džanaka džanaka komentáře u knih

Aramejský Otčenáš. Meditace na Ježíšova slova Aramejský Otčenáš. Meditace na Ježíšova slova Neil Douglas-Klotz

Pět hvězdiček nestačí, tohle je z jiného světa. Kéž by lidé nejen četli, ale i se nechali unést melodií veršů do míst, kde se ztrácejí jednotlivé pojmy a zbývá jen to, co jest :-)

10.06.2013 5 z 5

Zasvěcení Zasvěcení Elisabeth Haich

Wow ;-) Povinná četba pro každého zájemce o duchovní vědu.

Jeho království Jeho království Mika Waltari

Mladý Říman přijede do Jeruzaláma krátce po ukřižování Krista a setkává se s jeho přívrženci.

Moje nejoblíbenější kniha od Waltariho. Při četbě jsem cítil zoufalství a zmatek kristových učedníků a ohromení Římana při setkání se vzkříšeným Kristem. Popsáno tak, že jsem cítil, jako bych Ho sám na chvíli potkal.

Faust Faust Johann Wolfgang Goethe

Krásné. Ale aby to člověk docenil, nutno číst vícekrát (četl jsem to zatím pouze jednou). K pochopení závěru je třeba být obeznámen se západní duchovní tradicí o posmrtném putování ducha.

Knihu bych označil spíše než jako tragédii, tak jako něžnou komedii. Několikrát jsem se v průběhu čtení smál. Dábel je vykreslen jako ironická postava zabředlá do smyslových požitků (podobná většině současných intelektuálů). Faust je filosof zoufale toužící dosáhnout Poznání. Dábel mu nabídne, že jej učiní šťastným, ale každá ze smluvních stran očekává něco jiného. A tak i když dábel zprostředkuje Faustovi smyslové požitky, ženy, bohatství i moc, nakonec nemá na jeho duši nárok, protože Faustovu touhu po přiblížení k Bohu nenaplnil.

V závěru je vykreslen rozdíl mezi světským a božským pohledem na život. To, co se jevilo z pozemského pohledu jako tragédie, je z božského pohledu získání zkušeností ve vývoji ducha. A tak Faust i Markétka v nebi nejsou souzeni, ale přebývají v blaženosti.

19.12.2015 5 z 5

Angelologie dějin 1 Angelologie dějin 1 Emil Páleš

Děkuji, děkuji, děkuji!

Úžasná syntéza všemožných poznatků prezentovaných při výkladu smyslu dějin. O vládu nad duchovní atmosférou Země se cyklicky střídá 7 archandělů, což vysvětluje mj.: Proč se střídá demokracie a autokracie, proč se v jednom období všude na světě objevili ve zvýšené míře filozofové, jindy malíři, jindy vědci, jindy válečníci, jaký je význam dobyvačné výpravy Alexandra Velikého nebo Evropské kolonizace zbytku světa, proč je v jednom období na obrazech vždy pozadí bílé, jindy modré, pak červené, žluté, černé, proč je móda v daném období právě taková jaká je... Pro čtenáře přestane být překvapením, proč se najednou v rámci demokracie objevují autoritativní vůdci.

Největším přínosem pro mě je pochopení, že dejiny mají smysl, že jejich vývoj podléhá řádu stejně jako vývoj jednotlivce a že mezi vývojem kultur a vývojem každého člověka je paralela: I člověk prochází ve svěm životě obdobím staré Indie, Egypta, Řecka, současného Německa a ti, kteří na sobě poctivě pracují zažijí i budoucí slovanskou kulturu.

05.04.2016 5 z 5

Tarot: Cesta hrdiny Tarot: Cesta hrdiny Elisabeth Haich

Fantastická knížka. Autorka provádí čtenáře 21 stupni duchovního vývoje od prvního uvědomění si své duchovní podstaty (karta Mág) až po úplné splynutí s Bytím. Bylo pro mě heurékou, když jsem objevil svoji kartu. Přečetl jsem již mnoho duchovních knih, ale až teď jsem zjistil, kde se na své cestě nacházím, co jsem již prošel a co mě ještě čeká. Také je mi teď jasné, proč mi něterá duchovní cvičení ještě nejdou - musím ještě prožít pár karet...

