Dievča na útese

Dievča na útese https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/462402/bmid_dievca-z-utesu-0u0-462402.jpg 4 29 8

Vzrušujúci a romantický jazyk, dojemný, ľahko plynúci štýl v dvoch časových rovinách a záhadná rodinná história – to je v skratke charakteristika románov magickej rozprávačky príbehov Lucindy Rileyovej. Častým námetom sú rodinné drámy a skryté tajomstvá z minulosti, ktoré vychádzajú na povrch v najnevhodnejších chvíľach a prinášajú neočakávané zvraty deja. Aj tajomstvo z roku 1914 je príčinou takmer storočných útrap dvoch rodín. Sochárka Grania Ryan po potrate opustí svojho nešťastného a zmäteného priateľa a vráti sa z New Yorku do rodného Írska. Na potulkách popri útesoch stretne očarujúce malé dievčatko Auroru, ktorá len v pyžamku stojí na okraji strminy. Ryan k nej priťahuje neznáma sila a motív ich rodiaceho sa vzťahu pretkáva príbeh ako zlatá niť. Aurora žije vo veľkom dome pri mori a počas otcovej neprítomnosti ju vychováva celá armáda guvernantiek, opatrovateliek a personálu. Ryan je novým priateľstvom nadšená, ale jej matke Kathlyn sa kontakt s „tou rodinou“ nepáči. Dievča z útesu je príbehom troch generácií žien, ich lások, strát, obetí, krutostí a nevôle, ale najmä tajomstva, prečo sa Grania nemôže vrátiť k svojmu smútiacemu priateľovi. História sa opakuje a vo vzduchu visí nezodpovedaná otázka, či sa nešťastie môže prenášať z generácie na generáciu a či je niektorým rodinám súdené, aby sa ich osudy v priebehu storočí navzájom preplietali. Tento príbeh rozpráva o pohnutej láske, balete, bohatstve, chudobe a osirelých deťoch. Odohráva sa na viacerých miestach. Zavedie nás do Londýna v čase vojny, pochmúrneho a nebezpečného, do New Yorku plného bolestných spomienok a na západné pobrežie bezstarostného írskeho vidieka. Každé mesto zohrá v príbehu inú rolu, odhalí tajomstvá postáv a ukáže, aká dôležitá je spolupatričnosť.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Tatran (Bratislava)

The Girl on the Cliff , 2011

majanka
22.01.2024 5 z 5

Nádherný príbeh.
Veľké množstvo rôznych postáv s rôznymi osudmi a rôznymi charakterovými vlastnosťami.
Príbeh občas smutný, ale vždy plný lásky.

Tamirai
15.04.2023 5 z 5

Krásna kniha. Krásna. Dojemná, smutná, plná lásky a Lucinda zase raz nesklamala.

m_martina
13.12.2022 5 z 5

Překrásná kniha, líbila se mi moc. Pro moji romantickou duši byla jako stvořená. Doporučuji a je mi líto, že paní spisovatelka už nic dalšího nenapíše.

