Elizza Elizza komentáře u knih

Srážka světů Srážka světů Chris Colfer

Přečteno za pár hodin. Ačkoli kniha sklouzla k častému formátu posledního dílu - děj se odehrává v minimálním časovém rozmezí- nevadilo mi to. Takhle má podle mě vypadat správné fantasy. Může klidně obsahovat nesrovnalosti a logické chyby, ale když zároveň rychle odsýpá, člověk si jich ani nevšimne, nebo nemá čas nad nimi přemýšlet.
Celkově se mi líbí, že se určité postavy odchylují od normálu. Ať už to byla Zia, Robin Hood, jako hlučný otrapa, nebo Medusa. Upřímně mě nikdy nenapadlo, že ta by mohla být kladná.
Konec mi přišel hodně smutný. To ostatně každý konec knihy, který se odehrává po letech. Zrovna jsem nechtěla vědět, jak bude vypadat život dvojčat, až jim bude osmdesát. Nechtěla jsem vědět, které postavy už jsou mrtvé. Na druhou stranu mě pobavila představa téměř devadesátileté Mášenky, učící děti salto vzad. Celkem mě překvapilo, že Conner neukázal svým dětem Zemi příběhů. Přece jen, i oni museli mít v krvi magii.
Jediné, co mi vadilo, bylo nevhodné vyřešení milostného trojúhelníku a to, že nevím, jestli se jeho zbylá část nakonec dala dohromady.

