Ďumbierka Ďumbierka komentáře u knih

Sedem sestier Sedem sestier Lucinda Riley

Citlivý a dojemný príbeh.

Rozhodne jeden z tých, ktorý si zapamätáte.

Zamilovala som si Rio a veľmi som si obľúbila Maiu. Chápala som ju. Prežívala jej strach, obavy a tajné túžby.
Ale aj som sa s ňou tešila a držala jej palce pri pátraní po jej minulosti.

Mnoho mi zostalo záhadou a aj Maii. A verím, že na konci série sa ešte veľa veci postupne dozviem.

Minulá linka v tejto knihe bola dobrá.
Káva, rodiny s dobrým menom,očakávana svadba, stavba sochy Krista v Riu, bohémsky Paríž, umenie a roky 1927 - 1929.

Miestami som hltala každú stránku a miestami to bolo také oddychové. Tá súčasna linka v tejto knihe mi učarovala viac ❤️.
Niektoré osudy postáv mi zlomili srdce, niektoré jednoducho dopadli, ako dopadli.
Neviem sama, čo by som robila ja a ako by som sa zachovala...

Príbeh je tu opäť ako jeden celok úžasný, nádherný.

Láska.
Láska k rodine, mestu, histórii, umeniu.
A láska k sebe, ktorá bola občas dosť potláčaná.

Rio ma očarilo.
A hneď som mala chuť zájsť na fazendu, kde sa Izabela a jej matka cítili tak skvelo, prechádzať sa po pláži a okúpať sa v oceáne s obrovskými vlnami...
A večer si obliecť krásne šaty a ísť do baru, kam zobral Floriano Maiu a sledovať s priateľmi sambu a tú radosť so života. A možno si aj zatancovať.

Och, áno. Som snílek a milujem, keď ma nejaký príbeh natoľko očarí. A tento to dokázal.

Popri čítaní tejto knihy som vypila veľa šálok čaju - English Breakfast od značky Twinings.
Ľúbim tento čierny čaj a toto je pre mňa vždy také krásne spojenie s hrdinami - hrdinkami ❤️, keď tam pijú “môj” čaj ;) , určite chápete ako to myslím.

Lucinda Riley má dar. Má dar písať a mne, ako čitateľke jej románov učarovala.
Ďakujem za jej knihy a príbehy.

Som jednoducho romantická duša a užívam si čítanie.

04.04.2021 4 z 5

Lidožrouti z Lízátkova Lidožrouti z Lízátkova Carlton Mellick III

(SPOILER) Bizár ako sa patrí.
A pre mňa dokonca s nečakaným koncom na Mellickove pomery. Naozaj som to nečakala.
V niečom opäť podobné predošlím jeho knihám, v niečom úplne iné.
Keď myslím bizár, tak naozaj bizár.
Máme tu dospelého muža, ktorý neznáša deti. Dôvodom je Troy, chlapec od vedľa, ktorý Franklina šikanuje a pokiaľ nesplní, čo chce, vyhráža sa mu, že zavolá na políciu a udá ho za obťažovanie dieťaťa.
Je to dosť prekérna situácia. A navyše jediné, na čo sa náš Franklin zameriava celý život - je pomsta “cukrákom” .
Chce ich zničiť, chce ich zabiť. A samozrejme, nikto mu neverí, že niekto taký existuje.
A čo, kto sú to Cukráci?
Postavičky zo sladkostí, cukru, želé a žerú malé deti. Krásne voňajú, ale majú naozaj hnusné a desivé zuby.
Najlepšie deti sú tie čerstvé a nevarené. Brrr.
Jedna takáto Cukranda zabila aj Franklinových troch súrodencov. Jej vlasy pripomínali rúžovú cukrovú vatu...
Tragikomická situácia nastáva takmer hneď na začiatku a ja som opäť nevedela čo skôr.

Miestami to bolo smiešne, miestami dosť nechutné, miestami krvavé, miestami milé, miestami hrozné a aj nelogické. Bizár.
Mala som rada Krabulku a aj preto, som nakoniec Juju nemohla mať rada. Veď uvidíte, ak budete čítať.
Vlastne, veľmi si tu nemáte koho obľúbiť, príbeh aj postavy sú naozaj bizarné a veci, ktoré sa dejú v tejto knihe a ktoré zažívajú postavy napadnú asi len Mellicka.
Pre okrajové publikum, ktoré už má skúsenosť s Mellickovou tvorbou môžem len a len odporučiť.
Aj pre milovníkov bizáru.
Tu jednoducho nehľadajte logiku, tu sa smie a aj sa robí všetko...
Avšak, jedno som si všimla, Mellick, aj keď sa to nezdá, je romantik a v jeho šialených príbehoch nájdete aj tento prvok.
Koho desí už len nadpis, obálka alebo slovo bizár a horor - nie, toto nie je čítanie pre vás. A aj pokiaľ vás nepustí logika a už teraz si myslíte, že je to nezmysel.
Vlastne je.
Ale je to aj neskutočný relax, úlet a ja tieto knihy viem prečítať aj za pár hodín a každý príbeh ma vtiahne do deja.
Bol to oddych a teším sa, že ju mám doma.

07.03.2021 3 z 5

Dievča na útese Dievča na útese Lucinda Riley

“Prosím, ak je to možné, navždy venuj kúsok svojej pamäti príbehu o mojej rodine. Je to aj tvoj príbeh, pretože je o ľudskosti.
A nadovšetko nestrácaj vieru v krásu a dobrotu ľudského charakteru.
Vždy ich v človeku nájdeš, aj keď niekedy je naše hľadanie o čosi náročnejšie.”

