Vzhůru do noci - Metallica

Metallica znamenala pro zvuk a image heavy metalu osmdesátých let přesně to, co Led Zeppelin pro rock a Sex Pistols pro punk. Ze čtveřice vynálezců thrash metalu – k nimž patří ještě Slayer, Anthrax a Megadeth – to byla vždycky Metallica, kdo stál v čele, Metallica vždy dobývala nová území; právě Metallica vstoupila mezi velké rockové monolity. VZHŮRU DO NOCI přináší příběh skupiny Metallica, podrobně rozebírá všechny její inkarnace a zkoumá osobnosti všech současných i bývalých klíčových členů – s důrazem na Larse Ulricha a druhého spoluzakladatele, Jamese Hetfielda, jehož nelehké dětství se stalo inspirací pro některé z nejoblíbenějších písní skupiny – a také proto je vyčerpávající zprávou o největší metalové skupině světa....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/23_/231387/vzhuru-do-noci-metallica-7hH-231387.jpg 4.816

Enter Night

Literatura naučná, Biografie a memoáry
Vydáno:, Ševčík (Plzeň)

geimz

Nesmierne cenná biografia, predovšetkým z hľadiska mapovania ranných udalostí po založení kapely a Cliffovej éry, kde sa človek dozvie dostatok zaujímavostí a maličkostí, ktoré každý fanúšik ocení. Čo však neoceňujem, je subjektívny názor autora na jednotlivé albumy, ktorý prezentuje ako fakt - "oslnivým" príkladom je vyložená degradácia ...And Justice For All, ktorý autor opisuje takmer ako nepodarený, zle znejúci paskvil, ktorý sa len krčí v tieni veľkého brata Master of Puppets (a na neskorší experiment Load nepadne ani jedno zlé slovo). Nech si autor myslí čo chce, ale nech to láskavo nevtláča do strán svojej knihy ako neodškriepiteľný a prevládajúci spoločenský či hudobný názor (zhodou okolností je podľa môjho názoru práve AJFA vrcholom tvorby Metallicy). Ďalšiu výtku mám k tomu, že 360 strán je venovaných obdobiu 1981-1996, a posledných 100 strán je len preletom všetkými albumami po tomto období, počnúc Loadom a končiac Death Magnetic. Ako celok, pri odmyslení zmienených výtok, však na trhu asi nejestvuje komplexnejšia a zábavnejšia biografia týchto velikánov.

Michaleus
07.07.2017

Vzhľadom na to, že Metallica je pre mňa srdcová záležitosť, nebudem veľmi objektívny. Táto kniha bola naozaj drsná. Autor má síce s členmi Metallica dobré vzťahy, v tejto knihe je až priveľmi úprimný. Nič nezamlčiava, čo je dobré. Pre mňa bola táto kniha veľmi motivujúca a inšpiratívna, no trochu mi vadil veľký počet vulgarizmov (i keď nie prvoplánovo použitých) a tiež som mal pocit, že kniha je trochu násilne predlžovaná.

endyamon
05.02.2017

Výborná biografia o vôbec nie výborných ľudoch. Hĺbkova sonda do života kapely, ktorá sa zapredala pre 'lepší' život. Klišé: sex, drogy, rock'n'roll by som v ich prípade parafrázoval na sex, drogy, peniaze.
Fajn, že autor sa s členmi kapely moc nemazlí (v prípade Larsa, Jamesa a Kirka je to logické, v prípade Jasona trochu neobjektívne, Cliff je výnimka, o mŕtvych len v dobrom). Počiatky sú detailné, od 90tych rokov už biografia zrýchľuje.
Tak ako predošlý autorov počin http://www.databazeknih.cz/knihy/iron-maiden-run-to-the-hills-3741 tak aj táto kniha je špička!

Nikusha
27.01.2017

Metallica není jen kapela. Pro mnoho lidí, tedy i pro mně, je to srdeční záležitost. Tato kniha můj pocit jen umocňuje. Krásná detailní biografie od úplných začátků kapely. Knihou provádí zejména Lars, krerý jde za úspěchem i přes mrtvoly a James, který se snaží pomalu vžít do postu frontmana. Kniha je velice obsáhlá, ale ani chvíli mě nenudila. A mně osobně nejvíce zasáhlo blízké seznámení s Cliffem. Každému jen doporučuji.

kalinka99
23.08.2016

Rozhodně nejlepší biografie o Metallice, co jsem četla. Je tam vše od počátků až do dnešních let. Je vidět, že i autor se v metalu pohybuje a píše další skvělé knihy o žánrově podobných kapel. Takže za mě určitě plný počet hodnocení :)

3DD!3
09.04.2015

Biografie jak se patří. Wall dokáže zhmotnit mladické nadšení i první nejisté krůčky kapely, ale i jejich zlou a temnou stranu z přelomu tisíciletí. I pro fanouška zdroj nečekaných informací, zábavných historek, i ne zrovna líbivých odhalení. I přes několik přesmyček a překlepů více než solidně přeložené. Čtivé a informativní. Člověka to znovu protáhne všemi jejich deskami s nečekaně novým a až překvapivým náhledem.

biografie hudba hudební skupiny

Mick Wall