eva-lupen eva-lupen komentáře u knih

Pochod Radeckého Pochod Radeckého Joseph Roth

Nedočetla jsem. Vůbec mne to nebavilo. Přišlo mi to spíš depresivní než nostalgické.

04.04.2021 2 z 5

Do Ohňové země Do Ohňové země Richard Hough

Na tuhle knihu jsem narazila v Knihobudce, a protože jsem v Ohňové zemi byla, tak mne zaujala. A příjemně překvapila. Jsou v ní zajímavě a čtivě popsány všechny objevitelské výpravy při hledání západní cesty do Indie, od Magalhâese, přes Draka, Byrona a další, až k cestě autorově. Člověku se vůbec nechce věřit, jak to ti lidé tenkrát mohli vydržet a někdy i přežít. Opravdu zajímavá historicko-cestopisná kniha.

03.11.2020 4 z 5

Uzamčená minulost Uzamčená minulost Ella Carey

Tak nějak jsem nejdřív přečetla Dům na jezeře, ale už před dvěma roky, takže je to vlastně jedno. Nijak na sebe totiž nenavazují. Dům na jezeře se mi líbil víc. Tohle bylo docela čtivé, ale konec se mi zdál nějaký moc zrychlený. A postavy - ano jednotvárné. Prostě taková oddechovka. Čekala jsem víc.

16.09.2020 3 z 5

Neviditelný císař: Napoleon na Elbě Neviditelný císař: Napoleon na Elbě Mark Braude

Uf. Tahle knížka mi tedy dala zabrat. Zajímavá a nudná zároveň, k tomu věčné odkazy na poznámky na konci... Jo, člověk se něco dozvěděl, ale kdyby nebyla zavřená knihovna, tak bych to určitě vzdala a nedočetla. Myslela jsem, že to bude lepší.

24.06.2020 2 z 5

Tango na pláních Tango na pláních Robert James Waller

Po letech jsem se pustila do již čtených knih a knihy R. J. Wallera rozhodně nemohu vynechat. Stále mi připadají úchvatné. Miluju je všechny, protože všechny jsou propojené a ve všech je víc než jen prostý příběh.
Tango na pláních je ale rozhodně jiná kniha než Madisonské mosty. Děj je komplikovanější i když rozhodně "Wallerovský", takže tam nechybí přesah, tajemná žena, závan dávných věků a věčný boj s konzumem a postupující "civilizací". Navíc je tato kniha až strašně moc současná. Také bych bojovala s dálnicí, protože na tom, kudy ji chtějí vést, něco hrozně smrdí. Bohužel nejsem Carlisle.
"Dálnice, sídliště, rychle stavěné domy, restaurace rychlého občerstvení, nákupní centra plná nesmyslů, které ve skutečnosti nikdo z nás nepotřebuje... Kdosi nás přesvědčil, že víc znamená líp, ale nikdo už neříká, čeho víc. Prostě jenom víc. Víc je líp, protože míň je hůř."

19.04.2020 5 z 5

Velká cesta k patě světa Velká cesta k patě světa Petr Suchan

Díky této knize jsem tam jela! Nenechte se odradit tou vědeckou expedicí. Je to skvělý cestopis pro ty, co mají raději přírodu než města.

14.01.2020 5 z 5

Potíže putování Potíže putování Zuzana Kočová

Tuhle knihu jsem četla už kdysi, když mne nadchla autorčina Chvála putování. A také super.

14.01.2020 5 z 5

Panství Farleigh Panství Farleigh Rhys Bowen

Od knihy jsem čekala víc. Zápletka mi připadala taková jednoduchá, i když až do konce vlastně není jisté, kdo je na které straně. Postavy takové jednoduché, neprokreslené... Prostě žádný zázrak.

03.12.2019 3 z 5

Tulák Rover Tulák Rover J. R. R. Tolkien

Pohádka o zakletém pejskovi. Nic jiného bych v tom nehledala a nijak zvlášť (až na pár pasáží) mne to nezaujalo. Půjčila jsem si ji jen proto, že je to útlá knížečka, kterou jsem zrovna hledala. Jako vyprávěná pohádka dobré, ale nějak se v tom ňoumat, to mi přijde přehnané.

14.10.2019 2 z 5

Císařův stín Císařův stín Johannes K. Soyener

Uff. Kniha je trochu náročnější na čtení, ale jsem opravdu moc ráda, že jsem ji objevila. Knih o Napoleonských válkách už jsem přečetla dost, ale tahle ukazuje válku zezadu. A ten pohled je fakt děsný. Nemoci a operace jsou tu popsány otevřeně, bez skrupulí, ale vadilo mi dost latinských názvů bez překladu.
Kniha je román, ne fakta (což je ale nejvíc vidět až na úplném konci), ale zřejmě je hodně inspirována Larreyho deníky, protože takové podrobnosti si těžko někdo vymyslí.
Moc doporučuji.

