fanous21 fanous21 komentáře u knih

Zatím dobrý Zatím dobrý Jan Novák

Absolutně absolutní čtivo! S konečnou platností mohu tvrdit, že severské detektivky jsou řídkou srajdou... Pan Novák čtenáři servíruje dechberoucí jízdu útěku bratří Mašínů za svobodou natolik uvěřitelně, jako by u toho byl s nima. Jaká nebetyčná odvaha a mladická zarputilost odbojové skupiny, klobou dolů až se čelem bouchám o zem... A pak tu máme dobové reálie politických ohavností komunistického Československa, které daly vybřednout tolika lidským nízkostem, až je jeden vděčný za časy, v kterých žije. Doufám jen, že nenadejde další totalita, jež do čela vynese další arcipadouchy a zlo, které v lidech dřímá, se neprobudí k životu.

24.02.2019 5 z 5

Boží blud Boží blud Richard Dawkins

Dawkins je bezesporu zajímavý člověk (implikuje pozitivum i negativum). Jako spisovatel (tohoto díla) už to neplatí. Boží blud je o mnoho spíše Dawkinsův blud. Vezměte hrst demagogie, notnou dávku ignorance, poctivou tendenčnost, čistokrevnou a priori zaujatost, děsivou neobjektivitu, ukázkové záměrné zamlčování, elitní sektářské sklony, velkou neznalost (notně obsažena v ignoranci), troufalou nesoudnost, drzost a urážky, zatřepejte - zamíchejte ... a máte Dawkinsův blud v celé své kráse (tam, kde o kráse nelze mluvit). Skutečně nerozumím, proč má tolik lidí tendenci komentovat či snad erudovaně promlouvat do témat, do kterých nevidí a kterým nerozumí... na místo kladení otázek. Dawkins mi připomíná popeláře, který fušuje biologovi Dawkinsova typu do řemesla a ještě se při tom dušuje, jaký je on sám vědátor. Ať je v biologii, to ano, bravo, ale náboženství... filozofie... teologie?! Dawkins předvádí jízdu par excellence napříč svou neznalostí a svádí všechny ty, kteří jsou na tom stejně či podobně. Je to vskutku bravurní a přesvědčivý manipulátor. Mě ovšem děsí ta nanicovatost a hloupost (co jiného to je), kterou prezentuje ve své knize (či spíš manifestu?) a mnozí mu za jeho výkon navíc nadšeně tleskají. O tom, kde všude Dawkins plave (či spíše se topí) se dočtete kupříkladu v "Dawkins pod mikroskopem" od nakladatelství CDK, popř. v doslovu knihy samotné, netřeba se o tomto na tomto místě rozepisovat. Možná to celé shrnu jedním nepovedeným příměrem: Dawkins je jako ten, který popisuje (a ve výsledku tlachá o) 4D prostoru, aniž by ho předtím vůbec poznal... Smutné. A zakončím to autorem převzatým výrokem, který naň sedí jak jak cosi na hrnec: "Jak můžeme být tak chytří a tak hloupí zároveň?" Jednu hvězdičku dávám za autorův entusiasmus.

30.05.2013 1 z 5

Advent Advent Gunnar Gunnarsson

Podvečerně adventní laskomina par excellence. Každý život má nějaký smysl, ať už byl obsazen do jakékoliv role.... proto lidem nepřísluší si zoufat... ba naopak, doufat.

