Evaho73 Online Evaho73 komentáře u knih

Příběh mateřídoušky Příběh mateřídoušky Miriam Blahová

Kniha obsahuje emotívny príbeh rozvíjajúci sa v dvoch časových rovinách. Osobne ma viac zaujala dejová línia odohrávajúca sa v prvej polovici 20. storočia v Česko - poľskom pohraničí. Autorka sa tu zameriava predovšetkým na vzťahy medzi obyvateľmi, ktoré boli poznačené napätím, nedôverou, a z toho vyplývajúcimi konfliktmi. Súčasná dejová línia obsahuje skôr bežný vťahový príbeh obvzláštnený prvkom z magického realizmu, ktorý zároveň prepája obidve časové línie dejovej zápletky. Príbeh sa dotýka takých tém ako sú láska, obetovanie sa a hľadanie vlastného miesta vo svete, a to tak v minulosti, ako aj v súčasnosti.
Celkovo to hodnotím ako zaujímavý literárny počin, ktorému k dokonalosti chýba lepšia dejová vyváženosť medzi obidvoma časovými rovinami.

08.04.2024 4 z 5

Poslední zelené údolí Poslední zelené údolí Mark Sullivan (p)

Román "Poslední zelené údolí" sa odohráva na Ukrajine v rokoch 1941 až 1945 a sleduje osudy rodiny Martelovcov, ktorá sa snaží prežiť v období druhej svetovej vojny.
Autor v románe vykresľuje ťažký život ľudí na Ukrajine počas druhej svetovej vojny. Opisuje chudobu, hlad, choroby a vojnové hrôzy, ktoré sužovali krajinu. Zároveň zobrazuje aj silu ľudského ducha a nádej na lepšiu budúcnosť.
Celkovo ide o pútavý a dojemný román napísaný s veľkým citom pre detail, ktorý vykresľuje osudy svojich postáv a ich boj o prežitie. Dej príbehu je plný dramatických momentov, ale aj humoru a lásky.

06.04.2024 5 z 5

Brucho Paríža Brucho Paríža Émile Zola

Moja prvá kniha od Zolu a musím sňať pomyselný klobúk za úžasnú atmosféru, ktorá ma doslova preniesla do Paríža v 19. storočí. Ocitla som sa tu v prostredí ľudí z rôznych spoločenských vrstiev, od chudobných trhovníkov a robotníkov až po bohatých buržoáznych obchodníkov.
Hlavným dejom románu je príbeh Floriana, mladého muža z vidieka, ktorý prichádza do Paríža hľadať prácu a šťastie.
Zola v románe vykresľuje Paríž ako mesto kontrastov, kde sa bohatstvo a chudoba stretávajú v ostrom konflikte. Opisuje špinavé uličky, preplnené slumy a kruté pracovné podmienky v továrňach a na trhoch. Zároveň zobrazuje aj krásu a pôvab mesta, jeho bohatú históriu a kultúru.
Brucho Paríža je naturalistický román, v ktorom sa autor snažil zobraziť realitu čo najobjektívnejšie a najdetailnejšie.
Trochu mi v týchto "natur"opisoch zanikali dejové posuny, čo nakoniec ovplyvnilo aj môj celkový dojem.

03.04.2024 4 z 5

Dlouhý stín Dlouhý stín Cynthia Harrod-Eagles

Dlouhý stín je šiestym dielom ságy o dynastii Morlandovcov z prostredia Anglicka v 17. storočí a zoznamuje nás s osudmi ďalších generácií tejto slávnej rodiny.
Príbeh sa odohráva v období panovania Karola II. a sleduje životy jednotlivých protagonistov, kde každý z nich má svoje vlastné problémy a trápenia, ktoré sa prelínajú a vytvárajú komplexný príbeh plný lásky, zrady, intríg a politických bojov.
Cynthia Harrod-Eagles má talent pre vykresľovanie historických udalostí a prelína ich s osudmi fiktívnych postáv. Vďaka tomu je čítanie jej kníh pútavé a zároveň poučné. Kniha Dlouhý stín nie je výnimkou a je plná detailných opisov, ktoré dodávajú príbehu na autenticite.

