Kolaps a regenerace: Cesty civilizací a kultur

Kolaps a regenerace: Cesty civilizací a kultur

Publikace představuje pohled třiatřiceti autorů - akademiků, humanitních vědců, přírodovědců a ekonomů - na aktuálně velmi živý pojem "kolaps", a to z jak z hlediska současného (dotýká se např. bankovní krize), tak historického. Nesporným přínosem je ve všech případech aktualizovaný přístup autorů ke krizovým momentům v dějinách velkých civilizací (staroegyptské, čínské, římské ap.) nebo říší (např. britského impéria ap.). Nemenší podíl tvoří kapitoly z dějin českých zemí (zejména husitství, pobělohorské společenské klima a kromě dalších i popis rozpadu Československa), ale také pojednání týkající se přírodních katastrof (dávná zemětřesení, nedávné záplavy) či stručný, zato však originální popis nezvratných změn životního prostředí na Mostecku. Publikace je bohatě ilustrována, vybavena mapami a přehlednými grafy s aktualizovanými daty....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/98_/98999/kolaps-a-regenerace-cesty-civilizaci-a-kultur-98999.jpg 4.628

Kolaps a regenarace: Cesty civilizací a kultur (2011)

Literatura naučná, Historie
Vydáno:, Academia

Lector
28.06.2014

Pravděpodobně zde budu za černou ovci, poněvadž nebudu sdílet dosud všeobecné, byť statisticky dosud ne příliš významné (3 komentáře a 11 hodnocení), nadšení. Nic není černobílé a tak ani „Kolapsy“ nemohu posuzovat jednostranně.
Mnou vnímaná pozitiva:
Je to určitě unikátní projekt, který nemá obdoby nejen u nás, ale ani ve světě. Ano, existují knihy od Diamonda nebo Tainera, ale to jsou díla jednotlivců, nikoliv multidisciplinárních týmů. Snaha podívat se na fenomén kolapsů lidských společenství prizmatem lidí pracujících v různých oborech je určitě zajímavá a možná by byla i (ještě více) přínosná. Všechny příspěvky v této publikaci jsou napsány se zanícením a mají pro mě velkou informační hodnotu. Většina autorů tak nějak drží ideovou myšlenku a různé dějinné epizody či civilizace popisuje z pohledu možných kolapsů. Zabývají se tím, zda šlo o kolaps, analyzují průvodní znaky apod. Zkrátka a dobře dělají to, co by člověk v takové knize očekával. Z příspěvků se mi líbí především: úvodní článek M. Bárty, příspěvek V. Cílka, text J. Maršálka o cyklických kolapsech Číny, úvahy J. Musila o kolapsu Římského impéria, článek M. Kováře o kolapsu britského impéria a některé další.
Mnou vnímaná negativa:
Pokud bylo ambicí redakčního týmu sestavit „bílou knihu“ ohrožení současného společenského systému, pak se domnívám, že v tom kniha sama sebe trochu popírá. Pestrost záběrů a snaha demonstrovat nadčasovost totiž vede k tomu, že u některých příspěvků, které jsou samy o sobě zajímavou sondou do historie, nejde o nic jiného, než právě o tu sondu do historie. Spojovací linie, kterou mají být kolapsy společností, se v některých příspěvcích hodně ztrácí, aby se poněkud násilně na poslední chvíli vynořila v summary a „vykřikla“: „toto je také o kolapsu“. Některé z „kauz“, jimž je věnována pozornost, lze za kolapsy (zdůrazňuji, že z mého pohledu) stěží označit, protože podle mě šlo jen „o výkyv kyvadla dějin“.
Naši politici bez ohledu na to, do jakého dresu jsou oblečeni, podobnou knihu potřebují jako povinnou četbu. Jen se nejsem jist, zda jen nějak osvítí článek o keltských mincích.
Jsem si vědom, že kniha patří k bestselerům a její úspěch je nepopiratelný. Ale domnívám se, že její potenciál byl trochu promarněn. Možná by jí slušelo trochu více, kdyby byla o něco méně rozsáhlá, ale zato věrná „své sudbě“. Opravdu jde o unikát a škoda jen, že tým autorů, který zároveň vytvořil think-tank „Komplexní společnosti“, nemá časový prostor pro to, aby s tímto tématem pracoval dále. Podíváte-li se na web www.komplexni-spolecnosti.cz, uvidíte, že poslední příspěvky jsou staré dva roky.

David V
18.02.2014

Kniha je velmi kvalitním příspěvkem k momentálně dosti populárnímu žánru. V tomto případě se jedná o české autory, kteří se vyjadřují k jednotlivým tématům dle jejich zaměření. Text se čte rychle. Kniha je členěna přehledně. Za každou kapitolou jsou cenné odkazy, pro ty, kteří se chtějí tématu věnovat hlouběji. Knihu mohu rozhodně doporučit.

DreamR
31.12.2013

Naprosto výborná kniha nebo spíše obsáhlá sbírka studii na často probírané téma a to z různých pohledů. Kniha je doslova přeplněná informacemi a po jejím přečtení si člověk udělá tak nějak kompletní obrázek o fungování společností a jejich postupného zániku, resp. transformace na jinou a to ve velmi širokém časovém období. Docela dlouho trvalo než se mi dostala do rukou a o to víc jsem se do ní ponořil. Dané téma mě velmi zajímá protože nevěřím na konec světa ve smyslu, že náhle přiletí nějaká záhadná planeta Nibiru a zničí Zemi, někdo vypne vypínač a bude konec apod. Kdežto zde rozebírané téma, kdy společnosti skončí na úbytě díky své rozbujelé byrokracii a postupnému rozkladu struktury společnosti mi dává podstatně větší smysl. Ke knize se ještě určitě při nejbližší možné příležitost vrátím.

džanaka
30.01.2013

Příčiny kolapsů historických civilizací od pravěku po novověk, např. Keltové v Čechcách, starověký Egypt, Čína, Řím, Španělské impérium, Český stavovský stát a Bílá hora, Osmanská říše, Rakousko-Uhersko, Britské impérium, Komunistické režimy…

Kolaps je přirozenou součástí vývojového cyklu: Vznik, růst, vrchol, úpadek, kolaps. Příčiny kolapsu jsou stejné, jako ty co vedly k předchozímu růstu. Prostě dojde k vyčerpání (silné stránky se stanou slabými). V době úpadku tedy nepomůže vylepšování stávajících postupů, ale hledání nových.