elcapitano elcapitano komentáře u knih

Sedmikostelí Sedmikostelí Miloš Urban

Poprvé jsem knihu četl asi před čtyřmi roky a nyní se k ní s chutí vrátil. Asi to není kniha úplně masového dopadu, ale mne oslovuje svou fantastikou, magičností, láskou k Praze, znalostí prostředí atd. Inu užil jsem si ji i napodruhé.

09.07.2023 5 z 5

Smrtící kód Smrtící kód Ken Follett

Celkem fajn, ale všechno v té knize bylo tak nějak očekávatelné a předvídatelné. Nejvíc mne to tedy bavilo ze začátku, kdy hrdina opravdu tápe - díky amnézii. Když se začala záhada rozplétat, už to přešlo do takového "čtení na pláž". Bylo to celkem dobré, dávám tři hvězdy.

21.06.2023 3 z 5

Nulorožec Nulorožec Petr Stančík

(SPOILER) Ach, proč jen to nebylo delší. Obdivuhodný koktejl fantastiky, báječného vyprávění, ledabyle poházených historických zajímavostí.. např. ten gloglobus bych chtěl vidět, to by nejspíš byla esence steampunku, navíc v té hrobce?.. moc se mi to líbilo. A když ještě pod povrchem klokotá asi výsměch dnešní době...
.. snad se autor neurazí, ale osobně ho mám v "šuplíku" s Milošem Urbanem, takové Pražské fantasy-krimi, či co. Uvítám tipy na další podobné knihy, i když vím, že samozřejmě PS je jeden a jedinečný.

12.06.2023 5 z 5

Zhroucený čas Zhroucený čas Blake Crouch

(SPOILER) Dost mne to bavilo, zpočátku se kniha tváří jako úplně nekomplikovaná oddechovka, ale pak to nějak chytne grády..dobře a rychle se to čte, je to takový akčňák :)
Pak přeci jen přijdou momenty k zamyšlení: co pro člověka znamenají vzpomínky a jak moc ho utvářejí, co je vlastně pro jednoho minulost a budoucnost, apod.. plus pokus o vhled do osobnosti, která prožívá 30-ti letou časou smyčku znovu a znovu.
Niméně, jak píšu, je to oddechovka, mne by asi ale víc bavil hlubší ponor do psychiky postav a koneckonců bych snesl nějak víc rozepsat všechny ty časové paradoxy.

08.06.2023 3 z 5

Mlýn na mumie Mlýn na mumie Petr Stančík

To byla jízda. Poslouchal jsem to jako audioknihu a myslím, že to zážitek ještě povýšilo.
Pár mých poznámek, protože vše je popsané zde v anotaci: úžasný květnatý libozvučný hravý jazyk. Ta poezie při popisování jídla a piva, naturalismus při popisování erotiky a sexu, .. fantastická rovina naprosto ulítlá, autorova znalost a láska k pražské historii, .. dílo graduje ve všech aspektech k nemilosrdnému finále. Šťastnou cestu na cestě do mlýna!
Krásné.

30.05.2023 5 z 5

Zapomenutá tajemství Prahy Zapomenutá tajemství Prahy David Černý

Jako milovníka pražské historie a samozřejmě z toho vyplývajících mýtů a tajemství mne kniha potěšila. Některá témata z knihy jsem znal, jiná - v souladu s názvem - dávno pozapoměl, některá pro mne byla novinkou. Původně mi přišel výběr témat jako takový neladící pel-mel, ale posléze jsem tomu přišel na chuť a nevadilo mi to.
Měl bych ovšem i nějakou tu šťouralskou připomínku. Více by mi seděl trochu jiný formát - tato kniha je zpracovaná formálně spíš jako učebnice, ale k těm tajemstvím by mi spíš sedlo něco emotivnějšího, a to se týká i stylu vyprávění, které je spíš věcné. Ačkoliv třeba je to myšleno jako průvodce, co já vím, jak říkám, zbytečně do toho šťourám :).. jo, a mohlo to být delší .

09.05.2023 4 z 5

Severní vody Severní vody Ian McGuire

(SPOILER) Parádní temný román. Z Arktického prostředí jsem už pár knížek přečetl a tahle rozhodně vyniká. Je to kniha o lidství v extrémních podmínkách. O tom, že se lze neztratit v mrazu, špíně a strádání.. anebo být vrah a lidská bestie bez svědomí a naopak se v těchto podmínkách krásně schovat a přežívat.
Viděl jsem seriál, který je výtečný a toto jsem nyní poslouchal jako audioknihu namluvenou Filipem Švarcem a musím říct, že báječně. Mrazivé, temné, hnusné.. se zbytkem víry v lidství.
... obzvláštní bonbonek je sugestivní čtení naturalistických scén - od velrybaření a lovu po vraždy či operaci v podmínkách špinavé severské chalupy - to se mistru Švarcovi převelice povedlo.