01.04.2024 5 z 5

Kavárna na pláži Kavárna na pláži Sue Mongredien

Kavárna na pláži je ľahky a nenáročný román na spríjemnenie voľného času. Je to príbeh o hľadaní lásky a šťastia, ktorý dokáže zahriať pri srdci.
Príbeh je plynulý a číta sa ľahko. Autorka vykresľuje malebný obraz prímorského mestečka a kaviarne na pláži, čím vytvára príjemnú atmosféru.

30.03.2024 4 z 5

Byt nad Seinou Byt nad Seinou Kelly Bowen

Byt nad Seinou je pútavý a dojemný príbeh o odvahe, strate a láske. Autorka Kelly Bowen tu vykresľuje živý obraz Paríža počas druhej svetovej vojny a umožňuje nám precítiť strach a napätie, ktoré ľudia v tom čase prežívali.
Postavy v knihe sú dobre vykreslené a uveriteľné. Lia je sympatická protagonistka, s ktorou som sa dokázala ľahko stotožniť a Estelle je zase fascinujúca a komplexná postava, ktorej hrdinstvo dokáže inšpirovať.
Príbeh je plynulý a napínavý. Striedanie medzi dvoma časovými líniami udržuje pozornosť čitateľa a umožňuje mu postupne odhaľovať Estelleino tajomstvo.
Knihu odporúčam všetkým fanúšikom historickej fikcie a príbehov o odvahe a hrdinstve.

28.03.2024 5 z 5

Zahrada Zahrada Petra Dvořáková

Kontroverzná téma, ktorá vždy dokáže vyburcovať reakcie, ale to je asi všetko, čo ma na knihe zaujalo. V tomto prípade sa autorke nepodarilo dostať mňa ako čitateľku do hlavy hlavnej postavy tak, aby som úplne pochopila jej postoje alebo konanie. Má to byť obvinený alebo obeť ?
Mám pocit, akoby ani sama autorka nevedela rozlúštiť túto otázku.
Ťažký námet, ktorý sa podľa môjho názoru nepodaril autorke dostatočne spracovať tak, aby bol pre mňa presvedčivý a hlavne uveriteľný.

26.03.2024 3 z 5

Všechno modré z nebe Všechno modré z nebe Mélissa da Costa

Skutočná sila tejto knihy spočíva podľa mňa v jej schopnosti osloviť také zložité témy ako je bezhraničny smútok matky alebo strach z neznáma spôsobeného vážnou chorobou s veľkou jemnosťou a citom. Otvára nám dvere k inej perspektíve na veci, ktoré nás bežne desia.
Láska v tejto knihe je nádherne jemná a trpezlivá, aj v tých najťažších chvíľach...
Tiež si cením opisy Pyrenejí, detaily života v kempingoch a ťažkostí spojených s týmto alternatívnym spôsobom života, no zároveň aj neobmedzenú slobodu, ktorú ponúka.
Je to kniha vhodná pre milovníkov hôr a večných romantikov, ktorí túžia po oslobodení. Pripravte si vreckovky, pretože na konci určite budete plakať, ale stojí to za to.

24.03.2024 5 z 5

Podpis všech věcí Podpis všech věcí Elizabeth Gilbert

Úprimne povedané mám z tejto knihy dosť zmiešané pocity. Na jednej strane tu stojí úžasná atmosféra 19. storočia, rodinná sága, zmysel pre bádanie a objavovanie, botanická téma pre fajnšmekrov (pre mňa nie dostatočne prepracovaná), túžba hlavnej postavy dostať sa na dno veci, ísť nad rámec spoločenských predsudkov a tabu...
A na druhej strane vás neopúšťa pocit, že ste sa nechali oklamať a dostali ste podsunutý bulvárny románik, ktorý si nárokuje vážnejšiu pozornosť od čitateľa.
Také sú moje pocity po prečítaní a zdá sa, že aj ja tu idem svojim názorom proti prúdu...

21.03.2024 3 z 5

Ke dnu Ke dnu Anna Bolavá (p)

Román “Ke dnu je zasadený do hmlistých severočeských bažín, čo u čitateľa vzbudzuje trochu ponurú až mysterióznu atmosféru. Autorka postavila dej na mnohovrstevných postavách, ktoré sa striedajú v rozprávaní, a poskytujú tak reálny pohľad na život v malomeste. Anna Bolavá je určite talentovaná autorka, ktorá svojimi dielami dokáže trefne poukázať na našu zakomplexovanosť nemálo ovplyvnenú aj našim životným prostredím.
Podľa môjho názoru toto voľné pokračovanie románu “Do tmy nedosahuje jeho kvality a mňa osobne uchvátilo o trochu menej.

