Konec Evropy: Diktátoři, demagogové a doba temna před námi

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Evropa bývala baštou liberálních, demokratických hodnot, ale v poslední době se musí potýkat s démony, které už dávno měla za pohřbené. Evropský poválečný konsensus znovu ohrožuje antisemitismus, populistický nacionalismus i územní agrese. Kirchick ve svých reportážích odkrývá hrozící tragédii: ukazuje nedomyšlenost brexitu a povrchnost jeho strůjců, zkoumá, jak migrace zhoršuje třenice mezi Evropany a existujícími muslimskými minoritami, zkoumá nárůst antisemitismu ve Francii a Německu, popisuje, jak imperiální ambice Ruska destabilizují země od Estonska po Ukrajinu. V době, kdy prezident Trump hrozí, že hodí za hlavu tradiční roli Ameriky jako zastánce liberálního světového uspořádání a garanta evropské bezpečnosti, se může stát, že Evropa bude těmto novým, nebývalým problémům muset čelit sama....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/373623/big_konec-evropy-diktatori-demagogove-a-MJj-373623.jpeg 4.520
Žánr:
Literatura světová, Literatura naučná, Politologie, mezinárodní vztahy

Vydáno: , Argo, Dokořán
Originální název:

The End of Europe. Dictators, Demagogues, and the Coming Dark Age, 2017


více info...
Nahrávám...

Komentáře (10)

Kniha Konec Evropy: Diktátoři, demagogové a doba temna před námi

Martinmmm
20.01.2021

Vynikajúci a miestami desivý pohľad na krízy súčasnej Európy..rozhodne doporučujem prečítať

Gimli
13.02.2020

Ucelený obraz současné Evropy, který je horší, než bychom si přáli. Snad se poučíme. Jenom škoda, že ti, kteří by tuto knihu měli číst především, si ji nejspíš nikdy nepřečtou.


Jackjelly
21.08.2019

Pro mne poslední kniha z mnou definované dočasné trilogie, věnované "zániku civilizace", kterou jsem si svévolně stanovil. Civilizace, která se vyznačuje tolerancí k individualitě, která odmítá "ponižování" menšin ve jménu vyvolené většiny. Civilizace, kterou pro mne představuje "liberální demokracie".
Kniha asi nejpesimističtější, současně nejlepší a nejvíce přispívající k poznání, jak pádu této společnosti zabránit. I když je asi pozdě.
Snyderova "Cesta k nesvobodě" je bohužel až příliš poznamenána jeho subjektivním pohledem na "příčiny a následky", a i když poměrně kvalitně, dle mého názoru, definuje onu cestu do pekel, po které se současná západní společnost vydala. Chybí jí bohužel ona analytická část, která by zmapovala chyby, kterých se liberální demokracie dopustila. A svou "didaktičností" nedokáže asi oslovit lidi, kteří by to potřebovali.
Mazowerův "Temný kontinent" ony chyby mapuje, nicméně shrnutí a náznak cesty ven představuje podle mne až tato kniha. Méně politologická, nicméně jdoucí celkem přímou cestou k zásadním problémům a jejich možnému řešení. Které je už na nás.
Žijeme v Evropě, pro mne je to součást mé osobnosti a mého "nacionalismu". Vlastně se cítím více Evropanem, než Čechem. A více patriotem z Beskyd, než Evropanem. A úplně nejvíce se cítím člověkem. S předsudky bojuji a proto si na závěr dovolím odcitovat z knihy vtip, který dle mého názoru vypovídá o našich současných problémech více, než desítky učených rozborů.