85098211
17.07.2022 5 z 5

(SPOILER) Tak tohle byl opravdu nádherný příběh z pera mé oblíbené autorky! Knihu jsem poslouchala jako audio v němčině a musím přiznat, že jsem se od ní nedokázala odtrhnout od začátku až do úplného konce ;-). Mladá sochařka Grania po potratu opouští New York i svého přítele Matta a utíká do rodného Irska. Na procházce najednou zahlédne na útesech rusovlasou dívku, bosou a pouze v noční košili, jak se dívá na moře. Když na ni Grania promluví, děvče vyděšeně uteče. Graniina matka Kathleen jí potom vypráví, že dívka - která se jmenuje Aurora - žije ve velkém sídle Dunworley House na vrcholu útesů. Další den se Grania znovu s dívkou setkává a rychle mezi vzniká pevné přátelství. To se Kathleen vůbec nelíbí, protože historie její vlastní rodiny a rodiny Lisleových, kteří žijí v onom zmíněném sídle, jsou po generace úzce spjaty. Graniina prababička totiž kdysi pracovala jako služka v panském domě a někdy je lepší nechat minulost na pokoji. A to ani zdaleka není všechno...
Musím říct, že přestože se jedná o poněkud starší autorčinu knihu, je stejně strhující, výborně napsaná a neskutečně čtivá jako ty, které napsala později. Příběh je i místy hodně smutný, měla jsem pocit, že tragický osud hodně dlouho provázel několik generací obou rodin (jak té Aurořiny, tak té Graniiny), které jsou ale spolu provázanější mnohem víc, než jak by se mohlo jevit na první pohled... Pokud by to bylo možné, dala bych knize snad deset hvězdiček - pro mne byla dost možná i autorčina nejlepší - a za sebe mám velkou radost, že přece jen skončila happyendem ;-).

knihomolka_eli
15.08.2021 5 z 5

Lucinda Rileyová mala neskutočný rozprávačský talent, čo sa mi popri čítaní kníh zo série Sedem sestier potvrdilo aj pri tejto knihe. V jej príbehoch nájdem všetko, čo v knihách hľadám - kus histórie, tonu rôznorodých emócii, príbehy ľudí, ktorí sú vykreslení tak uveriteľne, že nemáte pocit, že by bolo čokoľvek vymyslené...proste žijem jej knihou, cítim s postavami a prežívam jej príbehy od začiatku po koniec. V tejto knihe zachytila štyri generácie dvoch rodín, ktoré sú poprepájané v podstate opakujúcou sa históriou. Veľa postáv som si obľúbila. Je až neuveriteľné, koľko ľudských príbehov a osudov sa zmestilo do knižky, ktorá nie je prehnane rozsiahla počtom strán. Spomeniem aspoň tie postavy, ktoré ma najviac zaujali, vyzná sa v tom len ten, kto knihu čítal. Bola som vďačná za rodokmeň, ktorý kniha v sebe má a aj vďaka nemu sa čitateľ v tých spletitých vzťahoch nestratí. Príbehom nás sprevádza Aurora, ktorá je rozprávačkou a obohacuje príbeh o svoje postrehy a myšlienky. Príbeh Mary bol neskutočne zaujímavý, nesmierne tragický a zároveň v mnohom krásny. Veď život nie je len čiernobiely, hýri rôznymi farbami a tak to bolo aj tu. Mary nemala na ružiach ustlané, ale každý riadok o nej vypovedal o tom, že to bola silná, odvážna a laskyplná žena. Jej život bol ovplyvnený udalosťami, ktoré sú späté s obidvomi svetovými vojnami. A teda niekoľkokrát som sa pri čítaní pozastavila pri tom, že som rada, že v mojom živote podobné udalosti nie sú. Jeremy, ktorého jej osud priviedol do cesty ma chytil za srdce.
Anna bola zaujimavá postava a hoci porobila chýb neúrekom, stihla si ich uvedomiť a snažila sa ich odčiniť. Sophia sa podala na mamu, hoci vedela odpustiť, ostalo v nej ale veľa nezabudnutého. Anninu dcéru Lily a Sophiinu dcéru Kathleeen tiež nečakal život ako z rozprávky. Jeden nešťastný večer spôsobil veľa zla. Ťažko povedať, komu bolo ublížené najviac, no súcitila som najmä s Kathleenem bratom a som rada, že sa v príbehu vyskytla postava akou je Joe...poukazuje na to, že ľudia, čo sú ,,iní" majú častokrát čistejšiu dušu ako tí zdraví. A hoci v živote boli neprávosti nakoniec potrestané, stále ostal v Kathleen pocit nenaplnenej spravodlivosti, čomu som sa ale nečudovala a vlastne som aj plne chápala, prečo sa jej nepáčilo, že sa jej dcéra Grania opäť zaplietla s rodinou Lisleyovcov. Keď vyrozpráva svoje pocity aj príbeh z minulosti Granii, uľaví sa jej a vďaka Graniinej reakcii a rozhovoru nájde pokoj a dokáže odpustiť a vyrovnať sa s minulosťou tak,aby nezasahovala do prítomnosti. Grania bola zas presne ako ženy jej rodu, milujúca, obetavá, starostlivá a hoci bola príliš hrdá, nakoniec sa jej podarilo byť sebakritickou a zmeniť na sebe to, čo jej zbytočne bránilo byť šťastnou. Matt bol neskutočný dobrák, bol z bohatej rodiny, ale vedel byť nohami pri zemi a bola som rada, ako sa to v jeho živote vykryštalizovalo. Nuž a Aurora...mala rovnaký talent na balet ako jej predkovia, bola detsky krásna, nevinná, ale zároveň veľmi vyspelá. Jej svet síce nebol taký, ako mali bežní ľudia...no bol svojim spôsobom nádherný. Jej pohľad aj na tie najťažšie životné situácie ma nútil zamyslieť sa nad tým, že keby sme mali taký postoj všetci, žilo by sa nám o niečo ľahšie. ,,Prosím, ak je to možné, navždy venuj kúsok svojej pamäti príbehu o mojej rodine. Je to aj tvoj príbeh, pretože je o ľudskosti.
A nadovšetko nestrácaj vieru v krásu a dobrotu ľudského charakteru.
Vždy ich v človeku nájdeš, aj keď niekedy je naše hľadanie o čosi náročnejšie.”
Autorka ponúkla v príbehu okrem týchto aj veľa ďalších postáv, dobrých aj tých menej dobrých, láskavých aj menej láskavých, skromných aj vypočítavých...veľa z nich ma inšpirovalo, či už tým, akí boli, alebo ako konali a mysleli. Na túto knižku určite tak skoro nezabudnem. Pre mňa to bola naozaj kniha o ľudskosti, presne ako to na záver uvádza Aurora a rozhodne ju odporúčam.

