Experiment Dosada

Druhá kniha série Jorj X. McKie. V Experimentu Dosada vrací autor čtenáře do mezihvězdné civilizace, kterou představil v Mučené hvězdě. V ní již po generace probíhá tajný a nelegální pokus, při němž byli lidé deportováni na planetu Dosada isolovanou neproniknutelnou Boží zdí, kde žijí v záměrně extrémních podmínkách jak materiálních, tak sociálních, za neustálého manipulováni informačními systémy. Jeho účelem je vytvořit novou, úskočnou a nenávistnou rasu toužící jen po pomstě. A zdá se, že experiment byl až příliš úspěšný. Román byl v roce 1978 nominován na Locus Award....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/60_/60679/big_experiment-dosada-QNg-60679.jpg 4.149

Jorj X. McKie 2.

Literatura světová, Romány, Sci-fi

Vydáno: , Baronet

The Dosadi Experiment, 1977

Kniha Experiment Dosada

tenax
09.01.2017

Zdálo by se, že kdo četl první příběh s Jorjem X. McKiem (Mučená hvězda), bude to mít snadné. Opak je pravdou. Příběh je mnohem komplikovanější, složitější a záhadnější, založený na odlišném pojetí práva a vztahů u různých mimozemských ras. Vyprávění je plné náznaků a nedokončených nápovědí, jejichž smysl se objasní až na posledních stránkách knihy. A přesto, nebo právě proto, má člověk pocit, že mu leccos uniklo a že by to chtělo se znalostí pointy přečíst ještě jednou.
Překlad Dany Chodilové je výborný, škoda jen nedbalé redakční práce Baronetu, knížka je plná překlepů, chybějících nebo naopak přebytečných písmen a slov, za to ubírám hvězdičku, jinak by to byl plný počet..

endyamon
11.10.2016

Vynikajúce! Svet, ktorý Herbert v Mučenej hviezde zľahka načrtol, dostáva tuto jasnejšie obrysy. Oceňujem spôsob, akým píše - rafinovane necháva čiastkový i celkový obraz nedokončený, čitateľ chápe, že mu stále niečo uniká (tak ako McKiemu?) a vyvoláva tak znepokojujúce pocity nad temným príbehom Dosady. Klobúk dole pred prekladateľkou, toto musela byť fuška.
Už Mučená hviezda sa mi veľmi páčila, ale toto je za hranou, škoda, že už táto séria nepokračuje.

Eyghon
08.07.2015

Začínám pomalu docházet k názoru, že všechny knihy, které napsal Frank Herbert mimo sérii Duny, jsou mizerné. Poslední, co jsem četl - Experiment Dosada, Santorožská bariéra a série Pandora (zvláště její prequel Vyslanci do prázdna) byly velice slabé a podle mě patří k nejslabším knihám sci-fi vůbec. Experiment Dosada je kniha zcela nečitelná - hlavně začátek je snad určen pro jasnovidce, právnicko-politická hatmatilka dává smysl tak po pátém přečtení (jestli vůbec). Po 327 stranách jsem ještě hodinu přemýšlel o co tam vlastně šlo. Už Mučená hvězda se mi moc nelíbila, ale toto je za hranou, ještěže ta série už nepokračuje.

Adria Orici
13.02.2014

Některé pasáže jsou těžší na čtení , podobně jako v Mučené hvězdě . Ale to neubírá nic na příběhu . Překlad výborný jako u předešlého příběhu od T. Jandourkové.