začátku. Trochu jí chybí pasáže, kdy člověk téměř nedýchá a jede stránku za stránkou. Každopádně do druhé poloviny se dá již začíst daleko lépe a čtenáři se tak příjemně rozšíří povědomí o okolí Středozemě. Co však nelze knize a celé sérii zapřít, je masivní vliv, který měla na tvorbu fantasy tak, jak ho dnes známe a jak ho máme rádi.

26.04.2018 4 z 5

Anihilace Anihilace Jeff VanderMeer

Po knížce jsem šáh, abych si vysvětlil místa, která jsem ve filmu nepochopil a ve výsledku po přečtení vím daleko větší tužku.

Takhle, ne že by to bylo napsaný nějak špatně, ale řekl bych, že to prostě dohromady vůbec nefunguje. Některé pasáže jsou velice poutavé a ke konci kniha příjemně graduje, ale první polovinou jsem se musel opravdu mechanicky prokousat. Misteriózno je fajn, ovšem musí se s ním umět pracovat, což podle mého mínění autor příliš nezvládá. Největší výhodou knihy je její rozsah. Jako jednohubka neurazí, ale ke čtení dalších dílů mě to rozhodně nepřesvědčilo.

02.04.2018 2 z 5

Rázová vlna Rázová vlna František Kotleta (p)

Poslední díl trilogie zcela naplnil moje nemalá očekávání. Jsem velkým fanouškem postapo subžánru obecně a musím říct, že Kotleta s ním pracuje bravurně. Prostředí, charaktery a lidská povaha ve světě po apokalypse jsou velice uvěřitelné, dobře popsané a zasazení do střední a východní Evropy funguje na výbornou včetně odkazů na nejen českou kulturu. Dějová linie po prvním díle, který jsem bral spíše jako příjemnou oddychovku, nabrala grády a nabídla velice zajímavý příběh s celou řadou rozdílných typů postav. Dostavil se známí pocit, kdy člověka mrzí, že už to končí, avšak prostoru pro případné prequely se nabízí spousta. Konec samozřejmě mohl nabídnout více toho vysvětlení a víc se zaměřit na hlavní záporáky, avšak celkový dojem ze série mi ani trochu nezkazil. Naopak ve mě celá sága vzbudila zájem o autora a určitě se zaměřím na jeho budoucí i již napsanou tvorbu. Navždy ozařuj!

07.03.2018 5 z 5

Továrna na debilno Továrna na debilno Dominik Landsman

Pokaždé, když něco crowdfunduju, mám od toho příliš velká očekávání a tato kniha nebyla výjimkou. Nelze říct, že bych byl vyloženě zklamaný, vlastně je to docela dost vtipný. Autorův humor mi dost sedí a doprovodné koláže jsou výborné. Podle mého názoru by kniha dopadla daleko lépe, kdyby dějové pasáže, co se kvantity týče, převyšovaly rádoby novinové ústřižky, ale bohužel tomu tak není. Díky této struktuře celá publikace působí jako jedna velká koláž, což mi přijde jako škoda, jelikož námět samotného děje měl daleko větší potenciál, který zůstal zcela nevyčerpán. Další otázkou je, co tím autor vlastně chtěl získat. Každopádně manipulativní žurnalistika a dezinformační weby samozřejmě problém jsou, ale myslím, že i kdyby se tato kniha dostala do ruky komukoliv z dezinformací poškozených jedinců, rozhodně ho to nepřesvědčí a bude to považovat za další výplod bolševické a havloidní pražské kavárny.

08.02.2018 3 z 5

Pán ledové zahrady 4 Pán ledové zahrady 4 Jarosław Grzędowicz

Z mého pohledu finále, které předčilo očekávání. Všechny mé odhady závěru, které jsem v průběhu čtení ságy vygeneroval, ať už se týkaly dějových linek či vysvětlení záhadného činitele "em", se ukázaly být zcela zcestné. Nepředvídatelnost autora patří rozhodně k nejstěžejnějším kladům celé série. Mezi další patří výborný popis hlavních postav včetně rozdílnosti kultur, jejich charakteru a samozřejmě ironický Vuko. Jediné, co mi občas přišlo matoucí, byl popis prostředí a občas jsem se ztratil v dynamičtějších pasážích, které místy působily nepřehledně. Celou sérii provázejí morální dilemata, například zda opravdu účel světí prostředky a několik filozoficko-sociologických pasáží na mě opravdu udělalo dojem. Jako u většiny fantasy najdeme i zde poměry, které lze parafrázovat na reálný svět. Autor sice nevyužil všechny dveře, které si otevřel a některé aspekty nechal nedotažené, avšak každopádně doporučuji všemi deseti.

Top: "Když budeš všude chodit zkratkami, za chvilku přestaneš chodit úplně.“

04.02.2018 5 z 5

Pán ledové zahrady 3 Pán ledové zahrady 3 Jarosław Grzędowicz

Pořád je to dobrý, o tom žádná. V hranicích žánru se to pořád velice dobře čte a některé pasáže byly fakt pecka, ale měl jsem pocit, že naopak některé části mohly být lépe dotažené a celkově promyšlenější. Doufám, že si autor nechal ty největší esa v rukávu na poslední díl.