19.03.2024 4 z 5

Otravné jedy Otravné jedy Nick Arnold

Ďalšia kniha, ktorú sme čítali spolu s mojou deväť ročnou dcérou. Kniha Otravné jedy obsahuje množstvo informácií o jedoch a ich účinkoch. Autor sa tu venuje rôznym typom jedov, od rastlinných a živočíšnych až po syntetické, kde používa humor a sarkazmus, aby ľahšie sprístupnil tieto informácie aj pre detských čitateľov, ktorým je kniha určená. Oceňujem zakomponované interaktívne prvky, ako sú kvízy, testy a hry, ktoré čitateľom umožňujú otestovať si svoje nadobudnuté vedomosti.
Vďaka tomu, bolo pre nás čítanie zároveň hrou.

17.03.2024 5 z 5

Dvě hrsti života Dvě hrsti života Katharina Fuchs

Kniha Dvě hrsti života ma zaujala svojim pôsobivým a emotívnym príbehom o sile žien, priateľstve a strate. Autorka Katarina Fuchs tu vykresľuje životy svojich postáv s veľkou realistickosťou a citom pre detail, čo mne osobne veľmi imponuje. Kniha sa síce dotýka ťažkých tém, ale je napísaná krásnym a kultivovaným jazykom.
Najviac ma zaujal pohľad na 1. a 2. sv. vojnu očami bežných nemeckých obyvateľov.

15.03.2024 5 z 5

Moje (tak trochu) utajené dítě Moje (tak trochu) utajené dítě Penelope Bloom

Podľa názvu som očakávala úplne iný príbeh, kde bude hrať hlavnú úlohu to tak trochu utajené dieťa. Opak bol pravdou a ja som bola rozčarovaná z jednoduchej a predvídateľnej zápletky. Celkom ma sklamalo, že autorka nevyužila potenciál, ktorý námet ponúkal.

12.03.2024 2 z 5

Trosečníci Trosečníci Lucy Clarke

Kniha Trosečníci ponúka pútavý a napínavý príbeh, ktorý má svoju osobitú atmosféru. Autorka sa tu postavám venovala s veľkou pozornosťou a dala im priestor na to, aby sa vyjadrili a vysvetlili svoje pohnútky. Dej príbehu bol plný prekvapivých zvratov, ktoré dokážu nechať čitateľa v nemom úžase.
Je to moja tretia kniha od tejto autorky a páči sa mi, že sa nebojí ísť do neznáma a riskovať, čo dodáva jej knihám určitú originalitu i napriek "otrepaným" námetom.

10.03.2024 5 z 5

Do tmy Do tmy Anna Bolavá (p)

Cesta do "tmy" pokrytá kobercom z voňavých bylín, ako to načrtáva autorka v tejto knihe, bola pre mňa veľmi náročná a emotívna.
Dostať čitateľa do hlavy literárnej postavy tak, aby pochopil jej pohnútky sa nepodarí každému autorovi.
V tomto prípade to bolo excelentné a ja som s Annou Bartákovou prežívala hlavne jej posadnutosť, ktorá mi bola do určitej miery sympatická, lebo sama zbieram liečivé byliny.
Páčilo sa mi aj ako autorka reálne (častokrát iba v náznakoch) popísala rodinné vzťahy alebo vzťahy medzi obyvateľmi mestečka, v ktorom sa dej odohráva. Tieto spolu s posadnutosťou dohnali na okraj spoločnosti aj samotnú Annu.
Na každý pád táto kniha sa dotýka ťažkých tém, ako je smrť, psychické choroby a domáce násilie. Čitatelia, ktorí sú citliví na tieto témy, by sa mali pred čítaním knihy zamyslieť, či sú na to pripravení.