19.07.2019 5 z 5

Ztracené insignie Ztracené insignie Sandra Regnier

Za spoilery se omlouvám, ale bez nich o nepůjde.
Ach Bože...
Pokud by někdo z vás chtěl znát přesnou definici slova masochismus, klidně vám pošlu svoji fotku. To, že jsem vůbec vzala do ruky třetí díl, je asi konečným důkazem, že nejsem normální.
Kdo četl moje komentáře pod předchozími díly, ví, že se moje hodnocení o hvězdu zvedlo. Zlepšilo se to tedy? Ne. Jen mám radost, že je to konečně za mnou.
Nápad sám o sobě špatný není, ale způsob podání ho totálně pohřbívá.
Začněme tím pozitivním. Oceňuji, že se tady něco dělo. Kniha téměř nemá hluchá místa. Humor mi docela sedl a děj se celkem dobře hýbal. Až člověka napadá, jestli by nebylo lepší, kdyby se celá série zdrcla do jedné knihy.
Celý první díl je jedno velké hluché místo o tom, jak se ON a ONA, tak nesnáší, až se nakonec vezmou. Dost časté klišé. Nějaké náznaky magie aby tam člověk hledal mikroskopem. V druhém díle to bylo trochu lepší, pomineme-li to, že se tam dostávají do střetu dvě nejklišoidnější rasy, které v žánru fantasy jsou. Pokud jsem to pochopila správně, tak by to celé mělo být o hledání kouzelných předmětů za účelem záchrany říše elfů. Celé za asistence Vyvolené, která vyvolená být nechce - taky časté klišé. Nebo to možná byla teen fanfikce, do které někdo nacpal kouzelné tvory, to je taky možnost. Hlavním problémem je, že první díl se nic neděje, ve druhém se objeví insignie, draci a to je celkem všechno. A pak je tu třetí díl, kde už to od začátku lítá. Insignie sem, insignie tam, drak, elf, bitva, happy end.
Tahle trilogie by mohla být dobrá, kdyby si to autorka nějak rozumněji rozvrhla a dávkovala informace trochu postupně a s rozvahou. Aby se nestávalo, že v polovině dvojky člověk zjistí, že ten divnej stín, je bývalý král a(protože je to ta nejmíň podstatná informace o kterou nestál, nicméně dostal ji) v afektu zaječí: ji tam ještě bude stalkovat král Artuš, ne?... Tudíž ne, mě to nepřekvapilo.
Bylo to od samého začátku předvídatelné. Všichni kluci, kteří ji balili, byla od prvního dílu slepá ramena a otravná vata. Špehové na škole… no, jak hlavní hrdina řekne, že někdo nemůže být něco, tak tím ten někdo většinou je. Kdo jí hodil jed do jídla? Prosím vás, to bylo tak primitivní. Někdo od jejího stolu, pravděpodobně ten, kdo na ni řve.
No, a protože jsem hnidopich, tak si neodpustím ani tradiční výčet nelogičností.
Jak to bylo s těmi zatracenými insigniemi? To, že se celou dobu hledají nepoužitelné šunty a pravé věci se najdou až na konci během jedné kapitoly, to bych ještě překousla. Proč ale tři ležely víceméně vedle sebe a čtvrtý někde ve středověku? Jak k tomu proboha došlo?
Dále si tu taky všichni pochvalují vývoj postav. Vývoj, vážení, je když se postava mění v čase. Když během týdne zcela obrátí svoje chování, vývoj to není.
Probrala bych celou záležitost s podvržencem, která je divná od začátku do konce. Začněme s tím, že úlomek vejce měl být těžký, což by mělo znamenat, že i tvrdý. Jak se z toho dostalo lidské dítě? Mělo snad ve skořápce sbíječku? Dále tu máme Felicitina dědečka, který nějak věděl, že má holka klukovábný pach. Jak to věděl? Asi mu to řekly veverky. Potom tu máme vyloženě komickou situaci s paní Morganovou, která otročinou v hospodě měla dceru před něčím chránit (asi). Od člověka, který má někoho chránit, bych čekala, že si všimne, když ten někdo na pár týdnů zmizí, viz předchozí díly.
Jaká to náhoda, že se v jedné škole i partě sešla budoucí druidka, dračice i Vyvolená, že?
Konec mě dost nadzvedl. Stížnosti hlavní hrdinky, že se už dlouho nesmála kvůli smrti toho a toho... víš holka, nebýt tebe, neumřel by, dobře ti tak.
Ale zase je hezký, že to mělo uzavřenější konec. Po tom, co se hlavní duo vypařilo z Avalonu, to skutečně chtělo nějaký dodatek. Povedlo se ukončit bitvu? Jak? Kolik přežilo elfů? Kolik přežilo draků? Usmířili se konečně? To mi mohli říct a zajímalo mě to, bez toho, že chlapec začal randit se svojí nevlastní sestrou, bych se obešla. A co mi v závěru skutečně chybělo, byla Felicity. Ta druhá. Ačkoli má tahle postava mít záporný charakter, člověku jí prostě musí být líto, jelikož má díky debilitě hlavního hrdiny dost nejistou budoucnost. Pár slov o ní by snad nikoho nezabilo.
Zdálo se mi, že ta škola nebyla zrovna elita, když tam mohla chodit i holka, která neměla ani floka. A i přesto se celá parta těch největších lůzrů dostala na vysokou a všichni vystudovali a získali vysněné a elitní profese. Jak pravděpodobné.
Dále by mě zajímalo, proč Felicity dostane ránu, když se dotkla Eamona. I přes přímo položenou otázku to vysvětleno nebylo.
Mimochodem, pokud mají dračí děti nápadná znaménka a kožní výrůstky, to si jich nikdo nevšiml, když ta holka byla v plavkách?
Taky se mi nepozdává myšlení hlavní hrdinky, ve kterém to trochu skřípe. "To on je zrádce, protože zabil dračí děti ooooo,"...ne, to nic nedokazuje. Elfové draky vraždí. A že při tom krouhli i Oberonova bratra? No, elf mluvící s drakem při mentalitě v knize použitých bytostí, zavání kolaborací, tudíž to zase taková hrůza není.
Spousta věcí se děje proto, aby se hlavní hrdinka nějak dostala k informacím. Proč ti dva z Avalonu neutečou sami? Nemají umět kouzlit, nebo tak něco? Jasně, proto, aby mohli dát holce potřebný informace. Jak Paul věděl, čí je Felicity dítě a jak se narodila? Je to všeobecně známá informace? Proč ji neví Ciaran? Je to tajná informace? Proč ji tedy ví nějaký puberťák, který má akorát nabalovat? Proč ji vlastně chce chránit, když ji podle vlastních slov nemá rád?... Jasně, protože nějak se to celé posunout muselo.
Celé je to prostě klišé vedle klišé, občas proložené logickým nesmyslem. Krásným příkladem je záporák, který se půl hodiny vykecává s hlavním hrdinou, aby stihla dorazit pomoc.
Uvítala bych míň vycpávkových postav, které za celou dobu nepřijdou s jedinou kloudnou informací a víc vysvětlení

