elli09 elli09 komentáře u knih

Mistr Hiram a král Šalamoun Mistr Hiram a král Šalamoun Christian Jacq

Vzletná literatúra ktorá poukazuje Hebrejcov ako hašterivý národ. Moc ma nenadchol tento štýl písania. Myslím že ďaľšie diela od autora si už odpustím

11.03.2013 2 z 5

Pilátova žena Pilátova žena Antoinette May

Výborná kniha, dej Vás priamo vtiahne do starovekého Ríma akoby tam práve boli.

08.03.2013 5 z 5

Anička a její kamarádky Anička a její kamarádky Ivana Peroutková

Knihu čítam pre 3 ročnú dcéru. Výborná, dobré postrehy zo života i humor. Akoby som videla svoje detstvo

04.02.2013 5 z 5

... a Bůh osiřel ... a Bůh osiřel Břetislav Olšer

Výborná kniha z pera českého žurnalistu. Odkrýva nám vznik Izraela od druhej svetovej vojny, vojny, terorizmus až po súčastnosť. Kniha sa odohráva z pohľadu Josepha Bachara a nemeckého žurnalistu Ralfa Wagnera. Ten prvý je český žid, ktorý prežil holocaust v Osvienčime a ten druhý je vnuk nemeckého nacistu.
Kniha je vysoko profesionálne písaná svojími postrehmi, napr. o tom, že 11. september 2002 nevyvodili USA adekvátne následky čo sú bežné v Európe, napr. demisia amerického prezidenta, či prezidenta CIA. I to že 14 atentátníkov z 19 bolo saudsko-arabského občianstva a voči SAE nevyvodili USA žiadne následky. Prečo asi? Ropa, ekonomika, peniaze...

04.02.2013 5 z 5

Proroctví o Jeruzalémě Proroctví o Jeruzalémě Jean-Francois Nahmias

Vynikajúca historická freska, ktorá sleduje osud Vespasiana, Tita a Bereniky na pozadí historických udalostí ako sú židovské povstanie, dobytie Jeruzalema a jeho pád, výbuch Vezuvu i požiar Ríma. Pre milovníkov rímskej a židovskej histórie je to lahodka, ktorá sa opiera o skutočné osoby a udalosti.

22.01.2013 5 z 5

Špatné a ještě lepší zprávy Špatné a ještě lepší zprávy Anna Blundy

Zvláštná kniha. Pri hrdinke každý umiera len ona je zázračne celá. Ženský nerealizmus, až neskutočne naivné

07.01.2013 3 z 5

Žena mezi dvěma světy - život v Americe a Íránu Žena mezi dvěma světy - život v Americe a Íránu Tara Bahrampour

Nedočítala som. Písané z pohľadu 10-ročného dieťaťa, takže som ani nemala pocit že je to kniha pre dospelých.

18.12.2012

Dar na rozloučenou Dar na rozloučenou Robert Mendelsohn

Nevýrazný príbeh, v ktorom čitateľ pochopil o čo ide hneď na začiatku i keď sám hlavný hrdina to nechápe a ani nechce pochopiť.

18.12.2012 3 z 5

Upálená zaživa Upálená zaživa Souad

Silný emotívny príbeh o upálenej žene, ktorá našťastie našla svoje šťastie v Európe a muža, ktorý ju miloval i napriek jej strašnému nešťastiu. Kniha, na akú sa nezabúda, ide o zajatí kultúr a pomsty zo cti. Potrvá veľa desaťročí ak toto raz skončí.

18.12.2012 5 z 5

Při řekách babylónských Při řekách babylónských Nelson DeMille

Napínavý thriler, po ktorom som dostala chuť na ďaĺšie knihy o Izraeli.

