el.peee el.peee komentáře u knih

Kladivo na čarodějnice Kladivo na čarodějnice Václav Kaplický

Jak historické knížky nevyhledávám, tak tahle je výjimkou. Ani nevím, jak jsem se k ní dostala, nicméně jsem ji četla nejednou a v budoucnu plánuji návrat.
Přečteno jedním dechem, s nechápavým výrazem, jak může zlo vítězit nad pravdou.
Není pro slabé povahy, ale přečtení stojí za to.
Řadím mezi největší skvosty české literatury.

30.01.2018

Knížce jsem dala pět hvězdiček jedině proto, že jsem ji četla jako střední školou povinné dítko.
Tehdy jsem byla nadšená i šokovaná zároveň.
Teď, s odstupem minimálně deseti let a menším nadšením pro Nirvanu bych ji možná nedočetla. Nebo možná ano, možná se stejným nadšením.
Rozhodě bych ji doporučila každému milovníkovi Nirvany, nemůže být zklamán.
Dozvíte se i to, proč se Kurt zastřelil, zda-li tomu šlo zabránit a jestli se Nirvana skutečně rozpadla.

30.01.2018 5 z 5

My děti ze stanice ZOO My děti ze stanice ZOO Christiane Vera Felscherinow

Společně s Mementem od R. Johna patří k základům každé literatury. Ráda se k ní vracím, i když to není příjemné čtení.
Čtenářům bezostyšně předkládá tehdejší drogovou scénu v Německu. Pokud máte problémy běžného života, tak po přečtení této knihy je mít nebudete.

30.01.2018 5 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Knížka, ke které jsem se dostala tak trochu za trest už na základní škole - dostala jsem ji přečíst za trest. To, že to vůbec nebude špatné, jsem nečekala. Po několika letech jsem si k ní ještě vrátila a nabyta zkušenostmi i dospělostí ji přečetla nejednou znovu.
Pořád skvělá, krátce a svižně vystihuje to, co s "lidmi" může udělat moc.

Zakončila bych to krátce a jednoduše: "Všechna zvířata jsou si rovna, některá jsou si rovnější."

Noční klub. Díl druhý Noční klub. Díl druhý Jiří Kulhánek

Společně s Vládcemi strachu jsou to nejlepší knížky od Kulhánka. Opět mi trochu vadí předimenzovaný konec, nicméně to nic nemění na tom, že knížka je plná cynismu, jak to umí jen Kulhánka. Čte se skvěle, několikrát jsem se k ní vrátila.

30.01.2018 5 z 5

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Jedna z nejlepších knih, co jsem četla. Ukrývá pro mě mnohem více, než jen boj s Trifidy, zejména myšlenko, co by se stalo, kdyby civilizace a její aktuální technické a další schopnosti skončila.
Kde seženeme potraviny? Zvítězí morálka nebo schopnost přežít?
Boj s masožravými květinkami, které dokážou přemýšlet je jen na pozadí této knížky.
Dohromady to pro mě vytváří knihu, ke které se pravidelně chci vracet. :)

Poznámka pod čarou: K této knize a k trifidům jsem se dostala vlastně omylem, někdy v 16 letech, kdy nám z toho udělali večerní hru. Motivem právě byla úvodní slova z této knihy, po celou dobu hry většina měla zavázané oči a nikdo nemohl mluvit. Tak mě zajímalo, kde se to vzalo. A byla z toho láska na první pohled! ♥

30.01.2018

Harry Potter a relikvie smrti Harry Potter a relikvie smrti J. K. Rowling (p)

Až na ten konec... :(
Ten se mi nelíbil a přišel mi už hodně přitažený za vlasy. Jinak opět knížka měla spád, četla se dobře.

30.01.2018 4 z 5

Knihu jsem tehdy přečetla jedním dechem. Líbila se mi ze všech možná nejvíce.

30.01.2018 5 z 5

Harry Potter a Fénixův řád Harry Potter a Fénixův řád J. K. Rowling (p)

Kniha se mi z celé série HP líbila výrazně nejméně. Možná je to postavou Umbridgeové, která mi tam vadila.
Proto dávám pouze tři hvězdičky.

30.01.2018 3 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

K Harry Potterovi jsem se vlastně dostala omylem, když u nás přišel do kin a kamarádka mě na něj vzala. Tehdy jsem byla stejně stará jako Harry a prakticky stárla s ním. Až přečtu celý seznam knížek,který chci, ráda se ke knížkám vrátím.

Polévkování Polévkování Alison Velázquez

Knížka není špatná, recepty jsou zajímavé.
Jednu hvězdičku strhávám za to, že hlavně u teplých zeleninových polévek množství absolutně neodpovídá. Z uvedené dávky mi ve většině zkoušených případů vyšla dávka dvojnásobná! Určitě doporučuji dávat méně vody, než je v receptu. ;)
Druhou hvězdičku strhávám za to, že knížka není původem česká a proto některé suroviny jsou u nás velmi těžko sehnatelné nebo nesehnatelné.
Pokud vás tento styl zajímá, rozhodně za přečtení stojí, zajímavé jsou i sestavené kúry.

29.01.2018 3 z 5

Trainspotting Trainspotting Irvine Welsh

Pouze čtyři hvězdičky za to, že je kniha psána slangem a čte se pomaleji. Jinak nemůžu vytknout nic, po pár měsících zase knížka, kterou mám nutkání dočíst co nejdříve. :)

25.12.2016 4 z 5

Pátrání po Schrödingerově kočce: Kvantová fyzika a skutečnost Pátrání po Schrödingerově kočce: Kvantová fyzika a skutečnost John Gribbin

Jediné, co mě na této knížce mrzí je to, že se už v neprodává v češtině... :(

20.12.2016 5 z 5

Růže pro Algernon Růže pro Algernon Daniel Keyes

Zatím jediná knížka, u které mi ukápla slza! Jedna z nejlepších, co jsem kdy četla, máloco ji překoná!

13.02.2016 5 z 5