evelýny evelýny komentáře u knih

Nalezení Nalezení Jiří Březina

Co to bylo?
Detektivka nebo fraška? Možná karikatura současné policie? Možná jenom příběh o tom, kterak se z pekaře stal kriminalista a z jedné ,,stihačky lakomých otců" Colombo, říznutý Xenou, Made in Czechia.
Můj lakmusový papírek signalizuje:
Malé venkovské poměry, forenzní genetické záměry, napětí, které by se dalo krájet. Hřebíček do rakve kriminalistům zatluče soukromé očko z Prahy.
Nechápu 94%, ale respektuji. Přesto jsem tentokrát nekompromisní.

Březinu již nikdy více, sorry.

P.S.: ,,Přísnost musí bejt, bez přísnosti by se nikdo nikam nedostal." ( díky, pane Hašku)

Audiokniha: Nadsazeně, teatrálně čte Jakub Saic.

20.12.2022 2 z 5

Země Země Marek Epstein

,,Politická vůle zmůže hodně, ale slovo zmůže víc. A když k němu někdo nadaný složí melodii, je veškerá snaha zastavit ho, marná. Slovo zastaví jen smrt. A smrt musí někdo pozvat."

Vláda jedné strany, totalitní režimy.
Osud mění plány, spletené záznamy.
Příběh jenom jedné české rodiny?
Jsou stále hovada a svině mezi námi?
Přečtěte si sami.

A přemýšlejte...

Příběh o zrůdnostech totalitního režimu, příběh nezlomné vůle, osudových omylů. Příběh emocí i originálních myšlenek.
Nepozorný čtenář se lehce ztratí v labyrintu příběhů a zmatků, když je Markem Epsteinem nucen skákat v čase a prostoru, analyzovat a trpělivě skládat střípky osudů, aby v závěru dostal pro mě až neskutečnou mozaiku brutality, velké bolesti, nezlomné vůle a snad i lásky, naděje a smíření.

,,Bolest nemůžete zaplatit. Tu můžete jen odpustit, nebo způsobit."

P.S.: „Ti, kteří neznají historii, jsou odsouzeni ji opakovat.“ (Edmund Burke)

17.12.2022 5 z 5

Tsunami Tsunami Karin Krajčo Babinská

Láska a nenávist jsou dvě strany jedné mince."

Osudově propletené vztahy,
I marné lásky snahy.
Opakující se chyby, manželské záhyby.
Má trojúhelník vždy jen tři strany?
Spláchne vše nakonec tsunami?

Čtěte!
Nechte se unášet dlouhou vlnou do přístavu, jehož bezpečnost nenaruší pouze tektonické pohyby litosférických desek.
Příběh rozvětvených rodinných vztahů, které zkomplikovala nejenom láska, minulost se proplétá s přítomností, ne všechno je zlato, co se třpytí a nic nevypadá tak, jak se jeví.
Čtěte pozorně. Příběh je komplikovaně propletený, bravurně zakončený.

P.S.: ,,Osud míchá karty, my hrajeme.“ — Arthur Schopenhauer

Audiokniha: v dualitě věrně, obligátně, procítěně čte Richard Krajčo.

15.12.2022 5 z 5

Vytvořte svou Knihu života Vytvořte svou Knihu života Tamara Laporte

Barevně nápaditá kniha pro kreativní jedince.
Inspirací přehršel.
Pro mě trochu zklamání. Je možné podle knihy vůbec něco vyrábět?
Já mohu již jen tiše závidět.

Půjčeno pro vlastní inspiraci, však výtvarník ze mě tedy nebude, časově moc náročné.

P.S.: Neříkej, že to nejde. Raději řekni, že to zatím neumíš... (Tomáš Baťa)

02.12.2022 3 z 5

Tanečník Tanečník Jeffery Deaver

,,Bůh nedává žádnou jistotu. Někdy se musíte spolehnout na náhodu."

Další detektivní příběh z fantazie právníka, možná letce, určitě pyrotechnika.
Velmi popisné, vědecky složité, forenzně detailní, kriminalisticky fantaskní, bombově aerodynamické, kvadruplegicky paralyzující, v samém konci překvapivě šokující, přesto sentimentální. Napínavé, však občas zmatené.

,,Červi se rozlézali, červi ho požírali, červi se rojili."
Kde se vzal, tu se vzal - do mé amygdaly přitančil sériový vrah s přezdívkou Tanečník.

