EvelinaLang EvelinaLang komentáře u knih

Třpytící se město Třpytící se město Lenka Bandurová

Nedá mi to nevyjádřit se k některým zdejším recenzím u této knihy. Jednak lituji, že jsem je četla, protože je to něco příšerného a pak nepobírám, kde se v některých bere taková nenávist. Tenhle příběh má jedinou vadu na kráse a sice, že má kolem sebe strašně moc závistivých a nepřejícných lidí. Knihu sleduji už nějaký čas, ale říkala jsem si, že se k ní vyjádřím až bude klid, abych nebyla tím vším ovlivněná a neodrazilo se to na mém hodnocení. Ovšem jak na to koukám, vždy se najde někdo, kdo si rád kopne. Neříkám, že nedávám špatná hodnocení, ale alespoň se k nim nenávistně nevyjadřuji a doslova se v tom nevyžívám. Je jasné, že se kniha nemůže a nebude líbit všem, ale v tomto případě už je to takový extrém, že si toho nevšimne snad jen slepý. Bože, lidi! Přejte a bude vám přáno! Žijte a nechte žít!

Obyčejně tyhle úvody ke knihám nemívám, tady mi to ovšem nedalo.

A teď už k příběhu. Vůbec jsem nevěděla, co od něj čekat, ale nakonec jsem byla mile překvapená. Za mě to bylo pěkné a napínavé čtení, které mě bavilo, ač bych pár výtek měla. Musím ale říct, že nebyly tak razantní, aby mi pokazily zážitek ze čtení. Svět mě okouzlil a byl vykreslen dobře, navíc je mi zcela jasné, že je to přípravná půda pro další díly, ve kterých se osvětlí víc věcí. Autorka má příjemný styl psaní, zajímavé myšlenky a děj pěkně odsýpá. Hrdinové mě bavily, hádky mezi nimi byly perfektní a dodaly tomu šťávu. Akorát tedy některé scény mohly dostat větší prostor. Celkově příběh hodnotím kladně, z mého pohledu je to dobrý start série, která má velký potenciál a pokud ji autorka pořádně rozpracuje, bude to bomba. Věřím, že si ještě nakonec spousty čtenářů získá. Knihu doporučuji a jak už tady bylo zmíněno, pro svou cílovku je to výborné čtení.

23.01.2021 5 z 5

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

Přestože nejsem až tolik na romantické knihy, tak tohle se mi moc líbilo a bavilo mě to. Čtivý styl autorky mě hned vtáhl, sympatická a vtipná hrdinka. Pro mě děj není až tak originální, ale má to své kouzlo a autorka to prostě umí podat (prodat). Na druhou stranu kniha není ani moc přeslazená, nějaké to moudro se tu tak najde. Jinak samozřejmě konec dodává tomuto příběhu na reálnosti a ač bych hrdinům přála šťastný konec, tak někdy to není možné. Dojemné, čtivé a ještě chvíli vám kniha zůstane v hlavě, i v srdci. Co se týče filmové adaptace, tak ta mě taky okouzlila.

Ptáci v trní Ptáci v trní Colleen McCullough

Kniha se mi líbila, ale souhlasím s tím, že je neskutečně depresivní. Po dočtení mám pocit, že člověka už nečeká nic dobrého. :D Že vaše sny se nenaplní a nakonec stejně zůstanete sami... Je neskutečné, jak moc se autorce podařilo koloběh života a smrti, kdy se jedna rodina blíží ke svému konci. Přečtete si začátek a konec, ten rozdíl je markantní. Asi budu jedna z mála, komu ta nenaplněná láska nepřišla až tak hrozná, ale prostě to postupné rozpadaní rodiny, kdy hrdinka na konci zůstává sama... Děsivé. Silný příběh, ale vím jistě, že znovu už ho číst nebudu.

18.01.2021 5 z 5

Hra o trůny Hra o trůny George R. R. Martin

K téhle sérii řeknu jen to, že je to srdcová záležitost!

Magický náramek Magický náramek Natalja Ščerba

Překvapivě kniha, která mě dost bavila. Vůbec jsem tedy nepředpokládala, že by mě to mohlo bavit, ale nakonec jsem to přečetla jedním dechem. Líbil se mi humor, hrdinové sympatičtí a celkově to bylo napínavé. Romantický vztah tady byl zajímavý a řekla bych i originální, pojato trochu jinak než běžně v YA. Líbilo se a knihu určitě doporučuji.

Hříšní světci Hříšní světci Emily A. Duncan

Na tuhle knihu jsem se tak těšila! Několik let, už když jsem ji vídala u lidí, kteří ji četli v angličtině. Ta kniha sama o sobě není špatná, ale pro mě byla nudná. Přišlo mi celou dobu, že se nic neděje. Navíc hrdinka... Já měla pocit, že už jsem ji potkala tisíckrát v jiných YA. Na mě zkrátka až moc Mary Sue a uťápla? Dost knize ubližuje nálepka "gotická" protože čtenář čeká nějakou tajemnou, až hororovou atmosféru a ono to tam vůbec není. :D Nejvíc se mi zamlouvala postava prince, ty ostatní mi přišly nemstné, neslané. Konec byl docela napráskaný dějem, ale svým způsobem to zase skončilo na klišé. Autorka psát umí, no jen by to chtělo se víc odvázat.

