endyamon endyamon komentáře u knih

Labyrint (1.-3. díl) Labyrint (1.-3. díl) James Dashner

Útek – sú tu skoro všetky dobré nápady, čo autor mal. Možno mal pridať na stranách a ukončiť celý pribeh už tu. ****
Zhorenisko – príbeh uz pokrivkáva, ale ešte sa to dá, hoci okrem pár zvratov sa dej veľmi neposunie. ***1/2
Smrteľná liečba – chaotické, autor zrejme nevedel čo s tým, veľmi lineárne a obsahovo chudobné. Slabšie ***.

Celkovo za slabé **** aj vďaka tomu peknému Yoli (SK) sumárnemu vydaniu.

04.03.2017 4 z 5

Vzhůru do noci - Metallica Vzhůru do noci - Metallica Mick Wall

Výborná biografia o vôbec nie výborných ľudoch. Hĺbkova sonda do života kapely, ktorá sa zapredala pre 'lepší' život. Klišé: sex, drogy, rock'n'roll by som v ich prípade parafrázoval na sex, drogy, peniaze.
Fajn, že autor sa s členmi kapely moc nemazlí (v prípade Larsa, Jamesa a Kirka je to logické, v prípade Jasona trochu neobjektívne, Cliff je výnimka, o mŕtvych len v dobrom). Počiatky sú detailné, od 90tych rokov už biografia zrýchľuje.
Tak ako predošlý autorov počin http://www.databazeknih.cz/knihy/iron-maiden-run-to-the-hills-3741 tak aj táto kniha je špička!

05.02.2017 5 z 5

Dravec Dravec Bernard Clavel

Mrazivá novelka, ktorá však zahreje! Smutný pohľad na civilizáciu...

04.01.2017 4 z 5

Stalker Stalker Arkadij Strugackij

Ten nápad. Ten obyčajný hrdina, ten minimalizmus a priestor pre čitateľovu fantáziu..
Klasika žánru!

08.12.2016 5 z 5

USA: V pokluse za šťastím USA: V pokluse za šťastím Michal Stasz

Novinársky pohľad na USA prvej polovice 80-tych rokov. Vcelku pravdivý a niekedy rozporuplný vďaka komunistickému pohľadu autorov (ten však zráža dojem z knihy a objektivitu názorov autorov).

Pobavila nasledovná pasáž z knihy, trvalo to len 27 rokov a vyšlo mu to:

Podnikateľ Trump začal flirtovať aj s politikou. Objavili sa dohady, že mieni kandidovať na prezidenta. "Nie, neuchádzam sa o prezidentský úrad, ale keby som kandidoval, vyhral by som," vyhlásil. (str.228)

12.11.2016 2 z 5

Město Město Clifford D. Simak

Jedno z najlepších sci-fi vôbec, bez tej naivity 50-tych rokov 20. storočia by to nebolo ono. Z knihy cítiť zvláštny smútok nad ľudstvom. Nadčasové dielo!

11.11.2016 5 z 5

Válka s běsy Válka s běsy Juraj Červenák

Poviedkový formát Roganovi svedčí (chcem viac!). Na čitateľa, ktorý potiahne celú ságu na jeden záťah, musia poviedky po epickejších predošlých knihách pôsobiť osviežujúco. Áno, je to Geralt na iný spôsob, ale rozhodne baví.

03.11.2016 5 z 5

Experiment Dosada Experiment Dosada Frank Herbert

Vynikajúce! Svet, ktorý Herbert v Mučenej hviezde zľahka načrtol, dostáva tuto jasnejšie obrysy. Oceňujem spôsob, akým píše - rafinovane necháva čiastkový i celkový obraz nedokončený, čitateľ chápe, že mu stále niečo uniká (tak ako McKiemu?) a vyvoláva tak znepokojujúce pocity nad temným príbehom Dosady. Klobúk dole pred prekladateľkou, toto musela byť fuška.
Už Mučená hviezda sa mi veľmi páčila, ale toto je za hranou, škoda, že už táto séria nepokračuje.

11.10.2016 5 z 5

Zelený mozek Zelený mozek Frank Herbert

Pre mňa veľmi príjemná jednohubka. Na rozdiel od sveta Duny mi vôbec nevadí, že Herbert nebuduje svet a vzťahy postupne. Naopak vtiahne čitateľa takmer ihneď do centra zúriaceho boja medzi ľuďmi a ‘vyššou integritou’.
Ekologická téma so znepokojujúcim podtónom mi vyložene sadla a ten záver som nečakal.

25.08.2016 4 z 5

Můj život s Deep Purple Můj život s Deep Purple Ian Gillan

Číta sa to dobre, ale čosi tomu chýba, Gillan je v kritických chvíľach (rozumej konflikty, hlavne s Blackmoreom) málo konkrétny. Takisto aj svoje chyby podáva často štýlom "proste taký som".
Každopádne, kniha je povinnosť pre fanúšika Deep Purple (a aj Gillanovej sólovej tvorby - názov knihy zavádza!).

25.06.2016 4 z 5

Deep Purple – příběh hardrockové legendy Deep Purple – příběh hardrockové legendy Michael Heatley

Stručnejšia než http://www.databazeknih.cz/knihy/deep-purple-smoke-on-the-water-23622, pridanou hodnotou je však rozbor skladieb po jednotlivých albumoch. Pre Purple fandov povinnosť!

16.06.2016 5 z 5

Deep Purple – Smoke on the Water Deep Purple – Smoke on the Water Dave Thompson

Omnoho podrobnejšia kniha nez http://www.databazeknih.cz/knihy/deep-purple-pribeh-hardrockove-legendy-91433, chýba mi však detailnejšie info k samotným skladbám. Z čisto historického prehľadu o Purple však vynikajúca záležitosť.
Škoda, že kniha nevyšla až po Now What?!, chýba tak časové obdobie od Rapture of the Deep (vrátane) až do súčasnosti.

