dzejnyka dzejnyka komentáře u knih

Motolice a plankton Motolice a plankton Boris Vian

Boris Vian sa mi nečíta zrovna najľahšie, skôr inklinujem k jeho alter egu Vernonovi Sullivanovi (čo možno dokazuje moju prízemnosť, ale je to tak). Motolice však okrem ťažších pasáží mali dosť veľa tých zábavných, dostali ma najmä spomínané návody ako odrovnať soka v láske :-))

30.11.-0001 4 z 5

Zaujímavý námet a príjemné čítanie. Nič iné od Agátky ani nečakám. Som zvedavá, či sa jej podarilo napísať niečo, čo ma nechytí za srdce (zatiaľ sa mi takýto objav úspešne vyhýba).

Jar Adely Ostrolúckej Jar Adely Ostrolúckej Ľudo Zúbek

Myslím, že toto je môj rekord v počte repríz čítania jednej knihy bez negatívnych následkov. Na základke to bolo povinné čítanie, čo je asi trochu škoda, pretože táto nálepka spravila v histórii moderného školstva medvediu službu mnohým dobrým knihám vrátane tejto. Ja som si ju však obľúbila pre príjemný rozprávačský štýl, ktorým autor vykresľuje búrlivú dobu, neprajúcu naplneniu vzťahu slovenského dejateľa Ľudovíta Štúra a zemianskej dcéry Adely Ostrolúckej. Oboch tu spoznáme ani nie tak ako historické postavy, ale skôr ako ľudské bytosti, a to ma na tom bavilo.

Pásla kone na betóne a iné Pásla kone na betóne a iné Milka Zimková

Pôvodne som to odhadla iba na dve hviezdy, ale s odstupom pár dní som prišla na to, že som tejto knihe trochu krivdila. Nebola zlá, len ja som od nej čakala niečo iné, veselšie. Zjavne ma zmiatol názov.

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Agátku milujem a dúfam, že budem žiť dosť dlho na to, aby som prečítala všetko, čo kedy vytvorila. Spomedzi toho, čo som zatiaľ stihla, ma najviac dostali práve černoušci. Absolútna klasika na jeden dúšok, okorenená príjemnými zimomriavkami pri dopracovaní sa ku konštatovaniu "...ale v tom případě ... kdo ty lidi zabil?"

Dcery Marie Terezie Dcery Marie Terezie Friedrich Weissensteiner

Fantastická kniha, rovnako ako jej dvojča, kde sa autor venuje mužským potomkom chronicky známej panovníčky. Komu môže byť táto početná rodina srdečne ukradnutá, toho s vysokou pravdepodobnosťou nezaujme ani jedna. Ja však Habsburgovcov celkom môžem.

Motýlek Motýlek Henri Charrière

Nádherná óda na slobodu ... Motýlka podozrievam z toho, že ma infikoval nevyliečiteľnou láskou ku knihám (Král Krysa mi neskôr diagnózu potvrdil).

Lolita Lolita Vladimir Nabokov

Kniha ma nepobúrila ani nešokovala, podľa mňa Humbert a Lolita si nemali navzájom veľa čo vyčítať. Napísaná je však majstrovsky a okrem toho bola aj úžasne sfilmovaná - pre mňa budú už navždy synonymom týchto postáv Jeremy Irons a Dominique Swain.

Krásna Hedviga Krásna Hedviga Jožo Nižnánsky

Klasická oddychovka so všetkým, čo k autorovmu štýlu patrí ... ale prečo ten záver??? Kvôli takým, ako je Hedviga, svet spochybňuje existenciu ženskej logiky :-)

Můj život v politice Můj život v politice Jiří Paroubek

Takže sexy mozek je aj spisovateľ? :-))))) To som netušila, že až takto naplno využíva svoj intelektuálny potenciál.

30.11.-0001

Dvojče Dvojče Tess Gerritsen

Zápletka s dvojčatami, ktoré o sebe nevedeli, nie je síce ničím nová, ale čítalo sa to dobre.

Můj přítel Leonard Můj přítel Leonard James Frey

Nemala som v úmysle ju čítať, pretože autor na konci knihy Milion malých střípků vyzradil ďalší osud všetkých relevantných postáv (možno vtedy ešte neplánoval napísať voľné pokračovanie).
Nakoniec som sa k nej časom predsa len dostala a neľutujem, páčila sa mi ešte viac ako "střípky". Je v nej veľa optimizmu a inšpirácie. Fakt pekné! :-)

Gravitace Gravitace Tess Gerritsen

Od Tess som čítala zatiaľ 9 kníh, ale žiadna vo mne nezanechala tak rozpačité dojmy ako práve táto. Na jednej strane toho musela asi dosť veľa naštudovať mimo svoj odbor, aby dodala knihe autentickosť, no počiatočný dobrý dojem dokonale vymazala záverom, za ktorý by sa nehanbilo ani trio Andersen, Dobšinský a Steelová :-(

30.11.-0001 2 z 5

Silikonové blues Silikonové blues Kathy Lette

Ešte nikdy som sa nestretla s knihou, ktorej schopnosť rozosmiať a deprimovať by bola tak vzácne vyrovnaná.

Kristove šoky Kristove šoky Igor Otčenáš

Nie je to zlé, ale ako guru slovenského brutálneho realizmu si u mňa stále neochvejne drží pozíciu Pišťanek.

30.11.-0001 3 z 5

Rozprávky pre neposlušné deti a ich starostlivých rodičov Rozprávky pre neposlušné deti a ich starostlivých rodičov Dušan Taragel

Nenormálna kniha :-))) Okrem textov odporúčam aj detaily geniálnych Danglárových ilustrácií.

Milion malých střípků Milion malých střípků James Frey

Táto kniha vám nemusí dať nič, ale môže vám dať veľa. Určite sú v nej veci, ktoré by som mohla autorovi vytknúť ako ČITATEĽ (napr. zdĺhavé opisy scén u zubára, alebo pričasté zdôrazňovanie toho, ako jednal na vlastnú päsť a proti pravidlám). Tlieskam mu však ako ČLOVEK, ktorý sa stihol spamätať včas, aby nedopadol tak ako autor knihy. Jeho príbeh ma inšpiroval a pomohol mi, keď som to dosť potrebovala. Dávam do pozornosti najmä tým, ktorých sa táto téma nejako týka. Ja som sa k tejto knihe dostala vďaka Hunterovi, jednému z mojich skutočných priateľov. Díky bejby ;-)

Hříšnice Hříšnice Tess Gerritsen

Tess Gerritsen je pôvodným povolaním lekárka, čo jej umožňuje servírovať čitateľom vo svojich detektívkach všetky nemocnično-pitevné pochúťky s ľahkosťou a autentickosťou. Ako ďalšie jej knihy, aj "Hříšnice" (v slovenčine vyšla ako "Hriešnik") bola pre mňa príjemnou porciou na jedno posedenie. O pár rokov si ju rada dám ako dupľu.

Flanďákova koupel Flanďákova koupel Boris Vian

Celé dobre. Ale najviac ma dostali dva kúsky: sarkasticko-kritická "Flanďákova koupel" a "Vrah", kde ma úplne zaklincovala Borisova svojská verzia otrepanej story Kain vs Ábel. Krása.

Král Krysa Král Krysa James Clavell

Strhujúca kniha o hraničnej životnej situácii, ktorá nemilosrdne vyzlečie ľudské charaktery do naha.