ELMA ELMA komentáře u knih

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Ukamenujte mě, ale nemám ho ráda

09.05.2015 3 z 5

"Myslím, že si v určitém okamžiku musíš vybrat, jaký člověk chceš být. A v tu chvíli potřebuješ vedle sebe rodiče nebo kamaráda. A když ses naučil rodiče nenávidět a kamarády nemáš.... tak jsi úplně sám. A být sám je strašlivě těžké." (Draco Malfoy)

A v těch pár větách je řečeno několik životních příběhů z Harryho Pottera: Brumbála, Voldemorta, Snapea, Nevilla, Draca, Harryho, Albuse a Scorpiuse. A o tom to celé je.

07.10.2016 4 z 5

Harry Potter a relikvie smrti Harry Potter a relikvie smrti J. K. Rowling (p)

Mnozí po přečtení posledního dílu Rowlinogové vyčítali smrt oblíbených postav, mučení Hermiony a to, že Harry se uchýlil ke kletbám, které se nepromíjejí. Já jsem naopak ráda, že přesně tyhle prvky nevynechala. Smrt k válce patří a bohužel u ní umírají přátelé a nevinní lidé. A Harry je taky jenom člověk (byť s kouzelnými schopnostmi). V době tohoto příběhu mu bylo 17 let, napůl dítě, napůl dospělý a bylo toho na něj moc.
Vývin charakteru postav byl úžasný a před Rowlingovou smekám.
Bez čeho bych se obešla, byl epilog, podle mého naprosto zbytečný.

24.08.2016 4 z 5

Krása nesmírná Krása nesmírná Irina Karnauchovová (p)

Jedna z těch dětských knížek, které čtu dodnes. Kdykoli jsem byla jako dítě nemocná, otravovala jsem celou rodinu, aby mi z ní četli.

Utrpení za pokladnou Utrpení za pokladnou Anna Sam

Člověk neznalý práce pokladní by po přečtení mohl získat pocit, že práce pokladní je jedna velká nikdy nekončící sranda. Není.

06.04.2016 3 z 5

Krkonošská pohádka Krkonošská pohádka Božena Šimková

Himllaudóndonrvetrkrucajselement :-)

Doktor Spánek Doktor Spánek Stephen King

Ne, ne, ne a ještě jednou ne! Tahle kniha je celá špatně. Ještě se mi u Kingových nestalo, aby mi hlavního záporáka bylo téměř líto, jedna z hlavních postav mi děsně lezla na nervy ale hlavně - ŽE JSEM SE PŘI ČTENÍ NUDILA!

15.08.2015 3 z 5

Z celé sedmidílné ságy je Vězeň z Azkabanu můj nejoblíbenější a podle mě i nejlíp napsaný díl. Hysterie kolem Harryho Pottera ještě nebyla tak velká, takže Rowlingová měla čas příběh psát a věnovat se mu a je to hodně znát.

15.08.2016 5 z 5

Vaříme zdravě, chutně a hospodárně Vaříme zdravě, chutně a hospodárně Joza Břízová

Naprostý základ vaření. Vřele doporučuji všem, kdo se učí vařit.

Revival Revival Stephen King

No, jak to říct. Podobné zklamání jsem zažívala po dočtení Doktor Spánek. Ten konec mě úplně rozladil. Číst o životě Jamieho byla příjemná oddechovka, náznaky čehosi tajemného (a děsivého) kolem reverenda Jacobse bylo mnohem lepší, než konec s Matkou.

07.01.2016 3 z 5

Kvalitní parodie mám ráda, ale tohle se vážně nepovedlo

09.05.2015 2 z 5

Marina Marina Carlos Ruiz Zafón

"Jsme sami a jsme odsouzeni k tomu, abychom měli rádi člověka, pro něhož není žádná spása..."

Možná, že kdyby mi bylo patnáct, víc bych si "užila" tu strašidelnou část knihy, která mě nyní zas tolik nezajímala a nebrala. Zas na druhou stranu bych si v patnácti zřejmě neodnesla to, co si odnáším teď. Pocit bezmoci, když chceme zachránit něčí život. Ale nikdo z nás si nemá právo hrát na Boha...

07.11.2016 4 z 5

Dům na kopci Dům na kopci Shirley Jackson

Nemůžu si pomoct, ale tohle není horor. Alespoň ne prvoplánovitě. Takže pokud čekáte staršího bratra Domu v růžích, zklamu vás a vemte si jinou knihu.
Ač se zde vyskytuje dům, který má být strašidelný a přitahovat neštěstí, jde zde předvším o lidské osudy a vlastní lidská neštěští. Těžko říct, jak moc mohl sám dům za tyto neštěstí. Ačkoli - cokoli zde kráčelo, kráčelo samo...

18.09.2016 4 z 5

Kníže z mlhy Kníže z mlhy Carlos Ruiz Zafón

Tyhle jemný duchařiny mám ráda. A tahle nebyla špatná. Přesto, že je toto autorova prvotina, jsem si připadala jako Max u vyprávění Viktora Kraye. Zůstal ve mně pocit, že mi autor neřekl úplně všechno...

14.09.2016 3 z 5

Synové ďábla Synové ďábla Wolf Serno

Za tohle dílo mám chuť autora zavřít do horké komory!

04.09.2016 2 z 5

Magická Praha Magická Praha Angelo Maria Ripellino

"Chci-li vyjádřit slovo tajemství jiným slovem, nalézám pouze jediné slovo - Praha"

Jakožto Pražáka s velkým P mě tato kniha přímo nadchla. A po přečtení se nemohu zbavit pocit, jak málo jsou dnešní Pražáci hrdí na své město!

02.03.2016 5 z 5

Vladař Vladař Niccolò Machiavelli

Účel světí prostředky, jak stále aktuální...

09.05.2015 4 z 5

Adrian Mole - léta prostoty Adrian Mole - léta prostoty Sue Townsend

Nejhorší je, že už se nikdy nedozvíme, jak to s Adrianem dopadne

09.05.2015 5 z 5

Gambit Gambit Rex Stout

Mé první setkání s Nero Wolfem a děsně mi lezl na nervy. Ale dám mu ještě šanci

02.12.2016 3 z 5

Harry Potter a Ohnivý pohár Harry Potter a Ohnivý pohár J. K. Rowling (p)

Čím tlustší díl, tím pro mě horší. Vymyšleno to Rowlingová měla určitě geniálně, ale zpracování pokulhává. Právě na tomhle díle je vidět, jak mu velký zájem čtenářů, médií a vydavatele ublížil.

15.08.2016 3 z 5