17.04.2015 5 z 5

Člověk v blázinci Člověk v blázinci Johanes Anker Larsen

Krásný duchovní román. Někdy snad přidám více, zatím jen jeden citát:

"... já se chci především pokusit stát se člověkem, jakým bych musel být podle svého chápání."

Kéž by takto uvažovali všichni lidé :-)

02.02.2013 5 z 5

Jan Cimbura Jan Cimbura Jindřich Šimon Baar

Život jihočeského sedláka.

Milá a čtivá kniha. Pokud někdo přemýšlí o návratu k přirozenému způsobu života, zde je popsáno, jak žili naši předkové na vsi. Po přečtení téhle knížky jsem cítil lásku k naší zemi, kultuře, půdě.

30.01.2013 5 z 5

Jak pečovat o zdraví dítěte... navzdory vašemu lékaři Jak pečovat o zdraví dítěte... navzdory vašemu lékaři Robert S. Mendelsohn

Pokud nemáte důvěru k lékařům a zejména k farmaceutickým firmám a současně chcete vědět, co dělat, když máte nemocné dítě, jste tady na správné adrese.

Poselství od protinožců Poselství od protinožců Marlo Morgan

Ať vymyšleno nebo podle skutečného příběhu je tato kniha inspirující. Nejvíce mi leží v hlavě myšlenka, jak je možné, že existují lidé (mutanti), kteří za celý život neobjevili svůj talent, kterým by naplnili smysl svého života a přispěli celé společnosti. Jsem jedním z nich.
V neposlední řadě jsem při čtení a po přečtení byl naplněn posvátným pocitem, za který autorce děkuji :-)

12.12.2015 5 z 5

Kolaps a regenerace: Cesty civilizací a kultur Kolaps a regenerace: Cesty civilizací a kultur Václav Cílek

Příčiny kolapsů historických civilizací od pravěku po novověk, např. Keltové v Čechcách, starověký Egypt, Čína, Řím, Španělské impérium, Český stavovský stát a Bílá hora, Osmanská říše, Rakousko-Uhersko, Britské impérium, Komunistické režimy…

Kolaps je přirozenou součástí vývojového cyklu: Vznik, růst, vrchol, úpadek, kolaps. Příčiny kolapsu jsou stejné, jako ty co vedly k předchozímu růstu. Prostě dojde k vyčerpání (silné stránky se stanou slabými). V době úpadku tedy nepomůže vylepšování stávajících postupů, ale hledání nových.

Řecké mýty I Řecké mýty I Robert Graves

Hezky zpracovaná mytologie. Škoda, že autor nemá pro svět řeckých bohů větší cit. Číst výklady k mýtům optikou logiky 20. století mi způsobuje utrpení. To ale nic nemění na tom, že je zde možné přečíst si různé varianty jednotlivých mýtů na jednom místě. Za tuto pečlivou práci autorovi děkuji.

07.07.2019 4 z 5

Setkání se zlem a jeho přemožení v duchovní vědě Setkání se zlem a jeho přemožení v duchovní vědě Sergej O. Prokofjev

Tato kniha pomáhá pochopit různé úrovně zla. Vysvětluje, jak se zlo projevovalo v minulosti, jak se projevuje v současnosti a jak se má stupňovat v budoucnosti.
Dále vysvětluje, že zlu nebude možné v budoucnu čelit žádnou vnější činností a ukazuje, jak se máme připravit, abychom mu v budoucnu sami nepropadli.

Takže nesmírně důležité téma!

31.05.2018 5 z 5

Jsem součástí lesa Jsem součástí lesa Wolf-Dieter Storl

Kombinace šamana se vzdělaným anthroposofem (a další obory), čtivé příběhy.

