Objevení pomalosti

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Moderní román o dobrodružství a touze, příběh anglického cestovatele Johna Franklina – hrdiny od dětství postiženého „pomalostí“, chápající čas podle vlastního měřítka. V jeho povaze se však skrývá síla, co jednou uloží do paměti, to tam utkví navždy.

https://www.databazeknih.cz/img/books/97_/97584/objeveni-pomalosti-Yyy-97584.png 410
Žánr
Literatura světová, Romány
Vydáno, Volvox Globator
Orig. název

Die Entdeckung der Langsamkeit, 1983

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (4)

Kniha Objevení pomalosti

Přidat komentář
meluzena
29.01.2018

Jednoduchý, silný příběh.
Navíc velice aktuání v dnešní čím dál roztěkanější a uspěchanější době.
Pokud jste si někdy v životě připadali příliš pomalí a těžkopádní či se vám za to dokonce někdo smál nebo na vás řval, budete mít pro Johna Franklina o to větší pochopení.

John je velmi, velmi pomalý, ale nikoli retardovaný, jak si o něm mnozí myslí. Jeho těžkopádnost je hloubavá. Protože nestíhá to, co se děje kolem, vlastně tím není rušen a má přístup k hlubinám intuitivních a skutečně dobrých rozhodnutí. „Raději si dá načas, než udělá chybu”. A když po dlouhé době vyjde najevo, co vlastně měl na mysli, a že jeho úsudek byl velmi moudrý, leckterý netrpělivec se chytí za nos a John si postupně získává respekt a úctu.
K tomu je skálopevně přesvědčen, že lidé jsou dobří a čestní a dál důvěřuje i těm, u kterých má nezvratné důkazy o opaku.

John je zkrátka správný chlapík, na kterého je spoleh a jeho „bohatství času“ mu dodává přirozenou autoritu. Tak se totiž na první pohled pozná indiánský náčelník stejně jako král nebo prezident – jejich pohyby i řeč jsou pomalé, rozvážné.
A rychlá rozhodnut nemívají dlouhého trvání.

Tohle by stálo za to uvést do života!
John se mohl vzdát a nechat na sobě dříví štípat. On se však rozhodl jít si za svou hlubokou pravdou a počkat si, až to těm chrtům dojde. (Stejně neměl na výběr, protože zrychlit prostě neuměl.)

elcapitano
25.03.2016

Osoba Johna Franklina - polárníka a objevitele je velmi zajímavá. Všeobecně jsou známé jeho objevitelské cesty, ale takovýto vhled do jeho osobnosti jako v knize Objevení pomalosti, tak to jsem nečekal. Velmi přijemné překvapení. Přečetl jsem jedním dechem.


LordSnape
31.05.2015

Franklinovi jsem držel palce, byl jsem překvapen a nadšen tím, co vše dokázal a kam až se byl schopen i přes svůj handikep posunout. Osobně jsem s ním i soucítil, protože se sám cítím být občas s novými věcmi také trochu hloubavější. Kniha jako taková se nečte úplně špatně, ale tím, jak se soustředí na titulní postavu, jsou vám všechny ostatní tak nějak volné, což moc neprospívá příběhu jako celku. I když se ale nejednalo pro mě o nic zásadního, jsem rád, že jsem Objevení pomalosti četl.

elpiska
28.01.2012

Výborná a přemýšlivá knížka. Hlavní hrdina opravdu vyniká ve své pomalosti, nejen v pohybech, ale v uvažování, vnímání a přestože se díky tomu ocitá v nebezpečných situacích, díky své chytrosti a i pomalosti je platný i ostatním.
Ocenila jsem fakta a zábavný a přitom stručný styl. Výborný překlad i doslov.

Doporučujeme

Pád
Pád
Nemůžeš mě milovat
Nemůžeš mě milovat
Pěna dní
Pěna dní
Vzpomínky ledu
Vzpomínky ledu

Štítky

německá literatura

Autor a jeho další knihy

Sten Nadolny
německá, 1942

Podobné knihy

Kniha Objevení pomalosti je v

Přečtených11x
Čtenářské výzvě1x
Doporučených2x
Knihotéce2x
Chystám se číst26x
Chci si koupit5x