Eeli Eeli komentáře u knih

Čekání na Bojanglese Čekání na Bojanglese Olivier Bourdeaut

Velmi ojedinělá kniha o lásce, takový žánrově těžko zařaditelný unikát. Příběh je rozverný a vtipný, především zásluhou vylíčených scén volnomyšlenkářského přístupu k životu, ale zároveň smutný díky tomutéž. Čtenáře bude bavit praštěnost postav a přitom nad jejich počínáním bude kroutit hlavou, bude jim závidět jejich bohémský život i je litovat. Autor je dobrý vypravěč a mnohé jeho hlášky opravdu pobaví, i když to nebude zrovna místné. Tím je ale prodchnuta celá kniha - humor ve smutných chvílích.

29.11.2018 4 z 5

Pomsta Pomsta Sandra Brown

Dlouho mi trvalo se začíst. Příběh na mě byl místy zdlouhavý, místy uspěchaný, v některých běžných situacích mi přišlo chování postav nepravděpodobné. Je to sice stále ten autorčin čtivý styl, ale zřejmě jsem nebyla v tom správném rozpoložení.

25.11.2018 3 z 5

La Fontainovy bajky La Fontainovy bajky Celia Ruiz Ibáńez

Milé, poučné, srozumitelné a dlouhé tak akorát, aby malé dítě udrželo pozornost. Krásné ilustrace pro potěchu dětského oka jsou bonusem.

21.11.2018 5 z 5

Opravář osudů Opravář osudů Robert Fulghum

V knize lze najít několik motivů k zamyšlení, několik okamžiků, které mohou vyvolat lehký úsměv, několik míst, která s trochou dobré vůle zaujmou, ale celkově je o ničem. Příběh je to vskutku zvláštní, a nejsem si jistá, zda v dobrém slova smyslu.

17.11.2018 2 z 5

Skaláci Skaláci Alois Jirásek

Díky autorově vypravěčskému géniovi se čtenář ocitne na českém venkově v 18. století, prožívá spolu s poddanými jejich zoufalství a útrapy vycházející z bídy a z povinnosti robotovat, spolu s nimi nenávidí vrchnost, cítí se ukřivděn a s chutí se účastní selského povstání. Jedná se o mimořádnou knihu, v níž autor dokázal toto nelehké a méně záživné téma zpracovat ve čtivý a přesvědčivý příběh a obraz tehdejšího života.

04.11.2018

Uspávanky Uspávanky Jan Skácel

Milé verše pro děti s prvky nonsensové poezie.

30.10.2018 4 z 5

Tak to je, tak to bude Tak to je, tak to bude Sharon J. Bolton

Autorka si bezesporu drží laťku, kterou si nasadila předešlými díly série, nicméně u této knihy, i když je opět skvělá, mě už napadla nějaká ta "ale"...

30.10.2018 4 z 5

Volavka Volavka Sharon J. Bolton

Stejně jako první kniha ze série byla i tato naprosto skvělým čtivem. Autorka zkrátka umí zaujmout, napnout, překvapit, nutit vytvářet domněnky, které jsou nakonec stejně naprosto mylné. K tomu velmi originální téma i motivy a další strhující příběh je na světě.

27.10.2018 5 z 5

Už mě vidíš? Už mě vidíš? Sharon J. Bolton

Hodně povedená kniha, v níž autorka suverénně dovede upoutat pozornost a bezesporu ji udržet. Akorátně je zde čtenáři dávkováno napětí i akce, překvapivé zvraty i prostor pro domýšlení souvislostí, aby na posledních stranách mohl být zaskočen i spokojen zároveň. Příběh plyne, je dynamický, spojení neotřelého námětu s tím veřejně známým vytvořilo originální detektivní thriller.

25.10.2018 5 z 5

451 stupňů Fahrenheita 451 stupňů Fahrenheita Ray Bradbury (p)

Nadčasová, alarmující kniha, která se stává a bude stávat stále aktuálnější. Autor nám představil svůj "imaginární" budoucí svět velmi přesvědčivě a mnohé jeho vize nejsou nereálné. Vyobrazuje zde duchaplnost společenských vyvrhelů, kteří podlehli špatnému vlivu moudrosti pocházející z knih, spolu s prostoduchostí řádných občanů, kteří si nechávají diktovat jak žít. Vyobrazuje jednoduchý svět, kde moudré je zlé a povrchní zábava apod. je dobrá - prostě čím dál aktuálnější. I přes vznešenou podstatu a myšlenkovou hloubku je to dílko poměrně akční a dynamické a spolu s krátkým rozsahem je jeho přečtení chvilkovou záležitostí.