02.04.2017 5 z 5

Filosofie svobody Filosofie svobody Rudolf Steiner

Těžko dostatečně docenit tuto knihu!
V Teorii poznání ukázal Steiner, že myšlenky pocházejí ze světa idejí, který má objektivní existenci. Filozofie svobody říká, že pokud budeme podle SVÉHO individuálního chtění čerpat impulz pro své jednání z tohoto světa idejí, bude toto jednání nanejvýš morální, svobodné a pro nás potěšující, protože se jedná o jednání z lásky.
Člověk má bytostnou touhu po poznání a po svobodě a zde je návod, jak tyto touhy naplnit. Jedná se zároveň o odrazový můstek do světa vyššího-nadsmyslového poznání.
Předpokladem správného pochopení je čtení této knihy z monistického hlediska: svět je JEDNÉ duchovní povahy a my jsme jeho součástí.

13.09.2016 5 z 5

Má cesta životem Má cesta životem Rudolf Steiner

Kniha je pojata jako duševní/duchovní vývoj autora. Je v ní méně životních událostí, ale zato dopodrobna popsáno, na co autor v daném období myslel, s jakými názory se setkával a jak na něho působily a hlavně pozadí vzniku jednotlivých knih a přednášek.
Zájemce o anthroposofii se zde dozví jak a proč vznikla a jaký byl vývoj myšlení jejího zakladatele. Pro mě je to vodítko, v jakém pořadí číst/studovat Steinerovy knihy a přednášky.

24.07.2016 5 z 5

Červený lev: mystický román Červený lev: mystický román Mária Szepes

Přečetl jsem jedním dechem. Kniha mě nejvíc zaujala názorným vysvětlením fungování karmy. Kromě hlavního hrdiny sledujeme několik dalších postav přes více životů i posmrtných stavů s vysvětlením, proč vypadá následující život tak, jak vypadá, s ohledem na životy předcházející. Hned si člověk jasně uvědomí, co bude následovat, pokud člověk prožil život jako parazit společnosti a "světská" spravedlnost ho nedostihla.
Bohužel převládá románový děj nad vysvětlením posunu v jednotlivých stupních vědomí od zločince po mága.
Také ze závěru jsem rozpačitý - poselství novodobého mesiáše si neumím přebrat.
Jinak pro mě nejdůležitější při hodnocení knihy je, jaké mám pocity při čtení. Zde jsem se po celou dobu čtení cítil velmi příjemně s duchem obráceným za hranice svého běžného vnímání. Takže pět hvězd :-)

23.01.2016 5 z 5

Spolu opustíme den Spolu opustíme den Johanes Anker Larsen

Typický Larsen, je to něco jako doplněk Kamene mudrců, takže vynikající :-)

Poslední povídka o Kandidátově smrti je překrásným výjevem Larsenova osvícení. Takovýchto textů mnoho není.

10.05.2013 5 z 5

Koncept kontinua Koncept kontinua Jean Liedloff

Kniha o výchově dětí.

Nejzajímavější je první kapitola o jihoamerických indiánech. Zde je hezky popsáno, co znamená svoboda.

30.01.2013 4 z 5

Putování – Dějiny Židů Putování – Dějiny Židů Chaim Potok

Dějiny Židů jsou stejně staré jako dějiny celého lidstva. Začínají v Mezopotámii a dále nás provázejí významnými civilizacemi starověku: Egyptem, Asýrií, helénským Řeckem, Římem. Ve středověku Židé žili v mnoha křesťanských a islámských státech. Příběh se uzavírá novověkem, 2. světovou válkou a moderními sekulárními společnostmi.

Židé po většinu své historie žili pod nadvládou jiných zemí, ať již na svém území nebo na území cizích států. Proto poskytují pohled ze vnitř, ale přeci jen někoho cizího. Jejich pohled na antický Řím a zejména středověkou Evropu by nám měl sloužit jako cenná zpětná vazba, kterou jsme nedostali v hodinách dějepisu.