Ako je to už zvykom, keď čítam knihy tejto autorky, mám pocit, že ich písala pre mňa.

Mám veľmi rada jej štýl, akým nám príbehy rozpráva, ako ich spája a milujem všetky postavy v jej knihách - áno, všetky. Aj tie “zlé” aj tie naozaj zlé a aj tie úžasné aj stratené...
Sú reálne a ich správanie vo mne vždy vyvolá toľko emócií.

Ak máte radi túto autorku a jej príbehy, tak ja môžem túto knihu len a len odporučiť!

Ako sama autorka napísala: Táto kniha je o vojne, peniazoch a o láske. To by bol taký popis knihy v troch slovách.

Írsko, Londýn, New York, rodinné tajomstvá, ktoré idú z niektorých postáv ako z chlpatej deky.
Ale, keď sa ich dozviete, chápete.

Láska v toľkých podobách. Čaro krásnej rodiny, kde sú si jej členovia naozaj blízky a aj pozlátko len tak na oko.

Táto kniha má pre mňa opäť raz v sebe TO VIAC.

Po prečítaní som knihu so slzami v očiach objímala, zbierala vreckovky a spomínala na predošlé pasáže. Aj na čajku.

Úžasný príbeh. Smutný príbeh a veľmi pravdivý a aj čítaním takýchto kníh sa môžeme poučiť.

Ďakujem za čitateľský zážitok a skvost v mojej knižnici.

“Detstvo som prežila medzi dospelými. Vždy ma prekvapovalo, ako často nevedia vyjadriť, čo si myslia a čo prežívajú. Ako im zlyháva komunikácia, aj keď vidím, ako sa v srdci trápia a ľúbia sa. Ako pýcha, hnev a vnútorná neistota môžu ľahko zmariť šancu človeka nájsť šťastie.”

04.03.2021 5 z 5

Démonologové Démonologové Gerald Brittle

Mám k tejto knihe zvláštny vzťah.

Všetko, o čom kniha je, je zaujímavé a chovám voči tomu naozaj rešpekt. Verím na takéto veci a aj v silu pozitívna aliečivú prírodu a aj v to zlo, ktoré je tu s nami, ale je určite lepšie, zameriavať sa na to svetlo a dobro a konať dobro ❤️.

Ed aj Lorraine, zvlášť Lorraine som si veľmi obľúbila a asi aj vďaka filmom, kde hrá herečka Vera Farmiga. No aj v knihe mi bola veľmi sympatická. Jej názory a postoj k veciam alebo riešenie problémov a zvláštnych situácií, všetko zvládala s pokorou, prehľadom a s pokojom. Aj keď mali strach, boli si oporou navzájom.

To, čo si prežili je až dychberúce a páči sa mi, že sa o niektoré zážitky delia spolu s nami a robili všade možne prednášky a osvetu.

Mne však nejak nesadol štýl, akým je táto kniha písaná alebo preložená? Neviem, originál som nečítala a s iným prekladom to porovnať neviem.

Avšak mnohé veci sa až príliš opakovali a mňa to odvádzalo od príbehov a informácii v knihe a miestami som sa nudila a knihu odkladala. Občas ma však naopak aj mrazilo a vyhýbala som sa čítaniu v noci.

Som však rada, že som si knihu prečítala.
Je to niečo ako taká biografia Warrenovcov, ale zameraná na démonológiu a to, akú rolu v tom hrali oni.
Zaujímavé čítanie, no ten štýl mi úplne nesadol.

Rada by som si však prečítala knihu, ktorú napísal sám Ed Warren, to by mohlo byť tiež zaujímavé.

A ako vravia Warrenovci, je dobré byť informovaní ;) a preto, ak sa o takéto veci zaujímate, priťahujú vás atď., neurobíte chybu, ak si knihu prečítate.

24.02.2021 3 z 5

Když jsi odešel Když jsi odešel Brooke Harris

“Čas si nemůžeš nastřádat do zásoby. Nakládej s ním uvážlivě.”

“Není lepší mít někoho, díky komu budeš úplný aspoň na chvíli, než to nikdy nepoznat?”

