Evaho73 Evaho73 komentáře u knih

Knihárka z Bergeracu Knihárka z Bergeracu Anne Delaflotte Mehdevi

Krásny trochu tajomný romantický príbeh, ktorý mal svoju atmosféru. Ako milovníčka kníh som si vychutnávala lásku, s ktorou hlavná hrdinka pristupovala ku knihárskemu remeslu. Vydarená prvotina, ktorú odporúčam prečítať.

21.11.2017 5 z 5

Ako schudnúť? Ako schudnúť? Imrich Sečanský

Kúpila som si ju ešte pred 20 rokmi a dodnes varím podľa nej niektoré jedlá. Dnes mi už teória popísaná v knihe príde zastaralá. Odporúčam skôr ako kuchárku.

21.11.2017 3 z 5

Vypravěčka Vypravěčka Jodi Picoult

Úžasná kniha, ktorá má pre mňa veľkú výpovednú hodnotu a nejde tu iba o samotný holocast, jeho strašné následky pre celé ľudstvo, pre mnohých jednotlivcov, ktoré sú nezvratné a nezpochybniteľné. Autorka tiež upozornila na stret dvoch generácií, tej vymierajúcej, ktorá buď priamo alebo nepriamo zažila holocaust a tej dnešnej, ktorá ho nezažila, uvažuje o ňom skreslene a dokonca niekedy až spochybňuje jeho existenciu.
Ďalej sa dotkla otázky viery.....nie vždy sa nám vyplatí, keď sa snažíme zobrať spravodlivosť do svojich rúk...
Páčilo sa mi spracovanie príbehu, prelínanie minulosti so súčastnosťou, spomienok s príbehom o upíroch, ktorý bol zároveň podobenstvom tej doby.
Jednoducho úžasná kniha, ktorá vás nutí premýšľať....

P. S. Milo ma prekvapilo, že autorka vie kde sa nachádza Humenné

21.11.2017 5 z 5

Bosá nevěsta Bosá nevěsta Joan Johnston

S ľahkosťou napísaný romantický príbeh vo westernovom štýle. Najviac ma pri čítaní zabávali detské šibalstvá spolu s ich trucovitosťou a vzdorovitosťou voči rodičovským autoritám. Kniha bola pre mňa príjemným prekvapením a pokiaľ máte v obľube nenáročný dobrodružno romantický príbeh, tak vrelo odporúčam.

18.11.2017 4 z 5

Osudová přitažlivost Osudová přitažlivost Audra Adams

Nenáročné oddychové čítanie na relax. Nič viac za tým nehľadajte.

18.11.2017 2 z 5

Tisíce planoucích sluncí Tisíce planoucích sluncí Khaled Hosseini

Dojímavý ale veľmi drsný pohľad do sveta inej kultúry, kedy som si uvedomila, že som rada tam kde som a žijem taký život aký žijem....
Z príbehu som pociťovala bezmocnosť nad neľahkým životom mnohých žien, ktoré okrem bežných ženských problémov musia čeliť aj neľahkému politickému a naboženskému systému, ktorý ich oberá o akúkoľvek dôstojnosť. Autor príbeh napísal veľmi autentický k čomu prispel aj historický opis politického vývoja v Afganistane a takisto dômyselne prepracované charaktery jednotlivých postáv, kde okrem opisov ich vonkajšieho vzhľadu dokonale popísal hlavne ich vnútorné vlastnosti, emócie, pohnútky ako aj ich samotné konanie. Jediné čo mi v knihe celkom nesadlo boli používané originálne výrazy, ktorým som nie vždy rozumela. Inak pokiaľ chcete nahliadnúť do sveta inej kultúry odporúčam prečítať túto knihu.

17.11.2017 4 z 5

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

Kniha, pri ktorej som doteraz najviac plakala a po jej dočítaní som pociťovala smútok nad stratou.....
Autorka majstrovský napísala príbeh z viacerých uhľov pohľadu, čím čitateľ získal kompletnejší obraz, a tak viac mohol pochopiť všetky pohnútky hlavných postáv.
Strašne smutné, krásne a dojemné......