04.05.2023 5 z 5

Námořní slepota Námořní slepota Michael Romancov

Výtečné! Co bych vyzdvihl snad nejvíce je určitá komplexnost nahlížení na zkoumaný fenomén a dále nacházení překvapivých souvislostí. Nu, a navíc je Michal Romancov báječný a strhující vypravěč a řekl bych, že tuto svou superschopnost dobře otiskl i do této knihy.

30.04.2023 5 z 5

Rudolf II. a jeho doba Rudolf II. a jeho doba Josef Janáček

Výborná kniha. Koupil jsem jí v antikvariátu v Nerudově ulici a celou přečetl na Hradčanech, což mi zážitek umocňovalo. Kniha je to na delší čtení, a obšírně se zabývá i tématy okolo Rudolfa II. - dobou, politickou situací v celé střední evropě, uměním, Prahou, Tureckými válkami, povstáním v Uhrách apod. Neumím posoudit historickou přesnost případně odbornost autora, nicméně jako amatérský milovník historie jsem si užil vrchovatě. Především oceňuji, jak autor popisuje dějinné souvislosti, příčiny, okolnosti a neomezuje se na holá fakta (předpokládám, že zde mohou být i promítnuty i jeho osobní názory, nicméně rozhodl jsem mu věřit). Oceňuji, že je kniha opravdu dobře a čtivě napsaná, že i pako jako já to dolouskalo do konce a ještě si z toho něco pamatuju :)
.. četl jsem od JJ ještě podobně obšírnou knihu o Valdštejnovi a musím říci, že obě jsou parádní.

16.04.2023 5 z 5

Z lásky k Praze Z lásky k Praze Gene Deitch

(SPOILER) Narozdíl od většiny čtenářů, mne kniha zklamala. Nedočetl jsem jí. První část knihy - autorův první střet s Československem je zábavný a svěží. Čtivě popisuje propastný civilizační a kulturní rozdíl mezi USA a ČSR, víceméně jeho mise v době studené války je i poměrně dobrodružná atd. Ale.. jako první mi začala být protivná neustálá prvoplánová adorace paní Zdenky (jakkoliv to jistě byla báječná ženská) a posléze i autorovo vidění sebe sama. Tak nějak jsem měl pocit, že se zbytečně opájí svou jedinečností, pramenící nikoliv z jeho zásluh, ale ze shody náhod - že je američan. Celkem do systému postupně zapadl, stal se privilegovanou osobou, využíval svého postavení, naučil se se systémem vycházet atd.. zlomil jsem nad ním hůl, když se vytahuje, jak si koupil první tohleto a první tamhleto a všichni na to koukali.. no, asi tak. Od poloviny kniha občas sklouzne k takovému historkaření, někdy je to zajímavé, jindy banální. Při sametové revoluci jsem knihu odložil.
Ještě mne bavily pasáže z filmařského prostředí, ale těch v knize bylo nečekáně málo.

26.02.2023 2 z 5

Jidáš byl Ufon...a jiné příběhy Jidáš byl Ufon...a jiné příběhy Štěpán Kučera

Moc se mi to líbilo, narazil jsem na tuto knihu zde na databázi mezi knihami zdarma ke stažení. Moc si nelibuji v povídkách a ani autora jsem dosud neznal. Jaké to však milé překvapení - humor, fantazie, nadsázka a přitom vždy nějak fakticky ukotvené. Asi nejvíc mne bavili ty povídky, kde byl autor provázaný s dějem - Dan Brown a Karel May především. To mi trochu připomínalo film Muž z Acapulca :) Dobré, až na autora někde narazím, rád si přečtu něco dalšího.

07.02.2023 4 z 5

První cesta kolem světa První cesta kolem světa James Cook

Dávám neutrální hodnocení, nejedná se o knihu ve smyslu díla, které je psáno pro čtenáře. Lodní deník má jinou funkci - je to záznam faktů a událostí, které se přihodí při cestě, je to dokonce právně závazný dokument. Forma lodního deníku je tedy naprosto čtenářsky nezáživná. Pro nás to však může být dobrý studijní materiál. Poznáme úroveň tehdejšího myšlení směrem k přírodním národům, vidíme, jak fungovalo námořnictvo apod. Mezi řádky strohého funkčního textu lze vyčíst, jaké to muselo být ohromné dobrodružství - objevit Nový Zeland např.