14.10.2019 5 z 5

Vítězství orlů Vítězství orlů Naomi Novik

Tenhle díl se mi líbil hodně a hodně mne štve, že nejsou přeložené další díly. Chci vědět jak je to dál!!!
Děj promyšlený, uvěřitelný, čtivý. Suchý a "nečitelný" - nevím v čem. Oddechová četba to snad není, tu si představuji jinak.
A nechápu v čem se Laurenc chová nesnesitelně - zrovna jsem chtěla napsat, že je celý já. :-)

10.09.2019 5 z 5

Brisingr Brisingr Christopher Paolini

Co napsat k dalšímu dílu... Poslechnuto opět jako audiokniha a bylo to fajn. Jdu na poslední díl.

12.07.2019 4 z 5

Vězeň času Vězeň času Matt Haig

Tahle knížka mne teda nenadchla. Ne, že by nebyla čtivá, nebo že bych si neuměla představit, že někdo stárne pomalu a žije staletí (mám větší smysl pro nesmysl), ale hlavní hrdina mne docela rozčiloval. Za 1) je divné, že ho nenapadlo měnit vzhled, opticky stárnout tím, že si nechá narůst vousy apod. a za 2) je divné, že si všechno pamatoval. Já si fůru věcí nepamatuju už po pár letech, natož po staletích. :-)

24.06.2019 2 z 5

Bouře noci svatojánské Bouře noci svatojánské Poul Anderson

Pohádkově romantický příběh v němž se Holger Dánský jen mihnul, ale je to podobný styl jiné reality. Příběh určitě mnohem víc ocení znalec Shakespeara, mně ty citace nic neříkaly, což je moje chyba. Také jsem měla problém s věkem páry ve století kam zdaleka nepatřila, ale to je právě ta jiná realita v mnohavrstvém vesmíru. Nejlepší pro mne bylo setkání v hostinci. :-)

17.06.2019 3 z 5

Irská kráska Irská kráska Ann Moore

Knížka na první dojem působí jako červená knihovna, ale ve výsledku je tam víc mrtvých než lásky. Začátek je trochu nezáživný, ale člověk se zase něco dozví o zvycích té doby, což je vlastně fajn.
Je fakt, že hlavní hrdinka působí trochu nevěrohodně, ale když se nadto člověk povznese, tak příběh není špatný. Je to prostě historický román, který má lidem trochu přiblížit Irské dějiny a k tomu holt patří i politika a náboženství.
Jdu na druhý díl, tak jsem zvědavá, jak se to vyvine.

03.06.2019 3 z 5

Dračí pomsta Dračí pomsta Naomi Novik

Báječné, čtivé. Líbilo se mi to víc než minulé díly a už se moc těším na pokračování. Jen by teda chtělo přemluvit vydavatele k překladu a vydání dalších dílů...

25.04.2019 4 z 5

Eldest Eldest Christopher Paolini

Poslechnuto jako audiokniha. Příběh je stále super, i když dějová linka Rorana mne tu bavila o fous víc než Eragonova. Pět hvězd dát ale nemohu, protože oproti Narnii nebo Pánu Prstenů, tu chybí to něco mezi řádky. Bohužel pro tuhle dračí sérii, čtu současně Temereira a toho mám tak nějak radši ;-). Přesto určitě stojí za přečtení / poslechnutí, a jen lituji, že jsem ji neobjevila dřív.

08.04.2019 4 z 5

Pandemie Pandemie A.G. Riddle

Tahle kniha mne zpočátku velmi nadchla. Je napínavá, čtivá (až na některé popisné pasáže) a stránky rychle ubývaly, ač je to docela bichle. Jenže... čím víc jsem se blížila ke konci, tím víc mi to připomínalo knihy Dana Browna. Nic proti němu, vrátil mi zpátky čtenářský zápal, ale po pár jeho knihách jsem ho prokoukla, v půlce knihy věděla jak to dopadne, a přestalo mne to bavit. U téhle to bylo stejné. Většina knih má slabší rozjezd a pak mne mrzí, když jsem na konci, u téhle to bylo přesně naopak. Na další díly se nechystám, přesto si myslím, že to není špatná kniha. Jen teda... ti přeživší nemocní se z toho dostali nějak moc rychle. Vždyť i jen "obyčejná" chřipka člověka skolí nejméně na dva týdny. ;-)

14.01.2019 3 z 5

Václav IV. - Tajná kronika velké doby malého krále Václav IV. - Tajná kronika velké doby malého krále Josef Bernard Prokop

Poslechnuto jako audiokniha. Asi nejslabší kniha ze série, ale asi to bude tím utnutým koncem nekoncem. Václav IV. byl určitě komplikovaná osobnost a to, jak je tu vykreslen, působí velmi reálně a věrohodně (obzvlášť, když jsem četla Čtvrtého králova psa :-) ), děj je zajímavý, ale ten konec mne docela zklamal.

30.11.2018 3 z 5

Budeš tam? Budeš tam? Guillaume Musso

Nebylo to špatné, ale čekala jsem víc. Často jsem spíš zírala, protože takhle to přeci nefunguje. Např. těžko bude v minulosti zvonit současný mobil. Trochu mi to připomínalo film Frekvence, kde to ale dávalo smysl.

15.11.2018 3 z 5