eiramka eiramka komentáře u knih

Stýskání zažehnáno Stýskání zažehnáno Soňa Červená

Letošní rok mám celý Červený - na jaře Stýskání zakázáno, na podzim Stýskání zažehnáno. A celou tu dobu jsem byla v milé společnosti, rozmazlováná nádhernou češtinou a večery jsem měla naplněny zajímavým vyprávěním moudré dámy. Právě v dnešní době by měl člověk člověk vyhledávat taková setkání - dávka ušlechtilosti a krásy jako protilátka proti marasmu a zupáctví .

23.10.2017 5 z 5

Nejsem zrovna milovnicí historických románů, ale manžel má Vodrušku rád a já mu jej ráda kupuji - takže jsem nakonec podlehla a sáhla po Husitské epopeji.Kniha je to tedy obsáhlá, což by možná mohlo někoho odradit, ale mám pocit, že hlavním cílem páně Vondrušky je pobavit - styl jeho vyprávění je jaksi velmi současný (jeho hovorová reč je pochopitelně řeč našeho století - a to se přiznám mě v některých větách cituji: "fakt štvalo") Ale to snad je jen taková menší vada na kráse - nedokážu posoudit jevy a děje historické (doufám jen, že s nimi nezachází tak volně, jako s jazykem). Účelu tedy bylo v mém případě dosaženo, pobavila jsem se a ráda strávila s rodem Prokopů několik večerů.

12.07.2017 3 z 5

Ostrov Entry Ostrov Entry Peter May

Sime je sympatický policajt, který se topí v osobních problémech a vy mu už po pár stránkách budete přát, aby se už sakra pořádně vyspal. Odjíždí na kanadský ostrov Entry, kde má vyšetřovat vraždu bohatého podnikatele - všechno ukazuje na manželku (jak jinak) - ale Simovi na tom něco nesedí . Druhá dějová linie jsou deníky Simova předka - ale nebojte se, přechody do minulosti nejdou vůbec rušivé, všechno do sebe zapadá a ke konci dospěje do bravurního vyvrcholení - skvělá detektivka!

04.09.2016

Dáma v autě s brýlemi a puškou Dáma v autě s brýlemi a puškou Sébastien Japrisot (p)

Dámu jsem četla poprvé asi před třiceti lety a v mých vzpomínkách to byla skvělá detektivka - tento víkend jsem si ji dala podruhé a musím s radostí konstatovat, že neztratila nic ze své brilantnosti. Je to skvěle vystavěný příběh, který nabere na prvních stránkách své tempo a vy prostě musíte hltat stránky, protože "jak to doopravdy bylo" je otázkou života smrti. Je to chytré, skvěle napsané, hlavní hrdinka je sympatická - co víc si od detektivky přát?
P.S. Jen poznámka - kdo napsal v anotaci: "brzy pochopí hru a začne mařit vrahovy kalkulace" - četl tu knihu vůbec?!

21.02.2016 5 z 5

Nejkrutější měsíc Nejkrutější měsíc Louise Penny

Městečko Three Pines uprostřed lesů a v něm plejáda zajímavých postav - člověk se neubrání srovnání s Midsummers - a sympatický inspektor Gamache, který tentokrát nejen vyšetřuje vraždu, ale sám musí čelit útokům na sebe a svoji rodinu - dobrá detektivka

20.10.2015 3 z 5

Izrael už se nevznáší Izrael už se nevznáší Paweł Smoleński

Číst tuto knihu o Izraeli je jako skládat mozaiku - postupně jednotlivé kamínky převracíte v ruce, potěžkáváte a pak se snažíte vložit na to správné místo - výsledkem nebude dokonalá mozaika, ale jakýsi náznak, obraz spíš tušený, bez pevných obrysů a tvarů.
Jednotlivé rozhovory a postřehy někdy připomínají spíš filozofické úvahy, ale přesto čtenář má pocit, že vidí konkrétního člověka, dokáže pochopit jeho postoj a nahlédnutím do jeho životního příběhu pochopit alespoň trochu dnešní izraelskou realitu. Skvělá kniha (a jak jsem ráda přečetla knihu o Izraeli od Jazairové - tohle je vyšší liga)

23.02.2014 5 z 5

Vybledlá krajina s kopci Vybledlá krajina s kopci Kazuo Ishiguro

Nic není takové, jaké se to zdá na počátku. Tak bych asi uvedla tento příběh, aniž bych chtěla čtenáře připravit o překvapení. Protože pečlivý čtenář bude překvapen, tím jsem si jista. A jista jsem si také, že zdejší anotace ke knize nemá nic společného s knihou Kazuo Ishigura. Ecuko rozhodně není "poddajná ženuška" (ach bože...). Mohu jen radit - čtěte pomalu, vnímejte detaily, soustřeďte se na jemné nuance vyprávění a vzpomínek. A pokud už budete úplně v koncích, najděte si rozhovor s autorem, kde o této knize - své prvotině - hovoří.