booklovertina
01.06.2021 2 z 5

Už dlho sa mi nestalo, že by som z prečítanej knihy mala také protichodné pocity, aké vo mne vyvolala novinka Lucindy Riley, ktorá si ma pred časom získala sériou Sedem sestier. Tú som si okamžite zamilovala a podobnú oddychovú atmosféru som očakávala aj od jej Dievčaťa na útese, no keď poviem, že tentokrát pre mňa čítanie bolo ako jazda na húsenkovej dráhe, vôbec nebudem preháňať - toľko rôznorodých pocitov... Ale pekne poporiadku. Tentokrát nás autorka spolu s tromi generáciami užialených, trpiacich žien prevedie malebným prostredím rurálneho Írska, zavedie nás do vojnou zmietaného Londýna a na chvíľu nakukneme aj do mesta, ktoré nikdy nespí - rušného New Yorku. Spolu s protagonistkami budeme od začiatku do konca prežívať žiaľ zo straty a trýznivú nerozhodnosť, zmätok z nového sveta, do ktorého sú nečakane hodené. Historickú linku Lucinda tak, ako už mnohokrát predtým, zvládla bravúrne, hodnoverne opísala nástrahy, radosti a bôle minulosti, postavám vdýchla život a charakter, ktorým si ma úplne podmanili, ich strasti ma chytili za srdce a skutočne som mala pocit, že sa v Londýne a Írsku 20. storočia nachádzam spolu s nimi - túžobne som očakávala správy z frontu, priala som si, aby sa nekonečná vojna už konečne skončila a život sa vrátil do starých koľají, aby som si mohla užívať život, ktorý si postavy vysnívali. Hoci tie ženy nesmierne trpeli, neskutočne som si ich príbehy užívala, dojatie sa striedalo so zvedavosťou a smútkom s radosťou. Zlom však nastal pri príbehu zo súčasnosti, ktorý sa spočiatku javil ako záživný, pútavý a tajomný, no potom autorka predstavila romantickú linku a ja som si hneď spomenula, prečo sa romancám vyhýbam. Ach to klišé. Neskutočne frustrujúce, mala som chuť kričať. V istom momente sa v texte zjavila veta "Znie to ako scéna z filmu.", čo podľa mňa opísanú romantiku dokonale vystihlo. K tomu sa ku koncu pridal predvídateľný dej a nerozhodnosť bola na svete.