Táto kniha je nádherná. Pre mňa a možno aj pre mnohých ďalších to je/ bude možno taký malý pomocník a sprievodca aj tými horšími a smutnejšími chvíľami v živote.
Hlavnú hrdinku (v súčasnej linke) Holly spoznávame hneď na začiatku a po pár stránkach zistíte, že nejde len o to, že sa prišla rozlúčiť so svojou babičkou, ktorej už nezostáva veľa času. Tak nejak sa to na ňu všetko zosypalo. Počas príbehu spoznáva samú seba a aj sa mení, učí sa a je to tak trošku zapochodu.Tak to jednoducho vyšlo a asi to tak malo byť.
Obľúbila som si ju. Aj keď som možno nezdieľala každý jej názor a mnohokrát by som sa zachovala inak, chápala som ju. Chápala som, čo si želá a ako sa cítila bezmocná, to sa asi prenieslo na každého čitateľa.
Máme tu dve rôzne časové linky, ktoré možno nemajú príbehy ako také dotiahnuté k 100% dokonalosti a samozrejme vieme nájsť veľa detailov, ktoré boli nevysvetlené, ale zase to vedie k debate o príbehoch a knihe. Pre niekohobude kniha jednoduchá a len o smútku.
Ja sa držím skôr toho, že V JEDNODUCHOSTI JE KRÁSA. A pre mňa kniha nie je len o smútku, Je tam to VIAC. . Je to taký poklad.
A táto kniha nám krásne ukazuje aj to, aká je komunikácia dôležitá a že je vždy čas sa v nej trošku zlepšiť, prezože, aj keď sme empatickí, nie všetci asi ovládajú telepatiu a je občas veľmi ťažké zistiť - bez slov - čo by druhému pomohlo, alebo ako a prečo to tak robí, čo si myslí, čo cíti?
Súčasná linka nám v knihe ukazuje rôzne formy straty a je pretkaná smrťou. Ukazuje nám však aj to krásne a nežné posolstvo knižky, aj keď v takej ťažkej chvíli - a to to, že mnohým bol udelení čas na to, aby sa mohli so situáciou - ako tak - vyrovnať, nejak sa ju snažiť vstrebať, aj keď to príšerne bolí a aj bude.
Naše postavy v tejto linke dostali trochu času na rozlúčku...a aj vďaka Annie si to čitateľ môže pripomenúť aj na konci knižky...
Nie všetci majú takú možnosť sa s blízkymi rozlúčiť, vyjadriť im dotykom či slovami, ako ich majú radi a byť pri nich, obzvlášť aj tejto ťažkej dobe , je to téma, ktorá sa dotkne každého cítiaceho...
“Nezáleží na tom, jak dlouho někoho miluješ. Jde o to, JAK MOC. Pět minut, pět let...
Jde o to, jak moc. Jak moc. Kdyby měl život trvat jeden jediný den, tak ať je to ten nejlepší den ze všech.”
Linka v minulosti je niečo trošku iné.
60-te roky, Írsko, život v malom meste a rôzne zabehnuté názory a škatuľkovanie.
Príbeh je tu pretkaný samotou aj strachom, ale aj obrovskou dávkou lásky a nádeje a chuti, niečo zmeniť a postavy nám to krásne ukážu.
Rôzne myšlienky v knihe a ich príbehy sa ma veľmi dotkli. Dokonca v knihe “zavadíme” aj o domáce násilie a aj to je téma, ktorá je mnohým bohužiaľ blízka. No je to tu podané stále všetko s dávkou citu a elegancie.
“Pomalu si však začínám uvědomovat, že silní muži ženám neubližují. Ubližují jim slaboši.”
Smútok a také to učenie - prijať veci také, aké sú, to je v tejto knižke časté. Napriek tomu, že som si od polovice knižky poplakala skoro na každej stránke - a ako neskutočne mi to pomohlo! - som sa úplne zamilovávala do slov, symbolov a odkazov...aj postáv.
Ja som romantická duša a toto bolo pre mňa také pohladenie po duši. A viem, že túto knihu nečítam naposledy, pretože aj smrť ako taká, je súčasťou našich životov a táto knižka a jej nádherné príbehy v nej vedia mnohým pomôcť. Ďakujem za ňu!! ❤️

“Budu pořád tady. Můžeš si mě vzít kamkoliv s sebou. Dokud budu ve tvém srdci, budu pořád stebou.”

“Někdy prší. Když se tak stane, mysli na mě.”
“A co když bude nebe čisté? Úplně bez mráčku. To pak na tebe myslet nesmím?”
“Když prší, hledej duhu. A když je tma, hledej hvězdy. Ja se budu shora dívat.
Potkáne se ve hvězdách.”
“Ve hvězdách.”

“Otevři tedy své srdce. Buď vděčná za čas, který máš, místo aby ses užírala časem, který ti byl odepřen.
Miluj, žij, a hlavne vzhlížej ke hvězdám.” ❤️

31.01.2021 5 z 5

1794: Tři růže 1794: Tři růže Niklas Natt och Dag

“Víťazom bol čas, tá dlhá chvíľa, ktorá neprestajne pripomínala, že má v úmysle byť poslednou v živote, a ktorá zodrala každú ďalšiu myšlienku z kože, kým nezostala iba slepá hrôza.”

“Vedela nielen to, že tá noc bude jej posledná, ale aj to, že bude príliš dlhá.
Bolo to, akoby ste videli prasknúť krásnu porcelánovú nádobu, na ktorej sa práve objavila prvá tenká puklina: jej vzhľad je spočiatku rovnaký, no keď na ňu poklepete, už nikdy sa nerozozvučí tak ako predtým.”