17.07.2019 1 z 5

Stíny minulosti Stíny minulosti Brandon Sanderson

Jeden z mála důkazů, že fantasy může existovat i bez natvrdlé zaláskované puberťačky v hlavní roli, hordy draků, elfů a podobných profláklých potvor.
Exotický tón cizího světa s odlišnými pravidly a zákonitostmi už pochopitelně zmizel a byl nahrazen trochu slabším prostředím velkoměsta dvacátých let. Máme tu ujatou paničku, která se mění s okolnostmi, začínající feministku, pouličního burana a týpka, který je doslova nad věcí.
Doufala jsem v zapojení toho bezokého zmetka, kterého jsem sice nikdy neměla ráda, ale trocha nostalgie neuškodí. Měla jsem smůlu. Tak alespoň, že se využití našly kandry, obzvlášť moji oblíbenci.
Co se finále s Mrchou týče, je to celkem přesný důvod toho, proč nejsem věřící.
Už u první série jsem začala mít podezření, že to překladatel trochu fláká, kvůli občasným podivným formulacím. Tady už to bylo evidentní. Nevím, čí je to chyba, ale ty nespisovnosti by chtělo trochu omezit. U Wayna jsou nespisovné výrazy samozřejmostí, u Waxe se to vzhledem k rokům v Burinách dá čekat, u Marasi to taky ještě jde, ale Steris tak vypadá dost divně. Je fajn, že se začala chovat víc jako člověk, ale co je moc, to je moc.

15.07.2019 4 z 5

Mezopotámie: Ve službách velekněžky Mezopotámie: Ve službách velekněžky Veronika Válková

Může mi někdo vysvětlit, jak je možný, že tohle je úplně nový a v knihovně to je, ale starší díly aby tam člověk hledal lupou?
Za mě dobrý. Trochu jsem se bála, že to bude jako s indiány, kde byla triliarda nečitelných jmen a celkem nic se nedělo, ale naštěstí jsem se pletla. Většina jmen čitelná byla a nějaký děj tam byl. Bára začala přemýšlet a vydrželo jí to celou dobu, což je rozhodně krok vpřed. Oceňuju, že se holka v poslední době musí zabývat skutečnými problémy. Jeden za osmnáct a druhý bez dvou za dvacet, ale vybrat si mezi nimi prostě musí.
Myslím, že tyhle knihy by měly být ve školách jako povinná četba, protože znalosti dějepisu u mojí generace se rovnají povědomí tučňáka o leteckém průmyslu.

14.07.2019 4 z 5

Abhorsenka Abhorsenka Garth Nix

No, já si to budu muset asi přečíst znova. Kdysi jsem po tom namátkově sáhla, aniž bych věděla, že je to už třetí díl. Špatně to nebylo, ale přece jenom... trvám si na tom, že i bez předchozích dílů by z jakékoli knížky mělo být poznat, o co tam vlastně jde. Mě trvalo tak půl knihy, abych nějak pochopila, kdo, kde, jak a proč, pak už to šlo.

04.07.2019 3 z 5

Hádův chrám Hádův chrám Rick Riordan

Mě bohužel spolužačka vyžvanila Nicův problémek sotva jsem vzala do ruky Prokletí Titánů, ale jinak dobrý.

20.06.2019 5 z 5

Kouzelné přání Kouzelné přání Chris Colfer

(SPOILER) Kniha už je mimo moji kategorii, přesto se mi líbila. Děj má spád, zbytečně se nevleče. Nicméně, protože jsem puntičkář a na všem něco najdu, mám i tady tak trochu problém. Pokud to chápu správně, tak se pohádky dostaly do našeho světa prostě převyprávěním událostí v kouzelném světě. Problém je v tom, že pohádky Andersena, nebo bratří Grimmů nejsou jako ty moderní. Spousta postav by je nepřežila, nebo skončila zmrzačená.

18.06.2019 4 z 5

Krev polobohů Krev polobohů Rick Riordan

Tak na tohle, vážení, se svého času čekalo jako na zjevení. Polovina třídy obšlapovala kolem knihovny, kdy už tam tenhle díl bude.

03.05.2019 5 z 5

Percy Jackson Percy Jackson Rick Riordan

Kdyby šlo, dám víc. Miluju knihy Ricka Riordana.
K téhle sérii mě kdysi doslova dokopala spolužačka. Nejdřív se mi nechtělo, ale pak jsem jednou neměla co číst. V knihovně zrovna byla soutěž a tahle kniha do ní spadala taky. Tak jsem si řekla, že proč ne. Další díly jsem sjela rychlostí blesku. Stejně tak další série. To čekání na poslední díl bylo pomalé, jako Percyho vedení.
Líbí se mi "zlidštění" mytologie. Obr prodává postele, medúsa se maskuje prodejem soch, Zeus nosí oblek.
Jasně, je to psané pro mladší ročníky, takže starším se děj může zdát trochu primitivnější. Nicméně se nesmí zapomínat na to, že hlavním hrdinům je dvanáct a podle toho se chovají. Percy zrovna objevil svět bohů, takže je jasné, že v tom celém ještě neumí chodit.V dalších dílech se postavy víc vyvíjí a Percy začíná i myslet.