16.11.2017 5 z 5

Chci jen dítě Chci jen dítě Susan Elizabeth Phillips

Výborný oddychový príbeh, ktorého námetom sa stala nenaplnená túžba po materstve. V tomto prípade autorka dokázala aj z minima vyťažiť maximum skvelé vystupňovaným dejom, osviežujúcimi dialógmi, dobre vyprofilovanými charaktermi postáv a vystížnymi opismi. Príbeh sa niesol v humornom tóne a bavilo ma aj vzájomné doťahovanie a špičkovanie medzi postavami. Jeden z mála príbehov tohto žánru, ktorý po jeho dočítaní chcete začať čítať znovu, lebo ste sa dobre bavili. Odporúčam ako skvelé pobavenie !

15.11.2017 5 z 5

Ženíchov svedok Ženíchov svedok Kristan Higgins

Pri tomto príbehu sa nepripojím k väčšinovej mienke. Osobne pri romantických príbehoch zo súčastnosti dávam prednosť takým, ktoré sú o trochu viac realistickejšie a pre mňa uveriteľnejšie. V tomto príbehu bolo na mňa priveľa sexuálnej orientácie, afektovanývh postáv a ich správania, presladených momentov a sexuálnych narážok, i keď sex bol opísaný v prijateľnej rovine. Dosť mi to pripomínalo Bridget Jonesovú iba prenesenú do iného prostredia.
Niekedy menej je viac....

13.11.2017 2 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

ĎAKUJEM pán Markus Zusak za knihu Zlodejka kníh, ktorá vo mne vzbudila hlboký čitateľský dojem !!! Pri čítaní knihy som mala pocit, akoby bola napísaná z inej dimenzie..... Osobne som vnímala, že smrť sa cez príbeh malej zlodejky kníh z obdobia druhej svetovej vojny, prihovára nám čitateľom.... Dojímavým príbehom nám cez jasne vykreslené charaktery jednotlivých postav ukazuje všetky svoje podoby.... Ukazuje nám, že je presne taká, ako ju vidíme v zrkadle svojho svedomia - biela alebo čierná a vždy je spravodlivá.... Je to naša jediná istota !!!
Nadčasová kniha ako samotná smrť, ktorú odporúčam prečítať.

11.11.2017 5 z 5

Anastázie Anastázie Colin Falconer (p)

Tento román o údajnej poslednej ruskej veľkokňažnej Anastázii sa mi v podaní Colina Falconera veľmi páči. Začiatok, ktorý mal byť podľa skutočnej historickej udalosti rodiny Romanovcov, si nedovolím komentovať, lebo tam vládne stále veľa dohadov a nepresností. Vnímam to skôr ako premostenie k príbehu o záhadnej padlej žene, ktorá trpí amnéziou a nepamätá si na svoj pôvod. To bol štartovací mostík k uvoľneniu autorovej fantázie a rozohratiu krásneho románu o nenaplnenej životnej láske....... Alebo snaď áno ? Koniec ostal v istom smere otvorený a je len na fantázii čitateľa ako si tento úžasný román ukončí.....

10.11.2017 5 z 5

Právo první noci Právo první noci Jožo Nižnánsky

Pamätám si, že keď som túto knihu po prvýkrát čítala vo svojich "sladkých a naivných" šesnástich rokoch na zastrčenej malej dedine, moje "ženstvo" ako také utrpelo poriadnu ranu. Vtedy som si prvýkrát začala uvedomovať odvrátenú stranu lásky a vôbec samotného života ......cez povyšenecké a násilnické chovanie pánov k svojím poddaným. Nedokázala som pochopiť ich zverstvo, ktoré konali pod ochranou samonastoleného "práva prvej noci" a ničili životy mnohých poddaných mladých párov, ktoré často ani netušili, či sú ich prvorodené deti vlastné alebo sú bastardmi svojich pánov. Bolo to pre mňa nepredstaviteľné a priveľmi kruté. Vtedy som bola úprimne rada, že žijem v inej dobe, ale zase som si ako naivka neuvedomala zverstva tej doby....

09.11.2017 5 z 5

Víc než vzpomínka Víc než vzpomínka Dorothy Garlock

Milé oddychové čítanie na zpríjemnenie jesenného večera, pri ktorom nemusíte premýšľať. Mám rada v knihách dialógy, ktoré ich určitým spôsobom oživujú, i keď ide iba o klasický ženský román:-).

