elenai elenai komentáře u knih

Legendy české fantasy Legendy české fantasy * antologie

Hrdiny ze čtyř novel dobře znám a moc ráda jsem si o nich znovu přečetla. Nejvíc jsem si užila Štěňata vlků - úžasný pochmurný příběh z vikingského období, který na čtenáře pálí jeden zvrat za druhým.

18.04.2017 4 z 5

Kuchařka ze Svatojánu 2 - Zahrada na talíři Kuchařka ze Svatojánu 2 - Zahrada na talíři Eva Francová

Recepty v tomto dílu jsou již téměř všechny vegan, což může leckterého masožravce odradit, ale nedělejte to! Ta úžasná jednoduchost a chuťová harmonie jednotlivých ingrediencí je opravdu skvělá a určitě není na škodu si těmito chutnými pokrmy obohatit jídelníček.
PS: Vegan fakt nejsem. :)

04.04.2017 5 z 5

Achilleova píseň Achilleova píseň Madeline Miller

Knížka se mi četla velmi dobře a zhltla jsem ji během pár dní.

Nejdříve začnu tím, co se mi až tak nelíbilo. To bude zcela jistě překlad. Ne že by stál úplně za starou belu, ale slova jako "Ahoj" nebo "vyvrknutý kotník" mi vždycky vlepila facku a kouzlo starořecké doby se vytratilo. Druhá věc - časová nevyváženost. Dětsví a ranému mládí hrdinů autorka věnovala přespříliš prostoru a trojské události odbyla na několika desítkách stran, což je škoda. A souboje rovněž nebudou její parketou.

Naopak se mi líbil vylíčený vztah mezi ústředními hrdiny a rovněž pojatý trojúhelník Achilleus-Patroklos-Briseovna. Milostné scény nebyly explicitně napsané, a přesto si člověk dokázal představit tu vášeň, lásku a něhu. Za nejlepší část bych pak označila dobu strávenou s Cheirónem - vylíčení prostředí bylo skvělé - jako bych tam byla i já sama.

Za mě je to povedeně zpracovaná báje o Achilleovi, v němž ale Achilleus hraje až druhé housle. :)

31.03.2017 4 z 5

Cizí dítě Cizí dítě Alan Hollinghurst

Čekala jsem něco ve stylu Linie krásy, leč nedočkala jsem se. To ale neznamená, že by kniha byla špatná. Úvodní části mne nechávaly celkem chladnou, ale čím víc se děj blížil naší současnosti, byl mnohem čtivější a stravitelnější. A vlastně i docela napínavý. Jsem zvědavá, co pan Hollinghurst vymyslí příště.

22.03.2017 3 z 5

Synové impéria Synové impéria Bill Willingham

Děj se nikam výrazně neposunul, ale i tak jsem si chrochtala. Líbí se mi šťourat se v minulosti postav. A jsem zvědavá na Jeníčka. :)

24.02.2017 4 z 5

Staré pověsti české pro děti Staré pověsti české pro děti Michal Vaněček

Úplně si nejsem jistá věkovou hranicí sedmi let, ale nemůžu nikomu nic vyčítat. Mojí cácorce je čerstvě šest a už jsem do ní tyto pověsti hustila. Mně osobně se líbily všechny příběhy, protože já tyto příběhy spjaté s naší českou zemí miluju. Ji nejvíc zaujal kůň Šemík a Bivoj s prasetem. :-) 80%

01.06.2024 4 z 5

Supertým Supertým Bill Willingham

Už šestnáctý díl v pořadí a pořád mě má čím překvapit. Zde tvůrci svým neodolatelným způsobem vzdávají hold superhrdinským komiksům. Bavila jsem se skvěle a závěr byl docela šokézní, ale nebudu spoilovat. :-) Bohužel jsem se u pár epizodek kvůli dlouhé čtecí prodlevě trošku nechytala, tak jsem si tento díl užila o ždibínek méně než předchozí. Ale to se určitě změní, až si jednou dám re-reading celé série. Těším se už teď!

27.12.2020 4 z 5

Česká služka aneb Byla jsem au-pair Česká služka aneb Byla jsem au-pair Petra Braunová

Mám ráda knihy, jejichž prostřednictvím se dozvím něco o cizích zemích, jejích obyvatelích a zvycích. Když jsou k tomu všemu ještě vtipné, jedná se o výbornou oddechovku. Tady mi ale něco drhlo. Nedokázala jsem se sžít s hlavní představitelkou, byť se snažila své zážitky velmi pečlivě zprostředkovat, někdy tedy až příliš, a tak bylo povídání docela křečovité. Místy zase děj odbyla jednou dvěma větami. Mě by třeba zajímalo, jak se slaví Vánoce v Belgii. A chyběl ten humor, no. Ale název byl velmi trefný, opravdu dělala převážně tu služku.