Příští měsíc mám referát na rozdíly film / kniha. Snad mě z toho neklepne. Zatím jsem popsala celou stránku ve wordu odlišnostmi a logickými nesmysly... a to jen z prvních dvaceti minut. Scénář očividně psal někdo, kdo to jaktěživ nečetl. Percy je starší, čímž to celé ztrácí kouzlo a chová se naprosto nepochopitelně - jdu do podsvětí zachránit mámu, Zeus a jeho blesk mi můžou políbit pr*el. Hrozící válka mě nezajímá, pro mámu cokoli. Co na tom, že pak stejně všichni umřeme...
Jestli vznikne i třetí díl, tak mě asi trefí šlak.

03.05.2019 5 z 5

Za hranice království Za hranice království Chris Colfer

Paráda. Jak dvojčata rostou, rostou i jejich problémy. Líbilo se mi využití starých postav. Třeba Trix, na kterou se po prvním díle tak nějak zapomnělo, nebo Iris a její dcery.
Trochu se mi nezdá ta náhodovost. Conner nabaluje prapravnučku kamaráda svojí babičky a během flákání po Evropě čistě náhodou narazí na svýho bratrance. To pardon, ale nějak se mi to nezdá.

31.03.2019 5 z 5

Nekropole Nekropole Anthony Horowitz

V polovině odloženo a měsíc se to válelo na poličce.
Nějak mě to neoslovilo tak, jako třeba jednička.
Hlavní postava se vlastním rozhodnutím, které je v podstatě vnucené, dostane do moci záporáka. Než si uvědomí, že je něco špatně, chvíli to trvá, i když má za zadkem dvě podivná individua, která očividně nejsou normální. V průběhu se jí pokusí pomoct několik lidí, z nichž polovina zemře a během toho, co se hlavní postava snaží prchnout je znovu chycena záporákem a zachráněna na poslední chvíli. Zničení nějaké památky a smrt náhodných lidí nemůže chybět.
Tak. Byl to popis tohohle dílu, nebo prvního? Koncepty prvního-čtvrtého a druhého-třetího dílu jsou si totiž hodně podobné.
Znovu se objevují podivné náhody a některé věci už postrádají smysl úplně. Od třetího dílu je časový odstup asi půl roku. Přesto se za tu dobu stihl Pedro perfektně naučit anglicky, nebo jak to, že všemu rozumí?
Taky už mě začíná štvát, že jakákoli vedlejší postava, která má jméno a chová se přátelsky dříve či později umře. Spíš dříve, než později. A ono už je celkem únavné přečíst si jméno a tipovat, za jak dlouho zaklepe bačkorama.

30.03.2019 3 z 5

Návrat Kouzelnice Návrat Kouzelnice Chris Colfer

Mnohem záživnější, než první díl, akorát trochu trvalo, než se to celé rozjelo.
Bohužel je to úplně stejný koncept jako v jedničce. Dvojčata vlezou kam nemají, hledají přísady na kouzlo, které má vyřešit problém a nakonec ho ani nepoužijí, ale naopak, málem se vymstí jim samotným.

15.03.2019 4 z 5

Pomsta Pomsta Michaela Burdová

Trochu lepší, ale pořád žádná sláva. Stejný koncept, jako minule.
Noel byla snesitelnější, protože od puberťačky jsem tak nějak čekala, že se bude chovat pitomě. Larrisa dál nechce být siréna, dál vraždí bez zjevného odporu k této činnosti a dál se chová divně. Jé, hele, támhleta přitroublá puberťačka randí s chlápkem, kterej mi dal před x staletíma dost drsný kopačky(bože, já ho nenávidím). Co kdybych jí zabila nějakýho příbuznýho, aby dostala lekci? WTF, proč? Proč? Larrisa se chová víc nedospěle, než Noel, a to je co říct.
A pak, velkolepé finále. Noel zjistí, že jejíh strýčka zabila siréna proto... jí jen tak přenechá svýho chlapa. Okey.
Tvařme se, že to dává smysl.