09.06.2016 5 z 5

Heavy metal : encyklopedie Heavy metal : encyklopedie Daniel Bukszpan

S knižnou encyklopédiu v ére internetu je to ťažké. Napríklad táto je aktuálna po rok 2002, čo postupne znižuje jej hodnotu.
Pozitíva: slušný výber kapiel (ťažko sa zavďačiť každému), rozumný rozsah textu podľa významu kapely, fajn fotky.
Negatíva: časté nesprávne popisy pod fotkami (členovia kapely vymenovaní v nesprávnom poradí), autor Američan preferuje viac svoju scénu na úkor Europy, neprehľadné diskografie (čo je radový album a čo EP alebo Live?), a na záver vyložené subjektivne/debilne rebríčky.
Fajn kniha ako dar, pri výpadku internetu má svoj zmysel, inak nevidím zmysel do nej investovať.

15.05.2016 3 z 5

Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Oscar Wilde

Bohatý jazyk, skvelé spoločenské aj filozofické postrehy, má to svoju hĺbku, chápem odkiaľ pramení všeobecné nadšenie pre toto dielo. Osobne mi však až tak nesedí, mám radšej temnotu Londýna vo svete Sherlocka Holmesa než Doriana Graya :)

13.05.2016 3 z 5

Podivuhodné dobrodružství výpravy Barsacovy Podivuhodné dobrodružství výpravy Barsacovy Jules Verne

Moja najobľúbenejšia verneovka, kde sadlo všetko od príbehu, cez vynálezy, horúcu Afriku až po osudný koniec.

28.04.2016 5 z 5

AC/DC: Maximální rock & roll AC/DC: Maximální rock & roll Murray Engleheart

Skvela zalezitost, cita sa to samo. K tym par negativam, co kniha ma: paradoxne, cim novsie obdobie, tym menej do hlbky ide. Inak povedane - Bonova era poctiva, Brianova tak trochu z rychlika. A odchody clenov su vseobecne vybavene tak na dva riadky.
Na druhej strane je tu popisana neuveritelna pracovitost kapely, sympaticka zasadovost a buldocia vytrvalost. Nedivim sa, ze AC/DC su dnes tam, kde su (vo vlastnej lige).
Povinnost for those about to rock!

10.04.2016 5 z 5

Miles - autobiografie Miles - autobiografie Miles Davis

Knihe by prospelo tak o 100 stran menej. Vyratuvanie desiatok muzikantov je mozno zaujimave pre jazzovych fanatikov, ale 'konzumnych' posluchacov jazzu musi nudit (nehanbim sa za to, ze poznam len hviezdnu zostavu okolo nahravania Bitches Brew). Paradoxne, to najzaujimavejsie sa deje na poslednych 10 stranach, kde sa Miles najviac otvara svojimi nazormi na rozne aspekty zivota.
Za mna tri pol hviezdy, z ucty k majstrovi zaokruhlim na styri.

23.02.2016 4 z 5

Stín Kilimandžára Stín Kilimandžára Rick Ridgeway

V stínu Kilimandžára právom patrí k (imho) najlepším cestopisom.
Skutočná hodnota knihy netkvie v samotnom zaujímavom popise 500 km pešieho safari z vrcholu Kilimandžára k Indickému oceánu (ktorý by sotva vydal na tretinu knihy).
Tá sa skrýva v neraz krvavej histórií národného parku Tsavo od jeho založenia, popísanej cez príbeh rodiny Woodleyovcov a ďalších osobností, ktoré mali vplyv na formovanie parku až do dnešných dní – detailne hlboká sonda do života v africkej divočine.
Autor zoznamuje čitateľa s pôsobením KWS (Kenya Wildlife Service), pôvodných kmeňov (napr. Walingulovia), či pytliakov na rovnováhu fauny v Tsavo. Kladie otázku, ktorý zo spôsobov riadenia parku štátom historicky pomohol a ktorý ublížil (pytliacky odstrel slonov až na pokraj vyhynutia, následná ochrana vedúca k premnoženiu a zase späť ku riadenému odstrelu, atď.).
V kľúčových pasážach filozoficky premýšľa, kde je miesto človeka v rámci prírody a čo človek potrebuje, aby s prírodou splynul a rezonoval..

Poznámka na okraj: niektoré dobové čiernobiele fotky majú neskutočné genius loci.

18.02.2016 5 z 5

Noc nad oceánem Noc nad oceánem Ken Follett

Zaujimavý príbeh, ešte zaujímavejšie lietadlo, ale čítalo sa mi to ťažko teraz aj pred 18 rokmi, keď som si knihu kúpil, pritom Folleta mám rád. Tu ma však formou nepresvedčil. Vidím to na tri a pol hviezdičky, zaokrúhlim však dolu.

24.01.2016 3 z 5

Echoes - Úplná historie Pink Floyd Echoes - Úplná historie Pink Floyd Glenn Povey

Kniha je silná v chronologickom zozname všetkých koncertov (zaujmú hlavne nie vždy pozitívne hodnotenia z dobovej tlače) a všetkých dostupných setlistov domovskej kapely či sólovej tvorby jednotlivých členov. Podobne nezaostáva ani počtom dobových fotografií.
Naopak je slabšia textová časť popisujúca vznik jednotlivých albumov, resp. skladieb. Texty sú pomerne krátke, nejdú príliš do hĺbky a skutočne zaujímavých a neznámych informácií by som v tomto formáte čakal viac.
V tomto smere je informačne zaujímavejšia kniha Nicka Masona - Inside Out.
Každopádne pre Floydofilov dobrá kniha!

10.01.2016 4 z 5