Pokiaľ ste čítali knihu 1793, tak táto kniha je povinná jazda.
Veľmi som sa na knihu tešila a zároveň som mala isté obavy, či bude taká super, ako tá prvá a či mi bude opäť trošku trvať, kým sa do nej začítam.
1794 je za mňa ešte lepšie čítanie ako prvá kniha. Od prvej stránky ma príbeh pohltil a všetky 4 časti sú naozaj dychberúce.
Užívala som si hlbší pohľad na životy aj charakter postáv. V tejto knihe je vyšetrovanie prípadu komplikované a aj keď mnoho vecí vieme celkom zavčasu, má to mnoho, ale... to uvidíte.
V knihe sa stretneme s Cardellom, s Annou Stinou, toto je jedna z mojich obľúbených postáv a na časť knihy, ktorá je Stine venovaná vo väčšom som sa veľmi tešila. No nechcela by som ju čítať samotnú. Všetko tu do seba opäť dokonalo zapadne a pri posledných stránkach a kapitolách som strácala dych...
Žila som s postavami. Chcela som, aby sa Cardellovi na začiatku vrátila ruka a aby sa podujal prípadu.
Mladému Wingemu som držala palce v ťažkých časoch. Či už išlo o alkohol, minulosť a...no to sa časom dočítate, ak sa do knihy pustíte. S Annou Stinou som si prešla všetkým, čo sa jej dialo a v jednej časti som mala doslova pocit, že pod kamennou stenou som sa zasekla aj ja...
Na začiatku knihy je aj cesta do exotiky a krutý pohľad na históriu s otrokmi, o ktorej sa tak veľmi v knihách nepíše.
A samozrejme, fandila som aj mladej láske a citlivému Erikovi.
Ako by to však bolo pri historickej krimi, keby sa nám tu nepripomínala ľudská zloba a krutosť, zločin, brutalita a nespravodlivosť?
Je tu toho hojne a veru aj v minulosti žili veľmi krutí ľudia.
Dokonca aj takí, o ktorých čítame v moderných krvavých thrilleroch. A práve na nich bola ruka zákona krátka a spravodlivosť ich obchádzala.
Pýtam sa sama seba, koľko takých zločinov zostalo v histórii nepotrestaných? Až ma striaslo, brrr.
V knihe si opäť “užijeme” veľa zápachu, vší a špiny. Opisy hrôzy aj utrpenia, ktoré nám autor dávkuje sú, aspoň pre mňa boli, ťažké.
S mojou predstavivosťou a s autorovým darom opisu prostredia, situácií a postáv, sa mi celý príbeh dostal neskutočne pod kožu.
Ale teda, autorov štýl je zároveň elegantný a podaný, ak to tak môžem pomenovať - vkusne?
Nie je to žiadny surový jazyk, a aj keď čítate o hrôzach, je to podané v určitou slušnosťou. Ale stále je to, uff...
Koniec je mučením a zároveň veľkým dobrodružstvom, pri ktorom som lapala po dychu.
Bolo to neskutočne dobré čítanie a už teraz viem, že kniha 1794 bude u mňa v tom naj, čo som si prečítala v roku 2021.
Prosím, prosím, pán autor.
Dúfam, že knihu 1795 dopíšete a vydáte už čoskoro, aby ju u nás mohli vydať tiež, čo najskôr. Ďakujem.

27.01.2021

Tichá hudba jemne padajúceho snehu Tichá hudba jemne padajúceho snehu Jackie Morris

Jednoducho nádhera. Skvost v knižnici.
Milujem ilustrované knihy, no pri tejto obzvlášť mám pocit, že vlastním celý skicár autorky. Príbehy k ilustráciám sú citlivé, postupné a ja som si užívala každé slovo.
Ak ľúbite podobné veci a detaily v obrázkoch a hru farieb s láskou a takou nezmnosťou a úctou, túto knihu by ste určite mali veľmi radi v knižnici ❤️❤️❤️.

17.01.2021 5 z 5

Muž so zázračnými rukami Muž so zázračnými rukami Joseph Kessel

Félix Kersten.
Nebyť tejto knihy, tak mi zostane tento muž, jeho príbeh a jeho neskutočný vplyv na Himmlera úplne neznámy a to by bola veľká škoda.
Často sme doma sledovali rôzne dokumenty o 2. svetovej vojne a niektoré mená hrdinov, či práve naopak padúchov sú známe mnohým. O Kerstenovi som predtým nepočula, ani v škole a pritom bol tak blízko Himmlerovi a dokázal veľa.
Vďaka tejto knihe si môžte prečítať čo to o jednom trochu pevnejšom doktorovi, ktorý miloval jedlo, ľudí a mal veľký dar. Mal ich viac...
Bol neskutočne empatický, ľudský, srdečný a láskavý.
A mal naozaj zázračné ruky.
Vďaka nim sa o ňom dozvedel aj samotný Himmler, ktorý trpel neskutočnými bolesťami žalúdka.
Vojna bola na spadnutie a Kersten chcel pomôcť svojim priateľom, ktorí ho žiadali, aby Himmlera ošetril.
Hoci s Himmlerom a jeho šialenou vierou v Hitlera a nacizmus nechcel mať nič, nakoniec mu to, ako lekárovi nedalo a Himmlera ošetril. Stal sa dokonca jeho lekárom, pretože táto jediná liečba dokázala Himmlera zbaviť bolestí.
Nechcel s ním ďalej nič mať, ale ako sa dozviete z knihy,či wikipédie :) tak nakoniec sa dostal do zaujímavého prostredia a získaval informácie pre spojencov, proti nacistom.
Táto kniha je fascinujúca.
A nielen, že sa dozviete veľa zo života tohto muža, Fína, ktorý mal holandské korene a Holandsko miloval, ale nahliadneme aj do života Himmlera, keď bol na Kerstenových zázračnýcb rukách závislí.
Tento pološialenec, ako ho raz nazval vo svojoch denníkoch Kersten, napáchal veľa zla a bol totálne oddaný Hitlerovi - šialencovi, ktorý ako sa ukáže, napriek závažnej chorobe zostal na čele a vládol Nemecku.
Spoznáme tu rôzne ďalšie postavy a dôstojníkov, dokonca aj osobného Himmlerovho tajomníka, ktorý Kerstenovi pomáhal a potom sa pridali aj ďalší a tak mal Kersten nepretržite dostupné informácie o tom, čo sa chystá a naozaj sa mu podarilo zachrániť najskôr desiatky a neskôr tisícky životov , ktorí boli väzňami Nemcov, alebo boli odsúdení na smrť, pretože boli Židia, Holanďania, Francúzi, Nóri...atď.
Miestami až neskutočný príbeh ukazuje, že nie všetci boli beštie a tí, ktorí nimi boli, boli ovplyvniteľní, pokiaľ prišlo na ich zdravie, komfort a pohladenie ega.
Vynikajúca kniha, úžasný príbeh, ktorý mapuje druhú svetovú vojnu z iného pohľadu, ako knihy, ktoré teraz môžeme vidieť na pultoch v kníhkupectvách vo veľkom ;) , no ja si rada prečítam aj také, ale vyberám si.