Audiokniha: Jan Vondráček čte sólově, hlasově proměnlivě

21.11.2022 4 z 5

Hlemýždím tempem Hlemýždím tempem Cung-wej Čou (p)

Krásné ilustrace, textu pomálu.
Přímočaré, moudrosti však nadmíru.
Ač hlemýždím tempem, přečteno jedním mrknutím řas.

Čínská moderní literatura
Autoři: profesorka pedagogiky a grafik.
Hlavní postava: osamělý, smutný hlemýžď, který se snaží najít smysl života.
Téma: Osamělost, smutek, dobrodružství s filozofickým přesahem, inspirující se čínským náboženstvím. Téma pomíjivosti života - téma smrti všudypřítomné.

Krátké, poetické zastavení v této uspěchané době.

,,Smyslem života není prožít ho v obavách. Musíš se naučit nechat věci plynout, nechat přijít, co přijít má, nechat jít, co odchází."

Může toto téma pochopit dětský čtenář? Opravdu nevím.
Prý v této knize můžeme zaznamenat obtisk Malého prince. Já osobně jej nezaznamenala, ale to nevylučuje vaše setkání s ním.
Čtěte a přemýšlejte. Zastavte na chvíli svůj čas.

Vzkaz pro šneka:
Poletujících svatojánských mušek se nemusíš bát. Nebezpečí hrozí na zemi, ne vysoko nad zemí.
Pouze larvy světlušek, které žijí v zemi se živí plži. Jejich kousnutí je mohou usmrtit toxickým jedem. Dospělí brouci zpravidla vůbec potravu nepřijímají, čelist se jim totiž během jejich krátkého života nevyvine dostatečně.
( Wikipedie).

P.S.: Člověk se stále učí :-)

15.11.2022 4 z 5

Štvanice Štvanice Martin Goffa

,,Čím víc chcete, čím usilovněji přemýšlíte a hledáte v zákoutích paměti, tím častěji narážíte do zdí v místech, kde by měly být dveře."

Zlomek vteřiny, okamžik, mrknutí řas,
a všechno je jinak v ten noční čas, kdy minulost je potkala.
Naděje však nepracuje přesčas.
,,Šípkovou Růženku" nikdo již nevzbudí.
Deprese, Jack Daniel's možná napoví.
Oko za oko, zub za zub?
Spravedlnost je nadějí poslední...

Popisné, trochu cestopisné, patetické, úvahové, psychologické, alkoholické.
Martin Goffa je brilantní vypravěč a znalec lidských duší. Tentokrát nenabídl jenom zločin a trest, ale hlubokou sondu do lidské mysli - žal, depresi, výčitky, ale i přátelství.

P.S.: Spravedlivý skutek uzavírá knihu zla. Pomsta začíná psát novou.

Audiokniha: Martin Preiss a Libor Hruška čtou chronicky pragmaticky, přesto brilantně.

30.10.2022 5 z 5

Království meče Království meče František Niedl

,,Co bažina pohltí, nevydá. A zároveň uchová navěky pro sebe. Ta namodralá světýlka, která jsou nad bažinami někdy v noci vidět, jsou prý duše zemřelých, které nikdy nedojdou klidu."

Český král s karmickým jménem Jan,
co pro českou zemi bojoval, však cizákem byl navždy zván.
A šlechta pletichaří stále.
Co zbývá tedy králi?
Tasit meč a bez boje se nevzdávat.
Může přijít ke slovu i kat?
Jindřich z Lipé by věděl rád...

Prvoplánové, díky známé historii předvídatelné, chvílemi rozverné, trochu napínavé, pohádkové.
Co víc si přát od kratochvilného čtení.
Pan Niedl je určitě dobrý vypravěč, který si umí podmanit čtenářovu pozornost. Však pozor na šablonovitost manufaktury. Opakování je prý matka moudrosti, ale originalitě rozhodně nepřidá.
Přesto jsem zvědavá, zda se v příštích dílech rozvine konečně příběh mého oblíbence Čeňka z Vřesova.
Nashledanou tedy v Rozervaném království

Audiokniha: Martin Zahálka čte vytrvalostně, v sérii poklidně

22.10.2022 3 z 5

Maniok je hořký Maniok je hořký * antologie

Prastará lidová vietnamská poezie, která nás nechá nahlédnout do života Vietnamu, do smýšlení jeho obyvatel. Jednoduchá ve své prostotě, přímočará.
Pro mě smutná, trpká svým obsahem. Chudoba, hlad, těžká práce, francouzská kolonizace, boj za svobodu, revoluce, snad trochu lásky.
I když nemohu srovnat přebásnění Jana Nohy s originálem, přesto si dovoluji konstatovat, že pan básník odvedl dobrou práci.

