Muž so zázračnými rukami

Muž so zázračnými rukami https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/450913/bmid_muz-so-zazracnymi-rukami-AN6-450913.jpg 5 4 2

Doktor Félix Kersten, špecialista na zdravotnú masáž, má významných pacientov po celej Európe. Jeho sláva sa dostane do uší Heinricha Himmlera, jedného z najobávanejších veliteľov Tretej ríše. Mocný šéf gestapa trpiaci neznesiteľnými bolesťami žalúdka čoskoro zistí, že Kersten je jediný človek, ktorý ho dokáže liečiť. Himmler z neho spraví svojho osobného lekára a vďaka dôvere, ktorú si získal, Kersten zaháji počas druhej svetovej vojny svoj vlastný boj: vytiahnuť svojimi zázračnými rukami z pekla nacizmu tisícky nevinných obetí. Strhujúci príbeh, akokoľvek neuveriteľne pôsobí, opisuje skutočné udalosti, ktorých autentickosť je podložená početnými dokumentami. Joseph Jef Kessel (1898, Argentína 1979, Francúzsko), potomok ruských židovských emigrantov, bol novinár, letec, člen hnutia odporu a v neposlednom rade tvorca rozsiahleho literárneho diela. Počas druhej svetovej vojny bojoval na strane Charla de Gaulla v Londýne a so svojím synovcom napísal text Piesne partizánov, ktorá sa stala hymnou odboja. V roku 1927 získal za román Les Captifs Veľkú cenu Francúzskej akadémie, v roku 1962 sa stal jej členom. Kesselovo meno dnes nesie i jedno z francúzskych literárnych ocenení.... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Monicqa Publishing

Les mains du miracle , 1960

Tamirai
15.04.2023 5 z 5

Stojí za pozornosť aj za prečítanie. Kníh z tejto doby je mnoho, ale takýchto je málo.

Ďumbierka
14.01.2021 5 z 5

Félix Kersten.
Nebyť tejto knihy, tak mi zostane tento muž, jeho príbeh a jeho neskutočný vplyv na Himmlera úplne neznámy a to by bola veľká škoda.
Často sme doma sledovali rôzne dokumenty o 2. svetovej vojne a niektoré mená hrdinov, či práve naopak padúchov sú známe mnohým. O Kerstenovi som predtým nepočula, ani v škole a pritom bol tak blízko Himmlerovi a dokázal veľa.
Vďaka tejto knihe si môžte prečítať čo to o jednom trochu pevnejšom doktorovi, ktorý miloval jedlo, ľudí a mal veľký dar. Mal ich viac...
Bol neskutočne empatický, ľudský, srdečný a láskavý.
A mal naozaj zázračné ruky.
Vďaka nim sa o ňom dozvedel aj samotný Himmler, ktorý trpel neskutočnými bolesťami žalúdka.
Vojna bola na spadnutie a Kersten chcel pomôcť svojim priateľom, ktorí ho žiadali, aby Himmlera ošetril.
Hoci s Himmlerom a jeho šialenou vierou v Hitlera a nacizmus nechcel mať nič, nakoniec mu to, ako lekárovi nedalo a Himmlera ošetril. Stal sa dokonca jeho lekárom, pretože táto jediná liečba dokázala Himmlera zbaviť bolestí.
Nechcel s ním ďalej nič mať, ale ako sa dozviete z knihy,či wikipédie :) tak nakoniec sa dostal do zaujímavého prostredia a získaval informácie pre spojencov, proti nacistom.
Táto kniha je fascinujúca.
A nielen, že sa dozviete veľa zo života tohto muža, Fína, ktorý mal holandské korene a Holandsko miloval, ale nahliadneme aj do života Himmlera, keď bol na Kerstenových zázračnýcb rukách závislí.
Tento pološialenec, ako ho raz nazval vo svojoch denníkoch Kersten, napáchal veľa zla a bol totálne oddaný Hitlerovi - šialencovi, ktorý ako sa ukáže, napriek závažnej chorobe zostal na čele a vládol Nemecku.
Spoznáme tu rôzne ďalšie postavy a dôstojníkov, dokonca aj osobného Himmlerovho tajomníka, ktorý Kerstenovi pomáhal a potom sa pridali aj ďalší a tak mal Kersten nepretržite dostupné informácie o tom, čo sa chystá a naozaj sa mu podarilo zachrániť najskôr desiatky a neskôr tisícky životov , ktorí boli väzňami Nemcov, alebo boli odsúdení na smrť, pretože boli Židia, Holanďania, Francúzi, Nóri...atď.
Miestami až neskutočný príbeh ukazuje, že nie všetci boli beštie a tí, ktorí nimi boli, boli ovplyvniteľní, pokiaľ prišlo na ich zdravie, komfort a pohladenie ega.
Vynikajúca kniha, úžasný príbeh, ktorý mapuje druhú svetovú vojnu z iného pohľadu, ako knihy, ktoré teraz môžeme vidieť na pultoch v kníhkupectvách vo veľkom ;) , no ja si rada prečítam aj také, ale vyberám si.

Táto kniha je iná a zaslúži si pozornosť a ja sa cítim obohatená, že som si tento príbeh mohla prečítať.