E.T.007 E.T.007 komentáře u knih

Ihrisko Ihrisko Curtis James Jackson

Šla som do tejto knihy s tým, že prinajhoršom ju vrátim do knižnice nedočítanú. No nielenže som ju dočítala, ale musím dokonca zhodnotiť, že to bolo celkom fajn.

29.11.2023 3 z 5

O tebe a o mne O tebe a o mne Veronika Halgašová

Také nemastné-neslané, miestami až nudné.

25.11.2023 2 z 5

Je to vo hviezdach Je to vo hviezdach Minnie Darke

Čakala som milú romantiku a vtipné situácie, no bolo to hrozne rozťahané a dosť suché.

25.11.2023 2 z 5

Semester zakomplexovaného sviniara Semester zakomplexovaného sviniara Majo Kluvanec (p)

Dalo sa to prečítať, ale nijako zvlášť ma to neoslovilo ani nezaujalo.

25.11.2023 3 z 5

Nespútaní Nespútaní Sophie Jordan

Aj táto druhá časť sa čítala dobre, ale ani ona vo mne nevzbudila viac napätia. Hlavná myšlienka, ktorá tento príbeh odštartovala, sa akosi dostala do úzadia a autorka sa viac zameriavala na romantickú linku, čím udupala potenciál zaujímavého námetu. Napriek tomu dávam opäť štyri hviezdy, lebo romantická linka bola fajn (možno trochu presladená), aj keď Davy mi občas liezla na nervy.

09.11.2023 4 z 5

Nevítaní Nevítaní Sophie Jordan

Nápad celkom originálny, kniha obsahuje aj zopár zaujímavých myšlienok, no vzhľadom na nosnú tému by som očakávala viac akcie. Nečítalo sa to zle, ale ani ma to nezaujalo natoľko, aby som sa od knihy nedokázala odtrhnúť alebo z nej bola doslova hotová.

09.11.2023 4 z 5

Začína sa to nami Začína sa to nami Colleen Hoover

Príjemné pokračovanie. Atlasa som si zamilovala už v prvej časti, takže čítanie tejto druhej som si užila.

Potešilo ma, že príbeh je písaný aj z jeho pohľadu a že autorka do jeho života pridala takú zápletku, akú pridala, aby to nebolo len o láske k Lily. Josh bol skvelý ťah a hrozne som si obľúbila aj "terapeuta" Thea, pri ktorého hláškach som sa neraz nahlas rozosmiala.

Čo sa týka Ryla a Lily, čakala som väčšiu drámu - ale nesťažujem sa. Aspoň mi to nekazilo zážitok z čítania.

01.11.2023 5 z 5

Končí sa to nami Končí sa to nami Colleen Hoover

Kniha sa napriek ťaživej téme, ktorú autorka do príbehu zakomponovala, čítala veľmi dobre. Lilina minulosť, ktorú zachytávali jej denníky, ma bavila o čosi viac než súčasnosť – aspoň, kým sa na scéne nezjavil Atlas. Rylovi som akosi nedokázala prísť na chuť – nebol mi ktovieako sympatický už od ich prvého stretnutia na streche, a keď Lily povedal svoju holú pravdu: „Chcem ťa pretiahnuť.“, ešte viac v mojich očiach klesol. A chcela by som navyše vidieť takého špičkového doktora, ako žobre o sex. Cha-cha.

A práve za Ryla strhávam jednu hviezdu.
Lebo nielenže mi nebol sympatický, ale vôbec nič som jeho postave neverila. Muž, ktorý preferuje jednorazovky, nechce vzťah, nikdy sa nechce oženiť a nikdy nechce mať deti, sa zrazu zmení o stoosemdesiat stupňoch a nielenže chce vzťah, ale onedlho vhupne do manželstva a je celý hotový z dieťaťa? Tomu skrátka neverím.

Samozrejme, to je už chyba na strane autorky – mohla Ryla vykresliť ako normálneho chlapa, ktorý v sebe nosí temnotu. Príbeh by nestratil na svojej hodnote len preto, lebo by to, ako strašne sa do Lily akože zamiloval, nebolo až také presladené. Podľa mňa by mu to skôr na hodnote pridalo.

30.10.2023 4 z 5

Rockové tango Rockové tango Monika Wurm

(SPOILER) Začiatok bol fajn, no potom...

To, že Sunshine šla opatrovať kreténa, ktorý ju znásilnil, by som ešte pochopiť dokázala – potrebovala prácu a táto bola navyše dobre platená, aj keď neviem, či ja osobne by som sa na to dala (asi iba ak by som chcela Damienovi do niečoho primiešať kyanid :)). Ale ako inak by mohol vzniknúť príbeh, že? Aj keď to, za akých podmienok sa tam dostala – WTF?

