elpiska elpiska komentáře u knih

Měla jsem štěstí a s knížkou poprvé přišla do styku na Listování (scénické čtení) za účasti pana Fulghuma i jeho ženy Willow Baderové. Z Listování jsem byla nadšená, parádně jsem se při něm bavila. Z knížky samotné jsem nadšená o něco méně, ale přesto je to kouzelná knížka o tom, že tango není jenom tanec a není jenom pro tanečníky, knížka o zavřených dveřích v nás a výzvách a poznáních a tak...

20.01.2012 4 z 5

Noc nic nezadrží Noc nic nezadrží Delphine de Vigan

Souhlas s bosorkou a dalšími.
Jen dodám, že jsem si při čtení uvědomila, jak moc jsem měla krásné a šťastné dětství...

29.07.2013 5 z 5

Tam kde žijí divočiny Tam kde žijí divočiny Maurice Sendak

Nádherná knížka, která podněcuje fantazii. Krátký výstižný text a mnoho obrázků. Co bych zažila já, kdybych byla Maxem? Kam bych doplula, čím bych tam byla, koho bych potkala... Přestože se odpoutám od rodičů, mohu se k nim vrátit zpět do bezpečí.
"Maxovi, králi všech divočin, bylo náhle smutno a zatoužil být tam, kde by ho někdo měl ze všech nejraději."

02.08.2012 5 z 5

Obrázky z lásky Obrázky z lásky Iva Hüttnerová

Když si prohlížím obrázky Ivy Hüttnerové, mám zaděláno na pohodu a klid :)

07.05.2012 5 z 5

Ani později, ani jinde Ani později, ani jinde Delphine de Vigan

Při čtení této knížky jsem našla určité paralely svého života. I přes ten konec :) výborná kniha.

19.01.2012 5 z 5

Byli jsme si blízcí Byli jsme si blízcí Hanif Kureishi

Knížka, která se čte jedním dechem a vyžaduje zamyšlení.
Muž, který odchází od své ženy, přemýšlí o správnosti svého rozhodnutí, i když je už v podstatě dávno rozhodnutý. Své pocity vyjadřuje tak živě a opravdově, že s ním nelze než souhlasit. Ale když se člověk zamyslí nad samotným činem - jde jen a jen o sobeckost.

19.01.2012

Rukověť sběratele hraček Rukověť sběratele hraček Zdeněk Knápek

Hledala jsem podrobnější informace o českých hračkách z 60.-80. let, marně. Z této edice jsem měla půjčené 2 knihy a připadají mi "šité horkou jehlou". Lépe je projít nějakou Fb skupinu a vyptat se sběratelek a sběratelů.

27.06.2023 2 z 5

Rukověť sběratele porcelánu Rukověť sběratele porcelánu Zdeněk Knápek

Mně kniha nezaujala, informace v ní obsažené jsou dohledatelné na netu a nic nového mi nepřinesly. Hledala jsem konkrétní české značky porcelánu po předcích z doby před +- 100 lety a informace chyběly nebo byly velmi kusé. Daleko více jsem po delší době zjistila z různých fór a stránek.

27.06.2023 2 z 5

Umění Umění Andrew Graham-Dixon

Tak knížka je to výstavní, ale i když je to kniha obrovská, nejsou v ní informace, jaké bych si představovala. Z knihy se dovíme, jak šlo umění dobou, dočteme se základní info o malíři, prohlídneme si tři čtyři pět jeho obrazů. Otočíme list a jsme u dalšího malíře. Postrádám příběhy obrazů. Jsou tam, ale je jich málo.

05.09.2012 4 z 5

Kvak a Žbluňk od jara do Vánoc Kvak a Žbluňk od jara do Vánoc Arnold Lobel

Myslím, že žabáčci se dají číst v každém věku. A možná v tom dospělém období - poučeni životem - si víc uvědomujeme skryté poselství knížky. Když chceme, tak nějakou životní hodnotu rozkryjeme v každém příběhu...