30.01.2023 3 z 5

Hudba v číslech, čísla v hudbě - Od Pythagora k Schoenbergovi Hudba v číslech, čísla v hudbě - Od Pythagora k Schoenbergovi Eli Maor

Podle mého je kniha taková příjemná úvaha, která hledá souvislosti. Někde tyto souvislosti mezi matematikou a hudbou jsou úplně zřejmé či přímo vzájmně ze sebe vyplývající (fyzikální podstata tonu, problematika ladění), jinde spolu souvisí snad jen proto, že si to přeje autor (Schoenberg / Einstein), což jsou ve výsledku nakonec také zajímavé momenty. Matematika i hudba jsou zde podány poměrně jednoduše a srozumitelně.
Osobně jsem si knihu opravdu užil, některé věci byly pro mne opakováním, některé souvislosti byly překvapivé.

30.01.2023 4 z 5

Hadohlavec Hadohlavec Peter May

(SPOILER) Petra Maye vnímám jako guilty pleasure. Kniha není nic moc objevná, přesto mne baví. Škoda však, že autor nepoložil těžiště příběhu víc k té "apokalyptické" stránce věci, .. že prostě nešel s nákazou dál, to by mne bavilo víc. Romantický vztah Lia a Margaret mne nijak neoslovuje, nevím, asi v tom nečtu tu vášeň. Na druhou stranu oceňuji odborný vhled do virologie. Poslouchám to jako oddechový poslech třeba k vaření. Myšička Plodková - fajn interpretace.
Dám si brzo další.

17.01.2023 4 z 5

Říše věčného ledu Říše věčného ledu Bohumil Bauše

Báječné čtení, moje první setkání s prof. Baušem. Kniha podává ucelený obraz znalostí o obou arktických krajinách. Pro mne nejzajímavější byly části o objevných plavbách a expedicích a sondy do života eskymáků.
Co je ovšem nejpůvabnější: kniha vyšla v roce 1910, v té době ještě nebyl dobyt jižní pol, o dobytí severního polu se vedly diskuze, kdo (Peary vs. Cook) a zda vůbec pol dobyl první.
Spousta věcí nebyla tehdy ještě prozkoumána a zmapována, autor tedy knihu psal jako aktuální. My jí už čteme jako historii s odstupem více než 110 let.
Báječná byla i humanistická reflexe kolonizování a civilizování divochů kultivovanými a vyspělými evropany.
Pěkný doklad doby, budu hledat další knihy od prof. Baušeho.

13.01.2023 5 z 5

Clarissa Oakesová Clarissa Oakesová Patrick O'Brian

(SPOILER) Tato serie je moje asi nejoblíbenější literatura, takže v kostce znovu, již mnohokrát řečené: humor, podrobná znalost námořnického řemesla i tehdejší věda, .. no, opakoval bych se. Opět báječné. Tentokrát ovšem - pozor - po dlouhé době žena na palubě (!) a s ní příchod zcela očekávaných problémů. Díky ní se vlastně autor mohl věnovat i jiným než námořnickým a špionážním stránkám života. Čtenáři se dostane i zamyšlení se nad mužským středním věkem atd.
Nicméně si dovolím drobnou výtku: celou knihu pomaličku eskaluje napětí (žena na palubě), celou dobu se pomalu odkrývá a zhušťuje.. a .. a nic. prostě nedojde ke konfliktu a následné katarzi. Autor se jí vyhne náhodnou smrtí jednoho z aktérů. To tedy považuji za určité spisovatelské selhání a poprvé nedávám O'Brianovi plný počet hvězdiček.
Opět klobouk dolů před překladem.

22.12.2022 4 z 5

S nadějí za oceán S nadějí za oceán Martin Boček

Téma knihy je v zásadě okrajové a bude poutavé pro omezený okruh čtenářů. Nicméně mne to zajímalo. Spousta zajímavých informací o fenoménu emigrace za oceán: jak to prakticky probíhalo, kolik to stálo, jak dlouho trvalo atd, to mne bavilo nejvíc. Dále jaký ohromný stimul byla emigrace pro rozvoj lodní dopravy a jak lodní společnosti zpětně akcelerovaly emigraci, to je opravdu zajímavý vztah.
Kniha je detailní a pro mne asi až příliš, se spoustou statistických údajů, které jsou spíše pro odbornou veřejnost (což já nejsem), ale ano, to se dá snadno přeskočit:).
Pěkná obrazová příloha. Nedávám plný počet, protože je to poměrně "strohé" čtení, byť by mohlo asi být obohaceno např. konkrétními lidskými osudy, mohlo by to trochu vonět dálkou a určitým dramatem...Chápu, je to v zásadě vědecké pojednání, nikoliv beletrie.