A potom sa to celé posralo. Jedno trápne klišé za druhým. Stále som čakala, ako sa to zvrtne, ibaže nič prekvapujúce či výnimočné sa v knihe nestalo. Len klišé, klišé, samé klišé. A ja navyše nikdy nikomu neuverím, že bezcharakterný idiot a kurevník sa dokáže zmeniť na úžasného a milujúceho chlapa. A toto bola láska ako hrom! Teda mala byť, pretože ja som to autorke nezožrala, takže som len gúľala očami a priznávam, že som popreskakovala poniektoré pasáže.

Takže keď to zhrniem: minimálne polovica knihy ma brutálne nudila a ten zvyšok... no, neviem, či to stálo za ten čas, ktorý som knihe venovala.

28.10.2023 2 z 5

Lži v plameňoch Lži v plameňoch Jennifer Lynn Alvarez

Táto kniha má dobre prepracovanú zápletku, ktorá čitateľovi poskytne slušnú dávku napätia. Bolo to zaujímavé a bavilo ma to, takže odporúčam.

22.10.2023 4 z 5

Malé láskavosti Malé láskavosti Erin A. Craig

Tak toto bolo fakt výborné!

Autorka vytvorila skvelé prostredie príbehu, aj zápletka bola super, atmosféra zas perfektná. Čítalo sa to parádne a hrozne ma to bavilo. Romantická linka je len taká okrajová, tajomný traper sa v príbehu objavuje len sporadicky a nikdy (až na záver) sa príliš dlho nezdrží, ale aj bez prílišnej romantiky mal príbeh svoje čaro a neustále sa tam niečo dialo, takže človek sa ani trochu nenudí.

Odporúčam!

18.10.2023 5 z 5

Leto porušených pravidiel Leto porušených pravidiel K.L. Walther

Napriek vysokému hodnoteniu musím skonštatovať, že mňa kniha dosť nudila. Príliš veľa postáv, príliš veľa zbytočných opisov kadekoho a kadečoho, sprostosti okolo svadby a tá hra na Asasína ma neskutočne nudila (fakt som nepochopila, ako niečo také môže byť pre nich zábava). Romantická linka ma tiež veľmi nebrala, takže za mňa slabé dve hviezdy.

12.10.2023 2 z 5

Pobozkali sme Sharu Wheelerovú Pobozkali sme Sharu Wheelerovú Casey McQuiston

Zdá sa, že nie som jediná, komu tento príbeh pripomínal Papierové mestá. Ibaže Papierové mestá sa mi páčili, zatiaľ čo toto vôbec. Jednu hviezdičku dávam za to, že som tam našla asi dve pekné myšlienky, inak to bola totálna kravina. Asi od druhej tretiny som preskakovala pasáže, čo ma to tak brutálne nudilo, a po Sharinom vyhlásení som knihu zavrela. Zistiť, prečo zmizla, bol jediný dôvod, prečo som s čítaním nesekla hneď na začiatku - a môžem povedať, že ten dôvod vôbec nestál za tú námahu. Neodporúčam.

09.10.2023 1 z 5

Skôr než zomriem Skôr než zomriem Jenny Downham

Príbeh, pri ktorom už od začiatku viete, že nebude mať happy end. Napriek ťaživej téme sa v ňom občas vyskytli situácie, pri ktorých som sa zasmiala. Inokedy mi zas zrak zastreli slzy. Kniha rozhodne stojí za prečítanie.

07.10.2023 4 z 5

Klub divných Klub divných Katarína Gulai

Začiatok vyzeral sľubne, aj mi vyčaril úsmev na perách, ibaže potom to už šlo viac-menej dolu vodou. Liezlo mi na nervy, že Mia sama o sebe furt uvažovala a hovorila, aká je divná, vôbec nie ako ostatní, vôbec nie normálna (teda autorka na to vkuse kládla až prehnaný dôraz), akoby to bolo nutné vkuse zdôrazňovať, akoby sme si to podľa jej správania a výčinov, ktoré boli, mimochodom, podľa mňa občas prehnané, priam až neuveriteľné (pripomínalo mi to Margo z Papierových miest) nedokázali uvedomiť aj sami.
Navyše, dookola sa tam omieľalo to isté - musím Viole pomôcť, ale netuším ako; chcem Tomáša, ale on a Peťa určite potajme tvoria pár, takže nesmiem, lebo je to moja kamoška a nechcem rozbiť partiu. A to isté stále dokola: Viola-Tomáš a Peťa-Viola-Tomáš a Peťa-Viola... a do toho neustále: som taká divná, úplne iná než väčšina ľudí.
Druhá polovica knihy ma teda už šialene nudila a priznávam, že niektoré pasáže som už len preletela a sústredila sa prevažne na dialógy, ktoré boli tiež zväčša o tom istom.

