Jar Adely Ostrolúckej

Jar Adely Ostrolúckej https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/16245/bmid_jar-adely-ostroluckej-IkC-16245.jpg 4 54 7

Neobyčajne zaujímavý a sugestívne napísaný životopisný román o Ľudovítovi Štúrovi a jeho veľkej, no nenaplnenej láske k šľachtickej dcére Adele Ostrolúckej. Ľúbostný príbeh dvoch vzdelaných mladých ľudí s vysokými mravnými ideálmi rozpráva Adelkina spoločníčka Eva Jonášová, ktorá je zároveň svedkom a komentátorom jedného z najpohnutejších období našich moderných národných dejín. Čitateľsky úspešná kniha výborne rozvíja vedomosti z histórie aj zo slovenského jazyka a literatúry.... celý text

maryzka
06.02.2023 3 z 5

Vzhledem k tomu, že národní buditelé Slovenska byli zmiňování za mě okrajově, byl znám boj mezi štúrovci a bernolákovci tak to je asi vše. Někde jsem četla, že i Štúr měl lásku, ale dal přednost před ideály slovenského národa i rodinnou tragédii. Takže tato kniha byla překvapení. Alespoń je to třeba mýtus. ale ruku na srdce žila tato dáma nebo ne?

Domca1
20.12.2021 5 z 5

Vzťah medzi Ľudovítom Štúrom a Adelou Ostrolúckou je v slovenskom prostredí až notoricky známym národným „mýtom“. Obdobie Slovenského národného obrodenia (síce nesporne kardinálne pre rozvoj slovenskej národnosti) tiež nepatrí medzi historické epochy, ku ktorým by som mala extrémne vrelý vzťah – zrejme vplyvom školských osnov, pre ktoré sa mi už trochu zunovalo. Aj z týchto dôvodov som od románu Ľuba Zúbka nemala prehnane vysoké očakávania...a ako som sa mýlila! Keďže som už skôr čítala Zúbkov Skrytý prameň, mohla som už tušiť, že iný ako majstrovský level nemám očakávať. Počnúc od brilantného jazyka plného ľubozvučných archaizmov cez geniálnu štylistiku, elyzejskú plynulosť viet až po vycibrené dialógy, obdivuhodné opisy prostredia a farbisté vykreslenie súdobých reálií. Verila som Zúbkovi každé jedno slovo, súcitila som s Adelkou i s Evkou, videla som sa priamo na plese v Bratislave a na sneme, kde Štúr vášnivo horlil za zrušenie poddanstva. Romantická linka pritom nebola prehnane červená ani sladká, skôr sa decentne odvíjala kdesi v pozadí – nenechávajúc čitateľa na pochybách o svojej prítomnosti, ale nesnažiac sa o okatú sebademonštráciu. Ak by som predsa mala niečo vytknúť, bolo by to azda trošku prehnané idealizovanie Štúra – pochopiteľne, bol to národný hrdina, bojovník za Slovákov atď., ale určite to nebol bezchybný muž, ktorý sa v ničom nemýlil, nikdy sa „nepošmykol“ a nemal jedinú zlú vlastnosť. Ale vzhľadom na žáner – dievčenský román – sa aj idealizácia dá pochopiť a nebije do očí tak výrazne, ako by to bolo trebárs v inom žánri.

Skala317
19.03.2021 5 z 5

Skvostná kniha. Pán Zúbek tu na pomerne malom priestore vykreslil veľmi dobre zmenu povahových čŕt i myslenia Adely Ostrolúckej, ktorej príbeh v spojení s našim veľkým národovcom Ľudovítom Štúrom tvorí jadro knihy. Text sa číta veľmi ľahko, priam sa núka očiam sám od seba. Veľmi sa mi páči prerozprávanie deja priateľkou Adely Ostrolúckej, takže pri čítaní sa vám môže zdať, akoby vám knihu niekto rozprával.

V tejto knihe slová "samé skáču do očí", vy ich nečítate...