12.01.2021 2 z 5

Vadná Vadná Cecelia Ahern

Původně jsem tuhle knihu vůbec neměla v úmyslu číst, ta obálka je příšerná! Vyvolávalo to ve mně dojem, že jde o nějaké erotické čtení, ani nevím proč. Rozhodně mě nenapadlo, že jde o nějakou dystopické dílo. Styl je jednoduchý, ale čtivý. Líbilo se mi vylíčení emocí hrdiny, které dle mě bylo hodně věrohodně vykresleny. Celkově se mi příběh líbil.

22.01.2021 5 z 5

Opium a absint Opium a absint Lydia Kang

(SPOILER) Musím hned na úvod říct, že mě zaujala obálka, ale úplně jsem si nedokázala představit, o čem kniha je. Nakonec jsem se nechala zlákat kladnými ohlasy, a navíc se příběh odehrává v mém oblíbeném 19. století, takže jsem to prostě musela zkusit. Když jsem se začetla, okamžitě mě chytil autorčin styl psaní, který je neskutečně čtivý a hned mi sedl. Bavila mě i hlavní hrdinka Tilly, která je někdy až otravně zvídavá a chytrá.

Co mi trochu vadilo, byla ta její závislost právě na opiu, či různých „vitamínech“ a upřímně jsem nechápala, jak to všechno mohla zvládat - kolikrát si opravdu namíchala silný drink a k tomu Absint? A vzhledem k tomu, jak málo jedla, měla docela výdrž. Chápu, že závislost je tady jedna z hlavních linií, ale mě to rozčilovalo. Moc mi nesedlo například to, že ve všem udělala první krok, třeba ten polibek. Asi prostě měla nakročeno k moderní holce, jakou známe dnes a já jsem zřejmě stará škola. Nadchla mě i ta detektivní část, která je chvílemi opravdu temná, ale já bych ji klidně snesla i temnější.
Líbily se mi i ty noční procházky, měly něco do sebe a konečně to do příběhu vnášelo nějaké to dobrodružství. Já bych ovšem uvítala mnohem větší bloudění v temných uličkách a zákoutích, ta doba k tomu vyloženě vybízela. Škoda, že tam tedy takových pasáží nebylo víc, protože bylo znát, že autorka k tomu znalosti má. Odhalení vraha jsem popravdě nečekala, takže mě to docela překvapilo, ačkoliv jsem měla tušení, že to bude někdo z lékařské rodiny a vlastně jsem měla i podezření, že Tomovo chatrné zdraví bude trochu o něčem jiném, což se nakonec potvrdilo.

Oddechla jsem si, když hrdinka nakonec přišla k rozumu a dokázala se vypřádat se svou závislosti. Ještě musím zmínit ty citáty z Draculy, zpestřily celou knihu a vyloženě k příběhu seděly. Celkově je to velmi povedené dílko a dobře se mi četlo, rozhodně jsem nečekala, že mě tolik chytne. Nakonec jsem pochopila, proč byl zvolen onen název "Opium a Absint". Myslím, že nic výstižnějšího už se vymyslet nedalo. Má to sice pár věcí, které mi vadily, ale klady převládají. Příběh vřele doporučuji.

22.01.2021 5 z 5

Umět milovat Umět milovat Katie Cotugno

Kniha, kterou jsem četla poměrně dávno, ale moc se mi líbila. Ta romance mezi hrdiny byla uvěřitelná a rozhodně mi to nepřišlo povrchní. Oba hrdinové k sobě hledají cestu a je to všechno celkem složité, tak jak to v tom věku bývá. Oni to tedy mají o něco složitější. :) Takhle nějak si představuji dobrý dívčí román, který chytne za srdce.

Těžká noc Těžká noc Lenka Lanczová

Autorka mě přivedla ke čtení, jako mnoho dalších přede mnou. :) Tedy, díky ní mě to začalo bavit. A musím říct, že podle mě je u nás Lenka Lanczová královna dívčích románů, i přestože už se mi její knihy neoslovují jako dřív. Ona ty dívčí romány ale prostě umí a ta její stará díla, to je taková krásná nostalgie.
I tohle se mi líbilo, je to stejně čtivé jako předtím, jen prostě vám trochu přijde, že něco podobného už jste četli. Tak trošku pořád dokola. :) Přesto hodnotím třemi hvězdami a až zase něco vyjde, určitě si to přečtu.

12.01.2021 3 z 5

Prokletá pevnost Prokletá pevnost Markéta Prášková

Autorka má rozhodně dar slova a píše úplně skvěle. Ty nádherné popisy! Slast číst a spousta zahraničních autorů by se od ní mohla učit. Nechápu to nízké hodnocení, podle mě je to mnohem lepší než většina zahraničních knih v tomto žánru a autorka je úplně s přehledem trumfne. Nenechte se odradit zdejším hodnocením, jedná o krásný a propracovaný příběh, který se neskutečně dobře čte. Bohužel nemá skoro žádnou reklamu, což taky nějak nechápu, kniha by si zasloužila být víc vidět. Nakonec ještě musím pochválit tu nádhernou obálku, ta je parádní. Na druhý díl se těším!

19.01.2021 5 z 5

Najít Sky Najít Sky Joss Stirling (p)

Tak tohle za mě prostě asi ne... Mrzí mě to, ale tohle bylo ze začátku hrozně fajn. Prostě skvělý začátek, který vás okamžitě vtáhne a navnadí. No, ale pak se to stočí do neuvěřitelně přeslazeného klišé a tím veškeré napětí končí. Souhlasím s tím, že je děj urychlený a ten spěch knize jen ubližuje. Vztah mezi hrdiny je navázaný až moc brzy a ačkoliv autorka píše čtivě, tak prostě já už asi nejsem cílová skupina. Škoda.

12.01.2021 1 z 5