A verdikt? Úprimne netuším. Aj sa mi páčila, aj nepáčila, no rozhodne ju nechcem zatracovať - z veľkej časti som si ju užila a verím, že romantickejšie založené duše sa bez problémov prekusnú aj romantickou linkou, no ja som na to zrejme až príliš pragmatická.

Sjuzz
14.04.2021 5 z 5

Lucinda má svoj nenahraditeľný štýl a s každou knihou si ma získava čoraz viac. Krásne obálky tento pocit len znásobujú #vydavatelstvotatran
To, ako dokáže nenútene a hladko prepojiť minulosť, prítomnosť, históriu, lásku....a tie tajomstvá, čo držia človeka v napätí až tak, že nevie prestať čítať.
Po tejto knihe som si musela dať trošku pauzu, lebo po jej dočítaní som nemohla prestať myslieť na to čo sa tam udialo, príbeh bol plný emócií ktoré vo mne doteraz rezonujú.
Nestáva sa mi často, že pri knihách plačem, ale tu moje oči plakali neraz...

Ďumbierka
04.03.2021 5 z 5

“Prosím, ak je to možné, navždy venuj kúsok svojej pamäti príbehu o mojej rodine. Je to aj tvoj príbeh, pretože je o ľudskosti.
A nadovšetko nestrácaj vieru v krásu a dobrotu ľudského charakteru.
Vždy ich v človeku nájdeš, aj keď niekedy je naše hľadanie o čosi náročnejšie.”

Ako je to už zvykom, keď čítam knihy tejto autorky, mám pocit, že ich písala pre mňa.

Mám veľmi rada jej štýl, akým nám príbehy rozpráva, ako ich spája a milujem všetky postavy v jej knihách - áno, všetky. Aj tie “zlé” aj tie naozaj zlé a aj tie úžasné aj stratené...
Sú reálne a ich správanie vo mne vždy vyvolá toľko emócií.

Ak máte radi túto autorku a jej príbehy, tak ja môžem túto knihu len a len odporučiť!

Ako sama autorka napísala: Táto kniha je o vojne, peniazoch a o láske. To by bol taký popis knihy v troch slovách.

Írsko, Londýn, New York, rodinné tajomstvá, ktoré idú z niektorých postáv ako z chlpatej deky.
Ale, keď sa ich dozviete, chápete.

Láska v toľkých podobách. Čaro krásnej rodiny, kde sú si jej členovia naozaj blízky a aj pozlátko len tak na oko.

Táto kniha má pre mňa opäť raz v sebe TO VIAC.

Po prečítaní som knihu so slzami v očiach objímala, zbierala vreckovky a spomínala na predošlé pasáže. Aj na čajku.

Úžasný príbeh. Smutný príbeh a veľmi pravdivý a aj čítaním takýchto kníh sa môžeme poučiť.

Ďakujem za čitateľský zážitok a skvost v mojej knižnici.

“Detstvo som prežila medzi dospelými. Vždy ma prekvapovalo, ako často nevedia vyjadriť, čo si myslia a čo prežívajú. Ako im zlyháva komunikácia, aj keď vidím, ako sa v srdci trápia a ľúbia sa. Ako pýcha, hnev a vnútorná neistota môžu ľahko zmariť šancu človeka nájsť šťastie.”

Lucinda Riley
irská, 1965 - 2021