07.12.2022 4 z 5

Muškát útěchy Muškát útěchy Patrick O'Brian

Tentokrát jsme v Austrálii, těžiště knihy se mírně přesunulo z Jacka a věcí plavebních na Stephena, tamní exotickou přírodu a popis popis fungování tehdejší britské trestanecké kolonie. Hodnotit knihu snad už ani nebudu, je jako všechny v serii výtečná. .. Stále víc a víc si všímám humoru mezi řádky, občas mám dojem, že čtu Saturnina, jen ne tak prvoplánového.

26.11.2022 5 z 5

(SPOILER) Mne to vlastně štvalo. Autor z pozice určité autority (profesor historie) vykládá nějakou svou představu, v které mísí fakta s nepodloženými teoriemi. Celé to působí poněkud mesiášsky, je zde míchaná věda s náboženstvím, kulty s ekonomikou a pod. do jednoho eintopfu, tak aby to zapadlo do myšlenkového konstruktu autora. No, nevim, asi jako Duškovo Čtyři dohody, ale tomu to lze odpustit, to není akademik, ale, řekněme, excentrický kazatel ezopravd.
K samotnému obsahu knihy - půl knihy je opakování knihy předešlé, druhá polovina je podávána tak polopatě, že každá myšlenka zazní nejméně pětkrát, asi jako teleshoping s Horstem Fuchsem. Mám dojem, že to je psáno pro děcka na druhém stupni ZŠ.
A k samotným názorům a předpovědím mistra: hrubě se s ním rozcházím a jeho masové inženýrství opravdu neberu. Dále se domnívám, že zjednodušovat člověka na algoritmy, což je červená nit, která se táhne knihou, nejde. Asi jsem v porovnání s Hararim "zastydlý" humanista.
A co vůbec nesnesu je jeho relativizace fašismu a komunismu.
Prokousal jsem se do konce se zatnutými zuby.
... ano, některé myšlenky a postřehy jsou podnětné, případně nečekané. Celkově ale kniha vzbuzuje mnohem větší očekávání, než nakonec čtenář dostane. Navíc, v oborech, v kterých není Harari odborníkem, jsou poměrně výrazné nepřesnosti.
Nic dalšího od Harariho číst nebudu, je to ztráta času.

17.11.2022 2 z 5

Pozdravná salva Pozdravná salva Patrick O'Brian

Miluju tuto serii. Dokonce - i částečně kvůli ní - jsem se už dvakrát plavil na dřevěném plnoplachetníku (La Grace a Gotheborg) a mohu zodpovědně prohlásit, že pan O'Brian je opravdu znalec. A to nejen technikálií, jako je lodní konstrukce, řády či organizace života na takové lodi, ale předvším umí vystihnout atmosféru lodě do sebemenšího závanu větru za psí hlídky či zhoupnutí hamaky.
Bavila mne i špionážní stránka knihy (v některém z předchozích dílů mi přišla překomplikovaná, zde byla jasná a zábavná).
Velmi jsem oceňoval "poznávací" téma - několik letmých zmínek o Alexandrovi Huboldtovi mi udělalo neskutečnou radost; vřele doporučuju postavu AH pozornosti čtenářům této serie.
Reaguji na komentář MartinavonHau přede mnou: pobyt v kláštěře jsem vnímal jako takový před-Darwinistický pohled na vývoj přírody, uzavřené teritorium, podobně jako o pár let později Darwina oslovily Galapágy. Myslím, že autor zde předvedl, a neustále předvádí, krásný vhled do myšlení tehdejších učenců, v zásadě těsně před nástupem moderní vědy.
Smekám klobouk před překladatelkou Lindou Bartošovou, zorientovat se v těch všech úponových lavicích, brámových čnělkách a závětrovkách nebylo jistě jednoduché, zvláště, když spousta tohoto názvosloví je nám, suchozemcům, naprosto cizí.
... edit: a ještě jsem zapoměl zmínit ten neskutečný a přitom nenápadný humor v dialozích. To když si člověk náhodou přečte nahlas, tak se úplně smíchy rozsype:)

13.11.2022 5 z 5