13.12.2020 5 z 5

Stalker Stalker Lars Kepler

UPOZORNĚNÍ - v textu se vyskytují spoilery, ty jsou uvozeny / --- /
Že je detektivní žánr tím nejpokleslejším potvrzuje směle tato kniha. Již dlouhou dobu, a co do počtu četností, jsem se nad jedinou knihou tolikrát nerozčílil. Předkládám výtky:
- kniha se halí do hávu odbornosti, leckde až vědecké, a přitom na několika místech si autoři pod sebou řežou větev (kupř. hloupacatý či přímo stupidní a především ve skutečnosti v podstatě nemožný přístup těhotné vyšetřovatelky k manželovi první zavražděné)
- výtka související s první, a to míchání žánrů, kdy v "strhujícím" závěru se čtenář dočká prvků hororu, rozuměj sci-fi
- některé aluze byly spíš haluze (kupř. z lesa přilétl havran; před obchodem prošla rodina s kočárkem)
- laciný závěr až běda, míra nepravděpodobnosti přemrštěná /--- několikrát bodnutá pianistka připomínající robocopa, vražedkyně sama je na tom obdobně, když po několika ranách lopatou do hlavy opět "ožívá", inu ženy-terminátorky...---/
- snad nejvíce mě rozčílil přístup autora/ů vypravěče/ů, kteří pochopitelně v detektivce záměrně zamlčují důležitá fakta, (aby přirozeně čtenářovu pozornost a napětí udrželi na vysoké úrovni), avšak záměrné lhaní do ryzí detektivky nepatří /---tuším při třetí vraždě explicitně popisují postavu v pláštěnce jako mužskou (aby zřejmě potvrdily dopad podezření na Rockyho, jenž byl v této fázi knihy nejpravděpodobnějším vrahem); navíc záměrné zamlčení Erikovy zkušenosti probuzení se s porcelánovou hlavičkou v rukách považuji rovněž za nehodnou ---/

Zůstává tak hvězdička za u tohoto žánru "povinnou" čtivost... a druhá, že to čtenář František vůbec dočetl...

28.09.2016 2 z 5

Kaiserova audiokniha excelentní! Ano, v sáhodlouhé epopeji je několik hluchých míst, ale celkově zasloužená klasika... a taky zrcadlo lidským malostem, ubohostem, malichernostem a hloupostem.

16.11.2022 5 z 5

Podvolení Podvolení Michel Houellebecq

"Evropou se plíží miláček islámu..."
Oněch paralel s minulým režimem nalezne našinec v Houellebecqově románu nemálo - ideální, utopický, takřka berzpromlémový svět, kde každý má své jistoty a své místo, a kde již nemá místo (vše)ničící touha jedince, kde kolektivně spějeme k lepším zítřkům, jež ovšem tímto životem nekončí, nýbrž jsou pouhým předstupněm života věčnějšího než věčného.
Román na mě nepůsobí islamofobicky (když už tak to spíše naopak), čtu v něm spíše varování před lidskou malostí, kdy pro vlastní spokojenost, pohodlí a výhody jsme s to přijmout a propůjčit se k ledasčemu alias všemu.

22.05.2016 4 z 5

Plachetnice na vinětách Plachetnice na vinětách Jiří Hájíček

Vypravěčsky zdařilé, ale příběh se line tak nějak odnikud do nikam, mnoho epizod nakousnutých a nedovyřčených, zcela postrádám nějaké poselství či alespoň hloubku.

05.02.2021 3 z 5

Selský baroko Selský baroko Jiří Hájíček

Skvělé čtivo, vážení! Vpravdě kam se hrabe blekotání Keplerů aspol., nad nimiž už jsem zlomil hůl. Takto si představuji inteligentní venkovskou detektivku navíc s promyšleným přesahem do lidské duše, resp. pohmožděných lidských duší, a mrazivých let padesátých, kdy lidská "lidská" srdce krvácela a byla krvácena.

13.08.2018 5 z 5

Zinkoví chlapci Zinkoví chlapci Světlana Alexandrovna Alexijevič

Klasicky skvělá Alexijevičová. Aktuálně se silným přesahem do války na Ukrajině. Je vidno, že ruská mentalita je stále tatáž, bohužel. Klasický dokumentární román v poslední třetině knihy doplňuje neméně zajímavý "cirkus", který se strhl po úspěchu ZCh - vyhlášené soudní procesy z řad interviewovaných, autorčina apologie a glosy novinářů. Stojí rozhodně za přečtení.

17.09.2022 5 z 5

Konec Evropy: Diktátoři, demagogové a doba temna před námi Konec Evropy: Diktátoři, demagogové a doba temna před námi Jamie Kirchick

Thrillerové čtení. Formou i obsahem. Navíc velmi erudované a novinářsky poctivé. Žádné blafy či populistické k(d)ákání. Pokud by autor, či kdokoliv jiný, napsal podobný text o deset let dříve (2007), kolikpak lidí by si uklepalo (na) čelo? A proto představa, co bude za dalších deset let (2027), může v tomto světle být rovněž thrillerová. Kéž by ne... ................ Kniha je jednoznačně strukturována do kapitol o Rusku=Putinovi, Francii=antisemitismu, EU=migraci, Maďarsku=Orbánovi, Německu, Británii=brexitu, Řecku=ekonomické impotenci, Ukrajině=Majdan aspol., jež zahrnují stručný avšak nutný historický vhled potřebný pro pochopení dnešní situace. Vpravdě vynikající čtení s mnoha informacemi, které se běžnému občanovi ztrácí mezi řádky.