Táto kniha je iná a zaslúži si pozornosť a ja sa cítim obohatená, že som si tento príbeh mohla prečítať.

14.01.2021 5 z 5

Prečo spíme Prečo spíme Matthew Walker

Výborná kniha a veľmi zaujímavé čítanie.
Musím sa priznať, že na začiatku som mala trochu paniku z komentárov k tejto knihe, v ktorých to bolo všetko o tom, že táto kniha hovorí, že keď nebudete spať, tak zomriete, či ochoriete.
Nie je to tak.
Takto to samozrejme môže niekto vnímať, ale ja som tento pocit z knihy nemala ani raz.
Táto kniha je písaná niekým, kto spánok ako taký študuje a zaujíma sa oň približne 20 rokov. To je celkom dlhá doba, aby mal čo to k tomu povedať.
S niečim súhlasiť nemusíme, niečo nám príde nudné, niečo nás vydesí, niečo fascinuje a dozvieme sa zaujímavé informácie, nad ktorými sa zamyslíme.
Každý to bude mať s touto knihou určite inak a asi najviac sa nebude páčiť ľuďom, ktorí sa “neriadia” radami odborníkov, či autora v knihe.
A viete čo? Je to úplne v poriadku.
Aj ja som tu mala miesta, kde som nejak nebola stotožnená s autorom, ale to sa nám stane ešte pri mnohých ďalších knihách.
Avšak, autor sám apeluje aj na spoločnosť ako takú a vidí mnohé miesta a možnosti na zlepšenie tohto síce zabehnutého, ale nie dobre fungujúceho systému - práca a náš čas a chuť chcieť stihnúť všetko, vs. spánok.
Či už ide o naše zamestnanie, kde je nutné, aby všetci, bez ohľadu na to, či sú ranné vtáčatá či nočné sovy chodili do práce v rovnaký čas, alebo práca na smeny, kde sa náš organizmus môže aj zblázniť. Dokonca aj rodičia na materskej. Niektorí majú iný režim ako ich deti.
Školský systém a zdravotníctvo. Veľké firmy, kde je dokázané, že oddýchnutí a dobre vyspatí zamestnanci zarábajú firme viac peňazí - veď o tie tam ide. A aj tak sa tým mnoho spoločností neriadi, ale nájdu sa aj výnimky ;) .
A čuduj sa svet, keď sme vyčerpaní, práve vtedy sa stávajú chyby, ľudia sú nevrlí atď... a nie sme roboti. Každému vyhovuje niečo iné, kedy potrebuje spať a po skvelom spánku prichádza produktivita aj kreativita :) .
Všade je čo upraviť, no je to beh na dlhé trate.
A či sa to niekedy nejak zmení? Netrúfam si povedať.
Pre mňa bola táto kniha skvelý zážitok a mám ešte stále plnú hlavu informácií.
Priznám sa, aj som si pri nej pospala a pamätám si z knihy možno o to viac :D .
Vplyv spánku na pamäť a možnosť sa učiť nové veci ma fascinovala. Žiadne prebdené noci, aby ste si pamätali učivo lepšie, v tejto knihe je to dokonale vyvrátené - avšak, znovu sa dostávame k tomu, že by bolo treba pomeniť veci aj inde. Organizácia nášho času a možno až príliš veľa “povinností” a očakávania, čo sa majú študenti naučiť , ak chcú robiť aj iné veci, okrem učenia....a niekedy to siončil len tým ponocovaním. Lebo skúšky sú naraz, nie rozdelené...
Rôzne príklady a výskumy, vplyv alkoholu na pamäť v kombinácii so spánkom, kofeín, cukor a kratší spánok ako 7-8 hodín.
Následky v priebehu pár dní, imunita....
Typy, čo robiť pre lepší spánok.
Spánková deprivácia. Insomnia, námesačnosť a ďalšie...
Kniha rozoberá veľa zaujímavých tém, ktoré sú spojené so spánkom a rázoveň vás nezahlcuje.
Prvá čas knihy je taká viac zameraná na biológiu, tu sa priznám, že som sa trošku prehrýzala na ďalšie stránky, no mne sa oplatilo vydržať a ak by mal niekto čítať knihu hoc aj len formou listovania a prečítať si kapitoly, ktoré ho zaujmú, aj to je dobrá cesta.
Som rada, že som si knižku prečítala.

