Spolu opustíme den

V souboru povídek se setkáme s typickými motivy světa Ankera Larsena. Nacházíme zde prostředí dánského venkova a obdobně vykreslené postavy a postavičky jako v autorově nejslavnějším díle, v Kameni mudrců. Niels Pasák, Per Bunke, krásná Sine a hlavně Kandidát, jeden z protagonistů Kamene, přinášejí ve svých, mnohdy dojemných, osudech schopnost obrácení se k Bohu, vzepjetí se k velké vnitřní oběti, vzdání se svých dosud pevných hodnot - pro Boha samého. Jejich duchovní růst je právě tak bolestný jako nezadržitelný - osvobozující se Duch v dramatické sebeoběti prudce stoupá a staví tak vnitřní katedrálu k oslavě Jediného, Velkého Spoluvědomého....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/10_/100279/spolu-opustime-den-100279.jpg 4.610
Literatura světová, Povídky
Vydáno, Avatar

Kniha Spolu opustíme den

Elerrina

Nemusíte znát Kámen mudrců, abyste si tuhle útlou knížku mohli přečíst. Obsahuje tři povídky na téma vztahu nějaké zásadní lidské vlastnosti k víře v Boha: první povídka se týká fyzické lásky a její proměny, druhá touhy po vlastnictví věcí a majetku všeobecně, třetí je o touze po moci. Čtvrtá povídka je spíš esejem o spirituálním prožitku a osobním vyznáním autora. Mě osobně dostala hlavně ta první, s takto zajímavě vyobrazeným vývojem postavy jsem se ještě nesetkala.

ecila13
14.09.2017

První povídka mě strašně dojala. Krásná, hluboká knížka.

Eldar80
04.05.2014

Jedná se o čtyři docela krátké povídky na téma jak se "běžný život stane spirituálním/celistvým", ale ta poslední mě trochu dostala, ikdyž to vlastně ani nebyla povídka... 70%

Klamm
29.03.2014

Kniha ve které nám prostřednictvím čtyř povídek, Larsen předává své poselství. Děj je situovaný na venkov, kde místní obyvatelé hledají spasení ve svém kostelíčku. I přesto však jejich strasti a trápení nemizí a tak přichází na řadu moudrý Kandidát, aby řešil a urovnával jejich problémy.
Přišlo mi to psáno odlehčenější formou než Kámen, tedy kromě poslední povídky. Ta je pak opravdovou třešničkou na dortu.
80%

džanaka
10.05.2013

Typický Larsen, je to něco jako doplněk Kamene mudrců, takže vynikající :-)

Poslední povídka o Kandidátově smrti je překrásným výjevem Larsenova osvícení. Takovýchto textů mnoho není.

Johanes Anker Larsen
dánská, 1874 - 1957

všech 6 knih autora

Kniha Spolu opustíme den je v