05.12.2012 5 z 5

Knihkupec v Kábulu Knihkupec v Kábulu Åsne Seierstad

Výborná kniha, kde sa dozviete ako fungoval život v Afganistáne po páde Talibánu. Pre nás nepochopiteľný život, pre nich tak prirodzený

07.11.2012 5 z 5

Uloupená tvář Uloupená tvář Latifa

Zaujímavá kniha ale po prečítaní iných kníh z prostredia Afganistanu, som na obsah tejto knihy dosť rýchlo zabudla. Podľa mňa je síca písaná zo skutočných udalostí ale dosť povrchne :-(

17.10.2012 3 z 5

Z Kábulu do Marseille Z Kábulu do Marseille Nafi Nassim

Kniha sa čítala ako v zrýchlenom filme. Po Hosseinových dielach mám latku nastavenú vysoko, tak toto dielo hodnotím len ako dostatočné. Vzhľadom že išlo o skutočné udalosti, obdivujem autorkinu odvahu a schopnosť prisposobiť sa žiť v ktorejkoľvek krajine i keď srdcom zostáva stále afgánkou. Páčilo sa mi ako hodnotila správanie nás európanov k nim ako k menejcennému národu, hoci ide o starovekú vyspelú perzskú kultúru ktorá v dosledku vojen a okupácie nemá šancu sa spoločensky, kultúrne a politicky teraz rozvíjať...

17.10.2012 4 z 5

Tisíce planoucích sluncí Tisíce planoucích sluncí Khaled Hosseini

Hosseinové knihy nastavili latku veľmi vysoko! Krásny príbeh i keď podľa mňa neskutočný v pozadí skutočných destivých udalostí. Knihy tohto spisovateľa ma podnietili k študovaniu histórie a života Afgánistánu.

14.10.2012 5 z 5

Sny ukryté v závoji Sny ukryté v závoji Francesca Marciano

Zaujímavá kniha ale jedna z najslabších. Téma Afgánistánu by sa dala dejovo zaujímavejšie spracovať. Pointou príbehu je európske sebectvo a afgánská slušnosť, hrdosť a úctivosť voči hosťovi v ťažkých vojnových časoch.

30.09.2012 4 z 5

Lovec draků Lovec draků Khaled Hosseini

Nádherná kniha!!!! Trochu som pochopila myslenie moslimov v emigrácii, ktorým zostala len česť a hrdosť. Prajem Afgáncom aby sa im vyriešili všetky problémy a v ich zemi zavládol mier. Jednoznačne doporučujem tento nádherný príbeh. Sympatický mi bol BABÁ i keď som nepochopila prečo Hazárovi namiesto hračiek k narodeninám skor neplatil štúdium.... Ale to je mimo naše európske myslienie.

29.09.2012 5 z 5

Francouzské polibky Francouzské polibky George East

Na začiatku som mala pocit že kniha nemá dej. Ale dej je ako život na francúzskom vidieku. Kniha napísaná s jemným humorom, taká oddychovka do vlaku alebo na dovolenku :-)

02.07.2012 4 z 5

Červený dům Červený dům Francesca Marciano

Som prekvapená talentovanou spisovateľkou. Jej knihy majú dej a opisy okolia tak, že človek zatúži byť v Ríme alebo v Puglii. Pripomína mi Isabel Allende aj keď to nie je magický realizmus. Jednoznačne doporučujem

29.06.2012 5 z 5

Smrt je mým řemeslem Smrt je mým řemeslem Robert Merle

Knihu som prečítala dosť rýchlo. Kniha aj poukazuje o tom že svedomie Nemcov bolo zašlapané a nepatrilo medzi hrdé vlastnosti Nemcov. Jedine fanatizmus a otrasná bieda viedla k slepému vykonávaniu šialených rozkazov. Hitler mal charizmu a dokázal strhnúť ľud na svoju stranu a ukázať im svetlo na konci tunela. Ale mýlil sa. Škoda tých ľudských životov a židov na Slovensku už niet :-(

26.06.2012 4 z 5

Francúzska vlčica Francúzska vlčica Maurice Druon

Prečítala som tento svazok ked mi bolo 20 rokov a doteraz mi to utkvelo v pamati. Skvele napísané romány a s drsným krutým stredovekom. Jednoznačne doporučujem pre milovníkov francúzskej histórie.

12.06.2012 5 z 5