28.02.2019 2 z 5

Prokletí Prokletí Michaela Burdová

(SPOILER) Ve zkratce: co to má být? Jedinou hvězdu uděluju za to, že v době, kdy se mi dostala do ruky, jsem špatně spala a tohle mě uspalo do minuty.
Postavy divné, černobílé, jediná trochu sympatická skončila jako mrtvola. Mnoha postavám chybí jakákoli logika. Larrisa se chce odpoutat od moře, ale stejně vesele vraždí muže dál a nezdá se, že by se jí to příčilo.Obecně mi uniká důvod, proč se chce Larrisa stát člověkem. Liam po ní chce, aby nechodila v noci k moři a zůstala s ním, ale že by pro to něco udělal, jak slíbil, to ho ani nenapadne.
Dva sourozenci, kteří se mají strašně rádi, což má za následek to, že jeden z nich umře a druhý kvůli tomu začne vyšilovat. Holka, která zachrání umírajícímu milenci život způsobem, který hlava nebere..... Počkat, popisuju teď sirénu, nebo křišťály?
No, tak Burdová nedokáže věrně vykreslit středověk ani v době internetu. Ono by možná stačilo na dějáku nespat a hned by bylo líp.

28.02.2019 1 z 5

Minotaurus Minotaurus Michaela Burdová

Víc hvězd si to nezaslouží, i kdyby se minotaurus naučil panáčkovat. Tuhle sérii jsem přečetla už před lety, takže si to moc do detailu nepamatuju, ale na zhodnocení to stačí.
Podivná fantasy lovestory, kde se postavy nějak nedokážou rozhodnout, jestli se spolu chtějí vyspat, nebo zachránit svět.
Krom pár zvratů, to bylo dost předvídatelné.
Už první díl: v momentě, kdy Neilin zavedla řeč na Avrixela, to bylo jasné. Když se objevil Edrian, taky jasný. Znovu se objevil Awrixel- inhed podezřelý, jasný, když se začal chovat jako prasák.
Smrt hrdinčiny mladší sestry, která byla vlastně jediným důvodem, proč se na to Neilin od začátku nevykašlala - je to náhoda, že je to jak z Hunger games? A schránka? Uložení mocného předmětu do člověka proti jeho vůli? To pardon, ale dělá si autorka prdel? Ne, vůbec to není jak v Harry Potterovi. Vůbec.
Tenkrát mě Edrian pěkně naštval, ale dnes si myslím, že je to jediná postava, která se chovala alespoň trochu lidsky. Jako sorry, ale když vám před očima zabijou mámu a půlku vesnice, tak vám to z psychiky udělá menší guláš. Neilin zprvu fňukala, ale po pár týdnech na to očividně úplně zapomněla. Edrian se zamiloval do jiný holky, no a? To je normální. Stává se to. Za mě jediná postava, která měla nějakou logiku.
Kouzelní tvorové jako nalajnovaní z obvyklého normálu. Obří nebezpečný drak, ušlechtilí jednorožci(nebo pegasové, teď už nevím, ale tím, že to autorka přejmenovala, se z toho nic extra nestalo), majestátní a rozumní gryfové, naštvaný minotaurus. Pár zajímavějších zvířat tam bylo, ale celkové taky nic moc. Samozřejmě plné elfů, kteří byli stejní, jako všude jinde.
Zápletka se pořád točila kolem toho, kdo je s kým a koho to štve. Bizarní lovestory mezi démonem a temnou elfkou tomu vážně nepřidala.