13.04.2022 5 z 5

Nečekaná dobrodružství sester Šergilových Nečekaná dobrodružství sester Šergilových Balli Kaur Jaswal

Tři sestry se vydají na cestu do Indie, země svých předků, aby splnily poslední přání své matky. Na tuto pouť se nevydávají příliš nadšeně, nejsou si moc blízké - život každé z nich se odvíjel rozdílně a dětská blízkost se již dávno vytratila. Postupně se před námi odhalují motivy a osudy jednotlivých sester, pouť po Indii jako terapie naordinovaná zemřelou matkou nese svoje ovoce. Tohle nebylo vůbec špatné a četlo se to výtečně!

09.12.2020 4 z 5

Rituály vody Rituály vody Eva García Sáenz de Urturi

Nevstoupíš dvakrát do téže řeky. První díl mne hodně bavil a tak očekávání bylo veliké. Prostředí je sice opět atraktivní a počáteční motiv vypadal nadějně, i když první scéna vypadala jako připravena do akčního filmu - a to mne mělo varovat. Nějak se ztratilo to kouzlo, některé postavy jsou za hranicí uvěřitelnosti a to, co v prvním díle vypadalo občas trochu nemotorně, v tomto díle bylo už tak trochu trapné. Vydržela jsem až do konce, ale propad do průměru se bohužel potvrdil. Škoda.

30.08.2020 3 z 5

Mrtvá ve vodě Mrtvá ve vodě Ann Granger

Stará dobrá anglická detektivka, při které jsem si báječně odpočinula. Napínavá právě tak akorát, sympatičtí detektivové, prostředí anglické vesnice, zločin, ze kterého nebudete mít noční můry - prostě pohodové čtení, když potřebujete vypnout. S chutí si přečtu další detektivku od této autorky.

05.08.2020 4 z 5

Ulice temných krámků Ulice temných krámků Patrick Modiano

Všichni jsme "lidé z pláží" a písek uchovává jen na okamžik stopy našich nohou.
A tak mne napadá, kdo přede mnou četl tuto knihu, držel ji v ruce, listoval v ní. Které řádky musel číst znovu a znovu, protože na nich našel něco, co ho oslovilo, co ho okouzlilo, co ho rozesmutnilo. Kolik lidí v tichu večera četlo ten příběh o hledání, identitě, běhu života a času. A kolik lidí, až příště vstoupí do starého domu, pomyslí na všechny ty, kteří šli po schodišti před nimi.

05.08.2020 5 z 5

Hagibor Hagibor Milena Slavická

Tuhle knihu jsem dočetla už před pár dny a od té doby mne nepustila, pořád o ní musím přemýšlet. Je totiž o nás , o nás všech. Jsme ovlivněni dobou minulou, činy svých předků, tím co se stalo i tím co se nestalo. Tři generace žen před námi defilují a jejich zpověď by mohla být i tou naší - našich babiček, matek i nás samotných. To co je zasuto ve vzpomínkách, v podvědomí, o tom všem je tahle kniha. Snad se jí podaří vysvětlit na osudech Květy, Hany a Eriky, jak stíny let minulých dopadají na náš dnešní život, jak si je neseme v sobě . Velmi bych si to přála.

28.07.2020 5 z 5

Ticho ve sněžném městě Ticho ve sněžném městě Eva García Sáenz de Urturi

Tohle mne hodně bavilo. Prostředí Baskicka, atmosféra starobylého města, zalidněného pitoreskními postavami, vztahy ve společnosti , kde dosud vládnou tradice a velmi se hledí na původ a dobré jméno. Poutavě vystavěný příběh, sympatický inspektor Ayala a jeho nezapomenutelný dědeček a zločiny, které obyvatelům města nedají spát. Velmi dobré čtení a inspirace k tomu, dozvědět se o tamním kraji trochu víc. Těším se na druhý díl, který právě vyšel.

16.05.2020 4 z 5

Archa Petrkov Archa Petrkov Josef Kroutvor

Tuhle knihu jsem si nadělila před Vánoci a četla ji pomalu, pomaloučku. Je to kniha, která pokorně čeká, až bude čtenář připraven ponořit se do petrkovského ticha, až bude naladěn na slovo a obraz, až otevře své srdce kráse bez pozlátka. Pro mne je tohle malý klenot, díky za něj!