09.10.2020 2 z 5

Tomb Raider: Archivy S.4 Tomb Raider: Archivy S.4 Dan Jurgens

Laro, promiň, ale nedá se nic dělat, musím ujmout jednu hvězdu ze souhvězdí tvé dokonalosti. Poslední Archivy podle mého skromného názoru obsahovaly kvalitativně velmi nevyvážené příběhy (zdravím, Fiono!) a kresba... Inu, někdy jsem měla pocit, že se nedívám na Laru, ale nějakou mužatku. Galerie obálek se mi na druhou stranu líbila asi nejvíc ze všech dílů. Suma sumárum, je to důstojné rozloučení s legendou, kterou miluju už čtvrt století.

Oblíbené příběhy: Přepadení, Největší ze všech pokladů, Škorpionova hůl

28.06.2020 4 z 5

Letopisy Vukogvazdské družiny – svazek čtvrtý Letopisy Vukogvazdské družiny – svazek čtvrtý Jan Kravčík

Ne, ne a ne! Já jsem si ten čtvrtý svazek neměla číst! Co jako teď budu dělat? To si ze mě Kravčík dělá srandu? Doufám, že už sepisuje pátý díl a že bude stejně skvělý jako tento! Uf, už jsem se trochu uklidnila. No, takže tohle bylo zatím nejlepší pokračování série a zaslouží si čistých *****. Byla to neskutečně skvělá jízda, všechny tři příběhy mě nesmírně bavily po všech stránkách. Akce střídala vtip, romantiku a příjemné mrazení. Co se týče postav, oblíbené jsou snad všechny, protože jsou tak odlišné - držkatý Lopin (co slovo, to perla), Rinvit za-každou-cenu-udělat-správnou-věc, roztomilý ťulpásek Dargos, Tesla, která je vždy nad věcí, a hubatá Gereta, která v mnoha ohledech předčí kdejakého chlapa. Všichni mi přirostli k srdci a měla jsem o ně pořád strach, protože pan autor se s hrdiny moc nemazlí a klidně je šoupne smrti do chřtánu.

Jeho spisovatelská zdatnost navíc strmě stoupá vzhůru, takže to snad pro něj bude impuls sepsat další Letopisy. Že už to zmiňuju podruhé? Ach jo...

23.05.2020 5 z 5

Léčení silou přírody Léčení silou přírody Andreas Michalsen

Lékař, od kterého bych se chtěla nechat ošetřovat, kdyby to šlo a bylo nutné. Profesor Michalsen představuje ve své knize tradiční způsoby přírodní medicíny známé již tisíce let. Ovšem není to jen nějaké nadšenecké blábolení, ale jeho výroky jsou podloženy skutečnými případy. Kniha fundovaně představuje důležitá fakta o jednotlivých způsobech přírodního léčení. A o co se jedná? Baňkovaní, pouštění žilou, půst, vodoléčba, ájurvéda, fytoterapie, terapie pohybem - o těchto a mnohých dalších metodách se dozvíte, jak účinně působí na zdraví člověka buď preventivně, anebo léčebně. Na konci autor navrhuje, jak začít se zdravějším životním stylem a co sám pro své zdraví dělá. Líbí se mi také to, že je text psán nenásilnou formou, nic čtenáři nevnucuje, naopak podněcuje k přemýšlení o tom, co by se dalo změnit. Opravdu povedená kniha.

06.05.2020 5 z 5

Kouzelné přání Kouzelné přání Chris Colfer

Moc krásné čtení pro mladé čtenáře. Stylistika místy pokulhává a překlad je trochu kostrbatější, ale vem to čert. Miluju pohádky a čtení jsem si hodně užívala. Byl to vtipný a v jistém ohledu i originální příběh a už se nemůžu dočkat, až si přečtu další díl. Ale musím počkat, až ho dočte dcera, kterou tato série pohltila stejně jako mě. Už teď vím, že to bude srdcová záležitost.

15.03.2020 4 z 5

Žít s radostí – ilustrovaný průvodce uměním třídění a úklidu Žít s radostí – ilustrovaný průvodce uměním třídění a úklidu Marie Kondo

Bojím se, že to byl pro mě trochu přešlap. Ano, pár tipů bych v knize našla, ale spíš pro zbývající tři členy své rodiny a ti si knihu za a) nikdy nepřečtou a za b) i kdyby přečetli, nebudou zásady KonMari dodržovat, protože mají přece mě. :-D Navíc se v některých návycích my Češi od Japonců lišíme, takže mnoho rádoby dobrých rad je neaplikovatelných. V zásadě si myslím, že by se kniha dala shrnout do několikastránkové brožury a bohatě by to stačilo.