Dej je pútavý, svižný, plný farieb, ľahkosti a nájdete tam aj mnoho historických i revolučných okamihov. Celé dielo je pretkané silnou romanticko-ľúbostnou až tragickou linkou hlavných protagonistov, ktorí sa aj napriek ich láske nedokážu milovať tak ako túžia. Ako som už písal, páčilo sa mi ako autor zachytil meniace sa názory, povahové črty a celkový vnútorný svet u Adely Ostrolúckej. Táto linka je tu zvládnutá fantasticky.

V románe sme svedkami spoločenských /dnes už zastaraných/ konvencií, ktoré boli namierené hlavne na získavanie a hromadenie majetku, /svadba pre zachovanie a zvýšenie postavenia/ snaha postúpiť čoraz vyššie a nehľadiac pritom vľavo ani vpravo.

Táto črta je badateľná takmer u všetkých postáv v románe so šľachtickej smotánky... No aj napriek honosným sídlam, prepychovému životu a plným tanierom, nenachádzajú lásku a šťastie... Dielo veľmi názorne vykresľuje osobnosť Ľudovíta Štúra, ktorý podľa mňa dal svoj život za národ- /mýtus s jeho postrelením je podobný ako mýtus s dnešnou pandémiou.../ takých politikov, národovcov dnes už takmer niet.

Tu je dobre vidieť, ako a čím si slovenský národ prechádzal a vnímavý čitateľ, ktorý má kritické myslenie a určitý stupeň prebudenej bdelosti - cíti a vidí, že história sa opakuje aj dnes. Vždy sme bolí tými, ktorí boli bití a ak nám aj vzali bičík, sami sme ho opäť dali do rúk "mocipánom" a ešte im aj ukázali ako nás majú biť. /ak ste videli scénu z filmu Pacho hybský zbojník, tam je to znázornené.../

Čo nakoniec? Podľa mňa je tento román klenotom v slovenskej literatúre a je len pre mňa neznámou vecou, prečo som sa k nemu dostal až teraz.

Alebo si ho vyžiadala sama doba?

miso98
11.03.2019

Skvela kniha. Dostal som sa k nej nahodou - vyradenim z kniznice - rozcital som ju aj skrz to ze prave bezi sutaz o Naj Slovaka, kde Stur je horucim adeptom na vitazstvo. Kniha predcila ocakavania - velmi lahko citatelna, krasnym jazykom pisana, clovek sa ocitne v dobe kedy sa bojovalo o svk nezavislost - na bojom aj kulturnom poli. Velkost, zanietenie, rozhladenost tohto velikana tam na vas dycha z kazdej strany knihy... uzasne
"Nikdy nezradim svoje idealy! Blaho mojho naroda je mi nad vsetky osobne vyhody a zaujmy. Som ochotny podstupit pren aj najvacsie obete."

natynka4
13.04.2018 5 z 5

Úžasné. Vím, že dnešní mládež tato kniha neosloví, ale já mám ke knize citovou vazbu a rozhodně všem doporučuji. Knihu jsem dlouho sháněla a nyní jsem ráda, že já mám v osobní knihovně.

Dreamless
28.12.2015 5 z 5

Prekrásna, svieža kniha, ktorá hladí na dušičke .

dzejnyka
30.11.-0001 5 z 5

Myslím, že toto je môj rekord v počte repríz čítania jednej knihy bez negatívnych následkov. Na základke to bolo povinné čítanie, čo je asi trochu škoda, pretože táto nálepka spravila v histórii moderného školstva medvediu službu mnohým dobrým knihám vrátane tejto. Ja som si ju však obľúbila pre príjemný rozprávačský štýl, ktorým autor vykresľuje búrlivú dobu, neprajúcu naplneniu vzťahu slovenského dejateľa Ľudovíta Štúra a zemianskej dcéry Adely Ostrolúckej. Oboch tu spoznáme ani nie tak ako historické postavy, ale skôr ako ľudské bytosti, a to ma na tom bavilo.