Mojí duši však tato poezie blízká není.
Moje duše se k hořkému manioku kloní.

Naše láska je jak oheň,
který roznítili.
Jako východ Luny, lampa, kterou rozsvítili
před chvílí.

Loď nese proud a člověk sám
se bidlem odráží,
kdo z lodi vodu vybere,
vlny se netáží,
loď nese proud a sám a sám
se člověk vlny ptá,
což není, kdo by usnadnil
mu bídu života?

Maniok jedlý je kulturní tropická rostlina patřící do čeledi pryšcovité. Pochází z tropické Ameriky a je zahrnován mezi klíčové okopaniny. Pěstoval se již 4000 let př. n. l.

P.S.: Děkuji Wikipedie... )

09.10.2022 3 z 5

Barvy loučení Barvy loučení Bernhard Schlink

,,Možná se někdy člověk osvobodí jen tím, že zradí ty, kterým dluží věrnost."

Devět příběhů a každý jiný.
Současnost a minulost - retrográdní prolínání.
Co by, kdyby...? Vzpomínání...
Minulost se zeptala: ,,Jakou barvu má loučení?" Barvu zrady, smrti, lásky, bolesti či strachu?
Devět povídek bez zakončení, vše spočívá ve smíření.

Čtěte. Přijměte výzvu autora k nahlédnutí možná i do vlastního svědomí, nenaplněných tužeb, ztrát i nálezů, do vlastní barevné škály loučení.
Co se skrývá za vaší duhou? Kolik má barev? Čtěte pozorně, soustředěně, protože špatným úhlem dopadu, lomu a rychlosti světla ta vaše duha může barvy poztrácet.
V mojí duze se objevily barvy Medailonku, Pikniku s Annou, Umělé inteligence.
Přesto všudypřítomná naděje moji škálu o jednu barvu obohatila. Jaká že je to barva? Zelená :-).

,,Tak často se něco dobrého obrátí ve špatné. Tak proč by se nemohlo špatné obrátit v dobré."

Audiokniha: Miroslav Táborský čte jednobarevně , solidně, vážně. Hnědě.

02.10.2022 3 z 5

Sběratel kostí Sběratel kostí Jeffery Deaver

,,Věřit se dá jen nenávisti a kostem."

Kdo má být vlastně obětí? Jen pachatel 823 vše přesně ví.
Sokoli stěhovaví za oknem těžko napoví.

,,Místa činu jsou trojrozměrná."
Amélie Sachsová se tedy rozhlédla....

Šílené a mrazivé až do morku kostí.
Konec však rezonuje s pochybností.

Napínavé, paralyzovaně kvadruplegické, místy odporné, trochu překombinované, v konci nepravděpodobné. Přesto čtivé.
Lincoln Rhyme je prostě frajer, pro mě navždy spojený s podobou Denzela Washingtona :-).

Audiokniha: Jan Vondráček čte napínavě, emotivně variabilně.

24.09.2022 3 z 5

Karmická astrologie - nejsme tu poprvé Karmická astrologie - nejsme tu poprvé Olga Krumlovská

Karma je zdarma.
Co zaseješ, to sklidíš.
Když sousedovi závidíš
prý karmu lehce změníš.

Existuje zákon příčiny a následku? Přinese nám pochopení karmy svobodu?
Na tyto otázky tato kniha neodpoví.
Ozřejmí orientačně informace o znameních.
Dopodrobna vysvětlí funkci Lunárních uzlů, jejichž osa v horoskopu naznačuje směr našeho životního vývoje. Prozradí talisman pro štěstí a ochranné barvy pro jednotlivé konstelace, informuje o minulých životech dle dne narození. Nabídne pravděpodobnou zemi minulého života i místo, kde nejrychleji naplníme svůj osud v tomto životě.

Pro mě kniha spíše informativní než inspirativní.

P.S.: Nemám popichovat k revoluci a na Ukrajinu se fakt stěhovat nehodlám ... :-)

22.09.2022 3 z 5

Babička pozdravuje a omlouvá se Babička pozdravuje a omlouvá se Fredrik Backman

,,Máme morální právo obětovat život jednoho člověka, abychom zachránili mnoho jiných?"