04.10.2023 2 z 5

Dúfať znova Dúfať znova Mona Kasten

Nuda, nuda a ešte raz nuda, takže v polovici končím. Everly mi lezie na nervy, je ufňukaná, sebecká a trápna. Jej matka nemôže mať vážny vzťah, lebo ten muž ju určite opäť sklame, hoci Dawnin otec je milý chlapík, ale ona sa zamilovať môže a môže sa zbližovať so svojím učiteľom - na to, že neverí na lásku, je akosi až príliš ochotná hneď sa vrhnúť Nolanovi do náručia. O Nolanovi sa zas do polovice knihy v podstate nič nedozvieme, takže ma ani nemá prečo zaujímať, čo za bolesť (podľa anotácie) v skutočnosti za svojím optimizmom ukrýva. Jeho postava (hoci je v podstate jednou z hlavných) mi tu pripadá taká nemastná-neslaná, absolútne nezaujímavá, takže mi je maximálne ukradnutá.

01.10.2023 odpad!

Jedeme v tom spolu Jedeme v tom spolu Sarah Dessen

Na jednej strane sa mi kniha páčila - veľmi pekne vykreslené rodinné vzťahy (aj keď v tomto prípade poväčšine nie veľmi závideniahodné), Audenino opúšťanie komfortnej zóny -, na strane druhej mi tam niečo chýbalo. V podstate aj keď sa tam vkuse niečo dialo, vlastne sa tam nič významné neudialo. Romantická linka je slabá, len taká okrajová, medzi Auden a Elim nebolo cítiť žiadnu chémiu, žiadnu vzájomnú príťažlivosť. Pripadali mi len ako dve osamelé duše, ktoré spolu v noci trávia čas, ktorý bol vykreslený tiež len tak zbežne. Tie ustavičné návštevy práčovne a hlavne supermarketu mi pripadali divné. Načo Eli toľko nakupoval, keď žil sám? Ja by som šla na nákup možno dva razy do týždňa (ak nie len raz) a hotovo, zbytočná strata času. A to, ako sa údajne s nikým nebavil, no napriek tomu šiel na Cíp aj na tú párty. Nechápala som načo sa tam trepal, keď sa s kamošmi nerozprával a o zábavu mu očividne tiež nešlo. Napriek tomu si myslím, že kniha stojí za prečítanie.

29.09.2023 3 z 5

Hon Hon Andrew Fukuda

Hodnotenie celej trilógie.

Po trochu rozpačitom začiatku, kde sa autor pokúša vykresliť svet, v ktorom vládnu upíri, sa z tejto série vykľul celkom vydarený príbeh, ktorý ma rozhodne dokázal zaujať.

26.09.2023 4 z 5

Drahá Ava Drahá Ava Ilsa Madden-Mills

Slabé a gýčové. Autorka si síce zvolila ťaživú tému, no myslím, že to mala byť len nejaká barlička, ktorou sa chcela v písaní tohto príbehu odraziť a dodať mu väčšiu výpovednú hodnotu. Ibaže tú príbeh nemal - to by musela ísť viac do hĺbky, no ona len kĺzala po povrchu.

Navyše, nedokážem si predstaviť, že by sa nejaké dievča desať mesiacov po znásilnení správalo tak, ako sa správala Ava. To, že sa vrátila do školy, lebo sa nemienila vzdať svojho kvôli nejakým debilom - to pochopím. Aj to, že si na hodine sadla vedľa Knoxa, nech vidí, že sa ich nebojí. Ale to, aké dialógy s ním viedla hneď od začiatku... to sa vymyká mojej logike. Príliš intímne aj na komunikáciu s človekom, ktorého sotva poznáte, nieto s človekom, pri ktorom navyše uvažujete, že vás možno znásilnil práve on. Nehovoriac o tom, že častokrát ich konverzáciám akákoľvek logika chýbala. Začali sa spolu baviť o niečom a zrazu tam padali vety, ktoré sa vymykali kontextu a vôbec som nechápala, na základe čoho sa to zvrtlo týmto smerom. Neraz som mala dojem, akoby si autorka proste povedala, že: toto by mohol povedať Knox, toto by mohla povedať Ava, lebo jej to práve napadlo a chcela to tam mať, pretože jej to pripadalo bohovsky super, a tak ich na riadky hádzala bez ladu a skladu.

Aj správanie postáv bolo niekedy poriadne nelogické a neraz mi pripadalo neuveriteľné. Rovnako ako aj mnohé situácie v knihe (napríklad: párty-kúpeľňa-masturbácia). A tých posledných asi tridsať strán... uf, tak to bolo šialene sladké a neskutočne trápne klišé. Poriadne grcky.

15.09.2023 2 z 5

Nebo na dosah Nebo na dosah Jandy Nelson

Taký pohodový, svojský príbeh. Stojí za prečítanie.

12.09.2023 4 z 5