farfalla13 farfalla13 komentáře u knih

Volavka Volavka Sharon J. Bolton

Další kniha této spisovatelky, kterou jsem přečetla. Zápletka možná nebyla úplně originální, ale bohužel bude realistická a ta skutečná realita bude ještě o dost drsnější. Za mě opět velmi kvalitní počtení, které si své čtenáře přitáhne...

16.04.2018 5 z 5

Do posledního dechu Do posledního dechu Robert Bryndza

Detektivka nevybočující ze standardu tohoto autora, která se dobře čte. Jen ten začátek (cca celých nezajímavých 100 stran), než se příběh vůbec rozběhne, bych vyřadila. Přijde mi to zcela umělá náplň knihy, o to mohl být příběh zajímavější (a více se věnovat např. hlubší psychologické sondě do života vraha; tato část byla více povrchní a nepropracovaná).

02.04.2018 4 z 5

Ta přede mnou Ta přede mnou J. P. Delaney (p)

Zajímavý styl vyprávění - prakticky bez přímé řeči, a přesto se kniha velmi dobře četla; dobrý nápad s paraleními příběhy, aniž by to celé působilo překombinovaně; osvěžující námět, když vezmu v potaz poměrně častý námět detektivek (několik mrtvol v různé fázi rozkladu, otravné množství stránek věnující se spíše problémům vyšetřovatele apod.). Když to shrnu: napínavé čtení, které se dobře čte, a to není vůbec málo.

02.04.2018 5 z 5

Má ji rád, nemá ji rád Má ji rád, nemá ji rád Sharon J. Bolton

Perfektní detektivka, vypravěčský styl a nečekaný závěr.

26.03.2018

Tiché dívky Tiché dívky Eric Rickstad

Tento vypravěčský styl okořeněný velkým množstvím vulgarismů nemusím. Jsou daleko lepší detektivky.

26.03.2018

Noc Noc Bernard Minier

Opět perfektní čtení.

04.03.2018 5 z 5

Hovor se smrtí Hovor se smrtí Chris Carter

Super detektivka.

06.08.2017 5 z 5

Dcera sněhu Dcera sněhu Eowyn Ivey

Kniha s nádechem tajemna, nejvíce o naději. A to je to podstatné. Těžký život na Aljašce je v ostrém kontrastu s nádhernou a dechberoucí přírodou. Konec knihy pouze umocní zážitek, že vše je pouze dočasné. Jedna z mála skutečně pozoruhodných knih.

01.03.2017 5 z 5

Děvče na ocet Děvče na ocet Anne Tyler

Příjemné čtení - na motivy slavné hry Shakespeara psané Anne Tyler. To se moc povedlo.

17.01.2017 5 z 5

Osudy a běsy Osudy a běsy Lauren Groff

Rozhodně velmi zajímavá kniha. Protože - kdo v sobě máme pouze dobro nebo zlo? V různých situacích jsme ovlivňováni a když se pak podíváme do zrcadla - jsme opravdu tím, čím chceme býti? všechno se může vymstít, nejvíce dětská hra, která nedopadne dobře a už není cesty zpět.
Určitě budete mít po přečtení (i během čtení) mnoho témat k zamyšlení.

02.01.2017 4 z 5

Večeře v restauraci Domov Večeře v restauraci Domov Anne Tyler

Hra na nedokonalost. Etalon dnesní doby - nikdo si k sobě nehledá cestu, každý individuálně rozebírá pouze důsledky. Odžít si svůj život, dokončit svůj závod, i když na konci nečeká vítězství. Hrdinové zůstávají nepoučitelní přes všechny své životní lekce, protože osudu se nedá uniknout a karty byly rozdány.

16.10.2016 5 z 5

Hausfrau Hausfrau Jill Alexander Essbaum

Styl prolínání různých událostí je vcelku dnes používaný, díky tomu se kniha četla snadno a rychle, což hodnotím kladně. To je však v přímém kontrastu s obsahovou prázdnotou, tj. po rychlém přečtení zjistíte, že si z té knihy není co odnést, o čem přemýšlet, neboť hrdinka je osoba, která nemá v podstatě co obsahově nabídnout, pouze pohled do svého plytkého života, duševně rozmělněného avantýrami. Gradace děje na konci tak paradoxně vůbec nemá efekt, protože zesílit bezobsažný děj již více nelze. A takovéto sdělení je dle mého názoru pro čtenáře málo.

20.09.2016

Milovnice Milovnice Elfriede Jelinek

Doporučuji. Žádné zastírání skutečnosti, realita bez obalu až na dřeň. To si málokdo troufne.

01.09.2016 5 z 5

Pianistka Pianistka Elfriede Jelinek

Doporučuji. Strhující a bravurně napsaná sonda do nitra člověka, který je uvězněn ve svém vlastním poničeném světě, odkud hledá (leč marně) východisko. Co je v nitru pokažené, už se nedá napravit - žádnými prostředky. Hlavní hrdinka se vydává na cestu, ze které není návratu, cestu totálního kolapsu a vnitřního rozkladu osobnosti. To je tak náročné téma, že na tento příběh nikdy nezapomenete.

01.09.2016 5 z 5

Nejsem jako vy Nejsem jako vy Jodi Picoult

Doporučuji. Mezi námi je spousta lidí, které se nepodaří diagnostikovat a je velmi poučné těmto lidem porozumět - oni jsou normální, ale jejich vnitřní svět je o tolik bohatší, že je ten vnější až tak neoslovuje. Žijí si (byť trochu roboticky) své paralelní světy podle svých pravidel a to není nic proti ničemu.

31.08.2016 5 z 5