Fantazie patří do pohádky,
Život ztrpčí pomluva.
Pýchu zdolá pokora.
A podivínské babičce už zbyla jenom omluva.

Honba za pokladem začala..

V tomto příběhu je tvrdá neúprosná realita života změkčena fantazií pohádkového světa Říše před procitnutím, kde se nikdy neříká sbohem, ale uvidíme se.
Překombinovaný, emotivně vyšroubovaný, mnohdy v realitě nevěrohodný, ale přesto poutavý příběh obyvatel jednoho činžovního domu. Díky dobře umístěným morálním pravidlům je příběh citově vypjatý.
Vše je spolu propojeno a ne všechno vždy vypadá tak, jak se na první pohled jeví.
Fredrik Backman umí ze složitých situací vykřesat jednoduchou podstatu, umí předat bezvadně poselství jednoduchosti.

,,Nekopej do hovna, nechává fleky.

P.S.: A pak, že absolutní pravda neexistuje.
P.P.S.: Existenci psa jsem však nepochopila.
Zde byla moje fantazie příliš uzemněná.

Audiokniha: mistrovsky poutavě čte Valérie Zawadská

17.09.2022 4 z 5

Krokem (verše glosy) Krokem (verše glosy) Miroslav Holman

Verše a glosy básníka.
Myšlenka v několika řádcích ukrytá.
Pointu pro pobavení čtenáře skýtá.
Však občas důmyslně skrytá.

Krátké, možná i verše, glosátorsky výstižné, kousavé. Poezie bez vzletného půvabu, však fantazie básníka uzemněna zábleskem pravdy.
Já přijímám s rozpaky, neb někdy mi chybí přípisek, vpisek, poznámka. Došla mi slova.

P.S.: Já musím číst znova.

Nezpívej
Vždyť se to nehodí
Hluchý jsi s hluchými na lodi
V podpalubí už si zvyká
Eurydika

10.09.2022 4 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

,,Jak dlouho trvá válka potom, co skončí? Kdy se všechno vrátí k tomu, jak to dříve bylo? Může se vůbec všechno vrátit tam, kde to dříve bylo? A pokud ano, ke kterému dříve se věci vrátí?"

Despotickými okovy spoutané.
Uhelným prachem zaprášené.
Nacismem vystrašené.
Hodně těžký život tam v Karviné.
Polák proti Čechovi. Bratr proti bratrovi. Švagr proti švagrovi.
Těžká epidemie schizofrenie
Kostel sv. Petra z Alkantary, mlčenlivý svědek bezpráví.
Ten poslední...

S velkou prodlevou jsem se pustila do druhého dílu připravovaného triptychu.
Jestliže jsem v prvním díle byla pavučinami osudu pevně spoutána, v tomto díle jsem se nemohla vymotat.
Velmi podrobné, odporně lepkavé, bezútěšné.
Plynulosti pomálu.
Přesto i díky doslovu autorky uchopitelné.

,,Je třeba zachovat si trpělivost, naději a víru. Nelitovat se. S pokorou přijmout tuto zkoušku."

P.S.: Ve třetím dílu však čuju velkou čertovinu. A tak ráda bych se mýlila.

Audiokniha: Jan Szymik čte formulovaně, pokojně, rozvážně.

02.09.2022 4 z 5

Čekání na spoušť Čekání na spoušť Lidmila Kábrtová

Osm krátkých povídek, osm zdánlivě nesourodých výsečí, které se protnout v jednom průsečíku pochopení. Záleží pouze na úhlu pohledu čtenáře, zda tím průsečíkem na sítnici jeho oka bude papilla nervi optici nebo macula lutea.
Minimalismus s maximálním výsledkem. Slepá skvrna zapomnění, ozářená bleskem jediného okamžiku propojení - pochopení - odpuštění - smíření.
Osm negativů, které na konci splynou v jednom pozitivu: vše souvisí se vším.
Z určitého úhlu pohledu však se zdá být i úhloměr pokřivený.
Tedy čtěte, vážení. Možná, že ještě není vše ztracené.
Pro mě však smutné, deprese.

P.S.: ,,Život je posraný karneval s hovnem v tombole." Thank you, Mr. King...