06.06.2019 5 z 5

Obrazy z kulturních dějin ruské religiozity Obrazy z kulturních dějin ruské religiozity Martin C. Putna

Bezesporu skvělá kniha; nadmíru čtivý esej, který místy strhne víc než severská detektivka; výborně propojený kontext ruské kultury, náboženství a politiky v souvislostech. Výtku tak lze vznést snad jen proti autorovu otevřenému stranění se, což ovšem nepovažuji za nedostatek. Ba naopak, rozhodně zastávám v eseji tohoto typu vklad osobního názoru a (z)hodnocení (jsou-li tyto objektivně zakotveny na (poznaných) faktech, což v Putnově případě těžko rozporovat) á la L. Strauss na rozdíl od "bezpohlavních" á la M. Weber hodnotově neutrálních statí. Ostatně co od přesvědčeného autora-demokrata jiného očekávat...

20.12.2018 5 z 5

Modlitba za Černobyl Modlitba za Černobyl Světlana Alexandrovna Alexijevič

Výjimečná kniha, výjimečné čtení, výjimečné hodnocení. Čirá hrůza podaná v poetickém hávu, který na místo zjemnění oněch běsů, tyto děsy ještě zintenzivňuje. Jeden se zdráhá uvěřit, že události kolem Černobylu se skutečně udály. Nehody se stávají, neštěstí odnepaměti nechodí po horách, avšak sovětský režim zbaven veskrze veškerého lidství (jako by předchozí carský snad zbaven nebyl...) svým otřesným způsobem černobylskou havárii teprve korunoval. Absolutní nehodnota lidského života proti absolutní hodnotě režimu a státu. V knize si přečtete jímavé, kruté, otřesné příběhy obyčejných a zároveň neobyčejných lidí, kterým černobylské jádro změnilo, některým i ukončilo, život. První a poslední příběh ve mně rezonovaly nejvíce. A také propagandistické lži tehdejšího ČSSR, že "takové havárie se v kapitalistickém USA stávají dvakrát do roka"...

07.01.2017 5 z 5

Hedvábné stezky: Nová historie světa Hedvábné stezky: Nová historie světa Peter Frankopan

Měl jsem možnost projet cca polovinu trasy Hedvábné stezky, takže také proto jsem sáhnul po této knize, od které jsem očekával hlubší vhled do historické problematiky tohoto multi-regionu. A nelituji. V češtině působí publikace monstrózně, ale oněch 450 stran není mnoho a zároveň text je natolik bravurně a zajímavě napsaný, že se čte de facto sám. A především - jedná se o fundované, v kontextech pojaté a snad kromě jedné kapitoly max. dvou velezajímavé čtení, které lze rozhodně doporučit a které svému "mezinárodnímu bestselleru" dělá všechnu čest (na rozdíl od Harariho série). A pozor, nejedná se pouze o historický vhled - onen kontext je úzce propojen i s naší současností.

29.07.2022 5 z 5

Filosofie, která přišla o rozum: Gender, zvíře, smrt Filosofie, která přišla o rozum: Gender, zvíře, smrt Jean-François Braunstein