14.01.2021 4 z 5

Decembrový dar Decembrový dar Jenny Gladwell (p)

Áno, už je veru po Vianociach a blížia sa posledné sviatky s nimi spojené, ale je to snáď dôvod, prečo už nesiahnuť po tejto knihe?
Určite nie :) .
Kniha je krásna a skrýva sa v nej krásny príbeh a ja som si tam našla čo to aj medzi riadkami a ku koncu som si aj poplakala a prišiel aj vďačný úsmev.
Mám na takéto knihy vždy čas a moja duša je vtedy šťastná, oddýchnutá - no čo už.
Romantika a pekné príbehy sa mi len tak nezunujú a čím som staršia, vyhľadávam ich viac ❤️.
Začiatok knihy mi však prišiel nejaký zrýchlený, dokonca hneď na začiatku výletu bol akčný Philip, vravím si - “Nie, nie, tak toto mi asi dobre nepôjde.”
Ach, ako som sa mýlila, ešteže som vytrvala. Bola to len chvíľočka a všetko sa zmenilo.
Tajomný a očarujúci pán Thomas a jeho príbeh prepojený s výletom novinárov a blogerov do Nórska, aby uvideli Kráľovnu lesa - tak sa volá strom, ktorí zotnú v Nórsku a plaví sa až do Londýna, aby sa tam pred Vianocami ozdobil a rozsietil na námestí.
Je to prejav vďaky Nórov, za to, že im Briti pomohli a poskytli útočisko aj ich kráľovi, počas druhej svetovej vojny.
Táto tradícia vznikla v roku 1947 a pokračuje dodnes...
Táto jemná historická vsuvka, ktorá sa ďalej rozvíja ma veľmi bavila a dodala príbehu aj to niečo viac.
A samozrejme, príbeh je aj o láske, nádeji, priateľstve a o nájdení seba samého, hoc, aj keď to niektorí zistia až po návrate z Nórska.
A Nórsko? Pre mňa čarovná krajina, kam by som sa raz veľmi rada pozrela a na pár týždňov skončila v nejakej chalúpke.
Ale tu som doma. A tú našu nádhernú krajinu milujem.
Nemáme tu síce fjordy, ale máme úžasné hory, krásne pramene a jazerá, lesy a čistý vzduch a tiež ten čarovný pokoj a ticho, mimo mesta.
Dej knihy sa odohráva pred Vianocami, v novembri a vôbec nebude vadiť, ak po knihe siahnete aj teraz.
Nie je to taká typická vianočná kniha, kde sa kupujú darčeky, ozdobujú stromčeky a kde sa pečie... :)
Smelo do toho. Ak ste romantické duše, podľa mňa budete spokojní / spokojné ❤️

04.01.2021 4 z 5

Nočný lovec Nočný lovec Chris Carter

Vybrala som si dobre.
Po maratóne romantických kníh, ktoré som v poslednom čase čítala, mi táto detektívka prišla vhod.
Píšem detektívka a to hlavne preto, že táto autorova tretia kniha bola pre mňa osobne naozaj viac detektívkou, ako mrazivým thrillerom.
Ale, bavila ma.
Kniha mala opäť krátke a svižné kapitoly a ja som pátrala po vrahovi spolu s vyšetrovateľmi - teda snažila som sa.
Pri tejto tretej knihe vrah opäť “nesklamal” a jeho obete si užili naozaj mnoho krutej bolesti a veľa strachuy Brrr.
Zameral sa na mladé ženy, ktoré boli najskôr nezvestné, niektoré ani nestihli nahlásiť a postupne sa nachádzali mŕtve....
Každá zomrela iným spôsobom a predsa veľmi podobne.
Spoločným znakom boli zašité určité časti tela a to veľmi lajdácky a hrubou niťou, obete boli vtedy ešte nažive.
Niektoré scény boli naozaj ťažko čitateľné. No, ja som citlivka, takže to nie vždy bolo ľahké.
Ale nebyť týchto “chuťoviek” alebo ako by som to nazvala, ktoré sú u Cartera už známe, obete v jeho knihách to jednoducho nemajú nikdy ľahké a rýchle, tak kniha pre mňa tak nejak splýva a stratí sa v dave.
V tejto časti som mala taký pocit, že Garcia a spol sú odsunutí na vedľajšiu koľaj a na všetko potrebujú Roberta Huntera.
A aj keď by sme chceli pátrať spolu s hrdinami v knihe, tak, autor nám podľa mňa v tejto časti nedal takú šancu.
Pri druhej knihe Kat, ma to veľmi bavilo, pri tejto som sa cítila obmedzená čakaním o jednu-dve kapitoly dopredu, kedy sa aj my čitatelia dozvieme, čo našli v novinách či inde vyšetrovateľ Garcia alebo Hunter...pretože oni to našli skôr, ale k čitateľovi sa informácia dostane až v ďalšej kapitole (ešteže sú také krátke :) ) a následne nám a aj Garciovi hneď začne Hunter všetko vysvetlovať.
A občas by som si nad zistenými informáciami rada popremýšľala a dostala Hunterovi teóriu o pár strán neskôr. A nie hneď, keď sa nám rozhodne autor nadhodiť čo sa našlo.
V tejto knihe mi to nejak chýbalo a všetko bolo tak nejak nalajnované.
Jednu z poínt som odhalila a čakala som, kedy na to príde reč, možno aj preto nebola kniha pre mňa taká šokujúca - samozrejme hovorím o nejakom takom celku.
Ale krvi, brutality a ťažkých zážitkov, toho je tu dosť a to ma teda šokovalo dostatočne, aby si kniha udržala moju pozornosť.
Rozhodne si kniha zaslúži byť čítaná.
Mňa bavila.
Nebolo to síce čítanie od ktorého sa neviem odtrhnúť a zabudnem aj jesť aj piť, ale bolo skvelé ukončenie starého roka a teraz už len popremýsľať, čo so vyberiem na čítanie ďalej. ;)