07.03.2024 5 z 5

Černá perla Černá perla Cynthia Harrod-Eagles

Po krátkej prestávke som sa opäť vrátila k mojej obľúbenej historického romantickej ságe Dynastia Morlandov.
Konkrétne táto piata séria ma zaviedla do Anglicka druhej polovice sedemnásteho storočia, kde rodina Morlandov odohráva dôležitú úlohu aj pri dvore a dozvedáme sa tak trochu histórie  o kráľovi Karolovi II. Príbeh opäť sleduje osudy členov tejto rozvetvenej rodiny, ich lásku, radosť, smútok, ale aj vojnu a smrť najbližších. História sa opakuje a máme tu opäť silnú ženskú zástupkyňu rodu Annunciatu, ktorá dáva príbehu určitý náboj. Autorka dokáže detailne opísať dobu, v ktorej sa príbeh odohráva, a vtiahne čitateľa do atmosféry a vtedajšej módy v Londýne.

04.03.2024 5 z 5

Temné ozvěny Temné ozvěny Loreth Anne White

Kniha Temné ozveny je zručne napísaným a zaujímavým thrillerom, ktorý si ma získal svojou mrazivou atmosférou. Tak ako u prvej časti tejto série, aj tu sa mi páči jazykový štýl autorky a spôsob, ako dokázala vyvážene skombinovať temné a pôsobivé prostredie s tajomnou zápletkou príbehu. Napínavý dej s množstvom zvratov a neočakávaných momentov s dobre vykreslenými postavami ma dokázali udržiavať v napätí až do samotného konca.

03.03.2024 5 z 5

Hvězdný šéf Hvězdný šéf J. D. Hawkins

A o čom som to vlastne čítala :-))) ?
Kniha patrí do kategórie, ľahké čítanie a rýchle zabudanie.
Ale nie, napodiv som sa celkom bavila, lebo príbeh je z kulinárskeho prostredia, a mňa bavia recepty a technológie príprav chutných pokrmov. Samozrejme bonusom tu bol aj sympatický šekfkuchár :-). Postavy a ich niekedy nepochopiteľné správanie tu veľmi neriešim, lebo u tohto žánru je to bežné a naučila som sa povzniesť sa.

29.02.2024 3 z 5

Sedem manželov Evelyn Hugovej Sedem manželov Evelyn Hugovej Taylor Jenkins Reid

Dobrý román, ktorý nás prevádza svetom filmovej slávy, lásky a tajomstiev, ale... nie je to majstrovské literárne dielo.
Najväčší problém som mala s postavou Evelyn Hugo, ktorá je kombináciou Marilyn Monroe a Elizabeth Taylor, čo jej príliš nepridáva na originalite. Nesadol mi ani zdĺhavý a melodramatický literárny štýl autorky s predvídateľnými dejovými zvratmi. Niektoré témy v knihe sú ťažké alebo kontroverzné, ale autorke sa ich nepodarilo spracovať tak, aby nepôsobili prvoplánovo a povrchne.
Román nakoniec nesplnil moje očakávania, ktoré som mala na základe množstvu kladných ohlasov.

26.02.2024 3 z 5

Tři Tři Valérie Perrin

"Tri" od Valérie Perrin je fenomenálnym príbehom priateľstva, lásky a niektorých skrytých tajomstiev. Kniha, odohrávajúca sa medzi burgundským vidiekom, Lyonom a Parížom, s malou odbočkou do Talianska, rozpráva o živote troch nerozlučných tínedžerov. Ich osudy spája hlboké priateľstvo, ktoré ich bude sprevádzať aj cez niektoré ďalšie výzvy a drámy ich života.

Veľmi tu oceňujem autorkinu schopnosť vytvárať autentické a ľudské postavy so všetkými ich slabosťami a strachmi, vďaka čomu sú ľahko identifikovateľné a blízke čitateľovi. Ich príbehy sú emocionálnou cestou cez rôzne formy lásky: toxickú, čistú, ľahkomyseľnú a rodinnú.
Autorka dokáže tiež veľmi citlivo narábať s niekedy chúlostivými a delikátnymi témami, pričom vždy zachováva rovnováhu medzi ľahkosťou a hĺbkou.
Rozprávanie je preto pútavé a zanecháva v čitateľovi túžbu dozvedieť sa, čo sa stalo, že sa traja kamaráti odcudzili počas dlhých štrnástich rokov.
Ak hľadáte pútavú a dobre napísanú knihu, táto určite stojí za zváženie.

23.02.2024 5 z 5