Filosofie svobody

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Kniha přináší základy moderního světového názoru a výsledky pozorování duševního života podle přírodovědecké metody. Filosofie svobody“ Rudolfa Steinera vychází z jeho „Teorie poznání“ a staví před člověka cíl veškeré pravé (pravdivé) filosofie a vědy, na rozdíl od filosofií a věd falešných. Odhaluje člověku smysl života v jeho individuální svobodě, bez níž nemůže dospět k tvořivé moudrosti, tím méně k pravé lásce......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/46114/filosofie-svobody-46114.jpg 4.610
Žánr
Literatura naučná, Filozofie
Vydáno, Michael
Orig. název

Die Philosophie der Freiheit

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (4)

Kniha Filosofie svobody

Přidat komentář
juvelinokivi
06.08.2020

Opravdu čistě filosofická kniha, takže ctitelé esoterních senzací si v ní moc nepočtou, ač by jim byla zcela jistě prospěšná… Taktéž bych jako doplnění doporučila další Steinerovu knihu Teorie poznání – nejlépe v tomto překladu http://ga2.zaoknem.cz/ .

džanaka
13.09.2016

Těžko dostatečně docenit tuto knihu!
V Teorii poznání ukázal Steiner, že myšlenky pocházejí ze světa idejí, který má objektivní existenci. Filozofie svobody říká, že pokud budeme podle SVÉHO individuálního chtění čerpat impulz pro své jednání z tohoto světa idejí, bude toto jednání nanejvýš morální, svobodné a pro nás potěšující, protože se jedná o jednání z lásky.
Člověk má bytostnou touhu po poznání a po svobodě a zde je návod, jak tyto touhy naplnit. Jedná se zároveň o odrazový můstek do světa vyššího-nadsmyslového poznání.
Předpokladem správného pochopení je čtení této knihy z monistického hlediska: svět je JEDNÉ duchovní povahy a my jsme jeho součástí.


Spajdy
10.02.2016

Vycházejíc z autorovy Teorie poznání, tato kniha dává jasnou a ucelenou odpověď na "záhadu svobody" člověka, kterou řeší do všech základních detailů. Vyrovnává se také s mnoha filosofickými směry, tak či onak svobodu neuznávajících. Ukazuje, co to svoboda vlastně je a jak jí dosáhnout. Přísně rozlišuje mezi pouhou zvůlí, svévolným jednáním, které je jen iluzí svobody, a skutečnou svobodou, založenou na mravní fantazii jednotlivce, který se neopírá o nic vnějšího v podobě mravních autorit či zákonů, ale jen o sebe sama. Spolu s Teorií poznání jde o stěžejní Steinerovo dílo, které je přístupné jak těm, kterým je duchovní věda vzdálená, tak i těm, kdo ji studují - pro posledně jmenované by měla být naprostým základem.

RS sám výslovně podotknul, že Filosofii svobody nelze pouze přeložit - musí být znovuvytvořena v duchu RS, podobně jako musí být znovuvytvářeny meditační průpovědi... ve světle tohoto sdělení bychom k různým vydáním měli přistupovat.

Poslední věcná poznámka: Nutnou přípravou k seznamování se s Filosofií svobody je Steinerova Teorie poznání (Michael, 2016). Ta je základem, na kterém pak Filosofie svobody staví. Chceme-li něco pravdivě poznávat, musíme nejdříve vědět, jak na to, abychom v sobě neskladovali pouze nevydařené subjektivní interpretace přečteného...

Pirkaf
05.06.2012

Základní kámen anthroposofie a vlastně celé duchovní vědy. Steiner byl po napsání této knihy uznáván v širokých filosofických kruzích. Což přestalo poté, kdy se odvážil sdělit své poznatky z oblastí, které přesahují běžné vnímání.