28.02.2019 3 z 5

Temnota Temnota Anthony Horowitz

No, tak co k tomu? Asi nejlíp to vystihuje Mattova věta: nesnaž se tomu porozumět. Zdá se mi, že se autor nesnažil, nebo se naopak snažil až moc. V podstatě je to stejný koncept, jako předchozí díl. Hlavní dvojice je rozdělena a hlavní postavě začne pomáhat někdo absolutně neznámý. Do toho se připletou původní obyvatelé dané lokality Ve výsledku hlavní hrdina zabije hlavního záporáka, ale i tak vyhraje temná strana.
Nemám nic proti náhodám, ale i tak. Agenti Temnoty se objeví v divadle ve stejný den jako Alicia. A ta si shodou okolností tyká se senátorem, který si shodou okolností tyká se členkou Nexu.
Taky mi hlava nebere, proč Staří nenechali dvojčata prostě zabít. Pak by jim už od Pětice nic nehrozilo.
Dále jde mimo mě celý konec. To si fakt mysleli, že policie nezablokuje letiště, i když je tak malé? A jaká to je náhoda, že dvojčata našli coby kamenem dohodil od letiště a na prahu průchodu, který bych já nazvala červí dírou. Teď budu citovat:"... zde před deseti tisíci lety žil indiánský kmen Washoe, to byl hlavní důvod, proč se domnívala, že Scott a Jamie jsou také Washoové..." týjo, důvod, jak noha. To stejně tak mohli být Irokézové, který tamtudy prošli před tisíciletím. Po zamyšlení nad úplným koncem jsem si uvědomila, že postrádá smysl. Paní z Nexu jim řekla jen do jaké oblasti se mají dostat, ale to bylo všechno, protože je měli čekat na letišti. Přesto dvojčata po projití branou nejenže našla správnou oblast, ale měla i adresu, na kterou se měli dostat. Vím, že byli telepati, ale dodatečně si to z vedlejšího kontinentu ověřit nemohli.
Nechci být rejpal, ale vážně nevěřím, že je možné, aby se během deseti tisíc let lidstvo z nějakých pár stovek dostalo na miliony a dosáhlo takového technologického a kulturního pokroku. Obzvlášť, když si těch pár přeživších vyprávělo legendy o existenci čísel a Země byla zcela zdevastovaná.

26.01.2019 3 z 5

Mezi Indiány: dcera náčelníkova Mezi Indiány: dcera náčelníkova Veronika Válková

Za mě trochu slabší díl. Krásně to popisuje život indiánů, ale možná je trochu opomenuto, že je to primárně určeno pro děti.
Spousta těžko vyslovitelných jmen, celkem málo obrázků, pomalý děj.
Kniha mi přišla zajímavá, ale nevím nevím, jestli bych to tak viděla i pár let zpátky.
Rozhodně to není špatná kniha, ale historické fakty jsou tu trochu na úkor děje.

30.12.2018 3 z 5

Jednou budeš Arab 2: Dětství na Blízkém východě (1984-1985) Jednou budeš Arab 2: Dětství na Blízkém východě (1984-1985) Riad Sattouf

První i druhý díl jsem si koupila na festivalu v Táboře z peněz určených na jídlo a ubytování. Kamarádky si dělaly srandu, že je to teroristická příručka. No, další den začaly psát pořadník na půjčování.
Koupila bych i třetí díl, ale to bych pak musela domů pěšky.

26.12.2018 5 z 5

Zlověstná hvězda Zlověstná hvězda Anthony Horowitz

(SPOILER) Za mě to bylo slabší, než jednička. První díl se mi opravdu líbil. Nádech tajemna. Divní lidé, démonické postavy, nadpřirozeno. Plus umírání sympatických postav, ale to se holt stává. Tohle už bylo takové všelijaké. Za mě dost předvídatelné. Identita zrádce byla evidentní od chvíle, kdy se objevila policie. Že je Pedro léčitel mi došlo v moment, kdy se objevilo tvrzení, že celý slum je zamořený cholerou, spalničkami, černým morem, syfilidou či co všechno to sakra bylo.
Pedro neumí ani žblept anglicky, ale po pádu helikoptéry Mattovi normálně rozumí. Dál mě zarážel absolutně nepochopitelný vztah mezi Mattem a Richardem. Richardova posedlost tím, že musí Matta hlídat, to působí trochu divně. V podstatě se pasoval na jeho chůvu, osobního hlídače a starost navíc. (No vážně, kolik postav by ještě žilo, kdyby Richard zůstal doma?) Sakra, vždyť on kvůli němu dal i výpověď z práce. Plus jedna z jejich posledních scén, před návratem Pedra, ta působila dost divně.

26.12.2018 3 z 5

Opice Opice Jeff Stone

Chvíli trvalo, než mi došlo, že bez prvního dílu to nepůjde. Nevýhodou veřejných knihoven je, že první díly jsou nedostatkové zboží. Líbí se mi, jak se všechny knihy doplňují. Jedna začíná ještě trochu před koncem té předcházející a skvěle se doplňují.
Už je to pár let, co jsem tyhle knihy četla a myslím, že si je klidně zopakuju, i když už je to mimo moji kategorii.

26.12.2018 4 z 5