09.11.2017 3 z 5

Vejce a já Vejce a já Betty MacDonald

Kniha životných spomienok a pamätí, ktorá je napísaná trochu v ironickom jazyku. Kniha mi celkom nesadla pre jej monotónnosť s prevažne rozsiahlými opismy, ktoré boli väčšinou neosobné a vecné. Možno by ma viac chytila za srdce keby obsahovala aj opisy vnútorných prežitkov a emócií. Takto som jej ten optimizmus, nadhľad, humor a iróniu nemohla uveriť a skôr som pri čítaní mala pocit, že autorka týmto potlačila iba frustráciu, sklamanie, zatrpknútosť a smútok z prežitej určitej časti života.

08.11.2017 3 z 5

Veľká kniha rozprávok Veľká kniha rozprávok kolektiv autorů

Super kniha pre najmenšie deti, ktorá je plná ilustrovaných obrázkov s veľkými písmenami. Rozprávkové príbehy sú skrátené a ilustrácie povzbudzujú aj maličké detičky k prerozprávaniu práve prečítanej rozprávky. Momentálne je to u nás doma naša najčítanejšia kniha, lebo dvojročná dcéra na nej skrátka fičí a Petra pána vie už prerozprávať aj od zadu.

06.11.2017 5 z 5

Jeden plus jeden Jeden plus jeden Jojo Moyes

Skvelé napísaná kniha a pri jej čítaní sa vo mne podľa situácie striedali rôzne emócie - pobavenie, smútok, smiech, slzy...... Príbeh zo života autorka napísala tak autentický, že som mala pocit, akoby som niektorými situáciami prechádzala osobne. Určite sa k tejto knihe ešte vrátim, lebo čítať ju bol pre mňa zážitok !!!

06.11.2017 5 z 5

Měděný jezdec Měděný jezdec Paullina Simons

Kniha je fenomenálna v tom, že autorka prostredníctvom lásky dvoch mladých ľudí dokázala realistický opísať pozadie druhej svetovej vojny a hlavne blokádu Leningradu. Podarilo sa jej takto o hrôzách a dôsledkoch vojny informovať oveľa širší okruh čitateľov, ktorí by za iných okolností vojnovú literatúru nečítali.
Okrem autentických a veľmi emotívnych opisov blokády, má zaujal aj opísaný spôsob života, pomerov a kultúry v bývalom socialistickom Rusku......takto nás to veru na hodinách ruského jazyka naše "súdružky" učiteľky neučili.....
Za mňa skvelá kniha, ktorú odporúčam prečítať !!!

04.11.2017

Skryté zlo Skryté zlo Sandra Brown

Čítavý romantický príbeh s detektívnou zápletkou, ktorý mal svoj spád hlavne dobre prepracovanými dejovými zvratmi. Na čitateľskej atraktivite príbehu prispeli aj svižné dialogy, vystižné opisy, ktoré neboli prehnané a samozrejme samotná zápletka. Jeden bod uberám za veľmi prekombinovaný charakter jednej z hlavných postáv. Inak pokiaľ máte chuť na nenáročné oddýchové čítanie, tak vrelo odporúčam.

04.11.2017 4 z 5

Bronzová medaile Bronzová medaile Michaela Schmiedlová

Túto knihu by som prirovnala k práci umeleckého rezbára..... Pokiaľ by sa vybrúsili a dotiahli niektoré ryhy, hneď by som videla finálny obraz v trochu iných kontúrach ;-) a nemúsela by som ho o niečo dlhšie skúmať, aby som objavila a pochopila výsledný efekt.
Dôležité je, že som ho našla, síce s trochu rozmazanými kontúrami, ale vzhľadom k tomu, že sa jedná o autorkinu prvotinu, to je ospravedlniteľné. Určite sa časom jej pisateľská ruka vyprofiluje k dokonalosti, nájde si svoj okruh čitateľov a ja jej so cťou budem môcť udeliť celých 5* :-). Len nech sa nevzdáva a neodradia ju drobné neúspechy v podobe kritiky, lebo tá ju môže iba posúvať bližšie k vytúženej dokonalosti.

02.11.2017 3 z 5

R.U.R. R.U.R. Karel Čapek

Divadelná hra, ktorá si zachováva pôvodnú aktuálnosť a myšlienkovú silu. Dielo je viacrozmerné a pri čítaní som mala pocit, že pán Čapek napísal hru nie o robotoch, ale o nás ľuďoch po tých 100 rokoch. Vplyvom rôzných autorít a technológií sa z nás stali len Roboti -
Bez vlastnej vôle.
Bez vášní.