31.12.2020 3 z 5

Úžasný pan Darcy Úžasný pan Darcy Teri Wilson

Tak. Príbeh, kde sa vyskutujú cavaliere mám za sebou ❤️ a bolo to fajn.
Milá oddychovka.
Avšak, sama som čakala, že ma tento príbeh a kniha pohltí viac.
Kto je na “hviezdičkovanie” dala by som tak 3,6* / 5*
Priznám sa, čítala som ju dlho a odbiehala som.
Keď som sa však počas dňa začítala, tak som dala naraz celkom veľa stránok ;) .
Kto ma pozná, alebo sleduje na IG, tak vie, že doma jedného Cavalier King Charles Spaniela mám a je to zlatíčko.
Ja by som zniesla kľudne viac psích scén aj mimo výstav. A hlavne s tými cavaliermi ❤️. Sama autorka má doma dvoch a známa fenka Bliss z knižky, bola miláčikom a reálnym psíkom aj autorky Teri Wilson. Žiaľ, Bliss je už za dúhou a čaká tam na svoju ľudskú mamičku, tak jej posielam pozdrav.
Autorka má však doma ešte dvoch cavalierov a to Finna a Charm a aj tretieho psíka Princess.
Je to milovníčka psov a toto máme určite spoločné ❤️.
Späť ku knižke.
Príbeh sa mi páčil, je to milá oddychovka, kde vám síce občas postavy idú svojim chovaním na nervy, ale tak je to aj v živote a keďže je to sladká romantická beletria, áno, skončí sa to dobre, to vieme a preto to čítame❤️.
Mne knižka ulahodila a tešila som sa z konečného rozhodnutia našej hrdinky Elizabeth a posledné scény aj výstava psov, tak tie sa mi moc páčili a do Oranžérie by som veľmi rada zašla na čaj a skvelý pomarančový zákusok, mňam!
Jednoducho som spokojná a zrelaxovaná a po tejto knižke si dám asi nejakú krimi a potom šup späť k romantike a v tomto čase určite k vianočnej :) .

24.12.2020 4 z 5

Nejkrásnější čas v roce Nejkrásnější čas v roce Joanna Bolouri

Vianoce a tie vtipné a trápne momenty s rodinou, na ktoré sa tešíme a zároveň má človek vždy tak trochu paniku, ako deň skončí :D .
Tak, ako som si na začiatku knihy s ťažkým srdcom zvykala na slovník Emily a vlstne aj ostatných :D, tak som to po prvých 50-tich stránkach neriešila a nechala som sa unášať príbehom.
Kniha sa čítala sama. Ani neviem ako a som na konci a ešte by som si želala tak 400 ďalších strán...
Humor, ktorý ma rozosmieval, až tak, že som sa smiala nahlas sama v miestnosti a občas si predstavila svoju milovanú rodinu. A občas si spomenula na kamarátky...:)
Evan ako hlavný hrdina v tejto knihe, hmmm, áno prosím ;) .
Obľúbila som si veľmi aj Emily aj jej celú rodinku a aj Evana a kniha sa mi náramne páčila.
Bolo to skvelé, vianočné, osviežujúce a vtipné!! :) :) a ja sa tento rok na Vianoce a sviatky veľmi teším.
Idem si hľadať ďalšiu, podobne ladenú knižku :) .

08.12.2020 4 z 5

Útočiště Útočiště Jérôme Loubry

Výborná psychologická hra s čitateľom až do konca.
Anotácia vám prezdradí len veľmi málo a tieto čriepky si budete musieť aj tak sami poskladať a doložiť do deja príbehu.
To ma bavilo.
Prvá časť a prvá “bója príbehu” - Ostrov, tak tá ma neskutočne bavila.
Preniesla na mňa stiesnenú ponurú atmosféru.
Opustené miesto, vo vzduchu cítite samotu, strach, smrť....výborné. Chcelo to, si trošku zvyknúť na štýl písania, no potom po prvých 40-tich stránkach mi to priam lahodilo.
Druhá časť a odkrývanie ďalších detailov a možných záverov príbehu bola fajn, ale opäť si zvykáme na nové postavy a príbeh sa nám rozvetvuje.
Bol to taký trošku “návrat do reality” a dej sa ústalil v jednom čase, dá sa povedať.
Tu to už nie je len o temnej mystery zápletke z Ostrova, máme tu aj ďalšie postavy - Damiena a Veronique.
Kto a čo sú, to sa dozviete, keď budete knihu čítať a spoilerovať nebudem, aby ste neprišli o možnosť si skladačku pozliepať sami.
Mám však dve slová, alebo slovné spojenia, ktoré mi časom v knihe vadili a prišli mi, že sú tam často. Ale možno je to tak prekladom, neviem.
Ide o slová “VŠECKO” a “Táta (otec) na dvě věci” a intenzita týchto slovíčok od druhej časti narastá, aspoň ja som si to tak všímala aj ku koncu a na slovo “všecko” som si naozaj nezvykla :D .
Kniha sa číta rýchlo a samozrejme som mala aj ja rôzne teórie.
Podľa mňa v tejto knihe každý zapojí svojho detektívneho ducha a bude sa snažiť prísť na to “kde je pes zakopaný” . Aj ja som sa snažila :) a bavilo ma to.
V tretej časti som už prichádzala veci na kĺb. Ale keďže je kniha naozaj pospájavá z rôznych odbočiek a príbehov a je to zaujímavý a naozaj dobrý psychologický thriller, nie je to všetko tak jednoduché ako sa aj mne samej zdalo pár strán predtým.
Moje obľúbené časti, na ktoré rozhodne nesmiem zabudnúť, sú aj tie z prednáškovej sály na fakulte. Rozbor útočiska vďaka profesorovi - F. Villeminovi a myslím, že ide aj o psychiatra alebo psychológa, vďaka ktoremu nahliadneme aj hlbšie a nielen na povrch príbehu a záver knihy a pointa?
Ten sa mne osobne páčil a to veľmi. ;)
Pre mňa vydarený psychologický thriller a určite neurobíte chybu ak po knihe siahnete a môžete sa pokúsiť sami odhaliť pravdu a aj to, ako to s tým ÚTOČISKOM alebo útočiskami vlastne je ;) .