18.01.2020 5 z 5

Smrtící bílá Smrtící bílá Robert Galbraith (p)

Autorka to opět dokázala. Úroveň detektivek neklesá, ba naopak. Líbí se mi, že se jí daří vytvořit hlavní hrdiny, které si člověk skutečně může oblíbit , držet jim palce a zajímat se o ně i mimo linii vyšetřování - všechno do sebe hezky zapadá a člověk se může těšit z kvalitně napsané detektivky. Bravo!

03.11.2019 5 z 5

Rezervoár č. 13 Rezervoár č. 13 Jon McGregor

Marně přemýšlím, proč zde má tato kniha tak špatné hodnocení - pro mne je to jeden z nejlepších letošních objevů. V anglické vesnici se ztratí dívka - tak kniha začíná, možná někdo čekal klasickou detektivku a proto je zklamán. To je škoda, protože tenhle malý poklad sleduje osudy vesničanů po dobu několika let od zmizení dívky, sleduje proměny přírody a proměny postav - je to kniha poklidná a obyčejná, jako život na anglické vesnici - a je tam přitom všechno: láska a nenávist, zrada, bolest i klidné štěstí. Snad se tohle všechno neztratilo v překladu, protože v angličtině se to četlo jako meditace, jako příležitost k přemýšlení o velkých i malých věcech života.

04.08.2019 4 z 5

Za sklem Za sklem Sajaka Murata

Keiko si najde svoje místo v životě - je spokojená v obchodě, kde pracuje, kde je přesně stanoveno, jak se má chovat, jak se má tvářit, jak má komunikovat. Nic není ponecháno náhodě, vše je předem dané , existují zde přesná pravidla. To je její svět, tam se cítí bezpečně. Všude jinde je nejistá, protože nedokáže číst lidské emoce, nerozumí jim - myslím, že spisovatelka tady popsala to, jak se ve světě cítí lidé autistického spektra - vidí svět jakoby za sklem. Je to skvělá kniha, pro Evropany odhalující mnoho zajímavých aspektů života v Japonsku (např. problém mladých lidí, kteří odmítají opustit po celá léta svůj byt). Velmi dobře napsané a ráda si od autorky něco dalšího přečtu.

03.08.2019 4 z 5

Do vody Do vody Paula Hawkins

V příběhu je dost postav a ještě se skáče v čase - takže zpočátku mi trvalo, než jsem se začetla - ale pak mne kniha strhla - prostředí malého městečka, staré hříchy, které postupně vyplouvají na povrch, postavy se vyvíjejí, postupně se před vámi odhalují jejich motivy , kniha má skvělou atmosféru a spád. Četla jsem ji v angličtině, nevím, jestli jí náhodou český překlad neublížil, špatná hodnocení tady mne trochu překvapila.

18.11.2018 4 z 5

Sidonie Nádherná a konec střední Evropy Sidonie Nádherná a konec střední Evropy Alena Wagnerová

Vrchotovy Janovice jsem navštívila před pár lety a tehdy jsem poprvé slyšela jméno Sidonie Nádherná - po přečtení této knihy mám sto chutí zase do Janovic zajet a podívat se znovu na zámek a park - díky Aleně Wagnerové už jinýma očima. Budu hledat stopy tužeb a lásek paní hraběnky..."Nashromáždilo se toho ve mně tolik, rok od roku víc - to přece musí mít nějaký smysl musí se nějak, někde, někdy projevit, možná až po generacích. Co víme o tom, jak všechno, co zakoušíme, co prožíváme s radostí i co vytrpíme, působí na budoucí svět, třeba na to, co právě kvete, na každý zelenající se list?"

03.06.2016 4 z 5

Babičky: Mrtvý kuchař Babičky: Mrtvý kuchař Minna Lindgren

Tahle kniha není pro slabé jedince. A rozhodně ne pro někoho, kdo očekává legraci k popukání. Je to velmi detailní popis toho, co znamená zestárnout a žít v domově důchodců (pravda luxusním). Jak starý člověk najednou přestává rozumět světu, jak ho postupně opouští všichni, které měl rád - pokud se mu nepodaří včas zemřít. Detektivka to není a se členou Marplovou to nemá nic společného (spíš to někdy připomíná Přelet nad kukaččím hnízdem) - přesto ale to není špatný příběh. A chvilkama se dokonce zasmějete - protože autorce se povedlo , že celkově nevyznívá kniha depresívně - zjistíte, že i ve stáří člověk může navázat nová přátelství a zažít legraci - a už kvůli tomu je možná dobré si knihu přečíst.

14.01.2016 3 z 5