14.03.2020

Dávné kouzlo Vánoc - Vánoční tradice pro nejtemnější dny v roce Dávné kouzlo Vánoc - Vánoční tradice pro nejtemnější dny v roce Linda Raedisch

Vánoční kniha na Vánoce mi měla pomoci navodit adekvátní náladu. Povedlo se to jen tak napůl. Místy jsem byla textem dost vláčená a do čtení se mi úplně nechtělo. Potěšily mě ale zmínky o Čechách, o některých tradicích a pověrach jsem ani neměla tušení. I závěr byl moc povedený. Celkově byl ale text průměrnější a moc knize nepomohly ani stylistické chyby a hrubky.

02.01.2020 3 z 5

Co ještě nevíte o životě našich předků Co ještě nevíte o životě našich předků Stanislava Jarolímková

Zdála se mi krapítek slabší než první díl. Mám pocit, že autorka některá témata jen tak lízla, aby se neřeklo. Bezesporu jsem se dozvěděla hodně zajímavého, ale po přečtení mám jakýsi pocit neúplnosti. Prostě by si kniha zasloužila víc stran. ***1/2

19.12.2019 4 z 5

Obrázky z moderních československých dějin (1945–1989) Obrázky z moderních československých dějin (1945–1989) Jiří Černý

Velmi poutavě zpracovaná kniha o pohnuté historii našeho národa, která zaujme nejen mladší ročníky, ale i dospěláky, kteří ve škole novodobým dějinám moc nedali. Autor vypíchl životy několika osobností, ačkoliv netuším, proč si zrovna vybral bratry Mašínovy, Heyrovského, Suchého... Havlovi oproti tomu věnoval prostoru méně. Tak jako tak jde o povedené dílo a ta kresba je neskutečně přesná, byť je do ní vložena značná míra originality.

13.11.2019 4 z 5

BIO je naše cesta - Příběhy z putování po našich ekologických farmách BIO je naše cesta - Příběhy z putování po našich ekologických farmách Marie Šuláková

Jedna velmi milá booktuberka tuto knihu tak vychválila, že jsem věděla natuty, že ji chci mít. A byla jsem neskonale nadšená. Autorka čtenáři předkládá formou rozhovorů představitele českého ekozemědělství, rostlinného i živočišného, jednotlivce i velké kolosy. Spojují je však dvě věci - velká dřina a úsilí a neskonalá láska a oddanost své práci. Při čtení jsem se několikrát zasnila a představila si sama sebe na místech těch houževnatých a sympatických lidí. Bylo by to kouzelné, ale nejspíš zůstanu jen u toho snění. Pobrala jsem ale kupu inspirace, rozšířila si obzory a celkově se cítím zase o něco chytřejší. :-) Třešničkou na dortu jsou pak krásné fotografie, které vás nabádají nasednout do auta a rozjet se na ta báječná místa.

31.10.2019 5 z 5

Co možná nevíte o životě našich předků Co možná nevíte o životě našich předků Stanislava Jarolímková

Kniha se mi četla velmi hezky, paní Jarolímková používá místy až vypravěčský styl psaní. Hodně věcí už jsem znala, jen potřebovaly oprášit a vyndat z temných zákoutí mé mozkovny, ovšem zjistila jsem i mnoho nových a zajímavých informací. Měla jsem ale problém s tím, kam publikaci zařadit. Je to něco mezi populárně naučnou a odbornou publikací, přičemž se netváří tak ani onak. Proto souhlasím s komentářem uvedeným níže, aby si budoucí čtenáři informace ověřovali. Byť je na konci uvedený seznam použité literatury, je trochu lajdácký. Ovšem ani to mě neodrazuje přečíst si v budoucnu pokračování.

12.09.2019 4 z 5

Život, na který metr nestačí Život, na který metr nestačí Karolina Mikšíková

Na tuto knihu jsem byla dost zvědavá, ale nejspíš jsem si pod pojmem žití na vesnici představovala něco víc vesnického a méně absurdně podaného. :-) Ale tak četlo se to dobře, to zase ano, a já mám tyto typy knih vlastně moc ráda. A autorka je navíc sympatická holčina. Držím jí pěsti a určitě se podívám na její blog. Jen tak dál, Karle!

02.05.2019 4 z 5

Ve stínu apokalypsy Ve stínu apokalypsy * antologie

Postapo tematiku já můžu, a proto bylo jasné, že se k této antologii dříve či později přichomýtnu. A nepřestávám zírat, co ti naši spisovatelé a spisovatelky dokáží z tohoto tématu vytěžit. Zázračné české tužtičky! Většina povídek byla velice dobrá, pár skvostných a několik (dle mého subjektivního názoru) méně zajímavých. Ale tak to u antologií bývá. Nemyslím si, že vždy všechny povídky danému čtenáři sednou. Takže za počin by to bylo za pět hvězd, z hlediska čtenářského dávám hvězdy čtyři.

08.03.2019 4 z 5