02.12.2020 4 z 5

Kavárna v Kodani Kavárna v Kodani Julie Caplin

Jaj ❤️. Bolo to pohladenie po duši a stále som po knihe ešte myšlienkami pri kanelsnegle a v Kodani. Snáď takú kaviareň, akou bola Varme, nájdem aj raz tu, alebo si takú otvorím a budem v nej mať veľa kníh a domáce koláče, čaje a kávu, bezpečné miesto pre každého, kto by sa chcel zastaviť.
Užila som si každú stránku. Smiala sa nahlas a bola v takom tom príjemnom napätí až do konca. Zamilovala som si hrdinky aj hrdinou a opäť to boli postavy, ktoré mali dušu a nezabudnem na ne. Či pôjde o Evu, Kate, Bena, Fionu alebo Avril a samozrejme Conrad :D a David a ďalší...
Mne knižka učarovala a ak máte radi romantiku a romantické komédie, neurobíte chybu ak siahnete po Kaviarni v Kodani ❤️.
Určite budete mať chuť si aspoň raz počas čítania knihy aj niečo dobré upiecť a dať si k tomu kávu alebo horúcu čokoládu a možňo aj obložený žitný chlieb so slanečkami či lososom ;) .
Pokiaľ ide o preklad, mne osobne sa viac páčil český. Knihou so slovenským prekladom som si listovala...
no ale ten, kto číta len v slovenčine, tak šup, šup, je dostupná aj v našom jazyku :) .

18.11.2020 5 z 5

Ela a jej zázračné svetlo Ela a jej zázračné svetlo Lucy Fleming

Ďalšia nádherná kniha od Lucy Fleming. Táto malá kráska bude môj vianočný darček pre seba.
Opäť raz čarovný a nežný príbeh a dokonalé ilustrácie, ktoré to celé dotvárajú a dávajú knižke TO NIEČO VIAC! ❤️

Vianoce s tetou Jozefínou Vianoce s tetou Jozefínou Michael Engler

Pekné ilustrácie. Na tie ma knižka aj nalákala, ale musím povedať, že od príbehu som čakala asi niečo viac. Pre mňa taký priemer a stačilo mi si knižku prečítať raz. No myšičky sú nakreslené krásne.

09.11.2020 3 z 5

Najkrajší dar na svete Najkrajší dar na svete Lucy Fleming

Síce je to detská knižka, ale to nič nemení na tom, ako je výnimočná.
Tenká, ale s veľkým posolstvom.
Lucy Fleming je veľmi talentovaná ilustrátorka a jej kresby v knižkach sú plné oku aj duši lahodiacich detailov.
Či si všimnete krásnu námrazu na drobunkých kvietkoch aj v rožkoch na stránkach, alebo nádhernú hru svetla a tieňov...
Ilustrácie hovoria príbeh aj bez textu a to sa mi v detských knihách vždy veľmi páči.
Nie všetky ilustrácie ma v detských knihách zaujmú, ale viem, že knižky od tejto nadanej žienky si budem postupne kupovať, aby som ich mala aj vo svojej knižnici.
A keď som čítala knihu, dojala ma a mala som zimomriavky. Ja som síce citlivá duša, ale myslím si, že to také pocity zanechá vo veľa ľuďoch.
Určite bude pekné, ak by ste si knižku čítali a prezerali spoločne s ďeťmi a možno sa s nimi o príbehu a pointe pozhovárali, ale to nie je podmienka. Kto ma rád takéto knihy a ilustrácie s dušou, tak nebude ľutovať. ❤️

Čo ak... Čo ak... Kobi Yamada

Krása. Ja som veľká milovníčka detských kníh s istým posolstvom a odkazom, ktorý po prečítaní pochopí aj dospelák aj dieťa.
Zvlášť ak sú knihy čítané súčasne, spolu...napr. večer pred spaním alebo v pekné sobotné/nedeľné popoludnie.
Knižka Čo ak je nádherná. Nádej, viera v niečo viac a v schopnosti, ktoré máme všetci.
Každý si z knižky a z odkazov v knihe zoberie to svoje a tak to má byť ❤️.

Slast Slast María Hesse

Skvelosť.❤️
Kniha vám nič nenúti, priemne celý dej plynie a prepája sa s ilustráciami, ktoré sú naozaj nádherné a pre mňa bolo potešením si knihou aj len tak zbežne listovať.
Odvážne, akurát, prirodzené, jemné a poňaté s citom a pre niekoho cez čiaru...
Každý a každá z nás bude knihu vnímať určite po svojom.
Sexualita je však úplne bežná a prirodzená vec v našich životoch, či ide o ženy, či mužov a mne sa páči, ako autorka svoju knihu poňala.
A veľká vďaka, že takáto kniha vyšla aj u nás, resp. v Čechách a v češtine. ❤️
Takéto knihy sa moc často na náš trh nedostanú a teraz nemám na mysli erotické romány, tých vychádza fúra a určite si každý/á má z čoho vybrať.
Táto kniha je podľa mňa trošku o niečom inom ;)
Každý však nech si číta, čo sa mu páči a na čo má náladu :)
...a ak túto knihu zazriete na pulte alebo v regáli v kníhkupectve, nazrite do nej a to bez hanby.

04.11.2020 5 z 5