24.10.2018 4 z 5

Verenica Verenica Jana Pronská

Ač je příběh rozepsán na pozadí skutečných historických událostí, kteréžto autorce poskytly kvalitní základ, jedná se stále jen o historickou romanci - patřící však k těm lepším. V knize není nouze o napětí, zdařile jsou zde vylíčeny okolnosti morové epidemie a jak je pro tento žánr typické, nechybí intriky a nebezpečí, aby to hlavní postavy neměly ke štěstí a lásce tak jednoduché.

20.10.2018 3 z 5

Není sporu o tom, že se jedná o společensky hodnotnou knihu, která dojme, rozesmutní, ale i pobaví typickým českým groteskním přístupem k tragickým událostem. Za sebe však musím bohužel uvést, že mi autorčin styl absolutně nesedl.

11.10.2018 3 z 5

Kouzelný dům Kouzelný dům Karel Josef Beneš

Zajímavý příběh, v němž je však hlavní motiv zastíněn lyrickým líčením krajiny a pocitů postav, které jsou i přes to vykresleny pouze povrchně. Rozuzlení působí uspěchaně a samotný konec až ledabyle. Za svou osobu u této knihy postrádám celkovou schopnost upoutat.

28.09.2018 2 z 5

Stín větru Stín větru Carlos Ruiz Zafón

Příběh, který je strhující, napínavý i děsivý a zároveň je odpočinkový a místy vtipný, především díky úsměvným moudrům, které autor vložil do úst vedlejší postavy Fermína, jehož podstata je skvěle vystižena stejně jako postavy ostatní. I přes pochmurnost uliček a zákoutí barcelonských má knížka milou atmosféru podtrhující tajuplnost děje a jeho rozuzlení rozhodně bylo překvapivé, alespoň pro mě...

27.09.2018 4 z 5

Hospoda Jamajka Hospoda Jamajka Daphne du Maurier

Pochmurno, dobrodružno, tajemno i romantično v komplexu této jedinečné knihy, jež je napsána způsobem, jakým tato autorka vyniká. Skvěle vykreslené nehostinné prostředí krajiny navozuje stísněnou atmosféru, v níž se odehrává příběh s poutavým námětem a charakterově rozličnými postavami.

22.08.2018 4 z 5

Svět podle Garpa Svět podle Garpa John Irving

Mé dojmy jsou hodně rozpačité. Jako kdyby kniha balancovala na hranici mezi geniálním a šíleným, následkem čehož se musela stát kultovní záležitostí. Tento příběh o životě spisovatele, který "zavrhoval myšlenku, že umění má vůbec nějakou společenskou hodnotu", je hodně nadsazený, ale hlavním znakem je dle mého názoru taková smutná, až tragická grotesknost. Mnoho pasáží se stalo notoricky známými a stály za přečtení, v jiných místech jsem měla pocit, že už to nevydržím a knížku odložím. Protože se jedná o klasiku, jsem ráda, že jsem vydržela, ale jednou a dost...

12.08.2018 3 z 5

Závist Závist Sandra Brown

Nesdílím názor, že se jedná o typickou červenou knihovnu, i když její stěžejní znaky kniha samozřejmě má. Spíše bych řekla, že se jedná o hodně povedený napínavý příběh s prvky thrilleru a romantiky, který by se nemuseli ostýchat číst i muži.

12.08.2018 4 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Jedna z knih, na které se nezapomíná. Vše ostatní zde již bylo napsáno.

22.07.2018 5 z 5

Mrtvá a živá Mrtvá a živá Daphne du Maurier

Kvalitní kniha, jedna z mých nejoblíbenějších. Autorka zde nadmíru zdařile kombinuje romantiku, tajemno i akci do jedinečného literárního díla, které má "osobnost" a které nutí číst dál a dál. Děj je nekonvenční a originální, je zde skvěle stupňováno napětí a postavy nejsou zcela černobílé, atmosféra knihy je spíše stísněná, až vám bude často běhat mráz po zádech. Přesto je tento příběh požitkem.

20.07.2018 5 z 5

Francouzova zátoka Francouzova zátoka Daphne du Maurier

I přes fakt, že se mi kniha ve své podstatě vlastně ani moc nelíbí, byla jsem jí zaujatá po celou dobu čtení. Romantika smíšená s dobrodružstvím vytvořila šarmantní příběh s úchvatnými kulisami, příjemnými dialogy a originálními postavami, z nichž mi však žádná nebyla sympatická.

20.07.2018 3 z 5