Nebe je místo, kde:
- Policisté jsou Britové
- Kuchäři jsou Italové
- Mechanici jsou Němci
- Milenci jsou Francouzi
A všechno organizují Švýcaři

Peklo je místo, kde:
-Policisté jsou Němci
- Kuchaři jsou Britové
- Mechanici jsou Francouzi
- Milenci jsou Švýcaři
A všechno organizují Italové

Pokud tohle vše pochopíme a dokážeme s tím žít, může být pořád Evropa celkem slušné místo pro život.

fanous21
06.06.2019

Thrillerové čtení. Formou i obsahem. Navíc velmi erudované a novinářsky poctivé. Žádné blafy či populistické k(d)ákání. Pokud by autor, či kdokoliv jiný, napsal podobný text o deset let dříve (2007), kolikpak lidí by si uklepalo (na) čelo? A proto představa, co bude za dalších deset let (2027), může v tomto světle být rovněž thrillerová. Kéž by ne... ................ Kniha je jednoznačně strukturována do kapitol o Rusku=Putinovi, Francii=antisemitismu, EU=migraci, Maďarsku=Orbánovi, Německu, Británii=brexitu, Řecku=ekonomické impotenci, Ukrajině=Majdan aspol., jež zahrnují stručný avšak nutný historický vhled potřebný pro pochopení dnešní situace. Vpravdě vynikající čtení s mnoha informacemi, které se běžnému občanovi ztrácí mezi řádky.

Forrest
05.05.2019

Neobjektivní, neseriózní, polopravdivé a zavádějící....

Paulus.1987
18.03.2019

Nějakou dobu mi trvalo, než jsem se pro tuto knihu rozhodl, protože mě poněkud odrazoval její apokalypticky znějící název. Nakonec jsem dal knize šanci a nelituji toho. Dobře jsem udělal. Je totiž skvělá.

Autor v knize popisuje krizi současné Evropy spočívající zejména v odklonu od liberálních hodnot, vzestupu populismu a autoritářství. Kromě jedné kapitoly věnované Evropské unii jako celku jsou v každé kapitole popsány současné problémy jednoho konkrétního evropskému státu. Je to čtení na úrovni, autor vychází nejen ze svého několikaletého pobytu v Evropě, ale i z velkého množství novinových článků, politických projevů a děl jiných autorů. Všechny kapitoly byly neskutečně zajímavé a plné pro mě nových informací. Já osobně nejvýše vyzdvihuji kapitoly o Rusku a Ukrajině. Rovněž oceňuji, že autor v knize nikoho nešetří, nebojí se zkritizovat jak Vladimira Putina, tak i např. Angelu Merkelovou.

Ačkoliv je kniha hutná, plná faktů a souvislostí, je velmi čtivá. Často jsem měl problém se uhlídat, abych ji nečetl jedním dechem, protože by mi spousta informací unikla.

Nezbývá než knihu doporučit. Zejména těm, kteří stejně jako já sledují mezinárodní politiku jedním okem nebo vůbec. Podle mého názoru je čtení takovýchto knih pro samotného čtenáře i společnost mnohem přínosnější než bezmyšlenkovité brblání u piva nebo v internetových diskuzích.

Velmi se těším na knihu Cesta k nesvobodě od Timothyho Snydera, která má vyjít na konci dubna a která se podle všeho zabývá podobnou tematikou.

Petr Dudek
23.01.2019

Jedna z nejlepších knih, co kdy v edici ZIP vyšla. Inspirativní, náročná a ať už jste na tom v politickém smýšlení jakkoli, najdete kapitolu, která dokáže s gustem kopat do vašeho přesvědčení. Ale je to edice ZIP, skvěle ozdrojované a dokonale uvěřitelné, takže zatnete zuby a učíte se s tím žít. Jedinečná kniha.

memphisz
11.01.2019

Musím říct, že mě kniha velmi nadchla a dokonce mě autor donutil přehodnotit určité postoje. Konec Evropy je studie Američana několik let žijícího v různých zemích Evropy. Jako takový na Evropu nahlíží výstižně odtržený od dědičných pohledů a křivd Evropanů, ale na druhou stranu tradičním prizmatem individualistického občana liberálních USA. Kapitoly o Maďarsku, Rusku, Ukrajině, Francii, EU a Brexitu jsou přeplněny informacemi, vazbami a možná překvapivými srovnáními a přirovnáními (škoda, že chybí kapitola o Polsku). Celkově bych knihu doporučil všem se zájmem o současný vzmach neliberální demokracie na východě Evropy.

1