03.01.2018 4 z 5

Pán ledové zahrady 2 Pán ledové zahrady 2 Jarosław Grzędowicz

Z prvního dílu jsem byl lehce v rozpacích, ale druhý mě přesvědčil, že koncept dvou dějových linek funguje na výbornou. Nemohu říct, která je lepší, jelikož každá je jiná. Těším se na eventuální spojení obou příběhu. Jsem rád, že se autor nedrží cliché zaběhnutých ve fantasy žánru a přináší do díla nové prvky, jenom toho sci-fi by mohlo být více.

13.12.2017 5 z 5

Prach Prach Hugh Howey

Mě to prostě sedlo. Silo mě strhlo de facto nahned svou klaustrofobickou atmosférou. Turnus byl o něco slabší, ale zase nabízel jiný pohled. Prach je kombinací těch lepších prvků z obou předchozích počinů. Jde o důstojné zakončení, ale upřímně jsem čekal o něco větší "mindfuck".

01.11.2017 4 z 5

Vteřinu poté Vteřinu poté William R. Forstchen

Atmosféra knihy je velice tíživá. Autor velice kvalitně a detailně popisuje následky absence elektřiny v každodenním životě a fatální lidskou závislost na ní. Uvěřitelné jsou i technické detaily a sociologická stránka fungování společnosti na pozadí této "man-made" katastrofy. Jediné, co mi kazilo celkový dojem byl všude přítomný, přehnaný americký nacionalismus. Armáda zde byla omílána jakožto až nadpozemská instituce a četnost zmínek o 11. září je srovnatelná s knihami o 11. září. Neustále používané pojmy jako "americký", "Američané", "Amerika" budí pocit, že je to něco víc než "lidské", "lidé", "Lidstvo". O Američanech se obecně ví, že jsou v tomhle směru trochu jinde, ale nic se nemá přehánět. Dále mohla kniha více využít svůj široký potenciál a mohla být bohatší na plot twisty. Jinak události ke konci celkové hodnocení lehce vylepšily.

08.09.2017 4 z 5

Já legenda Já legenda Richard Matheson

Upírský subžánr to bohužel solidně koupil zprofanováním teenagerských pseudoromantických braků, avšak Matheson zde nabízí poměrně slušný crossover mezi upírskou tématikou a zombie apokalypsou. Kniha je bohatá na tíživou atmosféru, myšlenkové pochody izolovaného jedince i dějové zvraty. Příjemné je, že autor konfrontuje bájnou stránku s vědeckým pohledem. Jediné, co bych vytkl je rozsah, jelikož si autor připravil solidní základ, který měl však daleko větší potenciál. Každopádně doporučuji, jde to sejmout za den.

14.08.2017 4 z 5

Válka světů Válka světů Herbert George Wells

Chyba bude nejspíš na mé straně, ale kniha mě vůbec nenadchla. První cca polovinu jsem musel až mechanicky překousat. Všechno mi v ní přišlo nedotažené, zmatečné a zbytečně natahované nepříliš zajímavou vatou. Druhá polovina již byla o něco dynamičtější a o dost záživnější, avšak lehké znudění ze začátku bohužel kazilo celý dopad díla na mě. Dost škoda...
PS: Při čtení doporučuji sáhnout po mapě Londýna, jinak se v lokacích opravdu obtížně orientuje.

07.08.2017 3 z 5

Spad Spad František Kotleta (p)

Velice příjemná "žánrovka" na pár večerů. Postapo teď zažívá svůj druhý boom a to je jedině dobře, protože ze subžánrů sci-fi patří rozhodně mezi mé nejoblíbenější. Zasazení do českého prostředí, náznaky návazností na současné poměry, elitářství, sektářství, frakce - všechno v pořádku. Přesto je to spíše jednohubka, za to sympatická. Jediné, co my trochu chybělo, byla propracovanost a hloubka postav, které šli v rámci neomezených hranic žánru vykreslit určitě zajímavěji a konec, který mi nevím proč moc neseděl. Jinak kniha rozhodně není ztrátou času a navnadila mě na další počiny autora. Navždy ozařuj!

12.07.2017 4 z 5

Olga Hepnarová Olga Hepnarová Roman Cílek

Případ, který si bezpochyby zaslouží takto kvalitně zpracovanou knihu. Jde především o různá dobová svěděctví, zápisy ze sezení, protokoly a občasné úvahy zainteresovaných stran, které autor s minimálními úpravamy plynule spojuje vlastními řádky. Po celou dobu se u ve mě střídaly pocity lítosti s naprostým opovržením. Jednu chvíli na Hepnarovou nahlížíte jako na oběť a v zápětí jako na v sebelítosti se utápějící psychopatku, která válčí s celým světem. Příběh, ať jakkoliv mrazivý, rozhodně není černobílý a konflikt nekompatibilního jednotlivce s celou společností je až zvrácené zajímavý. Autor rozhodně vytvořil mustr, jak se takovéto knihy mají psát.