Je to tedy silná káva. Post-západ jak ho tuze nerad vidím. Věru všechna čest autorovi, že měl sílu a trpělivost pročítat všechny ty "pokrokové", ideo-ne/logické, povětšinou v konečným (či spíše nekonečným) důsledku dosti děsivé (bez)myšlenkové pochody... či spíš záchody, s kterými tuzemské čtenáře seznamuje... tedy jaký to vítr vane ze západních končin, kde, zdá se, rozum dostal se do končin... no prostě končin, přinejmenším ten univerzitní, ač selský má, zdá se, též našlápnuto. První sekce gender je u nás spíše známa, takže takový rozjezd. Řadíme na stupeň dva a práva zvířat, jak autor trefně glosuje, "nikoliv pro lásku ke zvířatům, nýbrž pro nenávist k lidem". A o další rychlostní stupeň jsme u přehodnocení smrti a jejího "odposvátnění" včetně problematiky ne-dárcovství ne-živých orgánů jakožto produktů pro "lidské živočichy"... co jsem se však dočetl v kapitole o infancitidě, z toho mi bylo fyzicky zle a tady valíme už rychlostním stupněm čtyři na přemíru otáček. Aby pak v zdánlivě neškodném doslovu (speciálně napsaného pro českého čtenáře s odstupem 2 let po vydání originálu) zaburácela finální pětka s nastíněním (přetemného) výsostně aktuálního tématu "woke culture (sic!)" a "cancel culture (sic! sic!!)". No a bonusovou (z lat. bonus (?) - další úplné pokřivení) šestku přinese blízká budoucnost...zřejmě. A pak (už snad) nebude zbývat nic jiného než...

05.01.2022 5 z 5

Zrádci Zrádci Jiří Šulc

Zdařilý vhled do traumatizující kapitoly československých dějin. Autor vychází z reálií, jež nastudoval z odborné literatury, do tohoto konceptu zasazuje dílem reálné i fiktivní postavy, na nichž demonstruje rozervanost tehdejší doby. Pro úplné top hodnocení bych si dokázal představit hlouběji vykreslenou psychologii fiktivních postav - oněch obyčejně neobyčejných lidí jako je nás 99 % čtenářů této knihy.

23.08.2021 5 z 5

Velký pátek číhošťského faráře P. Josefa Toufara: křížová cesta Velký pátek číhošťského faráře P. Josefa Toufara: křížová cesta Miloš Doležal

Dvakrát jsem vedl tuto křížovou cestu během svatého týdne, dvakrát mě přemohly slzy. Tolik bolesti a zároveň naděje v tak drobounké knížce. Tolik lidské nenávisti a tolik boží milosti. Lidumilné Toufarovy výňatky z kázání v kontrastu k (zlo)činům estébáckých katanů. Silný a brilantní počin dokreslený až mystickou poetikou a grafikou pana umělce Reynka. Veliký díky autorům.

05.04.2021 5 z 5

Nesmrtelnost Nesmrtelnost Milan Kundera

Uhrančivé a nesmrtelné čtivo páně Kundery. Literatura s velkým L.

25.08.2023 5 z 5

Sarajevská princezna Sarajevská princezna Edo Jaganjac

Látka knihy je neoddiskutovatelně velezajímavá. Prožít předkládaný příběh musí být, a je, něco nepředstavitelného. Pro čtenáře této knihy to ovšem, bohužel, dle mého názoru platí taktéž. Autorovi, nikoliv spisovateli, se spíše jen napůl podařilo obrovský potenciál příběhu vměstnat do písmen. Důvodů je vícero - autor je lékařem; text očividně (sic) neprošel okem zdatnějšího spisovatele, který by, věřím, text náležitě a nejen čtenářsky přívětivě byl s to správně našponovat... proto syžet nepůsobí kompaktně, místy je čtenář svědkem až patetických výlevů a množství aluzí, které prostě v kontextu tématu hlavní poselství knihy k velké škodě drolí. Koktejl až deníkových záznamů s dokumentem a výpovědí o době a místě není natolik zručně vyladěný, jak by mohl být. Nicméně i tak jistě stojí za přečtení... při nejmenším pro uvědomění si vděčnosti, jakých hrůz jsme v našich luzích a hájích byli za našich životů ušetřeni... a zároveň jako inspirace k odvaze a oběti, kterážto je, zdá se mi, v dnešní době vnímána (pokud vůbec) jako zavrženíhodný přežitek.

05.04.2021 3 z 5

Cikánský evangelia Cikánský evangelia Štěpán Smolen

Velezručně odvyprávěná strhující jízda o stěží uvěřitelném životě dvou Romů a milosti Boží. Boží!

13.10.2020 5 z 5

Legenda o svatém pijanovi Legenda o svatém pijanovi Joseph Roth

Joseph Roth je pan spisovatel. Jednohubka v podobě svatého pijana je laskominou, ježto zhltnete do půlkopy hodiny, ale jejíž poselství se ve vás bude zdržovat snad i půltuctu roků...

07.10.2019 5 z 5