Spolu opustíme den

Spolu opustíme den https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/100279/spolu-opustime-den-100279.jpg 5 16 6

V souboru povídek se setkáme s typickými motivy světa Ankera Larsena. Nacházíme zde prostředí dánského venkova a obdobně vykreslené postavy a postavičky jako v autorově nejslavnějším díle, v Kameni mudrců. Niels Pasák, Per Bunke, krásná Sine a hlavně Kandidát, jeden z protagonistů Kamene, přinášejí ve svých, mnohdy dojemných, osudech schopnost obrácení se k Bohu, vzepjetí se k velké vnitřní oběti, vzdání se svých dosud pevných hodnot - pro Boha samého. Jejich duchovní růst je právě tak bolestný jako nezadržitelný - osvobozující se Duch v dramatické sebeoběti prudce stoupá a staví tak vnitřní katedrálu k oslavě Jediného, Velkého Spoluvědomého.... celý text

palladium
25.09.2022 5 z 5

Soubor povídek, bavila mě každá z nich. Opět zajímavý děj a myšlenkové pochody postav. Kniha je pro mě kvalitou na úrovni Kamene mudrců. Jde ale o povídky, takže je to trochu jiné než dlouhý román, ten vtáhne hluboko do děje.

Elerrina
23.10.2019 4 z 5

Nemusíte znát Kámen mudrců, abyste si tuhle útlou knížku mohli přečíst. Obsahuje tři povídky na téma vztahu nějaké zásadní lidské vlastnosti k víře v Boha: první povídka se týká fyzické lásky a její proměny, druhá touhy po vlastnictví věcí a majetku všeobecně, třetí je o touze po moci. Čtvrtá povídka je spíš esejem o spirituálním prožitku a osobním vyznáním autora. Mě osobně dostala hlavně ta první, s takto zajímavě vyobrazeným vývojem postavy jsem se ještě nesetkala.

ecila13
14.09.2017 5 z 5

První povídka mě strašně dojala. Krásná, hluboká knížka.

Eldar80
04.05.2014 3 z 5

Jedná se o čtyři docela krátké povídky na téma jak se "běžný život stane spirituálním/celistvým", ale ta poslední mě trochu dostala, ikdyž to vlastně ani nebyla povídka... 70%

Klamm
29.03.2014 4 z 5

Kniha ve které nám prostřednictvím čtyř povídek, Larsen předává své poselství. Děj je situovaný na venkov, kde místní obyvatelé hledají spasení ve svém kostelíčku. I přesto však jejich strasti a trápení nemizí a tak přichází na řadu moudrý Kandidát, aby řešil a urovnával jejich problémy.
Přišlo mi to psáno odlehčenější formou než Kámen, tedy kromě poslední povídky. Ta je pak opravdovou třešničkou na dortu.
80%

džanaka
10.05.2013 5 z 5

Typický Larsen, je to něco jako doplněk Kamene mudrců, takže vynikající :-)

Poslední povídka o Kandidátově smrti je překrásným výjevem Larsenova osvícení. Takovýchto textů mnoho není.

dánská literatura

1995  95%Dveře dokořán
2008  93%Člověk v blázinci
2008  89%Znamení věčnosti
2011  91%Spolu opustíme den

Kniha Spolu opustíme den je v