12.06.2017 5 z 5

Metro 2035 Metro 2035 Dmitry Glukhovsky

Po mysteriózní 33ce a filosofické 34ce autor naservíroval opět něco jiného. Kniha je v mnoha směrech obsáhlejší a překvapivější, avšak také depresivní a šokující. Arťom už není mladý muž se šlechetným posláním, nýbrž ošlehaný a zatrpklý "podivín", hluboce poznamenaný událostmi z konce 33ky, kterému nic nevychází a všichni mu spíše házejí klacky pod nohy. Tento díl není o putování nebezpečnými tunely metra, nýbrž o hledání pravdy o světě na povrchu. Prostředí je opět perfektně popsané, což znovu navazuje stísněnou atmosféru. Příběhem nás provedou postavy z obou předchozích dílů, plus velice zajímavé nové. Autor nenechá moc otevřených otázek a naservíruje poctivou dávku vysvětlení, což může působit trochu zmatečně, ale jsem za to rád. Skvěle jsou popsané jak tradiční frakce (především Čtvrtá říše a její propaganda), tak jedna nová, velice překvapivá. Glukhovsky podává představu o postapokalyptické budoucnosti bez skrupulí: brutální, syrovou a pravděpodobnou. Pracuje s faktem, že lidi jsou prostě svině a tažení jednotlivce proti zkažené společnosti je boj s větrnými mlýny (v tomto případě plechovými). Autor otevírá celou řadu společenských otázek ohledně pravdy, charakteru, konformismu, svobody výběru či autoritě moci. Každopádně se jedná o velmi důstojné zakončení výborné trilogie, s celou řadou perfektních zvratů.
....Ale nejlepší je stejně jednička ;)

13.12.2016 5 z 5

Planeta opic Planeta opic Pierre Boulle

Sci-fi klasika mého dětství a přitom kniha působí na člověka odlišně než filmové zpracování. Příběh hlavního hrdiny provází místy hutná a místy fascinující atmosféra, které ani tolik neubírá znalost filmové verze, protože je (jak to zpravidla bývá) rozsáhlejší a květnatější. Postoj hlavního hrdiny by se dal rozdělit na fáze údivu, strachu, poznávání a pochopení, což v knize skvěle navazuje. Jsou zde krásné vědecké chvilky, které čtenář snadno pochopí, i když zrovna chyběl na hodinách teoretické fyziky, biologie i kognitivní psychologie. Rozkastovaná opičí společnost nabízí hned několik odkazů na společnost lidskou-reálnou. Samotné rozuzlení je uspokojivě šokující a pointa skvělá, v dnešní době až děsivá. Po dočtení je pro mě Planeta opic nejen sci-fi klasikou filmovou, ale i knižní.

Svižná a čtivá jednohubka, která však zanechá v člověku solidní dojezd.

12.12.2016 5 z 5

Magický prazdroj Magický prazdroj Terry Pratchett

Pratchett byl bezpochyby génius. V jeho podání je slovotvorba a obecně hraní se slovy úplný festival náhodnosti, který při tom dává perfektní smysl. Čtu chronologicky, avšak u tohoto titulu, přestože příběh byl i přes svou "jednoduchou" zápletku zajímavý, mi trochu scházela poutavost. Neměl jsem problém kdykoliv přestat číst a začít znovu jindy. Chyběly mi zde ty stavy, kdy se nemůžete od knihy odtrhnout, i když je za pár minut půl třetí ráno a vy vstáváte v šest do práce/školy. Kniha je přesto velice kvalitní, a jako (pro mě) zatím každá epizoda ze Zeměplochy určitě stojí za přečtení.

12.02.2016 4 z 5

Silo Silo Hugh Howey

Několikrát jsem se přistihl, že mě zápletka knihy zajímá víc, než můj reálný život. Atmosféra navazuje pocit, že jste součástí komunity sila a všudepřítomné železné konstrukce a chodby tvoří také váš domov, což působí příjemně klaustrofobním dojmem. Je pravda, že jde spíš o postapo detektivku než čistokrevné scífko, ale to knize nijak neubírá. Doporučuji.

08.11.2015 5 z 5

Střet králů Střet králů George R. R. Martin

Vůbec nechápu, že jsem před seriálem o těchto knihách neslyšel. Naprostá závislost od prvních řádků prvního dílu. Předností této série je hlavně až neuvěřitelná komplexnost a skvělý popis i těch nejmenších trivialit. Úžasnost! Druhá ještě ani nevychladla a už bouchám třetí ;)

18.04.2015 5 z 5

Cesta Cesta Cormac McCarthy

Hodně hutná atmosféra a několik velice silných momentů. Kniha má však bohužel i hluchá místa, kde se zjednodušeně řečeno téměř nic neděje a kde jsem stěží udržel pozornost. Vztah otec-syn je zde popsán velice důvěryhodně, avšak dialogy mezi nimi by mohli být zajímavější (vytáčelo mě všudypřítomné "tak jo").

Kniha je zajímavá a číst jí rozhodně nebyla ztráta času, ale jakožto zarytý fanoušek postapo subžánru jsem od toho čekal trochu víc.

15.02.2015 3 z 5