08.06.2012 5 z 5

Objevení pomalosti Objevení pomalosti Sten Nadolny

Výborná a přemýšlivá knížka. Hlavní hrdina opravdu vyniká ve své pomalosti, nejen v pohybech, ale v uvažování, vnímání a přestože se díky tomu ocitá v nebezpečných situacích, díky své chytrosti a i pomalosti je platný i ostatním.
Ocenila jsem fakta a zábavný a přitom stručný styl. Výborný překlad i doslov.

28.01.2012 5 z 5

Hodiny Hodiny Michael Cunningham

Asi ovlivněna recenzemi o mistrovském díle jsem čekala víc. Četla se sice dobře, ale smysl mi unikl.

19.01.2012 1 z 5

Třenice Třenice Philippe Djian

Přestože mám ráda tuto edici Odeonu, spisovatel zřejmě vypráví jazykem, kterému nerozumím. Knížku jsem pochopila jako nějaké vyřizování účtů mezi bývalými manžely. Nezaujala mne a nedočetla jsem ji.

19.01.2012 1 z 5

Pečená zebra Pečená zebra Iva Pekárková

Od Ivy Pekárkové jsem zatím četla jen krátké sloupky v novinách - a ty byly fajn. Takhle knížka jsem myslela, že poodkryje životy žen s černochy, myslela jsem, že díky tomu, že s černochem žije i autorka, že bude knížka zajímavá. Dějová linka není v podstatě rozvinutá, je to spíš o popisu, o vychvalování hlavních postav, jak jsou nebetyčně krásné a případně i majetné, muži jsou zase promiskuitní a vesměs narkomani. Popisy penisů černochů a jak se hlavní postavy při sexu s nimi cítí, mně fakt nezajímají. Z upoutávky jsem myslela, že budu číst příběh o běžném životě.

27.08.2023 odpad!

Pětinároží Pětinároží Mario Vargas Llosa

Llosovy knihy jsem četla už dávno. Ale mám dojem, že byly mnohem lepší. Každopádně mně tenhle titul ponoukl k tomu, si ty staré knihy přečíst znovu. A kapitola 20, ve které se prolínaly děje v neoddělených odstavcích, se mi četla vyloženě špatně.

15.06.2019 1 z 5

Kytice (komiks) Kytice (komiks) Karel Jaromír Erben

Mně k nákupu knížky inspiroval blog http://alenabenesova.blog.idnes.cz/c/277548/Karel-Jaromir-Erben-Kytice-komiks.html
A s názorem paní Aleny se ztotožňuji. Jsem ráda, že knížku mám.

21.11.2014

1Q84: Kniha 1 a 2 1Q84: Kniha 1 a 2 Haruki Murakami

Ty chyby, gramatické, překlepy i překladové, to je velká vada na kráse téhle knížky. Škoda. S chybami nelze než se smířit. Korekturu prý neblaze ovlivnil stres kolem vydání titulu. Snad se to nestane pravidlem...
Přestože jde o dobré čtení, příběh mi místy přišel hluchý a jakoby odbytý.

21.01.2013 3 z 5

Prchavé okamžiky Prchavé okamžiky Anne Michaels

Velmi působivé čtení, příběh se houpe na přemýšlivých až intelektuálních vlnách, takže nic pro vyznavače napětí.

14.08.2012

Domácí štěstí aneb jak si správně v životě vésti Domácí štěstí aneb jak si správně v životě vésti Iva Hüttnerová

Spolehlivě mě vrátí do dětství, kdy bylo všechno tak idylické a kdy jsem se na půdě prohrabávala ve starých věcech. A pokaždé pak následuje obhlížení vyšívaných cích (tedy zbytku z nich) po babičce a radost ze zděděných kořenek a šperkovnice z první republiky.

07.05.2012

Šmírbuch jazyka českého Šmírbuch jazyka českého Patrik Ouředník

Zvláštní encyklopedie :) Slovník nespisovných synonym. Knížka mi dodala zábavu a novou slovní zásobu ;)

16.02.2012 5 z 5