Audiokniha: útrpně smířlivě sladěný oktet

13.08.2022 5 z 5

Promlčení Promlčení Jiří Březina

Když stíny minulosti ožívají, démon pomsty je vždy připraven.
A hrůzný čin je promlčen.
Z vraha se pak oběť stává
Z oběti je vrah.

Minulost - přítomnost. Dva kriminalisté, bývalý - současný. Jeden zločin.
Nestandardně probíhající vyšetřování promlčeného zločinu, jehož kořeny sahají hluboko do smutné minulosti jedné malé vesnice v pohraničí.
Téma: odsun sudetských Němců, osídlování pohraničí, zrůdy s lidskou tváří. Nenávist, která přetrvala desítky let.
Prolínání přítomnosti s minulostí vyžaduje značnou pozornost. Pro mě dost zmatené, ke konci průhledné.
Nad délkou touhy po odplatě však můj rozum zůstal stát, i když si nejsem jistá, zda je možné vše odpustit.

P.S.: ,, Má-li zlo triumfovat, potřebuje jediné – aby slušní lidé nedělali nic. “ Edmond Burke

Audiokniha: příjemně zastřeně čte Jakub Saic

10.08.2022 3 z 5

Lars útočí Lars útočí Daniel Gris

,,Kdo je připravenej, není překvapenej."

Já tedy překvapená byla, protože na tohle jsem připravená nebyla.

Metallica a vytuněné káry, pro mě láry fáry.
Mustang, Citroën či Subaru?
Líně se táhnoucí, vtipu občas přes míru,
Phil Marlowe se diví.
Chuck Norris ..... doplňte si sami.

Oceňuji vtipné hlášky a dobře vymyšlený konec, kterak elegantně vybruslit z totálního průseru, neboli jak zabít několik much jednou ranou.
Jsem asi moc přísná, ale slabý průměr, sorry.

Audiokniha: Klidně, líně, zahálčivě čte Martin Zahálka

09.08.2022 2 z 5

Majonéza k snídani Majonéza k snídani Markéta Lukášková

,,Proč někdo ze vztahu odejde jako z hospody a někdo se pak nemůže dvacet let nadechnout?“

Neutěšené rodinné vztahy, přerušené životní dráhy,
možná bludné úvahy, pocuchané kořeny.
Co je to láska?
Na očích páska, na čele vráska?
Něžný vánek, co laská? V kytičce sedmikráska?
Někdy skrýš pro běláska…
A tak se Ema zeptala.

Příběh nadprůměrně chytré pubertální Emy, která nezapadá do kolektivu, má zvláštní rituály, jen jednoho kamaráda a komplikovanou rodinnou situaci. Klade si plno otázek, na které hledá odpovědi.
,, Je opravdu rodina iluze, když o sobě lidé ví tak málo?“
Příběh o vztazích, o setkávání i rozcházení. Příběh odpovědí, jež zákonitě přinášejí další PROČ? Minulost nezměníme, ale když pochopíme PROČ, můžeme najít JAK.
Na tyto otázky si již Ema musí odpovědět sama.

,,Láska je výsledek dlouhé rovnice o spoustě neznámých.“

Pro mě příběh k přemýšlení, vzpomínání. Někdy trochu uspěchaný, některé pasáže zbytečné, přesto povznášející. Ale to je na každém z nás.

P.S.: Tak hodně štěstí, Emičko! Kytičko, rozkvetlá na rozcestí.

Audiokniha: ministersky informativně, artikulovaně se zpěvným přízvukem čte Pavla Dostálová

02.08.2022 5 z 5

Později Později Stephen King

,,Nenávist bývá silnější a vydrží dýl. Myslím, že když lidi vidí duchy, narozdíl od zemřelých, je to proto, že v sobě chovají nenávist. Duchů se lidi bojí, protože z nich opravdu jde strach."

Jediné, co jsem u této knihy nepocítila, byl strach.
Začátek příběhu slibný, konec zajímavý. Prostředek pro někoho horor, pro někoho thriller.
Pro mě duchařská pohádka s opakujícími se popisy znetvořených lidských těl. Sado - maso na konci možná parodie.
A možná mám jenom málo fantazie.

,,Poslední větu já vždycky napíšu ze všeho nejdřív. To je maják, ke kterému pak bez odbočení vesluju."

Opravdu, pane Kingu? Myšlenka super, tak snad POZDĚJI....

Audiokniha: variabilně, občas psychoticky čte Michal Zelenka

30.07.2022 2 z 5