Bůh drzosti Hermés

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Groteskní příběh o nových aktivitách antických bohů v současném světě, který by si mohl s boží pomocí uloupit zpět ztracené štěstí.

Současný německý spisovatel, výborný vypravěč, se zamýšlí nad dnešním stavem světa, nad dichotomií technologického kapitalismu a rozpustilé anarchie, pokroku a tradice, chaosu a řádu.

https://www.databazeknih.cz/img/books/97_/97581/buh-drzosti-hermes-t61-97581.jpg 49
Žánr
Literatura světová, Romány
Vydáno, Volvox Globator
Orig. název

Ein Gott der Frechheit, 1994

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (2)

Kniha Bůh drzosti Hermés

Přidat komentář
meluzena
včera

Autor přišel s vykutáleným nápadem "pokračovat ve vývoji řecké mytologie": poslal boha Herma mezi lidi naší doby, kde už se pohybují i ostatní olympští bohové. Lidi už je ale neuctívají (pokud někdo vůbec ví, že existovali). Všemu vládne "kovář" Héfaistos ztělesňující odlidštěný systém, řád a vědecko-technický pokrok; lidem vymyslel jediného monoboha. A do toho přichází Hermés, lehkomyslník, podvodník a obdivovatel všech žen, který miluje rozruch a chaos a který chce době a lidem navrátit lehkost bytí.
Tolik začátek, který se slibně rozvíjel, pak to ale začalo drhnout a bavilo mě to čím dál méně, tempo kolísalo, skákalo se mezi postavami i v čase a do čtení jsem se pak musela nutit.
Medvědí službu udělal knize překlad s divnými slovy či tvaroslovím, jakož i nedbalá práce redaktora (nejednou otočíte stránku a první dva až tři řádky z předchozí strany se buď opakují nebo neznámý počet řádků chybí a text nenavazuje).

Myslím, že toho nápadu je velká škoda a knihu nelze šmahem odsoudit i z dalšího důvodu. Autor s laskavým humorem ironizuje současnou společnost očima boha, který se mezi lidi vrací po více než dvou tisících letech a snaží se zjistit, jak to tu dnes funguje. Občas z něj vypadne něco vtipného, milého či nějaká hlubší myšlenka, která stojí za to. A pokud se alespoň základně orientujete v olympských božstvech a máte představu o jejich základních "funkcích" a vztazích, máte další výhodu, protože si můžete lépe si vychutnat autorovu fabulaci.
---
„Z jedinečných lidí se stali lidé "rovní před bohem". Křesťan jako křesťan.“
---
„Umíš-li něco, potom nejen proto, že ses to naučil, nýbrž i proto, že ses toho odvážil.“
---
„Nezaměstnanost není problém. Většina lidí práci oželí, jediné, na čem jim záleží, je výplata.“

miklaras
18.11.2013

Překvapivě dobrá kniha, kterou jsem četla jedním dechem. Propojení mýtu a součastnosti tu funguje velice dobře.


Doporučujeme

Schindlerův seznam
Schindlerův seznam
Dámy z Grand Avenue
Dámy z Grand Avenue
Hotel v Paříži: Pokoj č. 1
Hotel v Paříži: Pokoj č. 1
Šaman
Šaman

Štítky

německá literatura

Autor a jeho další knihy

Sten Nadolny
německá, 1942

Kniha Bůh drzosti Hermés je v

Přečtených11x
Knihotéce3x
Chystám se číst8x